Krabi sala
Autors: Juris Zīģelis0 ATSAUKSMES
Ko Pha Ngan sala ir neliela, to šķērsot ar rolleri iespējams vien nieka pusstundā. Taču tā piedāvā neaizmirstamu pieredzi.
Tā vietā, lai izvēlētos dzīvi salas dienvidu kūrortos, mēs izraugāmies īstenu rastaman bungalo – pavisam vienkāršu, uz pāļiem jūras krastā satītu no salmu šķiedrām un pārklātu ar salmu jumtu. Vietējie šeit ir atsaucīgi - īpaši, kad kopā izdzerts kāds aliņš, tie izplūst garos stāstos par vietējo cilvēku dzīvi un to, ko iespējams redzēt un darīt uz salas.
Sala sniedz iespēju kāpt 600 m virs jūras līmeņa – tās augstākajā punktā Khao Ra. Tas būs 2-3 stundu kāpiens (atkarībā no sagatavotības pakāpes) vienā virzienā – cauri mežam, džungļiem, palmu audzei, pa šaurām taciņām, ko vainagos sastapšanās ar dzīvniekiem un nedzirdētām skaņām.
Sala sniedz iespēju arī uz mirkli pazust bagātajā zemūdens pasaulē, doties pārgājienos un izjāt ar ziloņiem, baudīt mājas saldējumu un vienkārši vandīties pa salu, meklējot to, kas pašam vairāk interesē.
Mūsu lielākā interese, protams, ir klinšu kāpšanas vieta Krabi apkārtnē. Šī uzskatāma par vienu no pasaules klinšu kāpšanas skaistākajām Mekām. Klimats ir lielisks - saule, dzidra ūdens jūra, palmām nosēta Tonsai pludmale... Vakarā atveras bāri un „iet gaisā” dejošana un dziedāšana. Pussalā šī vieta ir atvēlēta tikai un vienīgi kāpējiem. Nebūs šeit nekādu „hanijmūneru” un čubināšanās saulrietā. Vien kāpējus no visas pasaules, kuri pēc katras kāpšanas dienas satiekas vienā vai otrā bārā, lai baudītu jam sessions un pārrunātu dienā izkāpto un paveikto. Ierasti vakaru aizsāk bāru īpašnieks ar savu grupu, tad uz skatuves tiek aicināts jebkurš, kam mūzika asinīs. Tādējādi katru vakaru izveidojas jauns bends. No rīta visi ceļas ap 7:00, modina vietējo ēstuvīšu pavārus, ietur brokastis un dodas uz tuvākajām un tālākajām klintīm. Iesācējiem šejienes klintis varbūt būs pagrūtas - sākot ar 6b pēc franču gradācijas. Jārēķinās ar to, ka kāpt var no rīta un vakarpusē līdz saulrietam, jo pa dienu ir neizturams karstums, pat ēnā kāpjot jāsvīst, jo klimats ir mitrs. Tā arī ir zināma problēma āķiem un starpāķiem, kas šeit ātri rūsē. Problēma tiek risināta, īstenojot projektu Thaitanium, kurā nedrošie starpāķi tiek aizstāti ar nerūsējošiem titāna āķiem. To iespējams atbalstīt, nopērkot vietējo klinšu kāpšanas filmiņu un ceļvedi Basecamp Tonsai bodē.
Unikāla iespēja šeit ir izmēģināt Deep Water Solo – kāpšanu klintīs virs ūdens bez drošināšanas iekares un virves. Ja krīti – tad ūdens kalpo kā matracis. Tad nu gan jāizvērtē savas spējas, jo pat krišana no 7 m augstuma var radīt nepatīkamas traumas. Maršruti ir līdz pat 30 m augstumam.
Tonsai un Railay pludmalēs iespējams izīrēt kajakus un apairēt klinšainos krastus, vai izīrēt snorkelēšanas aprīkojumu un doties skatīt koraļļu pasauli. Šurp dodas arī base jumping entuziasti. Interesants ir arī pārgājiens uz vietējo lagūnu, kas izvietojusies kalna iekšpusē un piepildās paisuma brīdī. Lai tajā iekļūtu, jākāpj pa diezgan mālainu segumu augšup un tad vēl mālaināku un stāvāku arī lejā. Šeit lieti noder klinšu kāpšanas iemaņas. Lagūna varbūt nav tik apbrīnojama un skaista kā pats gājiens.