GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Apvienotā Karaliste

Baudītāja ceļvedisCitādi maršruti

IZVĒLIES CEĻVEDI

2011. gada atradumi. Ceļotāju piezīmes

Antra Birzule. Nepāla un vērtību pārvērtēšanaImants Jansons. Pasaules skarbākais ultramaratons Nāves ielejāAndis Sīlis. Autentiskuma druskas un ekonomiskā uzplaukuma vājprātsIngus Augstkalns. B.a.s.e jumping Norvēģijā un ItālijāAndris Vītoliņš. Par mākslu un gastronomiju BakuAustris Mailītis. Lidojošo mūku templis un svētceļojums uz ŠaoliņuIrēna Frīdenšteina. Uz sēra krāteri mēnesgaismāKaspars Klapklans. Kaitbordista, nirēja un Robinsona galamērķis Los RoquesJānis Jenzis. Ekstravagance Barselonas operāPauls Irbins. Bērnu un jauniešu zinātnes festivāli DienvidkorejāIeva Irbina. Piedzīvojums Glastonburijas festivālāGundega Skudriņa. Neordināri gastronomijas galamērķiRoberts Gobziņš. Neticamie atradumi automaģistrālē Kijeva-Odesa« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Baudītāja ceļvedis · Eiropa · apvienotā karaliste · Apvienotā Karaliste · 2011. gada atradumi. Ceļotāju piezīmes

Ieva Irbina. Piedzīvojums Glastonburijas festivālā

Autors: Ieva Irbina1 ATSAUKSME

Ieva Irbina. Piedzīvojums Glastonburijas festivālā

Glastonburijas mūzikas un laikmetīgās skatuves mākslas festivāls - Glastonbury Festival of Contemporary Performing Arts pirmo reizi notika 1970. gadā, kā vietēja fermera Michael Eavis iniciatīva, ko lielā mērā motivēja tā laika brīvo festivālu kustības filozofija un hipiju ētika.
Festivāla norises teritorija ir fermera ģimenes zemes īpašums Piltonā, kas ikdienā tiek izmantots kā govju ganības. Zemes gabals robežojas ar Whitelake upi, kuras dēļ agrāk festivāls piedzīvojis pamatīgu teritorijas applūšanu. Kopš 90. gadu beigām lauka drenāžas sistēma ir ievērojami uzlabota, taču vēl joprojām festivāla būtiska sastāvdaļa ir dubļi.
Pirms četrdesmit gadiem ieejas biļete Glastonburijas festivālā, tolaik sauktā Pilton Festival, maksāja vien 2 GBP, šodien izmaksas ir simtkāršojušās. 1970. gadā uz festivālu tika izpārdotas 1,500 biļetes, savukārt 2010. gadā - 135,000.

Foto: Ieva Irbina. Piedzīvojums Glastonburijas festivālāFoto: Ieva Irbina. Piedzīvojums Glastonburijas festivālāFoto: Ieva Irbina. Piedzīvojums Glastonburijas festivālā

Mana apņemšanās līdz trīsdesmit piecu gadu vecumam bija pabūt visos pasaules kontinentos un obligāti apmeklēt Glastonburijas festivālu.

Nokļūšana festivālā nebūt neaprobežojas ar nedaudz uzbudinātu centienu laikus noķert biļetes. Jāsaka, ka biļešu iegāde ir viens no būtiskākajiem momentiem visā Glastonburijas furora koncentrātā.
Jau četrus mēnešus pirms festivāla notiek reģistrēšanās biļešu iegādei ar savu unikālo fotogrāfiju. Kādā dienā negaidīti „izšauts" tiek paziņojums, ka noteiktā stundā tiks uzsākta biļešu tirdzniecība, kas nozīmē momentānu iestāšanos virtuālajā biļešu rindā.
Biļešu pirkšanas štābiņā pie trim datoriem un vēl tiešsaistes saziņā ar draugiem Londonā, ik minūti spiežot pogu „refresh", tika pavadītas divas stundas. Sistēma bija vēlīga un savas biļetes mēs ieguvām, nokļūstot starp tiem laimīgajiem, kuriem 4 stundu laikā tika pārdotas 180 000 biļetes. Sajūta - kā laimējot loterijā!

Biļetes tika atsūtītas pa pastu - skaisti noformētas ar fotogrāfiju. Jau jūnijā braucot vilcienā no Londonas uz Glastonburijas pilsētiņu Somersetā, mēs sastopam cilvēkus gumijas zābakos, ar mugursomām un septītajās debesīs paceltu garastāvokli. Vilcienā aizsākas savstarpēja komunikācija un dalīšanās pieredzē starp tiem, kas festivālu apmeklē jau atkārtoti, un šeit uzjundī pirmās kopības sajūtas. Šķiet, ja filmētu no putna lidojuma, redzētu, kā visa šī Glastonburijas festivāla kopiena, gluži kā skudras, no visām malu malām satek vienā skudru pūznī - festivāla teritorijā.

Foto: Ieva Irbina. Piedzīvojums Glastonburijas festivālāFoto: Ieva Irbina. Piedzīvojums Glastonburijas festivālāFoto: Ieva Irbina. Piedzīvojums Glastonburijas festivālā

Ierodoties festivāla norises vietā, jau sagaida pirmo grupu uzstāšanās, pacilājošs noskaņojums un pirmie dubļi... Tikai tad tu saproti, ka tas, no kā visvairāk baidījies, proti, dubļi, ir pats labākais, kas ar tevi šajā festivālā var notikt. Kad tu, tāpat kā visi citi, šeit aizgūtnēm mīcies un stiedz dubļu stigā, saproti, ka kopīgā lielā problēma tik ļoti spēj vienot. Glastonburijas festivāls sniedz iespēju justies kā daļai no lielas, vienotas komūnas, kurā valda pārsteidzoša cilvēku atsaucība, kurā redzot tavu misēkli, cilvēki piesteidz klāt, palīdz piecelties, izrauj dubļos aizķērušos zābaku...
Daļēji šī ir arī vieta, kur stimulēt nacionāli patriotiskās sajūtas. Cilvēki no dažādām pasaules malām šurp dodas ar savu valstu karogiem un, tos plivinot, pulcējas skatuvju priekšplānā.

Savā ziņā šis pasākums ir nedaudz kā sevis pārbaudījums. Telšu pilsētā tomēr tiek atstātas visas mantas - telts, saprotams, nav noslēdzama. Pārsteidzoši, ka jūs nekur nemanīsiet kārtības un drošības sargus. Iespējams, šāda pieeja darbojas kā stratēģija, kādā pūlis tiek nomierināts. Ja apkārt maršētu kārtībnieki, iespējams, tas radītu spriedzi, sajūtu, ka no kaut kā ir jābaidās un jāslēpjas. Šeit cilvēki brīvi uzsmēķē zālīti, taču tas nevienu nesatrauc, kontrole neliek justies kā krātiņā, līdz ar to jebkādas agresijas potenciāls tiek apslapēts jau pašā iedīglī.
Glastonburijas atmosfērā galvenais ir uz visu skatīties relaksēti un brīvi. Burvība ir tajā, ka atslābinies un ļaujies notikumu gaitai.

Foto: Ieva Irbina. Piedzīvojums Glastonburijas festivālāFoto: Ieva Irbina. Piedzīvojums Glastonburijas festivālāFoto: Ieva Irbina. Piedzīvojums Glastonburijas festivālā

Mūzikas mīļotājiem Glastonburijas festivāls ir paradīze, kurā līdzās festivāla galvenajai skatuvei Pyramid Stage, uz diviem desmitiem skatuvju dažādās teritorijās sev tuvo mūziku var atrast dažādu žanru cienītāji - veselu trīs dienu garumā. Tomēr nav jābūt mūzikas „adiktam", lai festivālā atrastu ko savu - dejot alkstošie var dejot Dance Village četrās teltīs līdz pat rītausmai, bet Circus&Theatre Fields priecē skatuves mākslas entuziastus. Festivālā ir iespēja pašam iesaistīties arī ielu performanču aktivitātēs un kļūt par ielu mākslinieku.

Glastonburija pilnība lauž jebkuru priekšstatu par lielu festivālu, kurp dodas baudīt tikai mūziku, uz Glastonburiju dodas baudīt dzīvi un iegūt košāko emociju krāsu gammu. Tajā pareizākā stratēģija ir staigāt un vērot, ļauties un atrast. Atklāt pirms tam nepazītus māksliniekus, attapties lieliskā akustiskajā koncertā ar fantastisku atmosfēru, kurā auditorija dzied līdzi solistam. Apzināti kaut ko meklējot šeit viegli paskriet labām lietām garām.

Kā galvenie mākslinieki šoreiz festivālā uzstājās U2, Coldplay un Beyoncé, bet secret show īpašā pārsteiguma plīvuru šogad nometa Radiohead un Pulp. Taču mērķtiecīgi dzīties pakaļ konkrētam māksliniekam un izpildīt kādu obligāto programmu šajā festivālā nav pareizākais.

- Glastonburijas festivāla biļetes cena šogad bija 200 GBP, sākotnēji iemaksājot 50 GBP.
- Pieejamās cenās festivāla teritorijā var iegādāties dzērienus un ēdienus (tostarp austrumu vai veģetārās virtuves izpildījumā).
Festivāla teritorijā sastopamas hipiju kopienas, kurām jau vēsturiski ir izveidojusies sava telšu pilsēta, un, ja vēlaties dzīvi baudīt tā, kā to dara viņi, ir iespēja celt telti hipijiem līdzās - baudīt viņu ciematiņos notiekošo un ēdienu iegādāt pie ekozemniekiem, kas tirgo svaigos burgerus.
Līdzi drīkst ņemt visu, ko vēlaties un esat gatavi patērēt.
- Laikus ierodoties, variet atrast sev tīkamāko telšu vietu, iekārtot nojumes, galdiņu, uzstādīt pat plītiņu un iejusties vasaras izbrauciena atmosfērā, kas tiks bagātīgi papildināta ar mūziku vai citām skatuves mākslas izpausmēm.
- Mobilos tālruņus šogad bija iespējams uzlādēt mobilo sakaru kompānijas O2 veidotajās teltīs, kas, starp citu, bija vienīgā komercijas iezīme visā festivāla noformējumā.
Glastonburijā lieliski var atpūsties no reklāmas.
- Nākamais Glastonburijas festivāls notiks 2013. gadā.
2012. gadā govju ganību lauki tiks atpūtināti un mierīgi tiks pārlaistas Pasaules Olimpiskās spēles - Londonā.

www.glastonburyfestivals.co.uk

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

indie kid

Nesaprotu tos, kas brauc uz glasto. Taa noteikti vairs nav vieta muzikas un atmosferas braudisanai, bet gan milziga, komerciala mashinerija.

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: