GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Londona

Baudītāja ceļvedisCitādi maršrutiEsenceKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesVērts zinātLabākie klubiFilmaInsider's viewKultūras afiša

IZVĒLIES CEĻVEDI

Anda Sīļa arhitektūras tūrista rokasgrāmata

MawlamyaingKiotoTokijaLaosas ziemeļu provincesHavanaMinhenePortoVičencaValensijaLondona« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Baudītāja ceļvedis · Eiropa · apvienotā karaliste · Londona · Anda Sīļa arhitektūras tūrista rokasgrāmata

Londona

Autors: Andis Sīlis0 ATSAUKSMES

Londona

Viens no iemesliem kāpēc piekritu rakstīt šajā portālā bija tas, ka man neskaitāmas reizes paziņas pirms došanās uz Londonu ir jautājuši - ko apskatīt? Arhitektūras šai megapilsētā ir daudz, nekādas grūtības sastādīt sev piemērotāko objektu sarakstu nav, arī citytour autobusi pārvietojas pa diezgan labu, vispārēju priekšstatu radošu maršrutu.
Neskatoties uz plašajām iespējām, ir viena ēka, kurai jāpievērš īpaša uzmanība, jo diezgan bieži nezinātāja acīm paslīd garām tās īpašās, pat jaunākās paaudzes arhitektiem nezināmas arhitektūras kvalitātes. Runa ir par R.Venturi un Denisas Skotas Braunas 1991. gadā pabeigto Nacionālās galerijas piebūvi, sauktu par Sainsbury Wing. Savulaik būdams postmodernisma apoloģēts, Venturi daudz pētījis laikmetīgās arhitektūras klupšanas akmeņus. Citi viņa projekti man īpašu sajūsmu neizraisa, savukārt šis ir pamatoti uzskatāms par vienu no veiksmīgākajiem klasiskās arhitektūras valodas laikmetīgas interpretācijas paraugiem pēdējā gadsimta ceturksnī.

Foto: LondonaFoto: Londona

Kontekstuāli tik perfekts, ka skatoties no Trafalgāra laukuma puses uz monumentālo Vilkinsa 1833. gadā projektēto neoklasisko ēku un tās kreiso spārnu, nezinātājs pat nepamana laikmetīgās arhitektūras klātbūtni, kas momentāni nolasās kaut nedaudz pievēršot uzmanību „īpatnējai" apjoma sienas, aiļu un apdares formai.

Foto: LondonaFoto: Londona

Un tas nebūt nav viss - iekšējo kāpņu galā vērīgajiem ir sagatavots liels retums arhitektūrā - mākslīgā perspektīva. Stāvot ar muguru pret kāpnēm, vispirms paskatieties pa labi uz vēsturisko Nacionālās galerijas anfilādi un tad uz jauno Sainsbury Wing perspektīvo skatu - caur piecām dažādi apdarinātajām un jūsu telpisko uztveri apmānošajām ailām.

Foto: Londona

Ja pasaulslavenais arhitekts sers N.Fosters gluži tāpat kā viņa tuvākais līdzgaitnieks R.Rodžers būtu piedalījies un, nedod Dievs, vinnējis augstāk aprakstītā objekta konkursā [skat. bildi], tā būtu katastrofa vienam no centrālajiem Londonas laukumiem.

Foto: LondonaFoto: Londona

Visiem paveicās un Rodžers uzbūvēja Lloyds ēku, kas, ar savu būves tehnoloģiju izrādošo arhitektūru, izsauca vētrainas diskusijas vairāku gadu garumā un Prinča Čārlza mēģinājumu aizliegt laikmetīgo arhitektūru kā tādu. Tā rezultātā mainījās stagnējošā angļu arhitektūras izpratne un šobrīd vidējais Londonietis ir uzskatāms par Eiropā vienu no informētākajiem un spriestspējīgākajiem šajā sarežģītajā un priekšzināšanas paģērošajā jomā.

Foto: LondonaFoto: LondonaFoto: LondonaFoto: Londona

Savukārt Fostera lielās profesionālās veiksmes - „gurķa" jeb SWISS RE HQ gadījums ir tieši pretējs - fascinējošs haiteks blakus 19.gs baznīcai, pašā aiz konservatīvisma un pārbagātības gluži vai plīstošās „sitijas" centrā rada ekselentu pārdzīvojumu. Droši vien katrs būs redzējis kādu bildi no šī projekta, arī pa gabalu to ieraudzīt iespējams gluži vai no visas pilsētas. Bet - nepaslinkojiet aizbraukt līdz pašai ēkai, (Lloyds un Swiss Re atrodas blakus) un no šaurās ieliņas palūkojaties uz augšu - Fostera darinājums izraisa gluži vai erotisku emocionālu baudījumu, tā forma ir arhetipiska un maģiska. Šeit ir iespēja apcerēt kopš humanoīdu pirmsākumiem arhitektūrā vienmēr klātesošo fallosa tēmu. Mūsu Hansabankas ēka ir no tās pašas sērijas, un man vienmēr ir raisījis pārdomas jautājums - kāpēc dažiem tā lieta padodas krietni izjustāk.

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: