Brikleinas tirgus
Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES
Brikleinas (Brick Lane) tirgus ir neiztrūkstošs Londonas Īstendas svētdienas rītu pieturpunkts. Pašā Brikleinas sākumā – vietā, kur tā krustojas ar Benthal Green road, aiz atstutētu divriteņu gūzmas sākas augļu un dārzeņu tirgus. Ielas malā viena blakus otrai – vintage bodītes, turku ēstuves, karsti virtuļi (bagels) 24 stundas diennaktī. Mazliet sajūta kā triecientempā šķērsojot pasaules ģeogrāfisko karti.
Brikleinas nosaukums savulaik cēlies no šīs vietas praktiskā pielietojuma – te ticis rakts māls ķieģeļu ražošanai, kura kvalitāti esot novērtējuši jau romieši. Kādreiz šī teritorija atradusies ārpus pilsētas sienas, kalpojot kā mājvieta virknei trokšņaino un “ smakojošo” industriju – ķieģeļu rūpnīcām, krāsotavām utt. Kad 17. gadsimtā Lielais ugunsgrēks izpostīja lielāko daļu Londonas, tieši Brikleinas ķieģeļi tikuši izmantoti tās atjaunošanā. Arī multinacionāla vide te valdījusi no pašiem pirmsākumiem, jo šo rajonu vienmēr apdzīvojuši imigranti. 18. gadsimta sākumā te patvērumu rada no Francijas bēgošie hugenoti, kuru rūpals lielākoties bija zīda aušana. No tiem laikiem vēl saglabājušies ielu nosaukumi – Fournier Street, Petticoat line, Calvin Street u.c. 19. un 20. gadsimtā te iemitinājās ebreji, vēlāk Bangladešas imigranti. Katru gadu te krāšņi tiek svinēts arī Baishaki Mela – Bangladešas jaunais gads un pats rajons jau labu laiku kā tiek dēvēts par Banglatown.
Starp citu, Brikleina saistās arī ar leģendārā Džeka Uzšķērdēja vārdu, tieši šajā apkaimē viņš savulaik noskatījis savus upurus. Interesentiem www.jack-the-ripper-tours.com piedāvā gana nervus kutinošas pastaigas pa viņa kādreizējām takām.
Svētdienā Brikleina ir pārpildīta tā, ka soli grūti paspert. Ielas tirgus pamazām pāraug vienā lielā ielas ēstuvē un tā līdz pašai Vecajai Trūmena alus darītavaiTruman, kur imigrantu Brikleina plūstoši, bet neglābjami pārtop trendy Brikleinā. Vecās rūpnīcas skurstenis redzams jau labu gabalu iepriekš, savulaik Trūmeni bija lielākie alus darītāji pasaulē, viņu veiksmes stāsts iesākās 1766. gadā un bija divus gadsimtus ilgs. Kritiens gan bija krietni straujāks, vispirms alus darītava tika pārdota un tad 1989. gadā slēgta. Šobrīd kādreizējā rūpnīcas ēka kļuvusi par vienu no Londonas radošajiem mezgliem – telpu, kur zem viena jumta mājo gan mode, gan dizains, gan citas radošās industrijas. Svētdienās atvērta arī Truman Brewery's Food Hall - zem viena jumta piedāvājot teju visas iespējamās pasaules virtuves. No afrikāņiem līdz japāņiem, korejiešiem, marokāņiem, poļiem, malaiziešiem utt. Gaisā virmo īstena smaržu kakofonija, visapkārt burbuļo, čurkst un sprakšķ pannas un kastroļi. Koka galdi ap lielo skursteni pilni baudītāju – katrā ziņā, ja pēc iegriešanās šeit vēl esat ieplānojuši kādas pusdienas vai vakariņas, tās droši varat atcelt.
Ja vēl ir spēks – gar neskaitāmām Curry ēstuvēm (gandrīz pie katras uzraksts vēsta, ka te strādā gada labākais karija pavārs), pēc tam var aizstaigāt līdz Spitalfields tirgum. Turpat tālāk jau vīd Sitijas debesskrāpji un starp tiem – arī Normena Fostera projektētā “ gurķa” jeb Swiss Re Hq, siluets. Pilnīgi cita Londona.
Brick Lane