Zigmārs Jauja. Septiņi savdabīgi dārzi Austrijā
Autors: Zigmārs Jauja0 ATSAUKSMES
Šoreiz gada iespaidiem bagātākajā ceļojumā devāmies četru draugu kompānijā. Pēc tam, kad par veiksmīgu dalību Līga un Valdis Saulespurēni un mana sieva Ilze Mekša televīzijas spēlē “V.I.P.- Veiksme. Intuīcija. Prāts” laimēja naudas balvu, pieņēmām lēmumu to izlietot ikgadējam ceļojumam – šoreiz par galamērķi izraugoties Austriju ar ceļa pieturpunktiem dažādos dārzos.
Līdzās slavenu renesanses un baroka piļu un muižu dārziem, Austrijā rodami arī ne mazums mazpazīstami un pavisam savdabīgi īpatņi, kurus gandrīz neiespējami ierakstīt jebkādā dārz-izveides tipoloģijā. Šos savādniekus arī centāmies uzmeklēt.
Vērts sākt ar pašu Vīni un tās kapu dārzu arhitektūras apskati. Šoreiz par galamērķi izraudzījāmies Hietzinger kapsētu, kurā apglabāts arī secesionists Gustavs Klimts. Jāteic, ka dižā mākslinieka atdusas vieta ir vien necila kapu kopiņa ar vienkāršu piemiņas zīmi, kamēr tai līdzās slejas greznas un iespaidīgas bagāto dzimtu mūža mājas.
Hietzinger tikusi izveidota 18. gadsimtā, un šodien tajā kā raibā kolāžā vienuviet savietojas gan romantisms, gan minimālisms - senlaiku greznības un dažādu pārmērību vidū šajā kapsētā rodami arī mūsdienu dizaina izpratnei pavisam atbilstoši paraugi, piemēram, askētiskā kaligrāfijā grebti kapakmeņi un interesanti 20. gadsimta 30. gados dizainēti piemiņas memoriāli.
60 km uz ziemeļrietumiem no Vīnes atrodas slavenā vīna ražotnes pilsētiņa Langenlois. Tās lepnums ir Loisium vīna centrs (www.loisium.at), kas apvienots ar atpūtas un spa kompleksu. Eiropā bieži šādu centru projektēšanā tiek piesaistīti zināmi arhitekti – šoreiz amerikāņu arhitekts Stīvens Hols (Steven Holl). Viņš, par idejas fundamentu izmantojot 900 gadus seno pilsētas apakšzemes vīna pagrabu sistēmu, izbūvējis nu jau par ikonisku pilsētzīmi kļuvušo, dzelteno modernisma ēku. To no visām pusēm ieskauj vīnogulāji, caur kuru labirintiem klīstot, apmeklētāji var nogaršot no katras šeit vēsturiski sastopamās vīnogu šķirnes. Lielisks ceļojums Vecās pasaules vīna pirmsākumos!
Nākamā pietura mūsu Austrijas dārzu kartē ir Linca ar tās botānisko dārzu - Botanischer Garten Linz.
Lincas botāniskais dārzs, kas izveidots Gugla pakalnā - 43 000 m² lielā platībā, ir īpašs ar tā piesātināto stādījumu struktūru. Dārza teritorijas apmēri nav lieli, turklāt stādījumi veidoti bez skaidras un nosacītas sistēmas - tā imitējot dabisko augu augšanu un izplatību savvaļā.
Kāpelējot augšup un lejup pa mazajām taciņām ar neskaitāmiem sazarojumiem, katrs nākamais stūris atklājas kā pārsteigums, bet augu dažādība un rudens krāsu intensitāte pamatīgi reibina!
Tieši rudens var izrādīties par interesantāko šī dārza apmeklējuma laiku, jo pilnbrieds ļauj acīm skatīt citkārt reti manītus, piemēram, magnolijas augļus.
Dārzu papildina piecas siltumnīcas ar teju 8 000 eksotisko augu šķirnēm, tostarp neprātīgi daudz kaktusiem. Pēc šādas pastaigas spēki ir pilnībā izsīkuši un galva pilna, vien jāspēj atrast ceļu ārā, lai spertu soļus jau cita dārza burvībā...
Šoreiz tas ir „noslēpumu dārzs” jeb Garten der Geheimnisse Štroheimā (www.garten-der-geheimnisse.at). Tas atrodas kalnaina apvidus mazā ciematā. Pa līkloču ceļu uzbraucot kalngalī, atradīsiet vienkāršu namiņu - iesākumā šķietami vientuļu, bez nevienas dzīvas dvēseles. Pēc mirkļa parādās arī īpašuma saimniece, turklāt ar aicinājumu uz kafiju un torti...
Aiz nama paveras bagātīgi apstādīta kalnu nogāze. Košo paklāju, kas nosedz nokalni, veido dažādi ziedi, kas stādīti pēc pašu saimnieku izvēlētas krāsu pārejas un kompozīcijas. Dārzs ir jauns, un pie tā ideālā veidola vēl tikai tiek strādāts – tiek vērota tā sezonālā attīstība un veikti aizvien jauni ainavas eksperimenti.
Fotografējot dārzu no otras puses - ar skatu uz māju, izdodas sabildēt lielisku fotosēriju, kurā mainās krāsu laukums priekšplānā, bet perspektīva paliek nemainīga. Šo puķu dobju krāsu eksploziju tālāk uz dienvidiem nomaina vienmērīgi plašumi.
Vērts izložņāt arī tuvējo pamežu, kurā izvietotas mistiskas instalācijas no veciem sadzīves priekšmetiem, piemēram, vecas, sarūsējušas atsperu gultas... Mežs modina patiešām īpatnējas sajūtas.
Tālāk uz dienvidiem arī turpinās mūsu ceļojums – šoreiz pretim viduslaiku dārzam Seitenstetten pilsētā. Tas ir Stift Seitenstetten klostera dārzs (www.stift-seitenstetten.at), kurš, saprotams, ir radīts arī pašu mūku sadzīviskajām vajadzībām, tāpēc šeit līdzās krāšņumaugiem rodami arī kultūraugi iztikšanai – saknes un dārzeņi, siltumnīca ar tomātiem.
Pavēlā vakarā, pirms krēslas, klosterī sajūta ir baisa - pār raupjo dārzu nolaidies klusums un kaut kur slāpēti atskan reliģiskie dziedājumi. Īpašu misticismu dārzam piešķir tā centrālais dzīvžogu labirints – apļa formā, un dārza karalienes – seno šķirņu rozes, kuras rakstos datētas jau ar 1200. gadu.
Tālāk mūsu dārzu pētniecības ceļš veda augšā Šlosbergas kalnā - Grācā. Interesanti vērot, kā dārzs attīstās pa stāvo - 400 m augsto vertikāli, kā stādījumos integrētas vēsturiskās skulptūras, kā no dažādiem skatpunktiem paveras skats uz pilsētu, un kā tās mūsdienu spēcīgākā pilsētzīme – modernā Kunsthaus Graz „burbuļmāja” ierakstās vienmērīgajā kārniņu jumtu ainavā...
Sasniedzot virsotni, skatam atklājas kokos ieaugušais cietoksnis un brīvdabas teātris drupās, kas vasarās kļūst populāru koncertzāli.
Tālākajos klejojumos nejauši uzgājām Schloss Aichberg pili (www.aichberg.at) Steiermark pilsētā. Savdabīgā pils ar darvas melno fasādi būvēta jau otrās tūkstošgades pirmajā pusē. Kopš 1986. gada tā nokļuvusi privātīpašnieka rokās, kurš aizrautīgi seko līdzi laikmetīgās mākslas norisēm. Mākslas izstādes, tāpat kā dažādie akcenti pils priekšlaukumā un tās teritorijā īpaši rezonē ar pils seno auru.
Vērts vērst uzmanību īpatnajiem akcentiem pašās pils ārsienās – mistiskām sejām pils mūros, savādajām skulptūrām tās apkārtnē, dzeloņdrāšu žogam, rozā durvīm, kam līdzās pieskaņota rozā laterna un rozā sola kājas...
Pēc dažādo objektu un instalāciju rūpīgākas izpētes varbūt arī izdodas saprast, kas ar ko bijis domāts, varbūt arī nē... Dīvainās, noteikti ne augstās mākslas un pašas pils kombinācija aizvien atstājusi neizpratnes pēcgaršu, taču galarezultātā šī mīklainā vieta kļuvusi gandrīz par vienu no ceļojuma spilgtākajiem atradumiem.