GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Kopenhāgena

Baudītāja ceļvedisKultūraKur nakšņotKur paēstInsider's view

IZVĒLIES CEĻVEDI

Pasaules intriģējošākie džeza festivāli

Džeza festivāli, kas jāpiedzīvo. Iesaka Brians Melvins un Deniss PaškevičsInternational Jazzkaar FestivalApril JazzLotos Jazz Festival12 Points FestivalOtavas džeza festivālsMonreālas džeza festivālsŅūportas džeza festivālsKazahstānas džeza festivāliBaku džeza festivālsKoktebeles laikmetīgā džeza un pasaules mūzikas festivālsKrievijas džeza festivālsUmbria Jazz FestivalVācijas džeza festivāliKopenhāgenas džeza festivālsKongsbergas džeza festivālsNorvēģijas džeza festivāliZiemeļjūras džeza festivālsPori džeza festivālsMontre džeza festivālsDžeza festivāls Rīgas Ritmi« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Baudītāja ceļvedis · Eiropa · dānija · Kopenhāgena · Pasaules intriģējošākie džeza festivāli

Džeza festivāli, kas jāpiedzīvo. Iesaka Brians Melvins un Deniss Paškevičs

Autors: Brians Melvins un Deniss Paškevičs0 ATSAUKSMES

Džeza festivāli, kas jāpiedzīvo. Iesaka Brians Melvins un Deniss Paškevičs

Foto: Džeza festivāli, kas jāpiedzīvo. Iesaka Brians Melvins un Deniss PaškevičsFoto: Džeza festivāli, kas jāpiedzīvo. Iesaka Brians Melvins un Deniss Paškevičs
Deniss Paškevičs, Brians Melvins

Amerikāņu bundzinieks, perkusionists un džeza pedagogs Brians Melvins (Brian Melvin) muzicējis ar tādiem pasaules klases džeza mūziķiem, kā Joe Henderson, Mike Stern, John Scofield un Jaco Pastorius. Savulaik bijis leģendārā Ņujorkas Blue Note Jazz Club (bluenote.net) bundzinieks, kā arī muzicējis skandalozajā, "sausā likuma" periodā iedibinātajā The 55 Bar (55bar.com) džeza klubā. Šobrīd Brians Melvins rezidē dzīvo, muzicē un pasniedz džeza stundas Tallinā. (www.brianmelvin.com)

Džeza mūziķis, saksofonists, brīvās improvizācijas meistars un pedagogs Deniss Paškevičs ir vairāku starpvalstu mūzikas projektu un nozīmīgu Baltijas valstu un Skandināvijas džeza festivālu dalībnieks. (www.denisspashkevich.com)

Brians Melvins un Deniss Paškevičs, apvienojušies oriģinālmūzikas projektā ar nosaukumu "Cosmic Space", maija piektdienā uzstājās restorānā Pinot Lounge Rīgā. Īsi pirms Melvina vienīgā koncerta Latvijā, abi mākslinieki savā festivālu pieredzē dalījās ar Anothertravelguide.com lasītājiem.

 

Džezs ir kļuvis par universālu valodu, kurā saprotas cilvēki visā pasaulē. Par džeza festivālu skatuvi ir kļuvusi teju visa ģeogrāfiskā karte. Lai gan par džeza dzimteni tiek uzskatīta Amerika, lielākā daļa džeza festivālu notiek tieši Eiropā (vairāk kā simts - Francijā vien), kamēr virkni jaunu sākusi piedāvā Ķīna.

Foto: Džeza festivāli, kas jāpiedzīvo. Iesaka Brians Melvins un Deniss Paškevičs
Vjennas džeza festivāls Francijā. Foto: Jeff Pachoud/AFP/Getty Images

Ir būts jo daudzos festivālos visā pasaulē, taču aizvien vairums ir tādu, kas vēl jāapgūst.

Liela daļa džeza festivālu notiek vienā un tajā pašā laikā, tie nav lēti un dārgas ir pašas pilsētas, kurās tie noris. Daži festivāli ir kā radīti apmeklējumam ar visu ģimeni, uz citiem ieteicams doties vieniem. Citi notiek pilsētu vēsturiskajos centros, citi - parkos, bet festivāli Japānā, Turcijā vai Spānijā šarmē ar jūras vai ezeru pludmalēm.

Nereti festivāli kļūst par populārās un pasaules mūzikas arēnu, par vispārīgiem mūzikas svētkiem, tomēr aizvien "valkā" džeza vārdu. Iespējams, labākie festivāli ir tieši mazie festivāli, kas vairāk sakņoti džeza mūzikā...

Lai saprastu, ko īsti vēlaties dzirdēt, redzēt, piedzīvot, ir vērts paceļot un apmeklēt vairākus festivālu pieturpunktus. Ieteicams šo ceļojumu sākt ar festivāliem, kuri noris jūsu pašu mītnes zemē un tai līdzās.

Un tomēr nešaubīgi... Lielie pasaules mēroga festivāli vienmēr ir apmeklējuma vērti.

Foto: Džeza festivāli, kas jāpiedzīvo. Iesaka Brians Melvins un Deniss Paškevičs
Tampere Jazz Happening (2005)

Eiropas un Amerikas lielie džeza festivāli

Jo daudzu džeza mūziķu favorītfestivālu saraksta augšgalā ir džeza festivāls Kopenhāgenā (jazz.dk). Šī lielmēroga festivāla norises vieta ir visa pilsēta - ielas, kafejnīcas un lielās skatuves. Festivāls priecē ar plašu vietējo mākslinieku iesaistīšanos - reti kura valsts nacionālā džeza atbalsta ziņā var sacensties ar Dāniju. Kopenhāgena ir viena no tām Eiropas vietām, kurai vēsturiski bijusi visciešākā sasaiste ar Ņujorkas džeza scēnu. Pagājušā gadsimta vidū vairāku Ņujorkas džeza mākslinieku pārcelšanās uz dzīvi Kopenhāgenā veicināja džeza kultūras attīstību visā valsī. Šodien Dānijas četrpadsmit gadīgie pusaudži savos pārnēsājamos mūzikas atskaņotājos ielādē Charles Parker ierakstus.

Kopumā Skandināvijas džeza festivāli ir ļoti augstā līmenī, tāpēc vērts vērst uzmanību arī eksperimentālā džeza festivāla Tampere Jazz Happening (www.tamperemusicfestivals.fi/jazz), Pori džeza festivāla (www.porijazz.fi) un Stokholmas džeza festivāla (www.stockholmjazz.com) norises datumiem.

Nozīmīgs ir arī Tallinā notiekošais Starptautiskais džeza festivāls Jazzkaar (www.jazzkaar.ee). Klubos un nelielās pilsētas koncertzālēs tas noris visa gada garumā.

Foto: Džeza festivāli, kas jāpiedzīvo. Iesaka Brians Melvins un Deniss Paškevičs
Sebastián's Jazz Festival

No Vidusjūras džeza festivāliem vērā ņemami ir Umbrijas džeza festivāls (www.umbriajazz.com) - Itālijas džeza mekā Perudžā, Arubas džeza festivāls (www.caribbeanseajazz.com) - Antiļu salās un Spānijas top džeza festivāls - San Sebastián's Jazz Festival (www.heinekenjazzaldia.com), kas notiek pludmalē, Sansebastjanas vecpilsētā un Viktorijas Eiženijas teātrī.

Savukārt trīs nedēļas ilgus džeza svētkus iespējams piedzīvot Amerikas San Francisco Jazz Festival (www.sfjazz.or). Kamēr leģendāru gaisotni iespējams baudīt, par džeza festivālu vectēvu dēvētajā, Ņūportas džeza festivālā (newportjazzfest.net), kā aī Ņūorleānas džeza festivālā (www.nojazzfest.com).

Džeza galamērķis Nīderlandē noteikti būtu Ziemeļjūras džeza festivāls (www.northseajazz.com), Šveicē - viens no vecākajiem Eiropas festivāliem, Montre festivāls (www.montreuxjazz.com), bet Briselē - Brussels Jazz Marathon (www.brusselsjazzmarathon.be).

Savukārt Āzijas zīmīgākais džeza notikums ir Mount Fuji Jazz Festival (www.enotes.com) Japānā, kurā tiek pārstāvēta virkne Blue Note ierakstu kompānijas mākslinieku.

Foto: Džeza festivāli, kas jāpiedzīvo. Iesaka Brians Melvins un Deniss Paškevičs
Mount Fuji Jazz Festival

Džeza festivāli Āzijā

Japānu droši var uzskatīt par vienu no džeza mūzikas mātēm. Pēc II Pasaules kara Ameriku un Japānu vienoja divas lietas, proti, džezs un beisbols.

Septiņdesmitie un astoņdesmitie gadi iezīmēja vairāku amerikāņu džeza mūziķu pārcelšanos uz dzīvi Japānā. Deviņdesmitajos gados tendence norimās, bet tagad tā atdzimst no jauna. Valsts un biznesa sfēras atbalsts džezam ir fenomenāls! Japāņi ir īsteni džeza frīki! Viņu organizētie festivāli ir tikpat nevainojami kā viņu japāņu dārzu fenomens. Šai ziņā ar Japānu sacensties var vienīgi Vācija, kur pasākuma norises vietā zālājs būs izšķērēts tikpat perfekti, kā izstrādāta ir viņu inženierija... viņu Mercedes-Benz. Tā lielā mērā ir kultūras lieta, kas ir vai nav asinīs.

Šobrīd arī Ķīnā aizvien straujāk attīstās džeza festivālu kultūra. Intriģējoši ir smooth jazz festivāli Honkongā.

Starp citu, džeza baudītāji savas oāzes var atrast arī Indijā.

Par lieliem džeza sponsoriem kļūst arī Brazīlija un Argentīna. Džezs ir visur. Pie džeza kājām pasaule kļuvusi maza.

Foto: Džeza festivāli, kas jāpiedzīvo. Iesaka Brians Melvins un Deniss Paškevičs
Leigo ezera mūzikas festivāls. Foto: paavoproject.blogspot.com

Festivāls ar dizaina pievienoto vērtību

Ainaviskais Leigo ezera mūzikas festivāls (www.leigo.ee) Igaunijā ir unikāla parādība Eiropas mūzikas dzīvē, kas vienuviet apvieno klasisko, kamermūziku, rokmūziku, džezu un pat popmūziku. Koncerta skatuves ir izvietotas uz ezera, savukārt publika notiekošo vēro no pakalnu nogāzēs izvietotām sēdvietām. Zīmīga loma noskaņas formēšanā ir dzīvajai ugunij - neskaitāmu sveču liesmu spēlēs.

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: