GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Francija

Baudītāja ceļvedisCitādi maršrutiKur iepirktiesMaršruti

IZVĒLIES CEĻVEDI

Pasaules labākie trekinga maršruti. Iesaka Atis Plakans

Himalaji (Kailašs)PamirsMakinlijsAkonkagvaAlpiTjanšansFanu kalniAndiKilimandžaroTatriHimalaji« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Baudītāja ceļvedis · Eiropa · francija · Francija · Pasaules labākie trekinga maršruti. Iesaka Atis Plakans

Alpi

Autors: Atis Plakans1 ATSAUKSME

Alpi

Monblānā cilvēks pirmoreiz uzkāpa 1786. gadā. Kopš tā laika Alpi ir apgūti teju pilnībā. Uzkāpts ir visās virsotnēs, no visām iespējamajām pusēm. Palikuši tikai tādi maršruti, kas ir dzīvībai bīstami kustīgu, drūpošu sienu vai vietām krītoša ledus dēļ. Tāpēc likumsakarīgi, ka par alpīnisma dzimteni tiek uzskatītas tieši šīs kalnu virsotnes. Galu galā vārds „alpīnisms" cēlies no Alpu nosaukuma. Ja ir vēlme tā pa īstam apjaust, ko tas nozīmē un prasa, nelielais Francijas ciemats Šamonī ir ideāls starta punkts. Tik koncentrētā veidā kalnā kāpšanas iespēju nekur citur neatradīsiet. No A līdz Z. Sākot ar visdažādākās sarežģītības trekinga maršrutiem, beidzot ar teju veselu alpīnisma paraugstundu. Kalnu mīļotāju paradīze!

Jau gada siltākajos mēnešos Monblāna pakāje burtiski kūsā - šurpu turpu, ar zābakiem un mugursomām apbruņojušies, apkārt klīst trekinga cienītāji, vai nu uz vai mājup no kārtējā maršruta. Neskaitāmi inventāra veikali, kuru piedāvājums pārsniedz visas Latvijas mērogus, un gidu pakalpojumi iesācējiem, lai saprastu, kas tas tāds alpīnisms īsti ir - kā pareizi staigāt ar dzelkšņiem pa ledāju, nesavainojot sevi un citus; kā pārvietoties pa sniegu un neiekrist plaisās, bet iekrītot, kā no tām izkļūt; kas ir virve un kā tajā nesapiņķerēties; kas tas tāds cirtnis un kam domāta ķivere. Galu galā ne jau tikai smukumam...

Līdzās tam 80 m augsta klinšu siena, uz kuras mācīties un sporta zāle, kurā basketbola grozs jau sen kā nav izmantots, jo telpa pilnībā pielāgota kāpšanas treniņiem. Ziemā sasalstot ūdenskritumiem, tie ir kā radīti kāpelēšanai pa ledus virsmu. Pat ciemata centrā uzstādīts milzīgs stabs, noliets ar ūdeni, lai ziemā varētu trenēties arī uz tā. Galu galā ir jau vēl pats Monblāns. Tiesa, pirms kāpt 4,8 km augstajā virsotnē, nedēļa jāvelta apmācībai - pa ledu, sniegu un klints virsmu. Tikai pēc tam seko vienas, divus, trīs dienu uzrāviens līdz pašai augšai. Pacensties ir tā vērts, jo kad vēl pie kājām gulēs visa Rietumeiropa... Jebkurā gadījumā jāatceras, ka tā nav nekāda butaforija - viss ir pa īstam. Arī statistika, ko ik gadu papildina kāds jauns Alpos bojā gājušais. Tāpēc pret kalniem ar pietāti.

Lai izmantotu gida pakalpojumus, nebūt nav jābūt iesācējam. Izstrādāt var dažādākās grūtības pakāpes maršrutus. Sākot jau ar gājienu apkārt Monblānam vai no Šamonī līdz Cermatai. Abi prasa aptuveni nedēļu. Pats Šamonī gan atstāj divējādu iespaidu - vieniem mazais Alpu ciemats patīk, citiem ne. Par slēpošanas un snovborda paradīzi to būtu grūti nosaukt. Tā vien gribas notraukt putekļu kārtu no vecajiem pacēlājiem - visticamāk viens no pirmajiem Doppelmayr ražojumiem. Taču citādi, ja labi pacenšas, var sajust ļoti savdabīgu šarmu. Jo īpaši augusta pēdējā piektdienā, sestdienā un svētdienā, kad te pilnā sparā norit skriešanas sacensības apkārt Monblānam. Ja gribas redzēt, kā francūži prot uzrīkot ko grandiozu, jādodas uz Šamonī. Jau nedēļu pirms lielā pasākuma ciemats burtiski kūsā un pamazām uzvelkas. Līdz piektdienas vakarā pie centrālās baznīcas tiek dots starts skrējienam. 2300 cilvēku, kas centīsies sniegoto milzeni apskriet nieka 48 stundu laikā. Tāds vismaz ir kontrollaiks. Tiesa, ātrākie finišē jau pēc 21 stundas! Gandrīz 10 kilometri no visa ceļa posma jāveic virzienā augšup. Normāli ejot, tas aizņem 6 dienas! Tāpēc nav brīnums, ka visa maršruta garumā skrējējus atbalsta malās stāvošie - Bravo! Bravo! Aiziet! Aiziet! Kā vietējie, tā ārvalstu ciemiņi. Francijā, Itālijā un Šveicē - visur, kur mērāma Monblāna robeža. Fantastika!
Bez šīm sacensībām Šamonī tiek rīkots arī skrējiens uz ātrumu no ciemata centra līdz augšai un atpakaļ.

Vērts zināt:

- Līdz Šamonī var nokļūt ar reisu līdz Ženēvai, no kuras tālāk ar vilcienu vai autobusu.

- Kāpiens Monblānā prasa nedēļu un aptuveni pusotru tūkstoti latu.

- Pieteikšanās skrējienam apkārt Monblānam sākas jau janvārī. Divās nedēļās dalībnieku saraksts ir pilns. Pieteikties drīkst tikai ar zināmu pieredzi un kvalifikāciju.

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

inguna

Apmeklēja: 2015.gada 11.aprīlī

Viss ir pa ïstam. \r\n

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: