GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Kankalē

Baudītāja ceļvedis

IZVĒLIES CEĻVEDI

2010. gada atradumi. Ceļotāju piezīmes

Annapurnas grēda HimalajosMedokas vīna maratonsAusteru "plantācijas" KankalēGourmet ceļojums ŠampaņāSituāciju transformācija: Ņujorka, BaireitaHakoneOmāna: bruņurupuču dzimtais krastsLantauBrazīlijas Amazones džungļi« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Baudītāja ceļvedis · Eiropa · francija · Kankalē · 2010. gada atradumi. Ceļotāju piezīmes

Austeru "plantācijas" Kankalē

Autors: Pauls Bankovskis1 ATSAUKSME

Austeru

„Gada iespaids 2010" pilnīgi noteikti ir Kankalē (Cancale) pilsētiņa Francijas ziemeļrietumos, tās austeru tirdziņš un pašu austeru baudīšana.

Kankalē jūras velšu tirdziņā austeres maksā no 2,5 EUR par litru, kas kaut kāda iemesla dēļ ir ierasta gliemeņu pārdošanas mērvienība. Cena ir atkarīga no austeru izmēra un formas. Gliemeņu izmēru apzīmē ar skaitļiem - lielāks skaitlis apzīmē mazāka izmēra austeri, bet vislielākos austeru eksemplārus apzīmē ar divām nullēm. Nedaudz dārgākas par „parastajām" ir „plakanās" austeres - to forma ir gandrīz apaļa, apakšējais vāks ir izliekts kā bļodiņa, bet virsējais - gandrīz plakans. Īpaši atlasītas šī veida austeres kādreiz esot piegādātas Krievijas caram, un audzētāji vēl arvien īpaši kvalitatīvas vienāda izmēra gliemenes apzīmē ar nosaukumu Tsarskaya.

Austeres tiek audzētas turpat Kankalē pilsētiņā - to "plantācijas" aizņem gandrīz 7,5 km2 lielu teritoriju. No nelielās pilsētiņas ar vien nieka 5 000 pastāvīgo iedzīvotāju ik gadus uz austeru cienītāju galdiem nonāk aptuveni 25 000 tonnu gliemeņu. Savā ziņā šī jūrsaimniecības nozare atgādina sēņu audzēšanu dabiskos apstākļos.

Analoģija ar sēnēm nebūt nav peļama, arī domājot par austeru ēšanas ētiskajiem aspektiem. Nav noslēpums, ka daudziem aizspriedumus izraisa fakts, ka austeres visbiežāk tiek ēstas „dzīvas". Dzīvnieku ētikas speciālistiem austeres ir sagādājušas pamatīgas galvassāpes un, piemēram, filozofs un dzīvnieku sāpju speciālists Pīters Zingers savas domas par austerēm ir mainījis vairākkārt. Tomēr, kā apstiprina biologi, austeres ir dzīvības forma, kurai vispār nav nervu sistēmas - līdz ar to arī spēja kaut ko sajust. Savukārt no ētikas viedokļa - tās var uzskatīt nevis par dzīvniekiem, bet pat par mobiliem augiem, kas pārtiek no barības daļiņām, kas mīt tām cauri plūstošajā jūras ūdenī.

Starp citu, pēc organizācijas Seafood Watch datiem, tieši austeru ēšanai vajadzētu izraisīt vismazākos sirdsapziņas pārmetumus - atšķirībā no traleru sasmeltām zivīm vai grunts bagaru izartiem vēžveidīgajiem un citām gliemenēm. Austeru audzēšana tiek uzskatīta par videi draudzīgāko jūras produktu ieguves nozari. Un pat neņemot vērā informāciju par austerēs esošajām unikālajām barības vielām vai tām piedēvētās dzimumtieksmi mudinošās funkcijas, tās patiešām ir vērts kaut reizi mūžā nogaršot! Kankalē pilsētiņa ir piemērota vieta šīs jaunās un brīnišķīgās draudzības sākumam!

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Lelde

Apmeklēja: 02,03,04.janv.2011

Nezinu, kur Paulim izdevies atrast austeres litros :))..Varbūt tomēr vīna ietekmē tie litri, manā svaigajā pieredzē austeres Cancale tirgo pa dučiem un cenas ir tiešām no 2,50-6,50EUR par 12 gab.tikko krastā atvestu smaržīgu gliemežvāku. Bet-var jau būt, ja tās uzreiz ieliek citronsulā, var pārdot arī litros...

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: