GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Parīze

Baudītāja ceļvedisCitādi maršrutiFoto galerijasEsenceKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršrutiUrbānā leģendaArhitektūras tūrismsLietas, kas jāizdaraVērts zinātLabākie klubiFilmaVērts izbaudītInsider's view

IZVĒLIES CEĻVEDI

Piecas Parīzes īpašākās pasāžas

Cour du Commerce St-AndréPassage du Chantier Passage MolièrePassage du CerfGalerie Vivienne« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Baudītāja ceļvedis · Eiropa · francija · Parīze · Piecas Parīzes īpašākās pasāžas

Cour du Commerce St-André

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Cour du Commerce St-André

Cour du Commerce St. Andre ir pasāža – īstena Parīzes trauksmainās vēstures esence. Tā šajā vietā atrodas jau kopš 1776. gada un šķībi greizais bruģis, kura spraugās viegli pazaudēt kurpes papēdi, saglabājies vēl no tā laika. Ko tik šī mazā ieliņa, kas savieno Rue Saint-André des Arts un Rue l'Anciene Comedie nav piedzīvojusi! Tās iemītnieku vidū bijis viens no franču revolūcijas līderiem Žoržs- Žaks Dantons (Georges-Jacques Danton), tiesa, nams, kurā viņš dzīvoja, vairs neeksistē. Tas tika nojaukts, kad Hausmana laikā tika izbūvēts leģendārais Senžermēna bulvāris. Savukārt namā Nr. 8 atradās tipogrāfijas mašīna, kur cits franču revolūcijas ekstrēmists, žurnālists un politiskais teorētiķis Žans – Pols Marats (Jean – Paul Marat) izdeva revolucionāro avīzi L'Ami du Peuple. Kas, pasludinot sevi par nabadzīgo draugu, ekstēmi vērsās pret revolūcijas pretiniekiem. Kolorīta epizode saistās ar viņa nāvi – viņu nogalināja paša vannā, ar virtuves nazi, cita revolūcijas aktīviste – Charlotte Corday, kura vēlāk tika sodīta ar giljotīnu. Savā pēdējā runā viņa teica, ka nogalinot vienu cilvēku, viņa pasargājusi no nāves 100 000, tādējādi iemantojot sava laika varones statusu.

Starp citu, tieši ar giljotīnu saistās slavenākās Cour du Commerce vēstures epizodes. Kaut Jozefs Giljotīns (Joseph Guillotine) nebija tas, kurš izgudroja pašu giljotīnu, tieši viņš – propogandējot, viņaprāt, humānāko nāvessoda izpildīšanas metodi, 1792. gadā šīs pasāžas Nr.9 nama pagrabā uzsāka tās pārbaudes eksperimentus, nocērtot galvas dzīvām aitām. Propagandējot, ka vienīgais, ko nāvei lemtais sajutīs, ir giljotīnas vēja pūsma tai tuvojoties viņa kaklam. Pēdējoreiz Francijā tā tika lietota 1977. gadā.

Šodien Cour du Commerce ir ne tikai mazu veikaliņu, bet arī kafejnīcu epicentrs. Pasāžā atrodas arī visvecākā Parīzes kafejnīca – Le Procope, durvis vērusi jau 1686. gadā. Tās patstāvīgo apmeklētāju vidū bijis gan Viktors Igo, gan Voltērs, Oskars Vailds un Žorža Sanda. Uz šaha partijām te pulcējušies labākie Parīzes šaha spēlmaņi, pārējiem kafejnīcas apmeklētājiem kaislīgi līdzjūtot. 80. gados tā tika atjaunota un šobrīd skatāma savā 18. gadsimta veidolā. Papusdienot te ir gluži kā pusdienot muzejā. Turpat nedaudz tālāk mājo arī klasiska Parīzes brasserie Relais-Odeon, vienmēr ļaužu pilna. Un brīnišķīgs šokolādes veikaliņš/restorāns Un Dimanche a Paris, kurā saimnieko Pierre Cluizel, pazīstamas franču šokolādes meistaru ģimenes atvase.

Rue Saint-André des Arts un Rue l'Anciene Comedie

 

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: