GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Itālija

Baudītāja ceļvedisCitādi maršrutiFoto galerijas

IZVĒLIES CEĻVEDI

Trīs galamērķi inteliģentiem saules baudītājiem

Golfo di OroseiKomo ezersAntibas« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Baudītāja ceļvedis · Eiropa · itālija · Itālija · Trīs galamērķi inteliģentiem saules baudītājiem

Komo ezers

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Komo ezers

Brīvdienas pie Komo ezera ir bauda acij un dvēselei. Tā skaistums ticis apbrīnots jau no romiešu laikiem. Piesātināti zils ūdens, kurā lēni slīd baltas laivas un majestātiskā Alpu panorāma fonā. Ezera krastus ieskauj brīnišķīgu dārzu greznotas vēsturiskās villas, kas publikai atvērtas kā muzeji...

Kaut Komo ezers bijis glamūru personāžu iecienīts jau no romiešu laikiem, nerunājot nemaz par mūsdienu šovbiznesa zvaigžņu plejādi, kas variējas amplitūdā no Madonnas līdz Džordžam Klūnijam, visu laiku slavenākais Itālijas skaistākā ezera apkaimes iemītnieks bijis Alesandro Volta (Alessandro Volta). Leģendārais itāļu zinātnieks, kurš 1799. gadā izgudroja galvanisko bateriju, modernās baterijas ciltsmāti. Pirmo ierīci, ar kuru varēja iegūt patstāvīgu elektrisko strāvu. Ņemot vērā izgudrojuma nozīmīgumu, 1881. gadā Voltas vārdā tika nosaukta elektriskā sprieguma mērvienība volts. Voltam veltītais muzejs – neoklasicisma stilā celtais Volta Temple (Tempio Voltiano) ir viens no visapmeklētākajiem Komo pilsētiņā. Kad Itālijā vēl nebija ieviests eiro, Voltas portrets un muzeja ēka greznoja 10 000 liru banknoti. Muzejā glabājas zinātnieka oriģinālie darba instrumenti un citi artefakti.

Itālijas slavenāko ezeru trīsvienībā – Komo, Garda un Madžiore, Komo nenoliedzami ir visšarmantākais. Senlaicīgāks, vecāks, itāliskāks. Ierobežotās apbūves dēļ te neatradīsiet nevienu Hilton vai Sheraton ķēžu atvasi - tikai autentiskas, vietējām ģimenēm piederošās villas ar neiztrūkstošajām laivu piestātnēm zem pašiem ēkas pamatiem. 19. gadsimta beigās Komo ezera apkaime iemantoja “belle epoque” tūristu galamērķa slavu, piesaistot sava laika turīgo eliti un tās pielūdzējus. Daudzi no viņiem izvēlējās Komo ezeru kā savu vasaras mītni, tā krastos uzceļot greznas villas, no kurām daļa šodien pārvērstas luksusviesnīcās. Viena no leģendārākajām ir Villa d'Este, kas 1568. gadā tika celta kā kardināla Tolomeo Gallio vasaras rezidence. Viesnīcā tā tika pārvērsta jau 1873. gadā. Un te noteikti vērts iegriezties, arī, ja pat sapņos nav rādījies nakšņot – villu apvij fantastiski skaists parks. Brīnišķīgie Komo apkaimes dārzi arī ir viens no iemesliem, kas to padarījis ne tikai par laiskas atpūtas, bet arī iedvesmas galamērķi.

Foto: Komo ezers

Un arī fonu virknei kinofilmu – Komo ezera rietumkrastā esošā Villa del Balbianello bija pastkaršu cienīgā ezermalas sanatorija, kurā savas brūces filmā Casino Royale dziedēja Džeimss Bonds (Daniel Craig). Lauku ezera retrīta statusā tā tikusi iemūžināta arī Star Wars Episode II: Attack of the Clones. 18. gadsimtā celtā franciskāņu klostera vietā izbūvētās Villa del Balbianello mājvieta ir mežiem noaugusi pussala, un tā kā tās pēdējais īpašnieks Guido Monzino bijis liels ceļotājs un pētnieks, villā joprojām rodami daudzi viņa iespaidīgās kolekcijas artefakti – Ķīnas, Afrikāņu mākslas darbi un 18. gadsimta sākuma angļu un franču mēbeles. Dārzu terases ir īstens meistardarbs – vienās magnolijās, acālijās un cipresēs.

Foto: Komo ezers

Galamērķa vērta ir arī Villa Melzi, kas savulaik tapa kā Napoleona laika Itālijas viceprezidenta un tuva Napoleona drauga Francesco Melzi d'Eril vasaras rezidence. Neoklasicisma villas celtniecība un dārza izveide ilga deviņus gadus (1801. - 1810), un tā veidols ir perfekcionisma paraugstunda, absolūtā skaistuma iemiesojums, kurš, šķiet, eksistē ārpus jebkāda aktuālā laika ritējuma.

Foto: Komo ezers

Savukārt villa ar vistrauksmaināko vēsturi ir 18. gadsimtā celtā Villa Carlotta. Tās mājvieta ir Tremezzo ciemats, sākotnēji tā piederējusi ietekmīgiem reģiona tekstila uzņēmējiem – Clerici ģimenei, tad pārgājusi tās atvases - kaismīga mākslas kolekcionāra rokās, kurš gan pabeidzis tās celtniecību, taču, dzīvodams ar plašu vērienu, bezatbildīgi notriecis ģimenes īpašumu. 1843. gadā villa tika pārdota Nīderlandes princesei Mariannei, Prūsijas prinča Alberta sievai, kura to atdāvināja savai meitai Carlotta, kad tā izgāja par sievu pie Saksijas kroņprinča. Astoņus hektārus plašais ainavu parks ir bagāts ar Tibetas kokveida, vasarzaļajiem un mūžzaļajiem rododendriem. Turklāt pastaiga pa to ir pārsteigumu pilna – īpaši mirklī, kad no vecās parka daļas un akmens dārza pēkšņi nonākat japāņu dārza idillē, kas pārsteidz ar simtiem dažādu bambusa šķirņu. Saksijas kroņprincis, būdams kaislīgs botāniķis, villas parkā vienuviet savācis gan tropu augus, gan mūžameža zaļos dārgumus  un arī brīnumainu citrusu kolekciju. Kopumā te rodami vairāk kā 500 dažāda veida augu un ziedu, savukārt visam šim skaistumam pa vidu – arī Antonio Canova skulptūras.

Foto: Komo ezers

Sajūtu ziņā pilnīgi atšķirīga ir barokālā stila un mauru eklektikā veidotā Villa Monastero, kuras mājvieta ir nelielais un ļoti skaistais viduslaiku ciemats Varenna Komo ezera rietumkrastā. Kādreiz šajā vietā atradies cisterciešu sieviešu klosteris, kurš pirmoreiz rakstos minēts 1208. gadā. Villas scenogrāfijā joprojām saglabāts vēsturiskais arhitektoniskais izkārtojums, tiesa, vienīgā zīme, kas liecina par agrāk še bijušo svētnamu, ir maza gotiska freska logā. Parks ar izteiktu reljefu aizstiepjas līdz pat pašai ezera malai, un tā ziedu laiks ir jūlijs, kad pilnā plaukumā ir hortenzijas, kannas, kallas, lilijas. Te atradīsiet arī cipreses, Libānas ciedrus, iespaidīgu citrusa koku kolekciju un dažādus eksotiskus augus. Tam visam pa vidu – neskaitāmas skulptūras, statujas, mazi tempļi, vāzes un strūklakas.

Ik dienas pa ezeru krustu šķērsu kursē neskaitāmi prāmji. Tā teikt, dzīvo vienā, vakariņo otrā Komo krastā. Kaut iespējams iegādāties atsevišķas biļetes braucienam no viena punkta uz otru, var izvēlēties arī vienu biļeti, kuras cenā iekļauta arī ieejas maksa villās (www.navigazionelaghi.it). Un vienīgais, kas jums atliek, ir izkāpt vajadzīgajā pieturā. Ne mazāk šarmantas ir arī mazās ezera apkaimes pilsētiņas - Lecco, Bellagio, Tremezzo un Sighignola, kas tiek dēvēta arī par “Itālijas balkonu” neticami skaistās Alpu panorāmas dēļ. To ieliņas ir šauras, divas mašīnas knapi var viena otrai garām paspraukties un, kā jau nojaušat, satiksme nav no ātrākajām - 40 km/h ir teju maksimums.  

Kur nakšņot. Lai arī Komo ezers ir slavens ar pieczvaigžņu luksusviesnīcām, samaksāt dārgi diezin vai ir vislielākā māksla. La Darsena Tremezzo pilsētiņā (Via Regina, 3, 22019 Tremezzo Como; www.hotel-lago-como-ladarsena.it) ir pat kas vairāk par value for money viesnīcu. Atrašanās vieta vien jau ir zelta vērta - pašā ezera krastā. Ūdens skalojas teju zem kājām! Tikai 13 numuriņi, romantiska terase ar skatu uz ezera horizontu un laivu piestātne burtiski dažu metru attālumā.

Relais Villa Vittoria (Via Regina 62 - 22010 Laglio; www.relaisvillavittoria.it), kuras mājvieta ir Laglio pilsētiņa, savulaik bijusi turīgas Milānas ģimenes māja, taču šobrīd ir maza un šarmanta naktsmītne ar 13 istabām, turklāt pašā Komo ezera krastā. Vakariņas še tiek servētas uz terases – iepretim vīdot ezera otrā krasta uguntiņām, tā teikt, romantiskāk vairs nav iespējams!

Kur paēst. La Punta vērts iegriezties fantastiskās atrašanās vietas dēļ vien! Restorāns meklējams Bellagio pilsētiņā, pašā raga galā. Ūdens sauszemi ieskauj gandrīz no visām pusēm un skalojas burtiski 30 metrus no galdiņa. Savā ziņā La Punta var dēvēt par Komo ezera centru, jo no šejienes skatam paveras visi trīs “lielā milzeņa” sazarojumi. Arī virtuve ir lieliska. Tradicionālās pastas, svaigas ezera zivis un pašu gatavots tiramisu. (Via E.Vitali 19 22021 BELLAGIO, www.bellagio.co.nz)

Osteria Il Pozzo atrodas Menaggio ciemata galvenajā laukumā. Nekādu pārspīlējumi, ēdienkartē vien pāris ēdienu, turklāt tie katru dienu mainās. Tāda īstena ģimenes vieta, kur tiek servēts labs ēdiens par godīgu cenu. (Piazzale Giuseppe Garibaldi, Menaggio)

Locanda dell'Isola Comacina. Restorāns leģenda – uz tāda paša nosaukuma salas. Ēdienkarte nav mainīta jau vairāk kā 30 gadu un to darīt nav arī nekādas nepieciešamības. Īpaši, ja jums uz šķīvja tiek pasniegtas uz vecas malkas plīts virsmas ceptas tikko turpat ezerā noķertas foreles. Komplektā ar apziņu, ka pie šiem pašiem necilajiem, ar vaskadrānu klātajiem galdiem sēdējusi ne viena vien politiskās un šovbiznesa skatuves zvaigzne (Barbara Streizande, Eltons Džons, Džo Kokers, Madonna u.c.) (22010 Ossuccio Lago di Como 39 0344 55083-56755, www.comacina.it)

 

Foto: Vineta Radziņa, labavide.lv

 

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: