GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Daugavpils

Baudītāja ceļvedis

IZVĒLIES CEĻVEDI

IZVĒLIES OBJEKTU

KAFEJNĪCA "LAIVA" UN LAIVU BŪVES BIROJS PĀVILOSTĀ, Dzintaru iela 31DZĪVES STILA NOLIKTAVA "BIG FISH", Brīvības iela 158 aVENTSPILS MUZEJA INTERJERS UN EKSPOZĪCIJA LIVONIJAS ORDEŅA PILS 2. STĀVĀZEIMUĻS, Krasta iela 31LMA JAUNAIS KORPUSS, Kalpaka bulvāris 13ŽAŅA LIPKES MEMORIĀLAIS MUZEJS, Mazā Balasta dambis 8 (Ķīpsala)DOBELES VĒSTURISKAIS TIRGUS LAUKUMS, Tirgus laukums 1SKATU TERASE AR PAVILJONU PIEMIŅAS PARKĀ LIKTEŅDĀRZS, Krievkalnu salaSAMRODES BIROJA ĒKA, Zvana iela 2SALDUS MŪZIKAS UN MĀKSLAS SKOLA, Avotu iela 12aMARKA ROTKO MĀKSLAS CENTRS DAUGAVPILS CIETOKSNĪ, Mihaila iela 3« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Baudītāja ceļvedis · Eiropa · latvija · Daugavpils · Latvijas arhitektūras 2012. gada spilgtāko projektu ceļvedis

MARKA ROTKO MĀKSLAS CENTRS DAUGAVPILS CIETOKSNĪ, Mihaila iela 3

Autors: Anothertravelguide.com7 ATSAUKSMES

MARKA ROTKO MĀKSLAS CENTRS DAUGAVPILS CIETOKSNĪ, Mihaila iela 3

Daugavpils SIA  Arhis, projekta galvenā arhitekte, labiekārtojuma un interjera autore - Ilze Ratniece, arhitekta palīgi - Biruta Pūcīte, Kārlis Ziediņš 

IDEJA

Abstraktais ekspresionisms ampīra telpā

2013. gada 24. aprīlī svinīgi tika atklāts Daugavpilī dzimušā amerikāņu mākslinieka Marka Rotko mākslas centrs, kas izbūvēts pilsētas cietokšņa teritorijā - bijušajā artilērijas arsenāla ēkā, kuras pamati likti 1833. gadā.

Mākslas centrā līdzās izstāžu telpām, kurās, cita starpā, vienuviet skatāmi seši mākslinieka darbu oriģināli, iekārtota arī bibliotēka, restorāns un desmit mākslinieku rezidenču numuriņi, savukārt otrajā stāvā - neliels konferenču centrs.

Projekta koncepcijas pamatā ir vēsturiskās substances un modernās arhitektūras dialoga veidošana, maksimāli saglabājot un atjaunojot ampīra stila ēku un apkārtējo teritoriju, tajā pat laikā neizvairoties no jauniem, mūsdienīgiem elementiem gan fasādēs, gan interjerā.

KONTEKSTS

Ēka diktē nosacījumus

Arsenāla ēka atrodas netālu no Mihaila un Nikolaja vārtiem, noliktavu zonā - vaļņu fonā. Tās pakavveida apjoms apliecas ap iekšējo pagalmu, kas atvērts pret vaļņiem un veido no pārējās cietokšņa apbūves samērā nošķirtu zonu.

Mākslas centra funkcionālais plānojums projekta izstrādes procesā veidojies diezgan ātri un viegli. Projekta galvenā arhitekte Ilze Ratniece atzīst, ka ēka pati diktējusi savus nosacījumus, tāpēc Ziemeļu spārna 1. stāvā bija jāizvieto tehniskās telpas, ko noteica iespēja pieslēgties inženiertīkliem. Atlikušajā platībā projektētas telpas fondu glabātavām, bet 2. stāvā izvietoti rezidenču numuri. Dienvidu spārnā, kas tuvāks pagaidām galvenajai ieejai cietoksnī - Mihaila vārtiem, projektēts restorāns ar mūsdienīgu virtuvi, virs tā - konferenču centrs. Abos spārnos iebūvēti stikloti lifti. Savukārt centrālais korpuss atvēlēts ekspozīcijām, telpas augšstāva centrā - administrācijai.

REKONSTRUKCIJA

... ar ķelli, rīvdēli un krāsotāju otu

Rekonstrukcijas process projekta autorei un celtniekiem sagādājis dažādus pārsteigumus. Piemēram, pēc visu uzslāņojumu noņemšanas un demontāžas atklājusies īstā, monumentālā ārdurvju ailu forma, granīta blokos stiprinātie un sienā iemūrētie kaltie vārtu viru kāši. To dēļ nācies pārstrādāt visu ieejas mezglu, durvju un vārtu rasējumus.

Zem daudzajām preskartona kārtām atklājušies masīvi, skaisti sākotnējie koka pakāpieni. Tie tika notīrīti, pārklāti ar lineļļu un tagad ir viena skaistākajām vietām ēkā. Daudz pūļu tika veltīts kāpņu profilēto granīta pakāpienu restaurācijai un pareiza virsmas apstrādes veida atrašanai. Meistari vairākkārt pārtaisīja jaunos, protezējamos posmus līdz tika sasniegts vēlamais rezultāts.

Ēkā nebija saglabājies neviens būvgaldniecības izstrādājums. Laikā, kad cietoksnī saimniekoja okupācijas armija, jumts ticis nomainīts ar šīfera segumu, tāpat skaidro plānojuma un telpisko struktūru sakropļojušas sekundāras izbūves. Par būves pamatīgumu liecinājušas vien biezās, precīzi un kvalitatīvi mūrētās sienas.

Būvdarbu laikā tika noņemts līdz pat 0.6 m biezais „kultūrslānis”, atjaunojot zemes līmeni starp ēku un valni vēsturiskajās planējuma atzīmēs un atsedzot cokolu. Tika atrasti lieli, labi saglabājušies vēsturiskā apaļo laukakmeņu bruģa fragmenti, kas tika rūpīgi demontēti un, pēc apakšzemes komunikāciju iebūvēšanas, atkal atjaunoti.

Jumta konstrukcija tika izbūvēta no jauna, tā segumā izmantojot titāncinka valcprofila loksnes kā vēsturiskā jumta skārda mūsdienīga un ilgmūžīga versiju. Koka oderlogi, pildiņu durvis un dēļu vārti tika izgatavoti no jauna - pēc vēsturiskajos fotoattēlos redzamajiem paraugiem. Tika restaurētas granīta kāpnes un būvkalumi.

Mūra sienu un velvju apdares atjaunošana tika veikta ar kaļķa javu un kaļķa krāsām, izmantojot tikai klasiskos amatnieku darbarīkus - ķelli, rīvdēli un krāsotāju otu. Arī šis process nebija vienkāršs - līdz šim meistariem tika prasīta perfekti gluda sienu apdare ar precīziem stūriem un leņķiem, bet šeit negaidīti - arhitekts vēlas redzēt ko citu, proti, raupjas virsmas, roku darba pēdas. Psiholoģisko barjeru lauzt bija grūti, taču, kad apmetēji sajuta darba īsto garšu, ar lielu azartu tika izmēģināti dažādi javas un apdares varianti, arhitektei piedāvātas dažādas apmetuma tekstūras.

VĒRTS PAMANĪT

Zudušā un sava laika liecības

Jau projekta pirmsākumos bija skaidrs, ka netiks mēģināts atjaunot zudušo centrālo slīpo uzbrauktuvi (apareli). Mūsdienu mākslas centram bija jākļūst par sava, ne tikai zudušā laika liecību. Tādēļ gan priekšlaukums, gan ieejas mezgls, gan interjers runā mūsdienu arhitektūras valodā, skaidri apliecinot to radīšanas laiku. Šajā ēkā viss ir patiess - īsti, pamatīgi materiāli - akmens, koks, stikls, metāls un to adekvāts pielietojums.

Funkcionāli nepieciešamās jaunās starpsienas ar perfekto apdari un materiālu kontrastē ar raupjajām velvēm, grīdu sedz masīvi, eļļoti ozolkoka dēļi. Seno ēku rekonstrukcijā bieži vien problēmu rada tāda šķietami sīka detaļa kā grīdlīste. Arī šajā gadījumā ilgi nebija skaidrības - cik platai, ar kādu profilu tai jābūt. Talkā nāca laimīgs gadījums - citas cietokšņa ēkas rekonstrukcijas darbu laikā pagrīdē tika uziets oriģinālas grīdlīstes fragments, projekta autore īstajā brīdī bija īstajā vietā un tad tikai atlika šo fragmentu uzmērīt, uzrasēt un nodot rasējumu galdnieku darbnīcā.

Ēkas priekšlaukuma perimetrs gar cokolu klāts ar vēsturisko apaļakmeņu bruģi. Taču šāds segums rada diskomfortu atsevišķām apmeklētāju grupām un neatbilst vides pieejamības prasībām. Tamdēļ publiskās zonas segums veidots no mūsdienu materiāliem. Zemie granīta podiji pagalma sānu kabatās vēl skaidrāk demonstrē dalījumu vecajā un jaunajā, vienlaikus kalpojot arī kā papildus rekreācijas vai ekspozīciju laukumi. Sākotnēji projektā podiju iesegumam bija plānots pelēks granīts, jo arī ēkas cokola apdare šķita pelēka. Taču, salīdzinot granīta paraugus ar jau attīrīto cokolu, secināts, ka pelēkais ir pārāk vēss, nācās meklēt citu variantu. Pēc vairāku variantu noraidīšanas beidzot arhitekte Ilze Ratniece izvēlējās gaiši pelēkbrūnu toni, kas pa gabalu tonāli saplūst ar cokola akmens krāsu. Podiju funkcionalitāti pierādījusi jau centra atklāšanas ceremonija, kad uz tiem koncertēja orķestris, dejotāji, vasarā te plānota vasaras kafejnīca.

Īpaša noskaņa valda vakarā, kad satumst un tiek ieslēgts ārējais apgaismojums. Izgaismota ir gan fasādes arhitektūra, gan laukums un vaļņi. Lai izvēlētos īstās spuldzes un gaismas krišanas leņķus, kas izceļ klasisko arhitektūru, bet neiespīd telpās, pagājušās vasaras naktī tika izmēģināti dažādi apgaismojuma varianti.

Realizējot Marka Rotko centra projektu, tika sakārtota viena neliela cietokšņa daļa, atdodot arī vaļņiem to sākotnējo formu. Tika atsegta un sakārtota arī citur neredzēta blakus esošās pulvera noliktavas vairāk pakāpju apmale no laukakmeņiem Taču darbi turpinās arī citos cietokšņa objektos, pašlaik tiek restaurēti arsenālam pretī esošie Nikolaja vārti un Nikolaja ielas posms, tiek būvēts koka tilts pāri aizsarggrāvim. Ir cerība, ka nākotnē Daugavpils cietoksnis atgūs vismaz daļu no sava sākotnējā spožuma un kļūs par nozīmīgu punktu Latvijas un pasaules tūrisma kartē.

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

TEREZA

Apmeklēja: smartloanfunds@gmail.com

Dobre vijesti za mene i vas, zovem se TEREZA i moram vam ispričati kako sam doživjela ponudu kredita od 35,000 eura. Ponovno sam sretan i financijski stabilan i hvala Bogu što sam naišao na gospodina Harry Bryan, izvršnog direktora SMART LOAN FUNDS, imaju sjedište u Americi, a također djeluju u svim europskim zemljama. Dobio sam savjet kolege i savjetovat ću svima koji trebaju zajam da koriste njihove usluge kako bi izašli iz financijskih poteškoća, možete ih kontaktirati putem e-pošte (smartloanfunds@gmail.com} WHATSAPP: {+385 91 560 8706} Brzo kontaktirajte danas i dobijte svoj zajam od njih na stopu od 3 %. Obećajte da ćete reći ljudima i podijeliti njegov dobar rad nakon što dobijete zajam.

Davidson Albert

Apmeklēja: davidsonalbertloan@gmail.com

Zovem se Veronika i nisam mogla vjerovati kako sam dobila kredit od 20000 eura. Ponovno sam sretan i financijski stabilan i hvala Bogu da takve kreditne tvrtke još uvijek postoje na ovim prevarama posvuda, savjetovali su me i savjetovat ću svima koji trebaju kredit da ih koriste kako bi izašli iz financijskih poteškoća, možete ih kontaktirati putem e-pošte ( davidsonalbertloan@gmail.com) Brzo kontaktirajte (davidsonalbertloan@gmail.com) danas i dobijte svoj zajam od njih po stopi od 3%. Obavezno kontaktirajte DAVIDSON ALBERT LOAN COMPANY......

Toolz Store

Apmeklēja: A Year Ago

How To Hit Inbox Your Ransomware 365 @cpanelmaster
--------
Bullet Prof cPanel last for up to 15 days no red flag again
WHM ready to spam with 30 domains on it
Windows RDP, 30$ per month high speed all locations
Inbox SMTP, send up to 50k inbox mail everyday
We have AWS, IONS, Office365
SMS Leads-Phone Number any country
Email leads for banks, office 365 or any other list you need
Office 365 Email Leads
Bulk Phone Number Validators
Residential Best 911 S5 alternative, 100% residential Proxy
Bulk Email Sender
Extract any kind of email list by targeted area, zip code or by city
--------
Telegram: @cpanelmaster
Join my telegram channel: https://t.me/cpanelmaster0
ICQ: @cpanelmaster
Website: https://toolz.store

Toolz Store

Apmeklēja: Year Ago

Buy bank login, Buy logs, Scampages, Tools, CC, https://toolz.store
--------------
We sell 100% Genuine Spamming Tools
--------------
bullet Prof cPanel last for up to 15 days no red flag again
WHM ready to spam with 30 domains on it:
Windows RDP, 30$ per month high speed all locations
Inbox SMTP , send up to 50k inbox mail everyday
We have AWS, IONS, Office365
SMS Leads-Phone Number any country
Email leads for banks, office 365 or any other list you need
Office 365 Email Leads
Bulk Phone Number Validators
Residential Best 911 S5 alternative, 100% residential Proxy
Bulk Email Sender
Extract any kind of email list by targeted area, zip code or by city
--------------
Our YouTube Channel https://www.youtube.com/@toolz-store
office365 spamming tutorial: https://www.youtube.com/watch?v=YftgE_S2yDo
send 100% inbox mass emails up to 50k a day: https://www.youtube.com/watch?v=5gGO0G1h4w0 
how to verify bulk emails if its still active: https://www.youtube.com/watch?v=gT_4KiuzHTk
--------------
Telegram: @cpanelmaster
Join my telegram channel: https://t.me/cpanelmaster0
ICQ: @cpanelmaster
Website: https://toolz.store

Christy Walton

Apmeklēja: Loan offer

Sveiki visi!
Es esmu privāts aizdevējs, es piedāvāju aizdevumu 2% apmērā, tas ir likumīgs uzņēmums ar godu un atšķirību, mēs esam gatavi jums palīdzēt jebkurā jūsu finansiālajā problēmā, mēs piedāvājam visa veida aizdevumu, tāpēc, ja jūs interesē šis aizdevuma piedāvājums lūdzu, sazinieties ar mums pa e-pastu: (christywalton355@gmail.com) Norādiet arī tālāk norādīto informāciju, lai mēs varētu nekavējoties turpināt aizdevumu.

Vārds:
Nepieciešamā summa:
Ilgums:
valsts:
Aizdevuma mērķis:
Mēneša ienākumi:
Telefona numurs:
Sazinieties ar mums, norādot iepriekš minēto informāciju pa e-pastu: christywalton355@gmail.com
Ar cieņu jums visiem.

Christy Walton

Apmeklēja: Loan offer

Sveiki visi!
Es esmu privāts aizdevējs, es piedāvāju aizdevumu 2% apmērā, tas ir likumīgs uzņēmums ar godu un atšķirību, mēs esam gatavi jums palīdzēt jebkurā jūsu finansiālajā problēmā, mēs piedāvājam visa veida aizdevumu, tāpēc, ja jūs interesē šis aizdevuma piedāvājums lūdzu, sazinieties ar mums pa e-pastu: (christywalton355@gmail.com) Norādiet arī tālāk norādīto informāciju, lai mēs varētu nekavējoties turpināt aizdevumu.

Vārds:
Nepieciešamā summa:
Ilgums:
valsts:
Aizdevuma mērķis:
Mēneša ienākumi:
Telefona numurs:
Sazinieties ar mums, norādot iepriekš minēto informāciju pa e-pastu: christywalton355@gmail.com
Ar cieņu jums visiem.

Jānis

Apmeklēja: 2013.gada janvārī

Pārsteigums, ka to tiešām vietējie speciālisti ir varējuši paveikt. Droši vien, kad jau ir ekspozīcija un telpās nāk apmeklētāji, tajās notiek semināri un citas aktivitātes, tad ansamblis iegūs vēl lielāku pievilcību. Būtu labi, ja arī tuvākā apkaime ar laiku tiktu sakārtota atbilstošā līmenī.

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: