GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Kurzeme

Baudītāja ceļvedisKultūra

IZVĒLIES CEĻVEDI

Laivošanas maršruti Kurzemē

Engures upeAbavaUžavaRojaRindaIrbe« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Baudītāja ceļvedis · Eiropa · latvija · Kurzeme · Laivošanas maršruti Kurzemē

Engures upe

Autors: Ingrīda Smuškova0 ATSAUKSMES

Engures upe

Engures upes ir divas. Viena tek uz Engures ciemu, kas atrodas Rīgas jūras līča piekrastē, bet otra – dziļāk Kurzemē un iztek no Usmas ezera, lai dotos Puzes ezera virzienā. Šīs upes kopējais garums ir vien 27 km un tā ir pieskaitāma pie tā dēvētajām atpūtas braucienu upēm. Engurei nav raksturīgi īpaši kritumi un krāces, taču brauciena atraktivitāti garantē jo daudzie pār upi sakritušie koki. Tos nav sanesusi straume, bet pāri pārgāzis vējš - piedevām tā, ka ne pa apakšu, ne pa augšu tos tik vienkārši nav iespējams šķērsot. Tad vai nu laivas nesamas pa krastu, vai lietā jāliek līdzpaņemtais cirvītis vai zāģītis, lai atbrīvotu vietu slaidajam laivas slīdējumam.

Foto: Engures upe

Šogad mūsu laiva bija patriotiski noskaņota. Fonā puiši saliek padomju laika baidarku – saliekamu karkasu apvelk ar īpašu brezenta materiālu

Engures upe ir maza un gleznaina. Tā, protams, nav tik iespaidīga kā daudzas populārās Vidzemes upes. Tai nav smilšakmens klinšu atsegumu, kas latviešu laivotājus tā sajūsmina, taču miers un dabas klusums, ko laivotājam dāvā šī upe, ir aizraujošs. Izrādās, ieklausoties klusumā, var sadzirdēt ne vienu vien interesantu klusuma skaņu, ieraudzīt zivis, saskatīt starp koku zariem lēkājošos putnus vai, elpu aizturējušam, vērot visparastākās meža pīles lidojumu. Aizrautīgs realitātes šovs tiem, kas ar makšķerēšanu uz Jūs, būs skats, kā viena lielāka zivs apēd otru mazāku – ar kādu ātrumu un gardu muti!

Protams, 2002. gadā uzceltā Ugāles HES ir savu padarījusi, un kādu posmu dažu kilometru garumā upīte ir vienkārši liela ūdens tece, taču visā visumā tā ir jauka un līkumaina. Kritušu koku skaits ūdenī īpaši palielinās ap Ugāli, tomēr braukšanu tas sevišķi netraucē. Interesants gan ir brīdis, kad pie Ugāles HES (dzirnavām) laivas tomēr ir jāizceļ krastā un jāpārnes pāri aizsprostam, lai laivošanu varētu turpināt.

No pieredzes iesaku laivošanas pasākumu sākt jau piektdienas vakarā. Protams, to var darīt arī sestdienas rītā, taču, ja atpūtu sāk jau piektdienas vakarā – nedēļas nogale izskatās garāka un piepildītāka. Un vēl viens vakars pavadīts dabā tikai piedos entuziasmu laivot atkal un atkal.

Foto: Engures upe

... un noķertā zivtiņa

Laivošanu pa Engures upi var sākt no tās iztekas pie Usmas ezera, bet var arī no Gaiļu tilta, pie kura atrodas kempings ”Ozoldangas” (www.viesunamiem.lv/ozoldangas). Vieta – jauka, ar plašām atpūtas iespējām dabā un arī iekštelpās (tas, ja kādam tomēr nakšņot dabā nepatīk): te ir gan vietas teltīm, gan izveidoti sporta laukumi un labiekārtotas piknika vietas. Piebraukšana pie kempinga ir no Ventspils šosejas puses, caur Usmas ciemu. Kurzemes puses ļaudis var piemānīties, braucot pa mazajiem celiņiem arī caur Rendu. Tas - gaumes jautājums. Auto var palikt starta vietā, par ko gan būs kāds lats kempingam jāsamaksā. Ja auto atstāj, tad otrā dienā šoferus aizgādās līdz auto.

Visā visumā jau upe ir laivojama tikai vienu dienu, taču, tiem, kas to izvēlējušies atpūtai, tā ir lieliska ”relax” upe divu dienu atpūtai. Engurē iespējama arī laba makšķerēšana, bet, ja brauksiet tikai vienu dienu, tad tam gan laika neatliks. Bet zivis ķeras! Glītas līdaciņas...

Foto: Engures upe

Viesu nama "Strazdi” pirtiņa

Nakšņošanai ideāla vieta aiz Ugāles ir viesu nams ”Strazdi”, kas, sēžot laivā uz upes, ir dabā atpazīstama (māju nosaukumu lasīsiet jau uz upes). Šeit upei ir lēzens krasts, kas atvieglo laivu izvilkšanu no upes, un krastā viss ir labiekārtots, piedāvājot maksimāli nepieciešamo servisu laivotājam: pieklājīgu pļaviņu teltīm, grilu, dzeramo ūdeni. Te ir gan telšu un piknika vieta, gan iespējams nakšņot viesu nama gultā vai pirtsaugšā, sasildīties pirtiņā un ar laipniem saimniekiem aprunāties. No viesu nama līdz Ugālei ir vien kādi 3-4 km kājām, tādēļ pēc laivošanas droši variet doties arī nelielā pārgājienā, īpaši, ja gribas apskatīt Ugāles baznīcu un sarunāt apskatīt arī ērģeļbūves darbnīcu. Taču, no pieredzes zināms, ka pēc laivā pavadītas dienas, patīkami ir pasēdēt un raudzīties ugunskurā, vai izmantot siltās pirtiņas iespējas. Un kur nu vēl viss vakariņu gatavošanas process! Un, ja vēl arī laivošanas laikā kāda zivs ir noķerta, ko pagatavot, tad pārgājiens tiešām nav prātā! Protams, ir visas iespējas spēlēt sporta spēles, tādēļ bumbu laivu braucienā droši var ņemt līdzi – noderēs abus vakarus.

Turpinot laivošanu otrā dienā, sakritušo koku ir daudz mazāk, taču upīte savus līkumus nemazina. Tājā daudz arī no ūdens ārā lienošu koku, no kuriem jāuzmanās - īpaši līkumos, jo, atsitoties pret tiem, laiva sašūpojas un var arī apgāzties.

Finišu var ieplānot Puzes ezerā. Taču, ja automašīnu atgādāšana ir savlaicīgi noorganizēta, tad to var darīt arī pirms ezera – pie tilta uz ceļa, kas savieno Ventspils šoseju un Puzenieku ciemu. Te izkāpšana, mantu izkraušana un laivu izvilkšana no upes ir ērti izdarāma, jo upes krasts nav stāvs.

Foto: Engures upe

Top vakariņas – dārzeņu sautējums...

Kopējais kilometru skaits šādam braucienam – aptuveni 25 km, katru dienu braucot vien kādas 3-4 stundas (atkarībā no tā, kādas ir laivošanas prasmes, pieredze un mērķis).

Izdevumi šādai nedēļas nogalei, braucot 30 cilvēkiem ar 14 laivām (13 nomātas un 1 personīgā), izmantojot pirtiņu ”Strazdos” un automašīnu stāvēšanu, kamēr laivojam, un kopīgo ēdienreižu nodrošināšanai 1 personai divvietīgā laivā – 25 Ls (50 Ls no ekipāžas) vai 21 Ls trīsvietīgā laivā (63 LVL ekipāžai). Papildus izdevumos – degviela, našķi utt.

Runājot par gatavošanos laivu braucienam, leģendārais norvēģu ceļotājs un antropologs Tūrs Heijerdāls savā grāmatā ”Ra” par ceļojumiem niedru laivā pāri okeānam raksta par līdz ņemamo mantu izvēles principiem. Viņa soli pa solim principi ir šādi:
1) Nolieciet visas mantas blakus laivai.
2) Iekrāmējiet aptieciņu, dzeramo ūdeni, nazi un pārtiku.
3) Nešķirojot sadaliet atlikušo ekipējumu uz pusēm un atsakieties no vienas no pusēm.
4) Nešķirojot sadaliet atlikušo pusi uz pusēm un atsakieties no vienas no pusēm.

5) Iekraujiet atlikušo pusi laivā un ceļojuma laikā pārliecināsieties, ka esat paņēmuši līdz divreiz vairāk, nekā nepieciešams.

Heijerdālam ir taisnība. Tāpēc pirms došanās laivu izbraucienā, aizveriet acis un izsapņojiet šīs dienas vēl mājās – kā jums klāsies, un noskaidrojiet, kas jums pietrūks, lai laivu brauciens būtu izdevies un bez kā jums tas tiešām neizdosies. Vienīgais, ko iesaku no savas puses – vajadzēs vai nē, paņemiet līdzi pretodu/pretdunduru līdzekli.

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: