GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Rīga

Baudītāja ceļvedisFoto galerijasKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršrutiUrbānā leģendaLabākie klubiSpa un labākie saloniCo-working telpasAktīvā atpūtaInsider's view

IZVĒLIES CEĻVEDI

IZVĒLIES OBJEKTU

KAFEJNĪCA "LAIVA" UN LAIVU BŪVES BIROJS PĀVILOSTĀ, Dzintaru iela 31DZĪVES STILA NOLIKTAVA "BIG FISH", Brīvības iela 158 aVENTSPILS MUZEJA INTERJERS UN EKSPOZĪCIJA LIVONIJAS ORDEŅA PILS 2. STĀVĀZEIMUĻS, Krasta iela 31LMA JAUNAIS KORPUSS, Kalpaka bulvāris 13ŽAŅA LIPKES MEMORIĀLAIS MUZEJS, Mazā Balasta dambis 8 (Ķīpsala)DOBELES VĒSTURISKAIS TIRGUS LAUKUMS, Tirgus laukums 1SKATU TERASE AR PAVILJONU PIEMIŅAS PARKĀ LIKTEŅDĀRZS, Krievkalnu salaSAMRODES BIROJA ĒKA, Zvana iela 2SALDUS MŪZIKAS UN MĀKSLAS SKOLA, Avotu iela 12aMARKA ROTKO MĀKSLAS CENTRS DAUGAVPILS CIETOKSNĪ, Mihaila iela 3« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Baudītāja ceļvedis · Eiropa · latvija · Rīga · Latvijas arhitektūras 2012. gada spilgtāko projektu ceļvedis

ŽAŅA LIPKES MEMORIĀLAIS MUZEJS, Mazā Balasta dambis 8 (Ķīpsala)

Autors: Anothertravelguide.com1 ATSAUKSME

ŽAŅA LIPKES MEMORIĀLAIS MUZEJS, Mazā Balasta dambis 8 (Ķīpsala)

SIA Zaigas Gailes birojs. Zaiga Gaile, Agnese Sirmā, Ingmārs Atavs, Ineta Solzemniece-Saleniece, Zane Dzintara, Maija Putniņa-Gaile  

 

IDEJA

Atcere - bezpriekšmetiska, netieša un meditatīva

Laika periodā no 1942. līdz 1944. gadam Žaņa Lipkes ģimenes īpašumā Ķīpsalā – 3x3 metrus nelielā bedrē zem malkas šķūņa pastāvīgi uzturējās 8 līdz 12 cilvēki - nāvei nolemtie, ar dzelto zvaigzni iezīmētie ebreju genocīda upuri.

2005. gadā tika dibināta biedrība “Žaņa Lipkes memoriāls”; tika uzsākta materiālu izpēte un muzeja koncepcijas izstrāde, kā arī aizsākts darbs pie memoriāla projekta. 2012. gadā Žaņa Lipkes piemiņas memoriāls tika izveidots pāris soļus nostāk no patiesās vietas, kur reiz tika saudzēti likteņi.

Zaigas Gailes veidotajā atceres vietā  atskats pagātnē notiek citādi - bezpriekšmetiskā, netiešā un meditatīvā veidā.

Tāpat kā savulaik šeit slēpās nāvei nolemtie - slēpjas arī muzejs. Pavisam necilas durvis koka žogā atveras rēnas gaismas pildītam tunelim. Šķaidītā tumsa šeit pildīta ar biezu darvotā koka smaržu. Skabargainās dēļu sienas smaržo akurāt tāpat kā agrākā Ķīpsalas zvejniekciema strūgu planku šķūnīši.

Foto: ŽAŅA LIPKES MEMORIĀLAIS MUZEJS, Mazā Balasta dambis 8 (Ķīpsala)Foto: ŽAŅA LIPKES MEMORIĀLAIS MUZEJS, Mazā Balasta dambis 8 (Ķīpsala)Foto: ŽAŅA LIPKES MEMORIĀLAIS MUZEJS, Mazā Balasta dambis 8 (Ķīpsala)

VĒRTS PAMANĪT

Trīs bībeliskās formulas

Virzība pa improvizētā šķūņa perimetru uz bēniņiem veidota kā ceļojums Ķīpsalas vēstures notikumos. Šis savdabīgais krusta ceļš ir arī viena no trim bībeliskajām formulām, pēc kurām memoriāls veidots.

Bēniņu zāles centrā atrodas trīsstāvu ēkas serde - lūka ar skatu uz pagrabā izbūvēto bunkuru ar deviņām no sienas atvāžamām lāvām. Šī ir memoriāla emocionāli spēcīgākā vieta, kas abstrakcijā ļauj lūkoties uz pagātni, skatīties kā no Dieva skatpunkta. Pēc arhitektes Zaigas Gailes ieceres - šī ir meditācijas vieta.

Lūkai ir trīs kārtas. Tieši virs pagrabstāva bunkura – pirmajā stāvā atrodas sukka – sastatnēm līdzīga trausla koka konstrukcija ar caurspīdīga papīra iekšsienām. Tā ir vēl viena memoriāla bībeliskā formula: kad Mozus uz Apsolīto zemi cauri tuksnesim veda izredzēto tautu, tie sastapās ar virkni grūtību. Lai cilvēkus iepriecinātu un motivētu, Dievs Mozum inspirēja objektu, ko sauca par sukku (sukkah) jeb “pagaidu patvērumu” - ilūziju par skaisto un labo.

Memoriāla ekspozīcijas mākslinieciskās koncepcijas autors Viktors Jansons sukku iecerējis kā bunkura māksliniecisko dubultnieku – iluzoro pagaidu dvēseles patvērumu, kas “karājas” starp debesīm un zemi. Uz sukkas plānajām pauspapīra sienām mākslinieks Kristaps Ģelzis viegliem zīmuļa vilcieniem izzīmējis vīziju par Latvijas laukiem vasaras pilnbriedā - simbolisku Apsolīto zemi.

Savukārt trešo projekta bībelisko formulu iespējams skatīt tikai izejot no muzeja – ēkas apjoms no tiesas atgādina Noasa šķirstu.

Foto: Ansis Starks

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Christy Walton

Apmeklēja: Loan offer

Sveiki visi!
Es esmu privāts aizdevējs, es piedāvāju aizdevumu 2% apmērā, tas ir likumīgs uzņēmums ar godu un atšķirību, mēs esam gatavi jums palīdzēt jebkurā jūsu finansiālajā problēmā, mēs piedāvājam visa veida aizdevumu, tāpēc, ja jūs interesē šis aizdevuma piedāvājums lūdzu, sazinieties ar mums pa e-pastu: (christywalton355@gmail.com) Norādiet arī tālāk norādīto informāciju, lai mēs varētu nekavējoties turpināt aizdevumu.

Vārds:
Nepieciešamā summa:
Ilgums:
valsts:
Aizdevuma mērķis:
Mēneša ienākumi:
Telefona numurs:
Sazinieties ar mums, norādot iepriekš minēto informāciju pa e-pastu: christywalton355@gmail.com
Ar cieņu jums visiem.

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: