Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas koka māja, Lāčplēša iela 55
Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Projekta autors: Zaigas Gailes birojs - Zaiga Gaile, Liene Griezīte, Ingmārs Atavs, Andra Šmite, Ģirts Kalinkevičs, Ineta Solzemniece-Saleniece, Dāvis Gasuls, Kristīne Riba un Romāns Siņicins
VĒSTURES PARAGRĀFS
Lāčplēša ielas 55 koka māja – tagadējā Rīgas Dizaina un mākslas vidusskola būvēta 1819. gadā kā ķeizarienes Katrīnas II skola krievu bērniem. Mainoties cipariem divu gadsimtu kalendārā, šī ēka, kas ir vecākā koka māja Rīgas centrā, turklāt ar saviem 900 kvadrātmetriem - arī pati lielākā vienstāva koka celtne pilsētā, vienmēr pildījusi skolas funkciju. Pēc 100 gadiem ķeizarienes skolas statusā pirmās Latvijas neatkarības laika nacionālās identitātes meklējumos tā pārtapa par latviešu ornamentu un rakstu studiju, savukārt 20. gadsimta 30. gados tajā tika nodibināta Valsts daiļamatniecības skola, līdz tā kļuva par šodien zināmo Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolu. Pa spīti tās aktīvajai ekspluatācijai pēc Cariskās Krievijas paraugprojektiem celtā guļbūve neskaitāmas reizes teju par mata tiesu paglābusies no nojaukšanas plāniem.
IDEJA
Putekļos un pelnos slīgušās princeses jaunais tērps
Unikālā 200 gadus nostāvējusī guļbaļķu skolas ēka ir simetriska, ar 19. gadsimtam raksturīgo monumentalitāti un ļoti augstu autentiskuma līmeni. Pārbūves ēku praktiski nebija skārušas, un uz pasauli tā raudzījās caur oriģinālajiem, 19. gadsimtā stiklotajiem logiem.
Pēc 200 gadu ilgās slīgšanas putekļos un pelnos (1978. gadā ēku skāra ugunsnelaime), simboliski pelnrušķīti izglāba princis - Starptautiskās pieminekļu aizsardzības organizācijas Europa Nostra prezidents - Viņa Karaliskā Augstība Dānijas princis Konsorts Henriks. Par viņa pasniegto ziedojumu naudu tapa tehniskais projekts, tika izieta valsts ekspertīze, un projekts nodots skolai, lai tā tālāk rūpētu nepieciešamo finansējumu.
VĒRTS PAMANĪT
- Renovācijas procesā sienas atbrīvotas no apmetuma slāņa atsedzot visas guļbaļķu sienas. Sienas ir siltas, dzintaraini brūnas un līdzenas – baļķu spraugas tajās pildītas ar pakulām. Sienu faktūra ir unikāla, tā nekad neatkārtojas - šur var samanīt nolīdzinātās zaru vietas, tur - ēveles iedobes...
- Kopumā skolā mācību telpas vienmēr ir bijušas tikai trīs – lielā zāle un jau minētās divas klases, taču renovācijas projekts tagad paredz, ka mācībām tiks izmantota visa ēkas platība.
- No telpas uz telpu ved pelēki krāsotas durvis - Zaigas Gailes intuitīvi sajustais pelēkais. Kā izrādījies, arī arhīvu materiāli atklājuši, ka skolā tās bijušas pelēki krāsotas.
- Pelēkais tonis izmantots arī grīdu krāsojumā. Koka dēļu grīdas, kuras skolā bijušas visus tās 200 pastāvēšanas gadus, tagad pārliktas no jauna, savukārt apmesto un balsināto griestu vietā - visās telpās ieviesti koka griesti.
- Kaut siltums vienmēr šajā ēkā bijusi kā eļļa strīdus ugunī, pēc renovācijas ēkā saglabāta malkas apkure un vecās krāsnis.
- Uz otro jeb bēniņu stāvu ved jaunas kāpnes, kas šeit kontrastētas modernas, kamēr ēkas kreisajā stūrī vēl graciozi aizlokās koka vītņu kāpnes.
- No šodienas viedokļa bēniņi ir skaistas un izmantojamas telpas, tāpēc tagad jumtā ielikti virsgaismas logi, izveidots koridors, kura šeit pirms tam nebija, un abos pažobeļu galos tagad ir dienas gaismas pārpildītas zīmētavas.