GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Oslo

Baudītāja ceļvedisEsenceKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesVērts zinātInsider's view

IZVĒLIES CEĻVEDI

Pieci galamērķa vērti skulptūru parki

Hombroich Cultural EnvironmentĒkebergas parksTjuvholmen skulptūru parksJupiter ArtlandFattoria di Celle« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Baudītāja ceļvedis · Eiropa · norvēģija · Oslo · Pieci galamērķa vērti skulptūru parki

Ēkebergas parks

Autors: Una Meistere1 ATSAUKSME

Ēkebergas parks

Pateicoties virknei spožu mākslas un kultūras iniciatīvu, Norvēģijas galvaspilsēta Oslo šobrīd ierindojama kultūras tūristu aktuālāko galamērķu listes augšgalā. Jaunu veidolu ieguvusi kādreizējā ostas doku teritorija – Tjuvholmen pussala, kas, pateicoties mākslas galeriju koncentrācijai un Renco Piano projektētajam Astrup Fearnley muzejam, vietējo vidū jau iedēvēta par Oslo “čelsiju”. 2013. gada nogalē Oslo tika pie vēl viena jauna kultūrekskursantu galamērķa - Ēkebergas skulptūru parka. Tas ir atvērts 24 stundas diennaktī un atrodas tieši iepretim Tjuvholmen pussalai - Ēkebergas kalnā. Turpat, kur Munks savulaik iedvesmojās savam slavenajam “Kliedzienam”.  Kādreiz te bijis tautas parks, savā vaļā ganījušās kazas, taču pagājušā gadsimta otrajā pusē viss panīcis. Šobrīd parks atkal atguvis vēsturisko veidolu, turklāt tā 26 hektāru lielajā teritorijā izvietota 31 skulptūra - izcila vecmeistaru un laikmetīgo mākslas darbu kolekcija. To vidū ir gan Rodēna “Eva”, gan Luīzes Buržuā “Pāris” - starp divām milzīgām priedēm iekārtas alumīnija figūras, kas te - mierā un klusumā - savā divatnē, šķiet, vienotas uz mūžu; gan Diānas Maklīnas (Diane Maclean) gigantiskā tērauda “Atvērtā grāmata” (Open Book), kuras lappusēs nemitīgā halucogēnā mainībā spoguļojas katrs tās lasītājs un apkārtnes ainava. Tā dēvētajā “Kliedziena punktā” atrodas Marinas Abramovičas instalācija – rāmis, kurā iestājoties katrs no parka apmeklētājiem var kļūt par daļu no “Kliedziena”.

Ēkebergas skulptūru parks ir norvēģu uzņēmēja, miljardiera un mākslas kolekcionāra Kristiāna Ringnēsa (Christian Ringnes) ideja. Traks sapnis, ar kuru viņš bijis apsēsts teju desmit gadus. Cita starpā Ringnēsam pieder arī viena no lielākajām mākslas privātkolekcijām Norvēģijā, kurā pārstāvēto autoru vidū ir gan Salvadors Dalī, gan Ogists Rodēns, gan Marks Kvinns.  

Daļa parkā izvietoto skulptūru ir no Ringnēsa privātkolekcijas, daļa iegādātas, bet vairākas radītas speciāli šai vietai. To izvēle uzticēta īpašai mākslas padomei, kas tapusi Ringnēsa fondam sadarbojoties ar Oslo pilsētu. Iecerēts, ka nākotnē parkā atradīsies 50 līdz 55 skulptūras. Pirmos piecpadsmit gadus ik gadu kolekciju papildinot ar vienu mākslas darbu. “Es domāju, ka tas ir pietiekami. Staigājot pa parku, noteikti pamanīsiet, ka katrai skulptūrai šeit ir sava telpa. Ja to būs par daudz, tas kļūs neproduktīvi, skulptūras vizuāli sāks viena otrai traucēt,” saka Ringnēss. Un tieši šī sajūta, ka katram mākslas darbam ir sava telpa, vienlaikus pastaigu pārvēršot nemitīgā piedzīvojumā, jo nekad nezināt, kas sagaida aiz nākamā takas līkuma, arī padara Ēkebergas parku tik īpašu. Turklāt, kā unikāla mākslas un dabas simbioze, tas ir brīnišķīgs iedvesmas avots jebkurā gadalaikā!

www.ekebergparken.com

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

inara lescinska

Apmeklēja: 2015.gada 3. oktobrii

Parks atstaaja neatkaartojamu iespaidu.Interesants kaa dabas objekts,izcilas skulptuuras ar negaidiiti paarsteidzoshu izvietojumu.Ieteicams apmekleejumam veltiit visu dienu..Pie autostaavvietas ir restoraans, bet maiziites svaigaa dabaa arii der.

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: