GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Oslo

Baudītāja ceļvedisEsenceKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesVērts zinātInsider's view

IZVĒLIES CEĻVEDI

Pieci galamērķa vērti skulptūru parki

Hombroich Cultural EnvironmentĒkebergas parksTjuvholmen skulptūru parksJupiter ArtlandFattoria di Celle« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Baudītāja ceļvedis · Eiropa · norvēģija · Oslo · Pieci galamērķa vērti skulptūru parki

Tjuvholmen skulptūru parks

Autors: Una Meistere1 ATSAUKSME

Tjuvholmen skulptūru parks

Kaut Tjuvholmen skulptūru parks Oslo noteikti nav piepulcējams apjomīgākajiem un vērienīgākajiem, tas nenoliedzami ir viens no kolorītākajiem, kurā man gadījies būt. Tieši neticamās sajūtu koncentrācijas dēļ. Īpaši, ja vēl glāstošu laikapstākļu nelutinātajā Norvēģijas galvaspilsētā laimējas nokļūt kādā no īsās vasaras saulainajām dienām. Parka mājvieta ir Tjuvholmen pussala, kas vēl 18. gadsimtā bija atsevišķa sala, kur mitinājās dzērāji un zagļi. 20. gadsimta sākumā rajons tika pārveidots par ostas doku teritoriju, bet vēlāk kalpoja kā kuģu piestātne un kravas terminālis. 2005. gadā Oslo pilsēta izlēma uzsākt tā labiekārtošanu, pārvēršot Tjuvholmen apdzīvojamā teritorijā ar izteiktu savrupas pasaules raksturu. Šobrīd te atrodas gan apartamentu ēkas, gan veikali, kafejnīcas, norvēģu miljardierim Pīteram Stordālenam piederoša viesnīca mākslas galerija The Thief un Renco Piano projektētais Astrupa Fērnlija (Astrup Fearnley) laikmetīgās mākslas muzejs. Pateicoties pēdējam un virknei Tjuvholmen mājojošu mākslas galeriju, rajons jau iemantojis savveida “mākslas salas” statusu. Vietējie to dēvē par “mazo Čelsiju”.

Šķiet, Astrupa Fērnlija muzejs ir vienīgais pasaulē, kuram ir arī sava pludmale. Muzejs atrodas pašā fjorda krastā un saulainā dienā tā stikotais jumts mirdz kā piepūsta bura. Pašā promenādes galā, pludmales oļos greznojas austriešu mākslinieka Franca Vesta (Franz West) darbs “Spalt” (plaisa – vāc.) - koši zili glābšanas riņķi ar gigantisku, dzīvespriecīgi dzeltenu enkuru. Savukārt simboliskais tilts, kas savieno abas muzeja ēkas, mazliet atgādina jahtas klāju, kuram iepretim – zaļojošā pļavā, vīd divas milzīgas Luīzes Buržuā “Acis” (Eyes), kuras ir iecienīts selfiju un visu citu foto žanru placdarms. Savukārt pašai māksliniecei, kura slavena ar saviem emocionālajiem un psiholoģiski piesātinātajiem darbiem, kas lielā mērā bijuši saistīti arī ar viņas pagātni, acis nozīmējušas patiesības metaforu. Kā savulaik izteikusies Buržuā: “Acis saistās ar savaldzināšanu, flirtu un vuārismu.” Un tās var būt arī gana prasīgas – ja tās raugās uz jums, tās paģēr, lai arī jūs darītu to pašu.

Un ko ieraudzīt še nudien netrūkst. Saulainā dienā muzeja pļavā starp skulptūrām var sastapt teju visu Oslo spektru miniatūrā - mīlas pārīšus, intelektuālos vientuļniekus ar grāmatām, mazuļus – ūdenszāles, pagurušus riteņbraucējus utt. Skulptūru parkā rodami septiņi mākslas darbi un bez jau pieminētajiem, to autori ir īstena laikmetīgās mākslas zvaigžņu plejāde – Entonijs Gormlejs (Antony Gormley), Anišs Kapūrs (Anish Kapoor), Ugo Rondione un Ellsworth Kelly. Kaut parks ir salīdzinoši neliels, tā izveide – ņemot pārstāvēto autoru buķeti, prasījusi desmit gadus.

Astrupa Fērnlija muzejsdibināts 1993. gadā – kā kuģu rūpnieku Fērnleju kolekcijas mājvieta. Tās pirmsākumi saistās ar 20. gadsimta 60. gadiem un kolekcijā pārstāvēta norvēģu un starptautiskā laikmetīgā māksla. Būtībā tāda šī brīža skaļāko (un dārgāko) vārdu esence, kurā neiztrūkst ne Demjens Hērsts, ne Džefs Kūnss, ne Metjū Bārnijs u.c. Līdz 24. augustam muzejā skatāma pazīstamo skandināvu mākslinieku, sociāli skaudra melnā humora virtuozu Elmgreen&Dragset retrospekcija. Gan skulptūras, gan performances, gan interaktīvās instalācijas.

www.afmuseet.no

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Davidson Albert

Apmeklēja: davidsonalbertloan@gmail.com

Zovem se Veronika i nisam mogla vjerovati kako sam dobila kredit od 20000 eura. Ponovno sam sretan i financijski stabilan i hvala Bogu da takve kreditne tvrtke još uvijek postoje na ovim prevarama posvuda, savjetovali su me i savjetovat ću svima koji trebaju kredit da ih koriste kako bi izašli iz financijskih poteškoća, možete ih kontaktirati putem e-pošte ( davidsonalbertloan@gmail.com) Brzo kontaktirajte (davidsonalbertloan@gmail.com) danas i dobijte svoj zajam od njih po stopi od 3%. Obavezno kontaktirajte DAVIDSON ALBERT LOAN COMPANY.

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: