Šujas upe
Autors: Atvars Eglītis0 ATSAUKSMES
Norvēģija no citām valstīm galvenokārt atšķiras ar to, ka uz turieni var braukt jebkurā gadalaikā un jebkura līmeņa laivotājs. Upju ir daudz un arī sarežģītības pakāpes tām ir dažādas. Upes pēc to sarežģītības iedala vairākas kategorijās - sākot no pirmās, kas ir visvienkāršākā un pie kuras var pieskaitīt arī Gauju, līdz piektajai, ar ko raksturojamas Korsikas un Pjemontes upes. Daži izdala arī sesto. Atliek vien sameklēt speciālos ceļvežus, kuros ļoti sīki aprakstītas teju visas Norvēģijas upes un izvēlēties, kura būs īstā.
Šuja būtu pieskaitāma pie otrās, trešās kategorijas upēm. Uz upes tiek organizēts arī raftings, un tas nozīmē, ka upe ir droša. Pat, ja uz tās ir krāces vai lieli viļņi un laiva ar 12 braucējiem var apgāzties vienā mirklī, nekas vairāk notikt nevar - ne atsisties pret akmeņiem, jo tādu nav, un arī ne salauzt laivu. Tālāk uz upes būs tā saucamais dīķis - mierīgs posms praktiski bez viļņiem, kur visi pasažieri atkal var sakāpt atpakaļ laivā.
Šuja atrodas Norvēģijas dienvidu pusē, Rondanes apvidū. Upe ir plata, ar atsevišķiem kanjona posmiem, ar atsevišķiem posmiem, kur notiek sacensības airēšanas slalomā. Tas ir sporta veids, kas prasa izbraukt cauri trosēm, kas nostieptas pāri upei, savukārt tajos iekārti vārti. Jāizdara tas pēc iespējas ātrāk un veiklāk, taču skatītāji interesi par to lēnām zaudē, jo neviens no dalībniekiem ūdenī nekrīt un laivas apkārt negāžas. Cilvēkus interesē gladiatoru cīņas, arī uz ūdens. Airēšanas slalomā tikai zinātājs spēs ieraudzīt kļūdas un neveiksmes.
Atšķirībā no citām vietām Eiropā pie šīs upes var kurināt ugunskurus. Laivotājiem tas ir īpaši svarīgi, jo pie uguns, protams, izžāvēt slapjās drēbes ir daudz vienkāršāk. Ir tikai viens nosacījums - to nedrīkst redzēt no tuvākās mājas. Pārsvarā upes ir aizās - šaurākās, platākās, dziļākās un ne tik dziļās, un mājas ir salīdzinoši tālu no upēm. Reiz pieredzējām milzīgu palu ūdeni, sapratām, ka tālāk nevaram braukt, jo citādi vairs netiksim krastā. Piestājām pie krasta, aiza pretī augsta un stāva, taču cits nekas neatlika kā rāpties augšā. Tur kāda norvēģa māja. Viņš nāk mums pretī un jautā: „No kurienes jūs?" „No upes!" atbildam. „No kādas upes!?" Un tad parādījām viņam, ka tur lejā, aizā, ir upe...
Blakus lielajām šosejām ir arī labas kvalitātes grants ceļi, un arī par maksu - aptuveni 8 eiro. Taču ne visi maksas ceļi atzīmēti kartē. Piebraucot pie bomja, jāpaņem turpat noliktā čeku grāmatiņa ar aploksnīti, jāieraksta summa, nauda aploksnē un jāiemet dzelzs kastītē.
Par raftingu Šujā: www.sjoarafting.no
Vērts zināt:
Informācijai par maršrutiem izmantojiet Michelin kartes vai arī šo Michelin interneta mājas lapu ar kartēm:
www.viamichelin.com/viamichelin/gbr/dyn/controller/mapHomePage
Sīkāk par upēm var ieskatīties www.wikipedia.org vai www.google.com, jo katrai no tām diemžēl mājas lapa nav izveidota.