GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Porto

Baudītāja ceļvedisKur nakšņot

IZVĒLIES CEĻVEDI

Anda Sīļa arhitektūras tūrista rokasgrāmata

MawlamyaingKiotoTokijaLaosas ziemeļu provincesHavanaMinhenePortoVičencaValensijaLondona« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Baudītāja ceļvedis · Eiropa · portugāle · Porto · Anda Sīļa arhitektūras tūrista rokasgrāmata

Porto

Autors: Andis Sīlis0 ATSAUKSMES

Porto

Pirms ķeraties pie svarīgākā - nepalaidiet garām iespēju apmeklēt skata punktu uz pilsētas centru un Eifeļa tiltu no augstā upes otra krasta pie Serra do Pilar klostera. Un vēl - pagaidām noplukušo, nabadzīgu iezemiešu apdzīvoto, bet ainaviski skaistāko vecpilsētas rajonu iepretim muitas mājai upes malā. Tur krietni mazāk tūristu un vairāk nežēlīgā laika plūduma esences. Gluži vai skaudība pārņem apcerot kā būtu, ja būtu - šīs kādreizējo pārticību atgādinošās un šobrīd pamestās greznās ēkas, ar tādiem skatiem pa logu Rīgā maksātu neprātīgus miljonus.
Tomēr galvenie ir divi objekti - Rema Koolhāsa projektētā Casa de Musica un Alvaro Sizas meistardarbs - Modernās mākslas muzejs.

Foto: PortoFoto: Porto

Pirms jaunās Porto koncertzāles apmeklējuma biju gana daudz lasījis visdažādākās atsauksmes un kritiku, gan sajūsmas pilnu, gan iznīcinošu. Likās neticami, ka šis par „meteorītu" dēvētais objekts varētu būt apgriezis kājām gaisā, lai neteiktu - iznīcinājis gadu desmitiem stabili kvalitatīvo Porto arhitektūras skolu. Daži kritiķi pat atļāvās sūkstīties par citplanētiešu invāziju tradīcijām bagātajā pilsētā. Tomēr efekts ir fascinējošs - gan apjoms, gan iekštelpa ir suģestējošs darinājums. Labprāt aizsūtītu visu Rīgas konservatīvo publiku aplūkot laikmetīgās arhitektūras spēku un šajā konkrētajā gadījumā jaunu skulpturālu formu meklējumu spēju radīt virsvērtību.

Foto: PortoFoto: PortoFoto: Porto

Savukārt niķīgais un jaunu uzrāvienu ieguvušais, mūža otrajā pusē nianses izbaudošais Siza, ir radījis īstu meistardarbu. Dārzs ir vērtība pati par sevi, arhitektūra ir tik smalka, ka fasādes plakņu un dabas saspēle rada īpašu ķīmiju. Iekštelpa ir artikulēta ar īsta radītāja pārdomāto un zinošo redzējumu. Pa ceļam no ieejas pamēģiniet apstāties un palūkoties pa labi uz nelielo iekšpagalmiņu ar vienu koku tukšajā zaļajā laukumā. Ēkas siena ir viegli liekta - it kā iracionāli plānā, bet kopā ar jumta ieapaļo formu ieliektais apjoms liek apzināties ģēniju potences uzrunāt zemapziņu un radīt gandrīz vai tirpas izsaucošas telpiskas kvalitātes. Šeit nu ir tas gadījums, kad modernisma arhitektūra savā niansētībā pietuvojusies kādreiz zaudētajai harmonijai.

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: