GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Getarija

Baudītāja ceļvedisKultūra

IZVĒLIES CEĻVEDI

Astoņi modes muzeji, kas jāredz

Iva Senlorāna un Pjēra Beržē fondsCristobal Balenciaga museumChristian Dior MuseumLes Arts DécoratifsMuseo Salvatore FerragamoThe Museum at the Fashion Institute of TechnologyMoMuMusee Galliera« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Baudītāja ceļvedis · Eiropa · spānija · Getarija · Astoņi modes muzeji, kas jāredz

Cristobal Balenciaga museum

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Cristobal Balenciaga museum

Kā par spāņu modes leģendu Kristovalu Balensjagu (Cristobal Balenciaga) reiz izteicās Kristians Diors: “Vislielākais meistars no mums visiem.” Un mistēriju visapvītākais! Savas 50 gadu ilgās karjeras laikā Balesjaga nesniedza nevienu interviju, viņš dzīvoja noslēgti, runāja skopi un tā īsti viņu nepazina neviens. Arī visas līdz šim sarakstītās dizainera biogrāfijas ir subjektīvas laikabiedru atmiņu drumslu kolāžas. “Neiztērē sevi sabiedrībā,” viņš reiz deva padomu kādam savam paziņam. Viņš tika dēvēts par “modes mūku”, savukārt ēka, kurā Parīzē atradās viņa modes nams – par “modes klosteri”. Tāda pat mistērija apvija arī viņa tērpus, neviens īsti nezināja kāpēc, bet tos uzvelkot – kā trāpīgi komentēja leģendārā modes kritiķe Diāna Vrīlenda: “Sieviete pēkšņi uzreiz sajutās perfekti.” Balensjagas tehnika bija perfekta un to bija neiespējami nokopēt. Viena no galvenajām viņa rokraksta zīmēm bija eksperimenti ar apjomu un tērpa piegriezumu, nepieciešamo vīļu skaitu samazinot līdz minimumam.

Balensjaga piedzima nelielā basku pilsētiņā Gettaria – pusceļā starp Sansebastianu un Bilbao; viņa tēvs bija zvejnieks, bet māte šuvēja. 2011. gadā Gettaria, ar dizainera kādreizējā drauga, franču modes metra Ibēra Živanšī gādību, tika atvērts dizainera muzejs. Tiesa, tā mājvieta ir nevis Balensjagas agrākais pieticīgais miteklis, bet gan jauna stiklota piebūve – tieši blakus viņa pirmās patroneses, marķīzes de Casa Torres vasaras rezidencei. Kā vēsta mitoloģija, tieši viņai savulaik bijusi “labās fejas” loma jaunā skroderpuiša dzīvē – vienpadsmit gadu vecumā atļaujot viņam kopēt savas Parīzes augstās modes kleitas. Pārējais jau ir vēsture – deviņpadsmit gadus Balensjaga bija Spānijas veiksmīgākais dizainers. Taču 1936. gadā – pilsoņu kara dēļ, bija spiests pārcelties uz Parīzi. Spānijai un Francijai joprojām strīdoties, kam īsti Balensjaga piederējis vairāk. 1968. gadā - noslēpumaini un iepriekš nebrīdinādams ne personālu, ne savas uzticamākās klientes, dizainers modes namu slēdza. Atgriezās Spānijā, kolekcionēja antikvariātu un ceļoja, līdz vienā tādā reizē – 77 gadu vecumā, viņu negaidīti nopļāva infarkts. Balensjaga nebija atstājis testamentu, un kaut viņš bija teicis, ka vēlas, lai viņa vārds nomirtu līdz ar viņu, ģimene lēma citādi - dizainera īpašumi Francijā un Spānijā tika pārdoti, tāpat arī viņa paklāju un gleznu kolekcija, visbeidzot – arī viņa vārds, kas šobrīd ir koncerna PPR īpašums.

Kā savulaik izteicās nu jau citos modes laukos aizgājušais izcilais franču izšuvējs Fransuā Lesāžs - “Kad Balensjaga pameta augsto modi, kaut kas izbeidzās – visticamāk veids, kā tiek rakstīts ar šķērēm un audumu.” Kaut muzeja atsvešinātajā stikla templī velti meklēt dizainera pēdas, tā apmeklējums ir lieliska iespēja kaut attāli pieskarties mistērijai – viņa tērpiem, kas radīti pirms vairākiem desmitiem gadu joprojām izskatās neticami laikmetīgi. Muzeja fondu veido vairāk kā 1200 tērpi un aksesuāri – daļa no Ibēra Živanšī kolekcijas, daļa – ziedojumi no Balensjagas kādreizējo prominento klienšu ģimenes kolekcijām.

Visiespaidīgākā ir muzeja gala zāle, kur Balensjagas izcilākie un sarežģītākie meistardarbi tiek it kā digitāli izjaukti un pēc tam kā puzle atkal salikti - nelielu video veidolā. Līdz 13. oktobrim muzejā skatāma izstāde “Balensjagas sapnis: kino”. Savas karjeras laikā Balensjaga veidojis kostīmus divdesmit filmām, sadarbojies ar Alfrēdu Hičkoku, Stenliju Krēmeru, ietērpis Romiju Šneideri, Marlēni Dītrihu, Bridžitu Bardo, Ingrīdu Bergmani u.c.

Getaria
cristobalbalenciagamuseoa.com

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: