GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Valensija

Baudītāja ceļvedisKultūra

IZVĒLIES CEĻVEDI

Anda Sīļa arhitektūras tūrista rokasgrāmata

MawlamyaingKiotoTokijaLaosas ziemeļu provincesHavanaMinhenePortoVičencaValensijaLondona« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Baudītāja ceļvedis · Eiropa · spānija · Valensija · Anda Sīļa arhitektūras tūrista rokasgrāmata

Valensija

Autors: Andis Sīlis0 ATSAUKSMES

Valensija

Pirmo reizi apceļojot Spāniju ar automašīnu, caurbraucot Valensija nekādu īpašu iespaidu neatstāja. Nonākot tur otru reizi priekšstats mainījās - ir vismaz trīs arhitektūras darinājumi, kuru dēļ vērts šeit piestāt vismaz uz pāris dienām.

Parasti vislabāk sajust pilsētu specifiku ir to vēsturiskajos centros. Valensija ar savu pompozo greznību mani tā īpaši neuzrunāja - līdz brīdim, kad iemaldījos jaukā rajonā starp Mercado Central, calle Caballeros un Plaza de la Reina.

Foto: Valensija

Greizās un noplukušās ieliņas, atšķirībā no laikmetīgās arhitektūras nejaucībām pilsētas centra perimetrā, sagādā patiesu baudu, jo kvartāliem ir vēsturiski izveidojušies miniatūri skvēriņi, laukumi, neaizbūvēti ielu stūri un it kā nejauši paplašinājumi. Ļoti romantiska pārvietošanās garantēta - daži soļi un jau atkal jauns telpisks baudījums. Tā ir kvalitatīva pilsētbūvniecības nianse, kuru intensīvi nobūvētajās Vakareiropas bagātajās pilsētās nesastapt.

Foto: Valensija

Turpiniet pastaigu gar katedrāli de la Virgin laukumā - skaistu laika plūduma liecību - tai ir Romānikas, Gotikas un Barokāla stila portāli. Arhitektūrā to apzīmē ar jēdzienu „continuity" - šāda attieksme pret vēsturi un mantojumu ir nesalīdzināmi vērtīgāka par stilu tīrību. Barokālais portāls pavērsts pret de la Reina laukumu un (sic!) tā ir teicami proporcionēta arhitektoniska butaforija - mākslīgi parauts uz augšu tas izliekas par milzīgas baznīcas ieeju, kaut gan patiesībā telpa ir salīdzinoši neliela.

Foto: Valensija

Turpat blakus spilgts kontekstuālas laikmetīgās arhitektūras meistardarbs - la Almoina arheoloģijas centrs. Perfekti artikulēti un saderīgi apdarināti askētiski apjomi sadzīvo ar vēsturisko vidi. Baseins, caur kura grīdu var aplūkot drupas ir asprātīgs haiteka veidojums. Skatoties uz detaļu kultūru un jaunā/vecā simbiozi nemaz negribas atcerēties Rigas Triangula bastiona variāciju par šo pašu tēmu.

Foto: ValensijaFoto: ValensijaFoto: Valensija

Ja abi iepriekšējie apskates objekti prasa zināmu pievēršanos niansēm, tad Valensijas ART & Science Center bliež pa pieri ar reti sastopamu intensitāti. Arhitekta - inženiera Santjago Kalatravas speciāli apmeklētāju piesaistīšanai projektētais brīnumdarbs ir neredzēti iracionāls izstrādājums, sava veida mūsdienu hipertrofēts tektonisks ampīrs; manierīgs futūrisms ar nenoliedzamām telpiskām kvalitātēm, ietērpts ūberkrutā baltā skeletā. Noskaidrojiet iespēju aplūkot brīdi, kad atver okeanārija sienas - skats ir sirreāls.

Foto: ValensijaFoto: ValensijaFoto: Valensija

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: