GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Berlīne

Baudītāja ceļvedisEsenceKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršrutiLietas, kas jāizdaraVērts zinātFilmaVērts izbaudītInsider's view

IZVĒLIES CEĻVEDI

20 Pasaules leģendārākie un īpašākie teātri

Renesanses teātrisNāciju teātrisPiccolo Teatro di MilanoDeutsches TheaterBerliner EnsembleKungliga Dramatiska TeaternThéatre de la VilleHebbel-am-UferThéatre de l'OdéonThe Old VicShakespeare's GlobeWyndham's TheatreThe Kitchen New YorkRadialsystem VLe Théatre du SoleilDramatiskās mākslas skolaThéatre des Bouffes du NordComédie-FrancaiseEpidaurusBurgtheaterTeatro Argentina« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Baudītāja ceļvedis · Eiropa · vācija · Berlīne · 20 Pasaules leģendārākie un īpašākie teātri

Berliner Ensemble

Autors: Margarita Zieda0 ATSAUKSMES

Berliner Ensemble

Šprē upes krastā 1892. gadā durvis vērušais arhitekta Heinrich Seeling projektētais neobarokālais Neues Theater pieder vecākajām Berlīnes teātra ēkām un atrodas Vācijas aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā. Nama interjeri ir saglabājušies bez izmaiņām, pat pirmā balkona durvju stikli ar ļoti retā tehnikā darinātiem augu ornamentiem ir saglabājušies tādi, kādus to redzēja skatītājs 1892. gadā.
Šajā namā daudzkkārt ir tikušas rakstītas būtiskas lappuses teātra attīstībā. Savukārt izmaiņas vācu tautas noskaņojumā ir palikušas pamanāmas arī skatītāju zāles interjerā - ar sarkanas krāsas krustiem nosvītrotais vilhelmīniskās Vācijas gars.
Šajā namā ceļu lauzis vācu naturālisms, pirmuzvedot Gerharda Hauptmaņa „Audējus" Otto Brāma režijā.
1905. gadā šeit pirmoreiz tika izveidota koka rotējošā skatuve. Nama mantiniecei - aktrisei un vēlākajai Berliner Ensemble vadītājai aktrisei Helēnei Veigelei (Helene Weigel) radusies ideja uzlabot šo konstrukciju ar ritenīšiem no izjaukta krievu tanka T - 34, kas ļauj skatuvei griezties pilnīgi bez skaņas. Šī skatuves konstrukcija sekmīgi darbojas līdz pat mūsu dienām.
Šajā namā 20. gadsimta sākumā izcilais vācu režisors Makss Reinhardts izveidoja vienu no pasaules leģendārākajām izrādēm „Sapnis vasaras naktī".
Un šis ir Bertolda Brehta nams. Šeit 1928. gada 31. augustā notika „Trīsgrašu operas" pirmizrāde. Pēc Otrā pasaules kara 1949. gadā Bertolds Brehts kopā ar savu būtiskāko aktrisi Helēnu Veigeli nodibināja teātri Berliner Ensemble.
Episkā teātra izgudrotājs Brehts piederēja tirm māksliniekiem, kas uzskatīja, ka ar teātra palīdzību ir iespējams izprast un ietekmēt sabiedrību.
Šodien Berliner Ensemble ir viens no Berlīnes apmeklētākajiem teātriem, kuru vada allaž uz skandālu gatavais vācu režisors Klauss Peimans. Teātrī regulāri jaunas izrādes veido 20. gadsimta zelta klasiķi - avangarda minimālists amerikāņu režisors Roberts Vilsons un vācu režisors Pēters Šteins, kurš sevi dēvē par universitātes cilvēku, un kuram piemīt patiesa cieņa un interese attiecībā uz tekstiem.
Diemžēl slavenā Brehta bufete, kuras ieeja atrodas teātra iekšpagalmā un kas ir pieejama arī skatītājam, nesen ir pārcietusi remontu, ūtrupē pārdodot visas vecās mēbeles, kuras tur vēl bija sarūpējusi Helēna Veigele.

Bertolt-Brecht-Platz 1

www.berlinerensemble.de

 

 

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: