GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Neisa

Baudītāja ceļvedisMaršruti

IZVĒLIES CEĻVEDI

Četri skaistākie privātkolekciju muzeji

Magtu fondsBeielera fondsLengena fondsBrandhorstu muzejs« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Baudītāja ceļvedis · Eiropa · vācija · Neisa · Četri skaistākie privātkolekciju muzeji

Lengena fonds

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Lengena fonds

Nelielā Vācijas pilsētiņa Neisa (Neuss) atrodas pusstundas brauciena attālumā no Diseldorfas un ir mājvieta vienam no vērienīgākajiem tās apkaimes kultūras projektiem - Hombroich Cultural Environment. Tas izvietojies divās atsevišķās teritorijās - vecā, mākslas, dabas un sajūtu piedzīvojumā pārtapušā vēsturiskā parkā (Museum Island Hombroich) un izbijušā raķešu stacijā (The Raketenstation Hombroich), kas savulaik bijusi NATO karabāzes teritorija. Šobrīd kādreizējos bunkurus apdzīvo mākslas galerijas un citas kultūras institūcijas. Abi projekti savulaik iesākās kā privāta iniciatīva, Diseldorfā mītošajam nekustamo īpašumu tirgotājam un kolekcionāram Karlam - Heinriham Milleram (Karl-Heinrich Müller) meklējot piemērotu mājvietu savai vērienīgajai un arīdzan gana eklektiskajai mākslas kolekcijai.
Nokļūstot raķešu stacijā, iespaids joprojām ir sirreāls - tāds mistisks mežonīgums, kura vidū kā pīķis vīd izbijušais novērošanas tornis. Lielākā daļa teritorijas ir zaļu pakalnu ieskauta, kaut patiesībā tie nav nekādi pakalni - teju zem visiem slēpjas kādreizējie bunkuri, kas tagad pārtapuši izstāžu zālēs. Līdz katram objektam ved zālēs un augļkokos ieaugušas līkumotas taciņas, tādējādi saglabājot pārsteiguma sajūtu visās tās niansēs.
2004. gadā durvis vērušais Lengena fonds (Langen Foundation) nenoliedzami ir viens no ievērojamākiem šīs teritorijas iemītniekiem. Zemajai, pazīstamā japāņu arhitekta Tadao Ando projektētajai bēšajai betona un stikla ēkai, kuras veidols spoguļojas blakus esošajā mākslīgajā ezerā, piemīt dīvains, poētisks skaistums. Stāsta, ka mirklī, kad kolekcionāre Marianna Lengena (Marianne Langen) ieraudzījusi Ando projektu, viņa esot izšķīrusies būvēt šo ēku par saviem līdzekļiem - kā pēdējo lielāko mākslas darbu savā kolekcijā, kas vienlaikus varētu kļūt par visas viņas kolekcijas mājvietu. Līdzīgi kā citus objektus šajā teritorijā, arī Langen Foundation ēku no ceļa puses it kā piesedz zaļi pauguri un tā, kas redzama virszemē, ir tikai mazākā muzeja daļa. Galvenā izstāžu zāle atrodas pazemē - sešu metru dziļumā un no ārpuses par tās eksistenci nav iespējams pat nojaust. Kur nu vēl par astoņus metrus augstajiem griestiem, kas telpai piešķir fantastisku plašumu. Ieeja muzejā ir pa akmeņiem klātu taciņu - gar ķirškoku rindu un ezeru. Virszemē esošajā izstāžu zālē, kas atrodas it kā ēkas "vēderā", eksponēta Lengena fonda japāņu mākslas kolekcija. Zāle ir šaura un gara, caur griestu paneļiem ieplūstošajai gaismai piešķirot izstāžu telpai intīmu un vienlaikus siltu sajūtu. Nokļūt te var pa vienu no stiklotajiem gaiteņiem, kas gluži kā aploksne ieskauj ēkas bēšā betona karkasu. Tiesa, stikla "ancukam" ir ne tikai arhitektoniski estētiska, bet arī funkcionāla nozīme - tas radīts, lai pasargātu betona būvi no lietus.
Līdz pat decembrim Lengena fondā skatāma izstāde - veltījums fonda dibinātājai Mariannei Lengenai (7.12.1911 - 14.2.2011) viņas simtajā dzimšanas dienā, līdz kuras piedzīvošanai viņai pietrūka tikai pavisam mazliet. Viens no Mariannes un viņas vīra Viktora dzīves pamatprincipiem bija - "mēs vēlamies skatīt citas kultūras savām acīm." Viņi uzskatīja mākslu par savveida atslēgu, kā iepazīt pasauli un tas arī bija viens no iemesliem, kāpēc viņi pievērsās kolekcionēšanai. Līdzās 20. gadsimta glezniecības kolekcijai, kuras krājumā ietilpst vairāk kā 300 mākslas darbu, fondam ir arī atsevišķa japāņu mākslas kolekcija, kā arī vairāk kā 100 budistu skulptūras no Indijas, Kambodžas un Taizemes. Izstāde sniedz ieskatu visos Lengenu ģimenes kolekcijas aspektos.

Raketenstation Hombroich 1
41472 Neuss
www.langenfoundation.com

05/2012

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: