GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Amerikas Savienotās Valstis

Baudītāja ceļvedisCitādi maršruti

IZVĒLIES CEĻVEDI

Pasaules labākie trekinga maršruti. Iesaka Atis Plakans

Himalaji (Kailašs)PamirsMakinlijsAkonkagvaAlpiTjanšansFanu kalniAndiKilimandžaroTatriHimalaji« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Baudītāja ceļvedis · Ziemeļamerika · amerikas savienotās valstis · Amerikas Savienotās Valstis · Pasaules labākie trekinga maršruti. Iesaka Atis Plakans

Makinlijs

Autors: Atis Plakans2 ATSAUKSMES

Makinlijs

Maršruts kāpējiem, kam jau ir zināma trekinga pieredze un nav pretenziju pret skarbāku klimatu - ziemu, sniegu, ledu un -10oC līdz -20oC grādiem dienas gaišākajās stundās. Naktīs termometra stabiņš noslīd līdz -35oC. Tā ir Aļaska un Ziemeļamerikas augstākais punkts Makinlijs jeb, kā to mēdz dēvēt vietējie, Denali. Ja dzirdat kādu runājam par Čērčila virsotni, arī šis pats kalns vien būs. 6183 metri virs jūras līmeņa un 12-13 dienas, lai to sasniegtu. Sliktu laikapstākļu gadījumā jāpierēķina vēl piecas, sešas dienas.
Jau no paša kāpiena sākuma nekas nenotiek kā citviet pasaulē. No asfaltēta skrejceļa paceļas neliela div-, četr- vai piecvietīga lidmašīna. Pēc kāda brīža pilots parauj kloķi un mazie riteņi ieslīd starp tādām kā slēpēm. Savdabīgais lidaparāts piezemējas uz ledāja aptuveni 2 km augstumā. No tā izbirst bariņš entuziastu un trekings var sākties. Makinlijs manāms vien kaut kur tālumā, līdz tam jāmēro vismaz nedēļa, pusotra. Pa sniegu, sniegu un vēlreiz sniegu. Tieši tamdēļ ierasto kalna apavu vietā jāvelk vai nu tradicionālās sniega kurpes vai īpašas slēpes, zem kurām pielīmēta āda. Un tā, lai slīdētu tikai uz vienu pusi.

Nesējiem te nevar samaksāt, jo tādu vienkārši nav. Viss ekipējums līdz 7 kilometru virsotnei jānogādā pašam. Pārtika un sniega kausēšanai nepieciešamā degviela (kā kurināmais) vienam cilvēkam, rupji rēķinot, sver kilogramu. Un tas ir tikai vienai dienai. Tātad ceļam kopumā - 18 kg uz cilvēku. Vēl tāds „sīkums" kā telts, guļammaiss, siltais inventārs, sniega lāpstas un zāģi. Viss kopā sver savi 35 kilogrami. Nav jābūt ģēnijam, lai saprastu, ka ko tādu cilvēks ilgstoši nevar panest, ja vispār var. Tāpēc katram tiek iedalītas mazas ragaviņas. Un te sākas jautrākais. Ne īsti zini, kā tās piesiet pie sevis, ne kā vilkt. Tad vannītei līdzīgā uzparikte šļūc uz vienu, tad otru pusi, bet slīpos posmos uz leju sitas kājās no mugurpuses. Vien ceļojumam nākot uz beigām beidzot saproti, kā īsti ragavas bija jāpiesien. Nekas, nākamreiz zināsim...
Taču mākonim ir arī zelta maliņa. Atsevišķos gabalos iespējams pat slēpot! Atliek vien mantas atstāt pēdējā nometnē un kilometru uz augšu mērot bez tām. Pēc tam traukties lejā! Nelielā izklaide ir gluži kā deserts pēc smagā kāpiena. Super! Uz to brīdi pat aizmirstas doma par spēcīgo vēju, sniega vētrām, kas nereti kāpējus mēdz piemeklēt uz 2-3 dienām, par lavīnām un 10-20 metru dziļām spraugām ledājā. Vienkāršākie maršruti, protams, ir droši, taču ik gadu Makinlija apkārtnē pazūd pa kādam drosmīgākam alpīnistam. Ar to vienkārši jārēķinās.
Jebkurā gadījumā Aļaskas pirmatnīgums ir satriecošs. Kaut vai tikai braucot ar auto pa tuvējo apkārtni. 20-30 jūdžu garumā nevienas dzīvības, tikai sniegs un ledāji.

Vērts zināt:

- Vislabākais brīdis, kad kāpt Aļaskas kalnos, ir agra vasara, konkrētāk maijs, jūnijs. Tā kā Amerikas štats atrodas ļoti tuvu polārajam lokam, tad ziemā gaišs ir ļoti īsu brīdi un aukstums pamatīgs, naktī līdz pat -50oC.
- Visērtāk nokļūt, lidojot līdz Sietlai un tālāk līdz Ankoridžai.

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

z.berdigans

Atcereejos sho tikai taapeec, ka shogad (arii maijaa) burtiski tanii pashaa vietaa notika kas ljoti liidziigs.Diemzheel,beigas gan tragiskas.Taa , glaabjot savas prom sliidoshaas ragavinjas (ar ekipeejumu , benziinu un paartiku),bojaa gaajis Paskaals Frizons, 51 gadu vecs kaapeejs no Francijas.

z.berdigans

Apmeklēja: 1996.gads, kurzemes celotajs solo expedition

Taa interesanti bija ar taam ragavinjaam. Maneejai vaards bija Gertrude.Windy corner rajonaa ir shaura ledaina tacinja, ne vairaak ka peedas platumaa.Pa labi (virzienaa uz augshu)diezgan staava nogaaze, kas lejaa beidzas ar plaisu zonu Peter ledaajaa.Ragavinjas bija pagruuti novaldiit, jo nebija, kas droshina.Nostiprinaaju ar ledus aakji un devos paari, lai nogaadaatu droshaa vietaa vismaz mugursomu.Notika taa, ka ragavinjas noraavaas un aizgaaja lejup.Dievs naaca paliigaa- tieshi pirms plaisas atveertaas mutes ragavas apmetaas un noenkurojaas aizkeroties aiz sniega laapstinjas, kas bija piesieta virspusee.Naakamaa dienaa nolaidos lejaa un izvilku ar virves paliidziibu.Taa reizee ar svariigu ekipejumu tika saglaabta iespeeja kaapt kalna virsotne...

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: