Andris Rubīns. Džezs, pusnakts komēdiju šovi un Marina Rebeka uz Metropolitēna skatuves
Autors: Andris Rubīns1 ATSAUKSME
Atskatoties uz iepriekšējo gadu, mans spilgtākais ceļojumu galamērķis, šķiet, ir bijusi Ņujorka. Tiesa, vienlaikus man šī bija jau trešā reize šajā metropolē. Ja pirmajā, kā negudrs, skrēju pa tūrisma takām un mēģināju ieraudzīt to, kas redzēts filmās un pastkartēs, bet otrajā - ķēru to, ko nepaspēju pirmajā, tad trešajā biju jau pilnīgi nomierinājies. Mans mērķis bija iepazīt pilsētu aiz fasādēm, saprast - kur mutuļo dzīve, kur paši ņujorkieši pavada laiku. Šoreiz man palaimējās ar lielisku gidi, proti, Zani Čulkstēnu, kim? laikmetīgas mākslas centra dibinātāju, kurai pateicoties izdevās pabaudīt Ņujorkas kultūras dzīves aizkulises.
Viena no iedvesmojošākajām vietām Ņujorkā noteikti ir Čelsija, rajons, kas kļuvis par pasaulē lielāko un blīvāko laikmetīgās mākslas galeriju centru. Šeit noteikti vērts piedzīvot izstāžu atklāšanas vakaru, ko vienotā laikā organizē kādas desmit vai vairāk Čelsijas galerijas. Visam rajonam tad kļūstot par dzīvīgu kultūras dzīves entuziastu pulcēšanās vietu, kurā klātesoši ir arī paši mākslinieki un citi izstāžu vaininieki.Tad vienkopus iespējams novērtēt dažādus mākslas uzstādījumus, dažādu sniegumu. Mani tovakar ieintriģēja gigantiska izmēra, taču ļoti cilvēciski objekti, kurus no miljoniem tādu vienkāršu lietu, kā otiņām, korķiem vai naglām, radījis amerikāņu laikmetīgās mākslas pārstāvis Vils Reimons (Will Rymon).
Laikmetīgās mākslas sakarā, vērts apmeklēt arī New Museum, kura ēka arhitektūras ziņā jau pati par sevi ir galamērķis.
Pamatīga ņujorkiešu dzīves daļa kūsā aiz muzikālo klubu sienām. Vienā no lieliskākajiem pilsētas džeza klubiem Smalls Jazz Club (smallsjazzclub.com) dzīvās džeza performances notiek teju ik vakaru. Šeit tiekas mākslinieki, kas līdz šim vēl nekad kopā nav muzicējuši, lai dotu iespēju publikai skatīt īstu pirmizrādi – saklausīt, kā mākslinieki atrod kopīgu mūzikas valodu no pašām pirmajām notīm.
Vieta, kur satiekas visu iespējamo pasaules mūziklu populārākās melodijas un ļaudis, kas kāro reiz tikt pie lomas mūziklā, ir Marie's Crisis (59 Grove St., NY 10014). Mūziklu bāra centrā ir izvietotas elektroniskās klavieres, uz kurām mūziķis spēlē pavadījumu, pēc kura visi, kas zālē, ir aicināti kopīgi dziedāt. Pirmajā mirklī aina, kad viens spēlē pavadījumu un kādi trīsdesmit no sirds dzied, rada apjukumu... kas te notiek?... kora mēģinājums? Taču tie tik tiešām ir visparastākie kluba apmeklētāji, no kuriem viena daļa uz Ņujorku pat atbraukuši ar mērķi iekļūt kādā no pilsētas teātru mūzikliem. Starp citu, mūzikli ir milzīga Ņujorkas industrija, un šāds klubs vienmēr ir pilns ar cilvēkiem, kuri labi pavada vakaru un vienlaikus stiprina savas vokālās dotības.
Fantastisku muzikālo saldēdienu izdevās nobaudīt arī The Standard viesnīcas augšējā stāva restorānā, proti, lieliskās diksilenda džeza grupas Hot Sardines uzstāšanos. Hot Sardines kopā muzicē tikai trešo gadu, taču jau paguvuši kļūt par Jazz at Lincoln Center hedlaineriem. Mūziķi pilnasinīgā aizrautībā spēlē 30. - 40. gadu džezu, brīžam rotaļīgi mainot instrumentus, kuru arsenālā var būt pat tējkanna.
Starp citu, The Standard (standardhotels.com/high-line) atrodas izcilā vietā – pie High Line urbānā parka, kas Manhetenas rietumu pusē izbūvēts uz vecām dzelzceļa sliedēm – virs ielu līmeņa. Viesnīcas augšējos stāvos baudāms klasiski grezns interjers un patiesi fantastisks skats uz naksnīgo Ņujorku.
Patiesībā arī Ace Hotel (www.acehotel.com) ir kolosāla vieta. Dizaina viesnīca ar sajūtu, kam izdevies piesaistīt ap sevi dažādus radošus un spēcīgus partnerus. Piemēram, restorānu The Breaslin (www.thebreslin.com) – ļoti īpašu Ņujorkas vietu, arī vienu labākajiem lobsteru bāriem un vienu no populārākajām Ņujorkas kafijas vietām.
Pateicoties manai Ņujorkas „kultūras programmas kuratorei” Zanei, izdevās nepalaist garām ekskluzīvu iespēju - redzēt operas Dons Žuans ģenerālmēģinājumu ar mūsu izcilo soprānu Marinu Rebeku galvenajā lomā. Līdz ar to man sanāca dzirdēt jaudīgās balss īpašnieci, baudīt šo krāšņo izrādi ar pasaules līmeņa māksliniekiem, un noķert zināmas patriotisma jūtas par to, ka pasaules prestižākās skatuves centrā ir neviens cits kā mūsējā.
Interesanta pieredze bija arī mūzikla Once (www.oncemusical.com) apmeklējums. Lai gan mūzikls saņēmis astoņas Tony Awards balvas, tas savādā kārtā nerēgojas pilsētvides plakātos. Izrāde ir ārkārtīgi laba, jo sevišķi tās sākums - lai gan līdz izrādes sākumam ir vēl pusstunda, skatuve ir pilna ar mūziķiem, kuri dzied un aicina skatītājus no pirmajām rindām pievienoties. Lielisks veids, kā aizpildīt laiku pirms izrādes, iejusties nevis žāvāties.
Gana interesanta Ņujorkas kultūrpieredze ir arī pusnakts komēdiju šovi. Mūsu izraudzītais šovs notika kādas mazas ieliņas ēkas trešajā stāvā, uz kuru veda lifts. Necilās zālītes galā iekārota maza skatuvīte, uz kuru uzmanību koncentrējuši 20 – 30 cilvēki. Pusotru stundu garās izrādes laikā, katram uzstājoties 10 minūtes, mainījās dažādi šovmeņi. Lai arī joki bija provokatīvi, vienlaikus - gaumes robežās. Tika iesaistīti cilvēki, tvertas un apspēlētas reakcijas un skatītāju personības... un vienā brīdi tu jau esi daļa no tā visa! Tipiski Ņujorkai – komēdiju šovos cenzūra nepastāv. Var jokot par jebko!
Ņujorkas apmeklējuma laiks sakrita arī ar US Open tenisa turnīru, kas ir vienkārši grandiozs! Reizi gadā vairāk 20 kortos un stāvgrūdām pārpildītās tribīnēs cilvēki nododas tenisa kaislībām. Mērogs un apjoms ir iespaidīgs! Šeit prieks bija redzēt sīvi cīnoties arī mūsu tenisistu Ernestu Gulbi.
Jūsu atsauksmes
Jessica Smith
Apmeklēja: OHIO
We are offering an investment program where you can earn 5 times your investment in 7 days for example you invest $100 in 7 days you get $1500 It's 100% genuine and payouts are sent into your bitcoin wallet immediately after trade …. Stop falling for scams and start earning good profit with a help of a professional trader send a dm now +1(252)285-2093 OR Email: andersoncarlassettrade@gmail.com to get started