Visbiežāk sastopamie aizspriedumi pret Ameriku mēdz būt divi - ka tur ir slikts ēdiens un nav kultūras. Par pirmā aizsprieduma kļūdainību vislabāk pārliecināties Kalifornijā, bet par otrā - Ņujorkā. Nopietnajai kultūrai veltīto Ņujorkas institūciju uzskaitījums vien aizņemtu veselu katalogu, taču uz mani vislielāko iespaidu ir atstājis vizuālās mākslas piedāvājuma blīvums.
Museum of Modern Art (www.moma.org) daudzi uzskata par pasaules izcilāko muzeju, kurā, kā jau nosaukums liecina, izstādīta lielākoties modernā, nevis laikmetīgā māksla. Te redzami arī trīs ar Latviju saistītu mākslinieku - Vijas Celmiņas, Marka Rotko un Gustava Kluča - darbi (igauņu un lietuviešu māksliniekus sev par prieku gan te nemanīju). MoMA's filiāle P.S.1 (www.ps1.org) Kvīnzā (Queens - tas ir attālāks Ņujorkas rajons) savukārt veltīta meklējumiem un nereti arī atradumiem „aktuālākajā" mūsdienu mākslā.
Metropolitan Museum of Art (www.metmuseum.org) ir milzīga visas pasaules mākslas krātuve, kurā man visvairāk patīk ārkārtīgi prasmīgi izstādītās grieķu un romiešu skulptūras. Muzejs ir milzīgs, jau pieminēto grieķu un romiešu mākslas darbu skaits vien ir virs piecdesmit tūkstošiem vienību, tā ka ne viss ir izstādīts un ne visu ir iespējams apskatīt, jo kolekcijas patiešām ir no visas pasaules, tai skaitā, protams, Eiropas vecmeistaru darbi.
Gūgenheima muzejs (www.guggenheim.org) ir zīmīgs ar to, ka tā ēku projektējis Frenks Loids Raits (Frank Lloyd Wright) un ka tajā ir laba pastāvīgā ekspozīcija un nereti arī izstādes - šo muzeju gan dažkārt dēvē par „iesīkstējušu", lai arī jebkurš muzejs jau pēc definīcijas ir konservatīvs. Turpat netālu no Gūgenheima atrodas Whitney Museum of American Art (www.whitney.org), kas pamatā veltīts 20. gadsimta amerikāņu mākslai, taču tajā mēdz notikt arī laikmetīgas izstādes. Vismaz arhitektūras ziņā ievērojams šķiet New Museum of Contemporary Art (www.newmuseum.org).
Ja jums apnicis vai nevēlaties staigāt pa muzejiem, dodieties uz Čelsiju (Chelsea) - Manhetenas rajonu, kurā izvietots ļoti daudz mūsdienu mākslas galeriju. Zīmīgi, ka to vairākumā ir atrodama nevis tā sauktā salonmāksla, bet gan „īsta" māksla, proti, tāda, kuru kritiķi atzīst par mākslu. Kur galerijas atrodamas un kas tajās atrodams, var uzzināt www.chelseaartgalleries.com vai arī, nokļūstot kādā no galerijām un paņemot vietējo avīzi.