GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Dienvidāfrika

Baudītāja ceļvedisCitādi maršruti

IZVĒLIES AUTORU

Vīna maratonsGastronomisks hedonismsPar vīnu un mākslu

Dienvidāfrika

Dienvidāfrika - 4000 visdažādāko emociju kilometriPar vīnu un mākslu« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Citādi maršruti · Āfrika · dienvidāfrika · Dienvidāfrika · Aigars Nords

Par vīnu un mākslu

Autors: Aigars Nords2 ATSAUKSMES

Par vīnu un mākslu

Par vīnu...

Dienvidāfrika ir vīnu zeme, un gandrīz no visām pusēm to apskalo okeāni, kas vairāk vai mazāk, bet tomēr ietekmē šeit iegūtā vīna garšu. Padara to unikālu un atšķirīgu. Jo īpaši tad, ja vīnogulāji atrodas nieka 800 metru attālumā no Atlantijas okeāna piekrastes. Tieši tāds ir Bamboes Bay - viens no retajiem individuālajiem vīna laukiem (single vineyard) Dienvidāfrikā, apmēram 300km uz ziemeļiem no Keiptaunas. Ražotājam Fryer's Cove (www.fryerscove.com) piederošie vīnogulāji jāmeklē pašos West Cape provinces ziemeļos, aptuveni 3,5 stundu brauciena attālumā no Keiptaunas. Vīnadarītavas saimnieks ir ārkārtīgi kolorīts tipāžs un par savas 6 ha lielās platības dienām un nedienām ciemiņiem zinās izstāstīt sīki un smalki. Kā kopā ar brāli īstenojuši savu jaunības sapni, kā cīnījušies ar okeāna vēja atnesto sāli, katru dienu skalojot to no vīnogulāju lapām, un kā nolīguši kādu vietējo zvirbuļu apšaušanai, kas apēduši teju visu ražu. Tiesa, šodien bezjēdzīgajai cīņai ar sāļo ūdeni pielikts punkts - tāpat neko nepadarīsi, un, kā zina stāstīt pats saimnieks, viņa vīnos varot sajust vieglu sāls garšu. Citādi - ļoti labs Sauvignon Blanc, Pinot Noir un Merlot.

Netālu no šejienes, aptuveni 10 km uz dienvidiem paslēpies vēl viens individuāls vīna lauks - Lamberts Bay, kuru apsaimnieko ne mazāk progresīvs ražotājs - Sir Lambert (www.sirlambert.co.za). 10 hektārus lielā platība atvēlēta tikai un vienīgi Sauvignon Blanc vīnogām, kuru garšu un smaržu neapšaubāmi ietekmē okeāna tuvums - tikai nieka 3 km attālumā. Ne mazāk fascinējoša šķiet iespēja pārnakšņot namā, kas slejas turpat pašā vīna lauka vidū. Pavisam netālu arī golfa laukums.

Tiesa, šai Dienvidāfrikas pusē esošos vīna laukus, it sevišķi tos, kas atrodas Olifantas upes ielejā, vislabāk apmeklēt vasaras sezonā, jo ziemā Olifantas upe mēdz pamatīgi pārplūst un tad pat vīna lauku īpašniekiem savus īpašumus regulāri nākas šķērsot ar laivu. Olifantas ielejas vīndari gan par to īpaši nesatraucas, tā vienkārši notiek. Kamēr var, kuļas ar auto, tad traktoriem un, ja dikti vajag, ar laivām. Uz pārpludinātajiem ceļiem gadās iestrēgt arī mums, un sajūta, ka vienīgā sauszeme ir kaut kur zem ūdens, nav īpaši patīkama. Tad vislabāk uzticēties vietējiem, pat ja viņi sadomājuši jūs izvest pa apkārtceļu, uz kura cēli gozējas uzraksts "Ceļš slēgts".

Taču labi Dienvidāfrikas vīni nav nemaz tik tālu no Keiptaunas jāmeklē. Pietiek vien ar 15 kilometriem dienvidu virzienā no Keiptaunas, lai nokļūtu valsts vecākajā vīna darīšanas reģionā - Constantia. Tā ir vesela ieleja, kas izlaidusies pašā Constantiaberg kalna pakājē un ir aizsākums šīs zemes vīna kultūrai. Pārsteidzoši, taču neticami skaistā ainava nejaušam Dienvidāfrikas ciemiņam bieži vien iet secen. Visticamāk tamdēļ, ka no visām pusēm to ieskauj kalnu nogāzes, kuru iekšienē tikai retais iedomājas palūkoties. Citi, taisnā ceļā dodoties uz Labās Cerības ragu, pat paši nezinot, apbrauc šai pērlei ar līkumu. Un tāda tā patiešām ir - palmu vietā priedes un meži, sajūta gluži kā Šveicē vai Francijā! Arī vīni ir dievīgi! Droši varat apciemot visus šejienes ražotājus un laukus, jo īpaši "mazo" jeb Klein Constantia, slavenā Dienvidāfrikas saldā vīna mājvietu, kā arī holandiešu izceļotāju radīto Buitenverwachting. Tieši baltvīni ir Constantia reģiona lielākais lepnums - izcili Sauvignon un Chardonnay gadsimtiem senu Eiropas izcelsmes vīnadarītāju pārziņā.

Ja atpakaļceļā moka izsalkums, vērts piestāt mazajā Kalk Bay zvejnieku ciematā, precīzāk piekrastes restorāniņā White House, kas atrodas tieši ostā. Pat, ja sākumā šķiet, ka tās ir kārtējās tūristu lamatas, jo nekur citur jau tāpat te nevar paēst, ēdiens izrādās pat ļoti labs - pasakaini svaiga un garda zivs! Turklāt okeāns skalojas burtiski turpat pie kājām! Ne velti saimnieks zina stāstīt, ka kārtējās vētras dēļ jau trešo reizi viļņi izsituši lielos stikla logus. Tā, lūk!

Western Cape province slēpj vēl kādu dārgumu - Franschhoek Valley, vienu no skaistākajām Dienvidāfrikas vīna ielejām, ko vispkārt ieskauj kalni un ļoti eiropeiska atmosfēra. Jo īpaši tas jūtams pašā pilsētā, ko 17. gadsimta beigās dibinājuši franču hugenoti. Un jau atkal mazliet jūties kā Šveicē... No melnā kontinenta mežonības ne vēsts.
Franšhoekas apkārtnē izvietojošās vairākas patiesi augstvērtīgas vīnadarītavas:
Mont Rochelle
(www.montrochelle.co.za) - ļoti laba dzirkstošā vīna ražotājs.
Môreson
(www.moreson.co.za) - šeit esošais Bread&Wine restorāns ir lieliska pusdienu vieta.
La Petite Ferme
(www.lapetiteferme.co.za) - vēl viena teicama izvēle pusdienām.
Colmant
(www.colmant.co.za) - fantastisks atklājums! Neliela, kādam beļģu pārim - Jean-Philippe un Isabelle Colmant - piederoša vīnadarītava, kuras lielākais lepnums ir pēc Cap Classique jeb tradicionālās šampanieša metodes ražotie dzirkstošie vīni. Dievīgi! Droši uzkavējieties šeit ilgāk, uz pusdienām, jo kad gan vēl dienas svarīgāko maltīti jums izdosies baudīt ar dzirkstošā vīna glāzi rokās un elpu aizraujošu skatu uz Frenšukas vīna laukiem.
Grande Provence
(www.grandeprovence.co.za) - vīnadarītava ar vairāk kā 300 gadus senu vēsturi un vīnogulājiem 30 ha platībā. Ļoti izsmalcināts ceļojuma pieturpunkts - iespaidīgajā muižas ēkā ierīkota ne vien pati vīnadarītava, bet arī luksus apartamenti, lielisks restorāns, veikals un laikmetīgās mākslas galerija.
Boekenhoutskloof
(www.boekenhoutskloof.co.za) - viens no vadošajiem vīna ražotājiem Diendivāfrikā. Noteikti vērts apmeklēt.
Vrede en Lust
(www.vnl.co.za), precīzāk, šeit esošais restorāns Cotage Fromage - ideāla vieta brokastīm un pusdienām.

Nekur pārāk tālu neaizklīstot, vērts izbraukāt arī Stellenbosch ielejas pērles, starp kurām vispirms minams vecākais Cabernet Sauvignon ražotāju Dienvidāfrikā - Kanonkop (www.kanonkop.co.za). Īsta leģenda! Kas zina, varbūt arī jums izdodas iegādāties kādu 90. gada vīna pudeli ar paša saimnieka autogrāfu uz tās.
Turpinot šejienes vīna maršrutu, iesaku apmeklēt:
Kleine Zalze
(www.kleinezalze.com) - izcilā gardēžu restorāna Terroir dēļ.
Rust en Vrede
(www.rustenvrede.com) - šeit esošais restorāns ieguvis vairākus prestižus apbalvojumus un ir viens no labākajiem visā Dienvidāfrikā.
Waterford
(www.waterfordestate.co.za) - dārgi, pārcenoti, taču ļoti augstvērtīgi vīni.
Rupert & Rothschild
(www.rupert-rothschildvignerons.com) - 1690. gadā dibinātās vīndarītavas apmeklējums ir īsts piedzīvojums! Viesus pasakaini greznajā uzņemšanas zālē sagaida kāds no ģimenes, un vīnu iespējams malkot, uz Simonsberg kalnu nogāzēm veroties teju no paša labākā skatupunkta šai ielejā. Fantastiski vīni par ļoti labām cenām!
Glen Carlou
(www.glencarlou.co.za) - pārsteidzoši, taču netālu no Rupert & Rothschild esošā vīndarītava, kuru saukt par nelielu būtu vairāk kā pieticīgi, prognozētās bezgaumīgās mārketinga mašīnas vietā patiesībā ir ļoti baudāms vīna maršruta pieturpunkts. Ar izcilu virtuvi Glen Carlou gan nevar lepoties, taču, ja ir vēlme viņu vīnus, kas, starp citu, Latvijā ir ļoti iecienīti, baudīt plašākā amplitūdā - droši! Sēdi uz terases, malko vīnu un baudi pasakainu ainavu visapkārt.

Visbeidzot Hemel-en-Aarde ieleja pavisam netālu no nelielās vaļu skatīšanās pilsētiņas Hermanus, līdz kurai ved pasakaini skaists ceļš no Frenšukas. Šeit esošās vīnadarītavas pārsvarā orientējas uz Pinot noir ražošanu, tai skaitā Hamilton Russell (www.hamiltonrussellvineyards.co.za), kas ir labākais šo vīnogu audzētājs Dienvidāfrikā, un par Pinot noir tēvu dēvētais Bouchard Finlayson (www.bouchardfinlayson.co.za). Izcili vīni!

Par mākslu...

Foto: Par vīnu un māksluFoto: Par vīnu un māksluFoto: Par vīnu un mākslu

Vīni nebūt nav vienīgais, ar ko pārsteidz Dienvidāfrika. Melnā kontinenta valsts potenciāls mākslas jomā arī jau sen vairs nav nekāds jaunums. Šejienes mākslinieki ieguvuši atzinību ne vien pašu mājās, bet arī starptautiskajā arēnā, un radošajā lauciņā Dienvidāfrikā viss notiek uz "urrā!". Kā viens no spožākajiem mākslas epicentriem noteikti jāmin Michael Stevenson Gallery (160 Sir Lowry Road, Cape Town, www.michaelstevenson.com) Keiptaunā, kuras vārds atpazīstams jau krietni vien ārpus šī kontinenta robežām. Galerijas vēriens ir patiesi iespaidīgs - teju kā vesels muzejs! Vairākas plašas zāles un augstvērtīga laikmetīgās Diendivāfrikas mākslas kolekcija, tai skaitā slavenais Pīters Hugo ar savu izcilo hiēnu un viņas dresētāju fotosēriju The Hyena & Other Men. Galerijā pavisam noteikti vērts uzkavēties ilgāk un iepriekš sarunāt īpašu vizīti. Tad jūs izvadās ne vien pa visiem pieejamajām izstāžu zālēm, bet arī aizkulisēm un īpašajām telpām, izrādot vēl citus mākslas kolekcijas krājumus. Puse dienas paskrien nemanot!
Savukārt Whatiftheworld (208 Albert Rd., Cape Town, www.whatiftheworld.com) darbojas kā platforma tikai un vienīgi jaunajiem Dienvidāfrikas talantiem un viņu piedāvājumam laikmetīgās mākslas jomā. Diezgan crazy, bet interesanti. Ne velti 2007. gadā Contemporary Magazine (Londona) Whatiftheworld iekļāvis starp pasaules 50 labākajām topošajām galerijām. Kā viens no kolorītākajiem talantiem jāmin 1982. gadā dzimušais Zander Blom, kurš fotogrāfijās iemūžina visai savdabīgas savā guļamistabā iekārtotas instalācijas. Pēcāk visu nojauc un veido nākamo. Starp citu, konceptuālais mākslinieks manīts arī Berlīnes galerijās. Jebkurā gadījumā par visu sīkāk labprāt pastāsta paši galerijas īpašnieki.

Par gastronomiju...

Foto: Par vīnu un māksluFoto: Par vīnu un māksluFoto: Par vīnu un mākslu

Aubergine (39 Barnet Street, Cape Town, Tel.:+27-021 465 4909, www.aubergine.co.za) - viens no vadošajiem Diendivāfrikas restorāniem, kas arī pasaules mērogā atrodams izcilāko maltīšu vietu simtniekā. Kādā 19. gadsimta namā ierīkotais Aubergine pārsteidz ne vien ar ļoti gaumīgu, dzeltenbrūnos toņos un tumšās koka mēbelēs tērptu klasisku minimālismu, bet arī izcilu Terry Hall - pēc Cap Classique metodes ražotu dzirkstošo vīnu. Dievīgi! Gluži kā šampanietis! Turklāt someljē, šoreiz dāma, perfekti zina ieteikt katram ēdienam atbsiltošāko vīnu. To izlase ir patiešām teicama un cenas pārsteidzoši labas. Noteikti nobaudiet arī vietējo antilopi jeb kudu.
Manna Epicure
(151 Kloof Street, Cape Town, Tel.:021/426-2413) - ļoti gaumīga vieta brokastīm un pusdienām. Tāds trendy stila interjers viscaur baltā. Elegantā kundze, kas te šiverē ik dienas, ar ciemiņiem vienmēr aprunājas un regulāros klientus atpazīst jau acumirklī.
The Grand Cafe
(35 Victoria Road, Cape Town, Tel.:+27 [0]21 438 4253, www.thegrand.co.za) - labākais veids, kā sākt vakaru The Grand Cafe, ir taisnā ceļā dodoties uz otro stāvu, kur viesus sagaida kāds ļoti kolorīts bārmenis. Dūšīgs afroamerikānis, kurš vienu pēc otras klāj vaļā savas labākās anekdotes un jokus. Viņš burtiski uzkurublē tevi uz īstā viļņa un noskaņo vakaram. Sēdi, pļāpā un baudi glāzi šampanieša neticami jautrā gaisotnē.
Jardine
(185 Bree St., Cape Town, Tel.:+27 21 424 5640, www.jardineonbree.co.za) - viens no labākajiem restorāniem Keiptaunā. Teicama kreatīvā fusion virtuve ar vieglu Āfrikas piešprici, antilopes, zebras un vietējās zivis ieskaitot. Katrā ziņā kārdinoši, jo daļēji redzama arī pavāru rosība virtuvē. Daži galdiņi gan izvietoti arī uz otrā stāva balkona. Jardine īpašs ar vietējo vīnadarītavu prezentācijām, kas tiek rīkotas regulāri. Katru reizi tas ir cits ražotājs, piemēram, Waterford, un tā vakara maltīti pilnībā papildina tikai konkrētā ražotāja vīni. Tiesa, var gadīties, ka vienam vakaram piedāvātie vīni tomēr ir mazliet par daudz.
Belthazar
(Victoria Basin, V&A Waterfront, www.belthazar.co.za) - pat ja Keiptaunas restorānu, veikalu un izklaižu epicentrs Victoria & Alfred Waterfront sākumā nešķiet laba adrese kvalitatīvai maltītei, tūristu pārņemtajā jūklī var atrast arī ko patiesi baudāmu. Belthazar ir milzīga steiku vieta, taču ne jau tāpēc uz šejieni vērts doties. Restorāns piedāvā iespaidīgu klāstu ar visdažādākajiem Diendivāfrikas vīniem, kurus iespējams pasūtīt glāzēs. Ideāli, ja gribas ļauties nelielai degustācijai. Turklāt tepat netālu atrodas ļoti laba grāmatnīca - Exclusive Books.

Vērts zināt:
- Labs palīgs Dienvidāfrikas vīnu apgūšanā ir The John Platters SA Wine Guide 2009. Keiptaunas lidostas informācijas centrā noteikti atradīsiet. Adreses, kartes, apraksti.
- Dienvidāfrikas vīna ražotāji ir daudz atvērtāki mārketingam nekā, piemēram, Francijā, un lielākā daļa vīndarītavu būs atvērtas arī bez iepriekšējās pieteikšanās.

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Heather Walter

Apmeklēja: dwchzone@gmail.com

GET RICH WITH BLANK ATM CARD ... Whatsapp: +18033921735

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so many testimony about how Dark Web Cyber hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.(DWCHZONE@GMAIL.COM) I email them also and they sent me the blank atm card. I have use it to get 250,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. Dark Web is giving out the card just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of atm programmed card which runs in automatic mode.

You can also contact them for the service below

* Western Union/MoneyGram Transfer

* Bank Transfer

* PayPal / Skrill Transfer

* Crypto Mining

* CashApp Transfer

Email: dwchzone@gmail.com

Text & Call or WhatsApp: +18033921735

Visit: https://darkwebcycberhackers.com

Heather Walter

Apmeklēja: dwchzone@gmail.com

GET RICH WITH BLANK ATM CARD ... Whatsapp: +18033921735

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so many testimony about how Dark Web Cyber hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.(DWCHZONE@GMAIL.COM) I email them also and they sent me the blank atm card. I have use it to get 250,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. Dark Web is giving out the card just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of atm programmed card which runs in automatic mode.

You can also contact them for the service below

* Western Union/MoneyGram Transfer

* Bank Transfer

* PayPal / Skrill Transfer

* Crypto Mining

* CashApp Transfer

Email: dwchzone@gmail.com

Text & Call or WhatsApp: +18033921735

Visit: https://darkwebcycberhackers.com

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: