GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Maroka

Baudītāja ceļvedisCitādi maršrutiFoto galerijas

IZVĒLIES AUTORU

Kaitošana

Maroka

Marokas piezīmesZeme, kas ievelk sevī kā melnajā caurumāMarokas sērferu pludmalesKaitošanaStarp okeānu un tuksnesi« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Citādi maršruti · Āfrika · maroka · Maroka · Linda Ģermane

Kaitošana

Autors: Linda Ģermane0 ATSAUKSMES

Kaitošana

Noturīgs vējš un brīva pludmale ir labākais, kas var sagaidīt apņēmības pilnus kaitotājus. Nomaļākās Marokas piekrastes pārsteidz ne vien ar vietējo iedzīvotāju izbrīnu par dīvaino, pūķim līdzīgo uzparikti, bet arī ar fantastiskiem laika apstākļiem - vēju, kas neizslēdzas teju vairāku nedēļu garumā.
Nokļūšana uz www.kiteforum.com atrasto paradīzi Rietumsahāras (tā pati Maroka vien ir) piekrastē - Dakhla Attitude - izvēršas gaužām sarežģīta. Uz bezgalīgām elektroniskā pasta vēstulēm atbild tikai viena. Vājie komunikāciju sakari ar Marokas tālāko nostūri ļauj noskaidrot vien to, ka brīvas vietas konkrētajā laika posmā ir pieejamas un maksā 35 eiro diennaktī, ēdināšanu ieskaitot. Laimīgā kārtā nometnes saimnieks, dienu pirms izlidošanas, apsolās pūķotājus sagaidīt Dahlas lidostā.
Lai uzturētos Marokā ne ilgāk kā trīs mēnešus, vīzu kārtošana nav nepieciešama. Taču tas nebūt neatvieglo iecerēto Rīga-Milāna-Kasablanka-Dahla lidojumu maršrutu. Itālijas pilsēta tiek sasniegta ar teju divu stundu nokavēšanos, ar lielām mokām izdodas apmainīt biļetes uz vēlāku reisu. Kasablankas lidosta skatam pavīd vakarpusē, bet reiss līdz Dahlai jau nokavēts. Aviokompānijas Marokas militāro pilsētiņu apciemo vien divas reizes nedēļā, tāpēc iepriekš neplānota ciemošanās kino iemūžinātajā Kasablankā ir neizbēgama.

Kasablanka

Foto: KaitošanaFoto: KaitošanaFoto: Kaitošana

Gluži kā siļķes mucā mošejas tuvumā sarindojušās 3x3 metru būdeles. Uz katras no tām lepni gozējas noputējis satelīta šķīvis, pat ja šķiet, ka pašam TV iekšpusē vietas nekādi nepietiek. Kādas kafejnīcas terasi okupējuši vietējie kungi, ļaujoties piparmētru tējas burvībai visas dienas garumā. Citviet tūristu acu priekšā aizsākas ķīviņš par naudu. Asā vārdu apmaiņa beidzas ar vainīgā izmešanu no kafejnīcas. Mazliet neērti kļūst tikai ciemiņiem, taču arī tie, beiguši sarkt un bālēt, pēc īsa brīža turpina iesākto maltīti.
Kasablankas ielas ir kā nosētas ar maziem veikaliņiem. Dažos no tiem gaļas produkti nesasaldēti glabājas dienām un nedēļām. Neskaitāmu ēku ārsienas rotā tumšmataina jaunekļa ģīmetnes. Savdabīgie zīmējumi pārsteidzoši atgādina pašu rokenrola karali, kaut gan patiesība bieži vien norāda uz frizētavu.
Vienkāršajā Bellerive viesnīcas numuriņā, kurā izsmalcinātais Marokas stils būtu lieka greznība, par 600 dirhamiem (divām personām) rodams vien pats nepieciešamākais, tai skaitā lielisks skats uz Atlantijas okeānu - ērtākais veids, kā nojaust par kaitošanai piemērota vēja stiprumu. Brokastīs svaiga apelsīnu sula, baltmaize, kuru šajā valstī var saēsties divus gadus uz priekšu, un džems. Nez no kurienes uzrodas arī kāds vietējais, kurš, lepni saukdams sevi par auto nomas starpnieku, gatavs sarunāt ciemiņiem taksi. Pēc pamatīgas kaulēšanās, sparīgais jauneklis tomēr paziņo, ka spēkrata īpašnieks sākotnējo 400 dirhamu vietā pieprasot visus 700 dirhamus. Un tā kaulēšanās turpinās... Azarts ir tik liels, ka pat, atgriežoties Rīgā, pieķer sevi, apņēmīgi kaulējamies ar pilsētas taksometra vadītāju.
Pūķošanai piemērotu vietu šai Marokas pilsētā grūti atrast. Ieklīstot kādā pamestā un nomaļā pludmalē, ūdens trikus ar patiesu izbrīnu nāk pavērot arī vietējie vīri un bērni.

Hotel Bellerive
38, Boulevard De La Corniche, Casablanca

Dahla

Ceļš līdz Dakhla Attitude nometnei ir vairāk kā nervus kutinošs - gandrīz divu ar pus stundu ilgais lidojums (no Kasablankas) beidzas mazā un necilā lidostā, bet pa ceļam no Dahlas policisti novilkuši naglu joslu. Kontrabandistu tvarstīšanas dēļ (tur nelegāli tiek zvejoti astoņkāji) kārtībsargi pārliecinās par automašīnu saturu. Nometnes īpašnieks, kam kaitotāju sagaidīšana lidostā ir ierasta lieta, labi pazīstams arī policistiem, tāpēc dokumentu vai mantu pārbaude nenotiek. Turpmākajā ceļa posmā tuksnesī atliek vien uzmanīties no tumsā grūti pamanāmajiem krabīšiem, kas te nosējuši ne vien okeāna krastu bēguma laikā, bet arī ceļu līdz tam.
Nedaudz vairāk kā 30 tūkstošu apdzīvotā armijas pilsētiņa viesus sagaida vien ar pustukšām un netīrām ielām, sērkociņkastītes paskata smilšu krāsas mājelēm un piparmētrām, kas nopērkamas ik uz stūra. Necilais un patumšais tirgus šķiet pat nedaudz bailīgs. Sajūsmā par savā virzienā notēmētu foto objektīvu tā īsti nav neviens. Par dārdzību Dahlā, kā jau citviet Marokā, grūti spriest - lielākas cenas tūristiem nosaukt neviens nekautrējas, tāpēc viss atkarīgs no ceļotāja prasmes un vēlmes kaulēties.

Vējš, flamingo un peles

Foto: KaitošanaFoto: KaitošanaFoto: Kaitošana

30 km ārpus pilsētas, tuksneša smilšu un okeāna lagūnas ieskautas, paslēpušās nedaudz vairāk kā desmit baltas, pavisam vienkāršas Dakhla Attitude nometnes teltis. Matracis uz grīdas, bieza sega, mazs galdiņš un vieta, kur salikt līdzpaņemto bagāžu ...un arī peles! Gaiši brūnā kažociņa īpašnieces, kuras var pielīdzināt Volta Disneja Džerijam, šad tad par labāko melones kumosu sakaujas turpat acu priekšā. Jaunākajās no teltīm, grauzēji ieklīst retāk. Vecākajā, kuru ciemiņiem atvēl vien ārkārtas gadījumos un drīzumā plāno nojaukt, ar istabas biedriem nākas samierināties ik dienu. Jebkurā gadījumā saldumus ieteicams paslēpt vai sakarināt kur augstāk un somas apgriezt uz otru pusi - rosīgie zvēriņi mēdz pa tām šiverēties. Par laimi čūskas vai citi rāpuļi tuvējā apkārtnē nav sastopami.
Neskartajai videi atbilstošas šķiet arī labierīcības. Neliela, bet tīra dušas kabīņu rinda, kurās tuksneša karstuma nomocīti labprāt snauduļo nometnes trīs suņi, salmu jumts, miniatūras izmēra izlietne un vēl mazāks spogulītis, vienīgais šai kempingā. Viesu apgāde ar silto ūdeni problemātiska kļūst vien tad, ja sabraukušo ir pārlieku daudz. Elektrību Dakhla Attitude ieslēdz apmēram no 19 līdz 23 vakarā. Bet naktī jo mīļāks šķiet līdzi paņemtais džemperis un zeķes - dienas laikā izdzertais šķidrums praktiski izsvīst, savukārt naktīs tuksneša daba pārsteidz ar krasu temperatūras pazemināšanos. Gaiss iesilst vien ap septiņiem no rīta.
Pie veselīga režīma te viegli pierast. Ēdināšana trīs reizes dienā, atsevišķā, lielākā ēdamtelpā. Brokastīs tradicionālā baltmaize, medus vai džems. Arī pusdienās (pulksten 13) un vakariņās (pulksten 20) droši zināms, ko ēd, tāpēc ķibeles ar vēderu izpaliek. Salāti, zupas, makaroni, zivis un, protams, tradicionālais marokāņu dārzeņu un gaļas sautējums - tajin. Lieliski ir cepti sīpoli ar rozīnēm, kuras daudz izmanto arī citu ēdienu pagatavošanā. Padomāts arī par tiem kaitotājiem, kas mēdz ilgāk aizkavēties uz ūdens virsmas - gan pusdienas, gan vakariņas tiek servētas tā, lai saglabātos siltas pēc iespējas ilgāk, un savu porciju ikviens var saņemt, arī nedaudz nokavējot noteiktos laikus. No saldumiem turpat kempingā nopērkama vien šokolāde.
Saukt Dakhla Attitude par kaitošanas paradīzi nebūs nevietā - tā pūķotājiem vienlaikus piedāvā gan mierīgu lagūnu ar ūdeni, gludu kā spogulis (ideāls iesācējiem), gan okeānu ar viļņiem (4 km tālāk no nometnes). Kā jūsmo kāds profesionālis, no deviņām reizēm, kad kaitojis šajā Marokas pusē, vējš nav bijis vien divas dienas. Atšķirībā no Portugāles pārblīvētajām pludmalēm, te neviens neuztraucas, ka vējš varētu pēkšņi izslēgties vai pietrūks vietas uz ūdens.
Paisuma laikā ūdens pietuvojas teju līdz balto telšu slieksnim, bet bēgums uz kādas citas saliņas dažu kilometru attālumā liek krastā pulcēties simtiem graciozu flamingo un tūkstošiem mazo krabīšu. Vietējo iedrošināts, ikviens var pārliecināties, ka mazo negantnieku spīļu satvēriens nebūt nav tik sāpīgs.
Vien, pakāpjoties augstāk klintīs, sejā sitas ass tuksneša vējš, un smiltis duras pret ādu kā mazas adatiņas. Bet kādā citā brīdī gaisā nodārd pamatīgs spēriens, un tālumā saredzams sēnei līdzīgs putekļu mākonis. Nelielo paniku un domas par atomkara sākšanos apslāpē ziņa, ka vietējie tikai spridzinot klintis...
Savas profesionālās spējas neslēpj arī pats nometnes saimnieks. Profesionāla vindsērfingista karjerai Rašids var pieskaitīt arī dalību olimpiskajās spēlēs. Kādu laiku padzīvojis Havaju salās, viņš priekšroku tomēr devis šīs pilsētiņas vientulīgajām pludmalēm.

Dakhla Attitude
www.dakhla-attitude.com

20 stundas autobusā

Foto: KaitošanaFoto: KaitošanaFoto: Kaitošana

Bez kaita un grāmatas Dahlā nav īsti, ko iesākt. Tūristiskākai apskatei piemērota Essaouiras pilsēta. Nakts lidojums līdz Agadirai, 300 km brauciens taksometrā (tik vēlā vakara stundā autobusi vairs nekursē), un piecos no rīta skatam paveras zvejnieku pilsētiņa. Pamostoties vienkāršajā Riad Zahra numuriņā, sajūta mazliet sirreāla - ārā dzirdami celtniecības trokšņi un pilsētas kņada, kas pēc desmit tuksnesī pavadītām dienām liekas pavisam ačgārni. Šaurās vecpilsētas ieliņas deldē pārdevēji un pircēji. Par nelaimi vēja stiprums šoreiz te nav piemērots pūķošanai, un atgriešanās atpakaļ Dahlā šķiet neizbēgama.
Līdz lidojumam jāgaida trīs dienas, tāpēc vienīgā alternatīva ir Marokas lielākais šarms - pārbāzti starppilsētu autobusi. Trīs stundu ilgais brauciens līdz Agadirai ir gluži kā iesildīšanās. Gana moderno spēkratu okupējuši vien pieci pasažieri un divi uzjautrinoši šoferi. Bez steigas pieturēdami ceļmalas veikaliņā, viņi ciemiņus pacienā ar banāniem. Bet uz mājienu, ka jāpasteidzas, jo galā gaida nākamais autobuss, kungi lēnprātīgi atbild, ka tas taču esot šīs pašas kompānijas un atiešot vēlāk. Uzspēt izdodas vien līdz ar nagiem...
Līdz ar Agadiras pilsētu komforts beidzas. Uz Dahlu ved līdz malām pārbāzts autobuss - cilvēki, tarbas...un arī prusaki. Karstuma nomocītie ar ūdens patēriņu neaizraujas - vairāk kā 20 stundu ilgajā ceļā spēkrats pietur vien dažās vietās. Turklāt tualetes gandrīz kā padomju Rīgas stacijā - caurums grīdā, nekāda papīra, tikai ūdens.
Šoferīši ir teju Dieva kārtā. Katrā mazākajā pieturā ikviens vēlas ar tiem sasveicināties un kā svarīgāko sūtījumu iestūķēt tieši savu paciņu. Pa ceļam vairākkārt nākas aizpildīt policistu izsniegtās veidlapas, kurās jānorāda pēdējās koordinātas un cita informācija - gadījumā, ja gadās Marokā nomaldīties. Laika taupīšanas nolūkos lapeles gan var sakopēt vairumā un atdot jau gatavas. Brauciena laikā skatam vēl pavīd kamieļi, melnas, kokos sasēdušas kazas un futbola mačs tuvējā ciematiņā, pirms sešiem no rīta.

Riad Zahra
90, Quartier des Dunes, 44000 Essaouira
Tel.. 00212 24 47 48 22
Fakss. 00212 24 47 43 12

www.riad-zahra.com

Dodoties mājup, pagriezienos ceļā no kempinga līdz Marrākešas lidostai šķiet autobuss neizturēs un sabruks. Atliek vien sevi optimistiski noskaņot, ka viss taču būs kārtībā. Pulksten vienos naktī lidosta vēl ir slēgta - durvis gan stāv vaļā, taču pie tām dežūrē policisti. Līdz izlidošanai atlikušas sešas stundas, tāpēc, ļaujot vaļu fantāzijai, no turpat blakus stāvošajiem bagāžas pārvadājamajiem ratiņiem nākas uzmeistarot pagaidu guļvietu. Aukstums tuksnesīgajā vidē ir pamatīgs - ietinušies guļammaisos vai siltākās drēbēs turpat zālītē snauduļo arī citi ceļotāji.
Bagāžu izdodas iereģistrēt līdz pat Rīgai. Brīnumainā kārtā neviens no Marrākeša-Milāna-Rīga lidojumiem nokavēts netiek. Vien galapunktā atskārsti, ka bagāža joprojām aizķērusies Itālijas pilsētā. Tā pienāk pēc nieka trim dienām...
Šis ceļojums ir galā. Iepriekš stāstītais varētu arī izklausīties kā neērtību virkne, jo tajā ir daudz faktu un pamaz emociju, bet tās mainījās katru dienu - pavadījām trīs nedēļas neierastā un ļoti atšķirīgā vidē, kur viss bija citādāks un interesants - gan daba, gan cilvēki, gan neierastais dzīves ritms. Varbūt kādam citam šāds brauciens izvērstos pavisam citādāks. Mūsu ceļojums bija lielisks, tagad domājam par nākamo!

Vērts zināt

- Starp pārlidojumiem ieteicams izkārtot vairākas stundas brīvā laika, jo, nokavējot kādu no reisiem, uz vairākām dienām var nākties atlikt arī pārējos.

- Naudu izdevīgāk mainīt Marokas lidostā.

- Dakhla Attitude tiek apmācīti arī kaitošanas iesācēji. Tāpat iespējams izīrēt inventāru.

- Nometnes tuvumā (lagūnā) ūdens ir 25oC silts, tomēr nepieciešams līdzi ņemt īso hidrotērpu.

- Dakhla Attitude plānots tuvākajā laikā izveidot pieklājīgus interneta sakarus (mobilā telefona sarunas mēdz pārtrūkt un ir sliktas kvalitātes), kā arī paplašināt kempinga teritoriju.

- Taksometrs no nometnes līdz 30 km attālajai pilsētai maksā aptuveni Ls15.

- Pilsētu robežās (Kasablankā, Marrākešā, Agadirā, Dahlā u.c.) kursē tā saucamie petit taxi (mazie taksometri). Ārpus pilsētas brauc tikai Mercedes taksometri (ne tie paši jaunākie, protams).

Raksts ievietots 2008.gadā

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: