GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Maroka

Baudītāja ceļvedisCitādi maršrutiFoto galerijas

IZVĒLIES AUTORU

Bezgalīgās laipnības zemeStarp okeānu un tuksnesi

Maroka

Marokas piezīmesZeme, kas ievelk sevī kā melnajā caurumāMarokas sērferu pludmalesKaitošanaStarp okeānu un tuksnesi« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Citādi maršruti · Āfrika · maroka · Maroka · Mārtiņš Grauds

Starp okeānu un tuksnesi

Autors: Mārtiņš Grauds1 ATSAUKSME

Starp okeānu un tuksnesi

Maroka ir viena no tām melnā kontinenta valstīm, kuru vislabāk var izbaudīt pie auto stūres - jebkurā mirklī iespējams piestāt smilšaina tuksneša kāpā, Atlasa kalnu pakājē vai okeāna krastā un izbaudīt viskrāšņāko floras un faunas dažādību.

Ērtākais un vienlaikus ekonomiskākais veids, kā nonākt Marokā, ir, rezervējot aviobiļeti līdz Jerez pilsētai Spānijas dienvidrietumos, tālāk dodoties ar autobusu līdz Tarifai. Visbeidzot no Algecira pilsētas, ar prāmi šķērsojot Gibraltāra jūras šaurumu, sasniegsiet Tanžēru. Šāds variants ir gana ērts un pietiekoši ekonomisks vidusmēra ceļotājam.

Būdama tūristu tūkstošu apmeklēta, Tanžēra, pretēji gaidītajam, nepārspīlē ar industriālismu un necenšas pilsētas viesus raustīt uz visām debespusēm. Tā vietā jau pirmajos mirkļos sajūtama Marokas garša. Uzkavēšanās šeit parasti gan neieilgst, jo pirmā īstā apmešanās vieta ir Marrākeša, līdz kurai no Tanžēras ved nakts vilciens, kas, šķiet, ir visātrākais veids, kā tajā nokļūt.

Par Marokas sirdi dēvētā vieta acumirklī ierauj vecpilsētas - Medinas, tirgus labirintos, kur tirgotāji piedāvā visdažādākos suvenīrus, tējas glāzītes, traukus, šūpuļtīklus, juvelierizstrādājumus, tepiķus, rokdarbus, garšvielas, augļus un daudz ko citu. Tā kā Marokas tirgos reti manāmas cenu uzlīmes, par nopirktajām precēm visticamāk vairākas reizes pārmaksāsiet. Lietu vērtība atkarīga no konkrētās dienas, tirdzniecības gaitas, pārdoto preču daudzuma un, galvenais, pircēja mākas kaulēties. Tirgotāji ir ļoti apķērīgi, tāpēc, ja vien sākumā stingri nenoskaņo sevi nepirkt draudzīgo marokiešu suvenīrus, pārdevējs ātri vien pārliecina, ka tas tepiķītis ir visskaistākais un par tik izdevīgu cenu būtu grēks tādu nepirkt. Bet, atgriezdamies mājās, tikai pēc kāda laika attopies, ka iegādātais nieciņš tik ļoti neiederas kopējā interjerā, ka glabājams tikai skapī. Sazināšanās, precīzāk sakot, kaulēšanās notiek franču mēlē, bet, prasmīgi izmantojot zīmju valodu, iespējams iztikt arī bez tās. Galvenais - ļauties komunikācijai un pieņemt tirgotāju izvirzītos „spēles" noteikumus. Var gadīties, ka žestu valoda jāizmanto arī komunikācijā ar ceļu policistiem, kas veikli iemanījušies pārsteigt pie auto stūres sēdošos steidzīgos ceļotājus.

Foto: Starp okeānu un tuksnesiFoto: Starp okeānu un tuksnesiFoto: Starp okeānu un tuksnesi

Atpūtu pēc nogurdinošās iepirkšanās piedāvā vairākas viesnīcas kā Medinā, kā arī ārpus tās. Lielākā daļa no tām ir tipiskas tradicionālās marokiešu mājas - Riad, ar vienkāršu, taču mājīgu, kokiem un krūmiem pilnu pagalmu. Backpacker (ceļotājs ar mugursomu) maciņam piemērotā Hotel Essaouira, atrazdamās netālu no Medinas centrālā laukuma Djemaa El Fna, piedāvā ne vien iespēju pasēdēt uz terases un malkot saldo piparmētru tēju, bet arī par simbolisku samaksu iznomāt guļamvietu uz viesnīcas jumta. Šo lielisko iespēju izmanto ļoti daudzi Eiropas studenti, bet mugursomniekiem tas ir ideālākais variants kā iepazīt Maroku. Līdzi jāņem tikvien kā savs guļammaiss vai paklājiņš. Tā kā šajā karstā kontinenta valstī nokrišņi ir retums, fantastiskā iespēja gulēt zem zvaigžņotām Āfrikas debesīm ir nenovērtējama! Gribētāju ir daudz, tāpēc ieteicams laicīgi rezervēt kā istabu, tā vietiņu uz jumta.

Restorānu un tējnīcu Marrākešā netrūkst, jo īpaši ap vecpilsētas centrālo laukumu, kuru taksometru šoferi zina kā savus piecus pirkstus. Kā jau islāma ticīgā valstī, ēdienkartē nav iekļauta cūkgaļa un alkohols, ko vietējie veiksmīgi aizstāj ar mūsu platuma grādiem eksotisko kamieļa gaļu. Ja laimējas, atrodami arī tādi viesu nami, kuru restorānos, par spīti ticībai, marokiešu vīri nogaršo pa kādam alus malkam. Bažām, ka Marokas virtuve varētu šķist nepiemērota latvieša vēderam, nav pamata. Āfrikas valstij ir gadsimtu tūrisma tradīcijas, tāpēc vēderu nenākas mocīt ar eksotiska paskata izstrādājumiem - viesnīcas un viesu nami specializējušies kā omletēs, tā citos eiropiešu ēdienos.

Marokas sirdi nedrīkst pamest, nenobaudot tradicionālo marokiešu dārzeņu sautējumu Tajin, kas pagatavots no liellopa vai jēra gaļas, pievienojot cidonijas, artišokus, zirņus, olīvas, ķirbi, žāvētas plūmes, kanēli vai citronu. Gastronomisko brīnumu piedāvā gandrīz visos valsts restorānos.

Neatņemama šīs arābu zemes sastāvdaļa ir tējnīcas, kurās tradicionālās piparmētru tējas pavadībā, uz kauliņu spēles maču tiekas vietējie iedzīvotāji, tiesa, tikai vīrieši. Pavisam ikdienišķa parādība ir islāma ticīgo lūgšanas katru dienu noteiktā brīdī, kad, zem ceļiem paklājot nelielu tepiķīti un notupjoties Mekas virzienā, vietējie skaita lūgšanu - arī tējnīcās un lidostās! Neatkarīgi no atrašanās vietas lūgšanas laikā, par apkārt esošajiem tūristiem marokieši neliekas ne zinis - uz brīdi tie vienkārši pārstāj eksistēt.
Atšķirībā no tējnīcām, tradicionālās Marokas tvaika pirtis hamam, kur izmasē un izrīvē tik labi kā nekur citur, apmeklēt var arī daiļais dzimums, atsevišķos laikos un telpās. Par labākajām relaksācijas vietām pastāstīt zina gandrīz katrā sevis cienīgā viesnīcā.

Foto: Starp okeānu un tuksnesiFoto: Starp okeānu un tuksnesiFoto: Starp okeānu un tuksnesi

Uz austrumiem no Marrākešas aiz Atlasa kalniem paslēpusies berberu apdzīvotā pilsētiņa Merzouga, ko iecienījusi tā daļa tūristu, kurus vilina tuksnesis un vientulīgas izjūtas. Pirms ierašanās tur patīkami piestāt arī nelielajā, uz kalnu un tuksneša robežas esošajā smilšu pilsētiņā Risani. Maciņam glaimojošākais veids, kā nokļūt līdz Merzouga, ir vietējais autobuss, taču steidzīgākiem ceļotājiem ieteicams noīrēt mašīnu. Auto nomas iespējas ir visdažādākās - kamēr vieni prasa iemaksāt naudu par dienām, citi iekasē papildus samaksu, ja brauciens pārsniedzis 2000 km. Vienai vai divām personām šāda pārvietošanās ir padārga, taču pilnīgi noteikti atmaksājas, ja ceļo grupā. Katrā ziņā vērts rūpīgi „izčekot" autonomas piedāvājumus, jo tikai tā iespējams atrast vislētāko un izdevīgāko variantu, turklāt jāatceras - arī šajā ziņā „cietās cenas" nepastāv!
Merzouga un tās apkārtne piedāvā gana eksotiskas izklaides - tuksneša iepazīšanu kamieļa mugurā. Uz turpat esošās Auberge Berberes viesnīcas (saukta arī Hotel Merzouga) sliekšņa sākas Erg Chebbi kāpas un 30 km tālumā redzamas tikai sarkanīgās Sahāras tuksneša smiltis. Īsti dēku meklētāji naktis var pārlaist tradicionālajās berberu teltīs, kas atrodas turpat pie viesnīcas. Sahāras burvību nav ieteicams baudīt dienas vidū, kad apkārtni pārņēmusi tuksneša svelme. Bezgalīgās smilšu kāpas dromedāra (vienkupra kamielis) mugurā izstaigājamas kā pāris stundās, tā divās vai pat trīs dienās. Kamieļa cena nav noteikta. Līdzīgi kā Marokas tirgū, arī šeit pilnā sparā rit kaulēšanās, turklāt svarīgi, cik cilvēku dodas pārgājienā - jo vairāk, jo lielākas atlaides dod kamieļu īpašnieks. Ja ceļotājs nav gana apķērīgs, tirgotāji nekautrējas iemānīt ne to labāko preci par dārgāko cenu, tāpēc arī te svarīgi izvērtēt vairākus piedāvājumus. Vietējie berberi nekad neatteiks, ja vēlēsieties ar viņiem parunāties vai vēl vairāk, nopirkt kādu autentisku, „dzīva berbera" gatavotu paklāju.

Uz dienvidiem no Marakešas Atlasa kalnos atrodama viena no skaistākajām vietām visā Marokā - Todra Gorge (Todras aiza). Tās apmeklētāju priekšā paveras elpu aizraujošs skats - 300 metru augstas gandrīz paralēlas akmens sienas, kas vietām sašaurinās, ceļotājiem atstājot tikai 10 metrus platu ceļu. Tas brīžiem rada viegli klaustrofobiskas sajūtas, tomēr neliedz izbaudīt apdzīvotās vietas skaistumu. Starp milzu vaļņiem, līdz kuru apakšai saule aizsniedzas tikai dienas vidū, atrodas viesnīcas, viesu nami, ēkas un pat restorāni! Varenā aiza turpina pārsteigt ar zaļu ieleju kādā no tās posmiem, kurai pa vidu tek strautiņš, apkārt šalko palmas un vieta burtiski līdzinās tuksneša oāzei.

Foto: Starp okeānu un tuksnesiFoto: Starp okeānu un tuksnesiFoto: Starp okeānu un tuksnesi

Pa ceļam uz Agādīru noteikti jāpiestāj Taroudant, pilsētiņā, kuru apņem sens cietoksnis un kuru maz skāris tūrisms. Par „Marrākešas vecmāmiņu" dēvētā vieta ir zīmīga ar savām ādas ģērētavām, kas atrodas nedaudz ārpus pilsētas robežām. Līdzīgi Marrākešai, tirgošanās šeit ir augstā līmenī, un pilnīgi droši, ka plašā izvēlē pieejamās kamieļādas čības, jostas un kurpes ir kvalitatīvākas nekā citur Marokā. Cenas, protams, ir diskutējams jautājums. Viesmīlību neatsaka arī Hotel Taroudant, kas līdzīgi citiem, celts tradicionālās marokiešu mājas Riad stilā un restorānā piedāvā ne vien gardu maltīti, bet arī vienu no islāma aizliegtajām dzirām - alu. To kāri baudīt nāk arī vietējie marokiešu kungi.
Bez tuksnešu un kalnu pilsētām Marokā ir vērts apskatīt arī Atlantijas okeāna apskalotās Agādīru un Essaouira. Te arābu zemes senā elpa jūtama daudz mazāk nekā valsts vidienē, taču, jāizvēlas autentiskākā no tām - noteikti Essaouira. Tā ir pilsēta ar savu vecpilsētu, suvenīriem un vēsturi. Savukārt Agādīra, kas pēc pagājušā gadsimta sešdesmitā gada zemestrīces tika gandrīz pilnībā atjaunota, šodien kļuvusi par modernāko un komerciālāko Marokas pilsētu. Mūsdienīgas luksusa viesnīcas, Eiropas stila kafejnīcas, nakts dzīve, garas pludmales, lielas ēkas un plati, lielpilsētām raksturīgi ceļi. Nenoliedzami piekrastes pilsētas priekšrocība ir starptautiskā satiksme, te piezemējas lielākā daļa lidmašīnu, kas dodas Marokas virzienā.

Uz dienvidiem no Agādīras ar mājīgām viesnīcām un ēkām vieglos pasteļa toņos slejas Sidi Ifni. Viesu nams Suerte Loca (trakā veiksme) ļauj tās viesiem, sēžot uz terases, baudīt fantastisku skatu uz okeānu. Kungiem noteikti jāapmeklē prasmīgākie frizieri, kas prot noskūt bārdu tik pamatīgi kā nekur citur!

Vērts zināt

- Lai arī daudzu tūristu iecienīta, šī tuksneša zeme var nebūt droša vienatnē ceļojošām sievietēm, tāpēc ieteicams matus piesegt ar kādu galvassegu, lai mazinātu uzkrītošo ārieni.

- Ceļojumā pa Maroku līdzi ņemiet katra backpacker „Bībeli" - Lonely Planet, kas sešdesmito gadu hipiju veidota, ir gana demokrātisks mugursomnieku ceļvedis.

- 1 EUR ir aptuveni 10,6 dirhami (MAD)

Noderīgi saiti

www.marocco.com
www.marrakech-cityguide.com
www.merzouga.org
www.agadir-net.com
www.essaouiranet.com
www.essaouiratourisme.com

Viesnīcu adreses

Hotel Essaouira

Foto: Starp okeānu un tuksnesi

Vienvietīga istaba maksā vidēji 80 MAD, bet divvietīga - 100 MAD

Adrese: 3 Sidi Bouloukate, Marrakech, Morocco
Tel.: 044/44-38-05

Auberge Berberes

Foto: Starp okeānu un tuksnesiFoto: Starp okeānu un tuksnesi

Gan vienvietīga, gan divvietīga istaba maksā vidēji 150 MAD (dirhami).
Brokastis - 20 MAD, pilna maltīte - 70 MAD
Nakšņošana teltī maksā vidēji 200 MAD

Tel.: +21235578032; +21261503108; +21270616391
www.auberge-berberes-merzouga.com

Hotel Taraudant

Foto: Starp okeānu un tuksnesi

Vidēji 140 MAD par divvietīgu istabu.

Adrese: Place Assarag, Taroudannt
Tel.: 048 85 24 16
www.taroudant.info

Suerte Loca

Foto: Starp okeānu un tuksnesi

Istaba ar vannas istabu maksā vidēji 120 MAD, bez (vannas istaba ir kopīga vairākiem numuriņiem) maksā vidēji 60 MAD.

Adrese: 7 Rue Moulay Youssef, Sidi Ifni
Tel.: 212 48 87 53 50

 

Pierakstīja Dace Rībena

Raksts ievietots 2007.gadā

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

nadine bardieu

Apmeklēja: 25 octobre 2015

maroko je krásná země, navštívil jsem posledních 5 let a zůstal jsem navždy ...

Byl jsem v Paříži, ale teď mám nějaké turistické podnikání v Marrákeši a tuto zemi jsem miloval od prvního pohledu.

Doporučuji všem lidem objevit tuto zemi s mým týmem.

www.circuitdesertmaroc.com

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: