GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Austrālija

Baudītāja ceļvedisCitādi maršruti

IZVĒLIES AUTORU

Kokaburas smiekli un greizā pasaule

Austrālija

Oposums un izkrāsotais tuksnesisLaikmetīga backpacker piezīmesKokaburas smiekli un greizā pasaule« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Citādi maršruti · Austrālija · austrālija · Austrālija · Jānis Rantiņš

Kokaburas smiekli un greizā pasaule

Autors: Jānis Rantiņš0 ATSAUKSMES

Kokaburas smiekli un greizā pasaule

Kokos sasēdušas, snauduļo koalas. Eikaliptu lapās atrodamo vielu iedarbība līdzīga alkoholam, tāpēc viegli noreibušie zvēriņi pat nedomā klumpačot lejup. Ar lielāku ziņkārību ceļotājos noraugās ķenguri un tiem gandrīz uz mata līdzīgie valabiji, kas dažos Austrālijas nostūros sastopami teju ik uz soļa. Sūdzības par brīžiem neizprotamajiem laikapstākļiem labāk paturēt pie sevis - tāpat jau tie labāki nekļūs. Valsts vidienē termometra stabiņš naktī viegli noslīd zem nulles (ziemas sezonā), bet vasaras dienā gaiss iesilst līdz pat 40 grādiem! Draudzīgi un atsaucīgi cilvēki, kuru „Hello, how are you?" vai „Good day!" uzspēlētas pieklājības vietā izskan patiesi no sirds. Neskaitāmas mazpilsētas nekurienes vidū un mēness, kura pusloks pagriezies pavisam ačgārni - uz augšu vai apakšu. Sajūta, it kā greiza būtu visa pasaule... Tāda ir Austrālija un ceļojums cauri pasaules mazākajam kontinentam nodrošina teju visu iespējamo emociju un sajūtu gammu.

Viens no veidiem, kā uz aptuveni 20 miljonu apdzīvoto zemi nokļūt no Eiropas gala, ir lidojums ar KLM. 35 stundu ilgais ceļš līdz Amsterdamai, tālāk Kualalumpurai un Sidnejai izmaksā vidēji Ls1000 (aptuveni $1700). Pat izmantojot nedaudz lētākās Singapūras aviolīnijas, īpaši ietaupīt nevar. Turpceļā starpība starp lidojumiem ir aptuveni 7 stundas, tāpēc atliek laika apskatīt gan Amsterdamu, gan arī vairāk kā 400 metru augstumā slejošos Petronas dvīņu torņus Malaizijas galvaspilsētā.

Sidneja

Foto: Kokaburas smiekli un greizā pasauleFoto: Kokaburas smiekli un greizā pasaule

Jau pirmajā brīdī Sidneja pārsteidz ar svelmīgo sauli un karstumu, kuru pēkšņi nomaina pamatīgs lietus brāziens. Plānos šortiņus ātri vien sagribas nomainīt pret ko siltāku. Pārsteidzoši, taču tumšas ādas krāsas cilvēkus pamanīt izdodas krietni retāk nekā Londonas ielu burzmā. Arī aborigēni galvenokārt dzīvo rezervātos kontinenta vidienē. Gaisā jūtama nevis tūristiskās naudas pelnīšanas, bet gan biznesa vides aura. Par to ik uz soļa atgādina arī stiklotās daudzstāvu biroja ēkas.
Tā kā Travelodge Hotel Sydney viesnīcā restorāna nav, izsalkuma remdēšanai nākas pāršķirstīt pilsētas piedāvājumu. Īru krogu un citu ēstuvju Sidnejā netrūkst, taču pārsteidzošāka par jebkuras vietas atmosfēru vai interjeru pavisam noteikti šķitīs ēdienkarte. Līdzās eiropieša gaumei tik labi pazīstamajam cālim, pastai un lazanjai, nogaršot iespējams ķengura, valabija, krokodila un čūskas gaļu. Lēkājošais zvērs mazliet atgādina steiku, taču astes daļu nav ieteicams izvēlēties. Krokodils visticamāk neapmierinās lielākos gardēžus - nenosakāms cāļa un zivs sajaukums. Savukārt čūska atsauc atmiņā sēņu garšu.
Arī dzērienu baudīšana šai zemeslodes nostūrī ir gana oriģināla. Pasūtot pirmo glāzi vīna par pieciem dolāriem, ieliets tiek nedaudz. Otro glāzīti bārmenis piepilda mazliet vairāk. Ja izdodas tikt līdz astotajai, tā jau būs pilna. Līdzās šai sistēmai pastāv vēl otra, kas gan populārāka ir tropu reģionos - katra nākamā glāzīte maksā aptuveni par dolāru mazāk. Pavisam par brīvu gan neviens neko nedod...

Foto: Kokaburas smiekli un greizā pasauleFoto: Kokaburas smiekli un greizā pasauleFoto: Kokaburas smiekli un greizā pasaule

Gluži kā Rīgas centrālās stacijas laukumu un peronus okupējuši pelēkie baloži, Sidnejas parkos un ielās cēli pastaigājas neskaitāmi ibisi un baltie kakatū (cocotoo). Ne velti Austrālijā runā, ka lielāka iespēja nomirt esot no virsū uzskrējuša papagaiļa nekā čūskas vai tā sauktā red back zirnekļa kodiena. Par nelaimi Austrālijas galvaspilsētas apkārtne slavena ar lielāko daudzkājainā kukaiņa populāciju visā valstī.
Pēc operas un Darling Harbour apskates jau atkal nākas nodoties Austrālijas dzīvās dabas izzināšanai. Pilsētas centrā iekārtotais botāniskais dārzs, kurā par ieeju - kā jau parkā - nav jāmaksā, visvairāk fascinē ar kokos snaudošiem sikspārņiem. Labākai iztēlei iedomājieties pašmāju Vērmaņdārzu ar lidojošajām pelēm kļavu zaros!
Citviet parkā noslēpumaina bulta rāda Mīlas stūrīša virzienā. Taču par romantisku putniņu čivināšanu gan aizmirsiet. Klusas pasēdēšanas vietā te sācies īsts mīlas karš! Ibisu plēšanās un teritorijas dalīšana kokos radījusi ārprātīgu un cilvēka ausīm neciešamu troksni. Savukārt botāniskajā dārzā izvietotais uzraksts „Lūdzu nebarojiet putnus, jo tad viņi var uzbrukt tiem, kas viņus nebaro" uztverams pavisam nopietni.
Sidnejas zooloģiskajā dārzā, kas atrodas uz salas, savām acīm var apskatīt lielāko daļu to zvēru, kas, dodoties cauri valsts vidienei, sastopami arī brīvā dabā. Atliek vien iesēsties kādā no ostā (netālu no operas) stāvošajiem prāmjiem un braucienam, zooloģiskā dārza, kā arī funikuliera biļetei atvēlēt 44 dolārus. Koalas, valabiji, ehidnas, dingo suņi. Arī Tasmānijas velns, kurš kustības virzienu spēj mainīt tik zibenīgi, ka iemūžināt to fotoaparātā varētu būt pagrūti. Pārsteidzoši, bet ķengurus un divmetrīgos emu no vērotāju acīm neatdala īpašs nožogojums - eksotiskie zvēri, kas ziņkārīgi vēro apkārt notiekošo, atrodas teju rokas stiepiena attālumā.

Labu laiku pirms brauciena, kādā no Austrālijas interneta mājas lapām izdodas uziet tūrisma firmas Let's Trek Australia piedāvājumus, kuru īpašā zīme ir atbilstoši sezonai sastādīts braucienu grafiks. Izgaršot Sarkano kontinentu nelielas cilvēku grupas sastāvā iespējams trīs nedēļu vai pat trīs mēnešu garumā - cik nu kuram atļauj maciņš un brīvais laiks. Ceļojums cauri valsts vidienei (trīs nedēļas) izmaksā aptuveni 1400 eiro, kuros ierēķināta palikšana viesnīcās vai kempingos. Par grupas tikšanās vietu izvēlēts Travelodge Hotel Sydney viesnīcas vestibils. Četrpadsmit ceļot gribētājus 7.30 no rīta sagaida kāds 28 gadus vecs austrālietis, brauciena gids un šoferis vienā personā. Transports - neliels busiņš un piekabe ar treileri. Tajā tiek saliktas somas un līdzpaņemtā pārtika.
Grupā savākušies cilvēki no visas pasaules, lielākā daļa ceļo vienatnē un pirms šī brauciena viens otru nepazīst. Ceļojuma pirmās dienas paiet sapazīstoties un uzzinot daudz interesantas lietas par pašiem ceļotājiem un viņu mājas zemēm. Visa ceļojuma laikā pārsteidz grupas biedru enerģija un nebeidzamais dzīvesprieks. Ceļojumam tuvojoties beigām, kļūst skaidrs, ka esat kļuvuši par labiem draugiem un šķiršanās būs grūta.

Travelodge Sydney Hotel
27 Wentworth Avenue, Sydney NSW 2010
Tel.: + 61 2 8267 1700; Fakss: + 61 2 8267 1800
E-pasts: reservations@travelodge.com.au
www.travelodge.com.au

Kanbera un Lakes Entrance

Foto: Kokaburas smiekli un greizā pasauleFoto: Kokaburas smiekli un greizā pasauleFoto: Kokaburas smiekli un greizā pasaule

Pirmā pieturas vieta - Kanbera. 1908. gadā mākslīgi izveidotā Austrālijas galvaspilsēta, šķiet, joprojām pazīstama vien ar faktu, ka šo titulu ieguvusi kompromisa ceļā, samierinot Sidneju un Melburnu. Bez parlamenta ēkas un kara muzeja aptuveni 300 tūkstošu apdzīvotājā pilsētā tā īsti nav, ko apskatīt. Nakšņošana YHA hostelī, bet ēšanu, līdzīgi kā visu turpmāko ceļu, jānodrošina pašiem. 30 lati (vidēji $50) ik nedēļu tiek ieguldīti kopējā kasē, kas tad arī atvēlēta pārtikas iegādei lielveikalos. Saldēšana ir nodrošināta, tāpēc pirkumus iespējams ņemt līdzi. Sadaloties grupās, speciāli iekārtotajās hosteļu un kempingu virtuvēs tiek gatavotas vakariņas. Vakariņošana restorānos notiek tikai lielākajās pilsētās. Savukārt pusdienas visbiežāk tiek ēstas turpat ceļa malā - ar skaistu ainavu fonā.
Nākamais apstāšanās punkts - Lakes Entrance jeb vieta, kur ezeri ieplūst Tasmāna jūrā. Mazo tūrisma pilsētiņu, kas lielumā nepārsniedz kādu no Jūrmalas posmiem, cilvēki pārpludina tikai vasaras sezonā. Taču delfīnu un jūras lauvu plunkšķināšanās virzienā „jūra - ezers un atpakaļ" vērojama visa gada garumā. Tiesa, termometra stabiņš ziemas naktī var noslīdēt zem nulles. Skaistāko nostūru izstaigāšana ievelkas aptuveni pusotru stundu. Orientēties ir viegli, jo norāžu par labākajām taciņām netrūkst. Un kas par saulrietu! Arī te dzīvošana motelī YHA - istabiņas ar divstāvīgām gultām, visas ērtības un pašu gatavotas vakariņas.

Canberra City YHA
7 Akuna Street
Canberra City 2601
Tel.: (02) 6248 9155
Fax: (02) 6249 1731
E-pasts: canberracity@yhansw.org.au
www.yha.com.au

Riviera Backpackers YHA
669-671 Esplanade
Lakes Entrance 3909
Tel.: (03) 5155 2444
Fakss: (03) 5155 4558
Manager: Scott & Margaret Greer
E-pasts: lakesentrance@yhavic.org.au
www.yha.com.au

Melburna

Foto: Kokaburas smiekli un greizā pasauleFoto: Kokaburas smiekli un greizā pasauleFoto: Kokaburas smiekli un greizā pasaule

Melburnai atvēlētas divas ceļojuma dienas. Pilnīgi pietiekoši, lai piedzīvotu visu četru gadalaiku maiņu. Neciešamo karstumu pēkšņi nomaina šaušalīgs lietus, kas slapjas padara visas iespējamās un neiespējamās ķermeņa vietas. Tam seko vieglas sniegpārsliņas un neizprotama pavasara un rudens variācija. Saprast, kā ģērbties, vienkārši nav iespējams.
Miami viesnīca Melburnas rietumu daļā ir gana tīkama moteļa stila naktsmītne. Arī restorānu gandrīz četru miljonu apdzīvotajā pilsētā netrūkst. Pēc centra un milzīgā tirgus (tajā var atrast gandrīz jebko!) izstaigāšanas, Melburnas viesi pilsētu var izbaudīt no tās augstākās celtnes - Eureka - skatulaukuma. Ēkai ir 92 stāvi un tas ir augstākais daudzdzīvokļu nams pasaulē!
Tiesa, izdejošanos naktsklubos gan labāk neiekļaut kā neatņemamu brauciena sastāvdaļu. Tā saucamais face control atkarīgs ne vien no atbilstības dress code (ar sporta apaviem un džinsiem neiekļūsiet), bet arī vizuālas līdzības masu tūristam. Tāpēc backpacker somu labāk atstāt viesnīcā.

Miami Hotel Melbourne
13 Hawke Street
West Melbourne Victoria 3003
Australia
Tel.: 61 3 9321 2444; 1800 132 333 (toll free)
Fakss: 61 3 9328 1820
E-pasts: desk@themiami.com.au
www.themiami.com.au

Nežēlīgais aukstums un nievājošie kokaburas smiekli

Foto: Kokaburas smiekli un greizā pasauleFoto: Kokaburas smiekli un greizā pasauleFoto: Kokaburas smiekli un greizā pasaule

Tālākais ceļš ved dienvidu virzienā - apstāšanās pie labākajiem skatu punktiem, stalaktītu alas (tajās gan nav atļauts ieiet) un fantastiskas pludmales, kurās teju vienīgie cilvēki ir vēl pāris noklīdušas tūristu grupiņas. Vasarās klinšaino piekrasti pārpludina sērfotāji, bet ziema ir īstais peļņas laiks rūpnīcu veikaliem (factory outlets), kas te atrodami plašā skaitā. 10 līdz 12 grādu temperatūra ir labs dzinulis vasarīgi tērptajiem ceļotājiem iegādāties pa kādam siltākam apģērba gabalam. Turklāt šādos veikalos 200 dolāru vietā nākas šķirties vien no kādiem 50 dolāriem. Kvalitāte ir tā pati.
Austrālijas dienvidu piekrastē 400km garumā stiepjas Lielais okeāna ceļš (Great ocean road), pa kuru braucot paveras vienas no skaistākajām Austrālijas piekrastes ainavām. Pazīstamākās no tām - 12 apustuļu klintis, taču arī citi klinšu veidojumi ir neviltotas apbrīnas vērti. Ceļmalā eikaliptu galos sasēdušas koalas. Pamanījušas nelūgtos viesus, tās zibenīgi uzraušas teju pašā galotnē. Taču ir arī kāds, kurš koka zarā aizmidzis tik cieši, ka pat pēc stumbra dauzīšanas ar kāju 10 minūšu garumā neizrāda ne mazākās dzīvības pazīmes. Šķiet, viņam viss vienalga - gribi fotografē, negribi - ne.
Tālākā pieturvieta ir Coorong nacionālais parks. Šeit savvaļā sastopami raksturīgākie Austrālijas faunas pārstāvji - ķenguri, valabiji, emu, ehidnas. Tā arī ir - jau pēc īsa brīža manāms ķenguru bariņš, nedaudz tālāk valabiji un pa laukiem traucas arī emu.
Vēlā pēcpusdienā piestājam Robe - mazpilsētiņā, kurā Big 4 Long Beach kempingā grupai atvēlētas telšu vietas. Ērtības - visas nepieciešamās. Elektrība, ūdens, āra virtuve, barbekjū vietas, iekšējais baseins un spēļu zāle. Okeāns 200 metru attālumā no kempinga sliekšņa un, pats labākais, milzīgs bouncy pillow - piepūšams batuts spilvena veidolā, uz kura trīskāršos salto var izlēkāties līdz apnikumam! Toties vējš un lietus gāzes, kas uznāk nakts vidū liek šaubīties par to, vai telts noturēsies uz zemes.

Pa ceļam uz Adelaidi, paredzēta vīna degustēšana vienā no pazīstamākajām Austrālijas vīna darītavām - Hardys. Ekskursija pa vīna dārziem, neliels ieskats vīna darītavas vēsturē un iespēja degustēt dažādus vīnus.
Adelaides pilsēta ziemas sezonā ir gluži kā izslaucīta - apkārt braukā bezmaksas autobusi, bet savas brīvdienas pavadīt ieradušies vien vecāka gada gājuma austrālieši. Arī esplanāde pie okeāna ir klusa un mierīga, ja neņem vērā draudīgi melnos negaisa mākoņus un trakojošos okeāna ūdeņus. Motelis gandrīz pašā okeāna piekrastē ar kārtīgām gultām un gardas vakariņas taizemiešu restorānā ir patīkamas pārmaiņas pēc iepriekšējā naktī piedzīvotajām dabas trakulībām.
Nākamajā vakarā ierodamies Mount Remarkable nacionālajā parkā. Pirms vakariņām izturīgākie dodas paklaiņot pa tuvējā kanjona takām. Bīstamu plēsēju šeit nav, pat dingo suņi ir miermīlīgāki par dažu labu Rīgas kranci. Vien tā sauktā kokaburas čivināšana drīzāk līdzinās nievājošiem cilvēka - mērkaķa smiekliem. Tā vien liekas, ka kāds par tevi skaļā balsī burtiski ņirgājas.
Satumstot kļūst tik auksts, ka katrs, kā nu māk, cenšas sasildīties pie ugunskura un nakšņošana Mount Remarkable nacionālā parka kempingā, kur katrai telts vietai dots pat savs nosaukums, ir īsts pārbaudījums. Nežēlīgais aukstums liek divvietīgajā teltī sānu pie sāna saspiesties trim cilvēkiem. Brrr... Cepure, šalle, cimdi, divas jakas un divi pāri bikšu. Par spīti tam, no rīta atklājas, ka tā kārtīgi gulējis nav neviens. Toties, dzerot tēju un mēģinot sasildīties pēc ledaini aukstās nakts, ir iespēja sadraudzēties ar vietējiem emu, kuri pienāk gandrīz klāt, lai pārliecinātos, kas ir tie lēkājošie divkājainie radījumi.

Big 4 Long Beach
The Esplanade, Robe 5276
Tel.: 08 8768 2237
Fakss: 08 8768 2730
E-pasts: robe@bestonparks.com.au
www.robelongbeach.com.au
robe-long-beach-holiday-park.sa.big4.com.au

Coober Pedy - pilsēta zem zemes

Foto: Kokaburas smiekli un greizā pasauleFoto: Kokaburas smiekli un greizā pasauleFoto: Kokaburas smiekli un greizā pasaule

Pasaules opālu galvaspilsēta. Līdzās izžuvušiem sālsezeriem, kur baltos kristālus var grābt teju saujām, Austrālijas tuksnesīgā vide paslēpusi veselu pilsētu - kalna nogāzēs un zem zemes! Vairāk kā 3000 apdzīvotajā Coober Pedy rodama gan pazemes baznīca, opālu muzejs, mākslas galerija, darbnīcas, raktuves, skola, viesnīcas, restorāni, veikali un privātie dzīvokļi.
Ierodoties te pirmo reizi, būdeles, kuru augstums ir vien pāris metru, šķiet gana biedējošas un neomulīgas. Stāvi un brīnies, kā baznīcā, kuras platība nepārsniedz malkas šķūņa izmērus, var satilpt tik daudz cilvēku! Gaiss vasaras mēnešos iesilst līdz pat 45 grādiem, bet zemes iekšienē visa gada garumā nemainīgi saglabājas 18-20 grādu temperatūra.
Pilsētas muzejā ciemiņiem tiek demonstrēta filma par opālu veidošanos un apstrādi. Varavīksnes krāsās zaigojošo opālu iespējams arī iegādāties. Neliels kuloniņš maksā aptuveni Ls20 ($36). Nakšņošana pazemes viesnīcā ir vesels piedzīvojums! Divstāvīgas gultas, virtuve, vannasistaba un īpašas ejas alas sienās, pa kurām garlaicības māktie var droši paložņāt.
Ja nu vēlaties nodarboties ar derīgo izrakteņu biznesu šai Austrālijas nostūrī, vērts zināt, ka, uzejot opālu dzīslu pilsētas teritorijā, tālāk rakties atļauts vien gadījumā, ja noformēta tiek dzīvojamās platības, nevis raktuvju paplašināšana. Ne velti starp vietējiem iedzīvotājiem esot kāds kungs ar nieka 43 istabu dzīvokli. Savukārt ārpus pilsētas teritorijas, ja esat iegādājušies atļauju un zemes platību opālu ieguvei, varat rakt uz nebēdu.

Viesnīcas adrese: PO Box 372 Coober Pedy
South Australia 5723
Tel.: 08 8672 5288
E-pasts: umoona@ozemail.com.au
www.umoonaopalmine.com.au

Aborigēnu svētvieta un neprātīgs brauciens pa tuksnesi

Foto: Kokaburas smiekli un greizā pasauleFoto: Kokaburas smiekli un greizā pasauleFoto: Kokaburas smiekli un greizā pasaule

Gandrīz pašā ķenguru zemes viducī atrodams lielākais kontinenta pirmiedzīvotāju lepnums un viena no svētākajām vietām - Uluru klints jeb Ayers Rock. Sarkanais milzenis nekurienes vidū jau kopš pagājušā gadsimta septiņdesmitajiem gadiem nonācis aborigēnu aizgādībā. Aptuveni 30km attālumā no klints izveidota tūristu pilsētiņa ar veikaliem, viesnīcām, baseiniem un kempingu vietām. Uluru vislabāk baudīt saulrietā. Atliek vien vairāku simtu metru attālumā apsēsties uz ķeblīša, paņemt auksta šampanieša glāzi un vērot gaismas variācijas sarkanajā smilšakmenī - debesīm satumstot, tumšāka kļūst arī klints.
Nākamajā dienā ceļotājiem ļauts Ayers Rock apskatīt jau daudz tuvāk, lai arī vietām aizliegts tai pietuvoties. 9 km garais gājiens apkārt klintij ilgst aptuveni divas līdz trīs stundas. Ik uz soļa 348 metrus augstā klints rāda citu seju. Tā, piemēram, pēkšņi tevi pārbiedē it kā milzīga, draudīgi pavērta vaļa mute! Kāpšana klintī, pa stingri noteiktu un iezīmētu maršrutu, nav aizliegta, tomēr vietējie aborigēni lūdz to nedarīt, jo uzskata par svētvietas apgānīšanu. Tā kā izvēle - kāpt vai nekāpt - paliek uz katra paša sirdsapziņas.
40 km attālumā no Uluru atrodas tā dēvētie Olgas kalni jeb Kata Tjuta, kas pa gabalu atgādina laukā izmētātas bumbiņas. Sekojot norādēm un pārejot kalnu grēdu iespējams nokļūt ielejā starp kalniem. Pastaiga gan ilgst vairākas stundas un beigu beigās nemaz nav tik viegla. Gaiss ziemas sezonā var iesilt līdz pat 25 grādiem, lai gan vējš joprojām ir netīkams.

Aizraujošākā ceļojuma daļa daudziem, šķiet, varētu būt neprātīgs brauciens ar kvadriciklu pa tuksnesi. Arī grupas vadītājs, kuram it kā būtu jācenšas pārējo baru noturēt saprātīgā ātrumā, Austrālijas vidienē aizšaujas kā bulta un sarkano smilšu duša aizmugurē braucošajiem garantēta. Kā bērni, kas tikuši pie sen kārotās konfektes, kempingā atgriežas vesels bars vienkārši neizmazgājamu tūristu! Pat ķiveres nepasargā no tuksneša putekļu nokļūšanas visās iespējamās vietās. Un tas viss par 70 dolāriem stundā.
Līdzās kvadricikliem un kāpelēšanai pa Karaļa kanjona nogāzēm šajā tuksneša apgabalā iespējama arī mierīgāka, taču ne mazāk sarežģīta apkārtnes izložņāšana kamieļa mugurā. Vienā saitē tie netiek sasieti, katram jānogana savs kamielis, kā nu māk. Turklāt tipināšana taisnā virzienā, ja tuvumā zeļ un plaukst kāds tuksneša krūms, kuprainajam zvēriņam nenāk ne prātā. Atliek vien meklēt kompromisu - noplēs vienu lapu kumšķi un tad gan ejam tālāk. Sūdzības par sava kamieļa pārmērīgo spītību pieņemtas netiek, jo katram ceļotājam transports tiek iedalīts pēc noteiktas, tikai to īpašniekam zināmas sistēmas - tev būs šis kamielis, bet viņam - tas. Un balle beigta.

Ayers Rock Campground
Tel.: +618 8957 7001
Fakss: +618 8957 7004
E-pasts: campground.reception@ayers.voyages.com.au
www.ayersrockresort.com.au

Alisspringsa

Foto: Kokaburas smiekli un greizā pasauleFoto: Kokaburas smiekli un greizā pasaule

Alisspringsā kā jau tūrisma pilsētā, gada aukstākajos mēnešos, kaut arī gaisa temperatūra dienā sasniedz pat 270C, ļaužu burzmu nemeklējiet.
Un tā vien šķiet, ka te nekas nenotiek kā citviet. Arī Annie's Place viesnīcas bārā ne. Tā apmeklētāji pasūta nevis jaunu alus glāzi, bet gan brangas mērglāzes, kurās vietas pietiek lielākam alus daudzumam. Tā teikt, lai nebūtu lieki jāstaigā. Porcijas ir milzīgas un ēdiena kvalitāte sit pušu daža laba restorāna piedāvājumu. Skan mūzika, apkārt valda nebeidzama kņada un galdā tiek celts kārtējais ķengurs! Par tūristiem padomāts jo īpaši - norēķinoties ar karti, tiek piedāvāts izņemt arī skaidru naudu (piemēram, bārmenis novelk no kartes 120 dolārus un atdod tos uzreiz skaidrā naudā no kases).
Vēl pamatīgāks bardaks šī vārda vislabākajā nozīmē valda Bojangles Saloon & Restaurant. Apvienojot bāra, restorāna un kluba funkcijas, tā saimnieki spēruši platu soli jaunāko tehnoloģiju virzienā - Bojangles notiekošais vērojams online režīmā internetā (www.bossaloon.com.au). Vairākās vietās izvietotās kameras fiksē gandrīz visu, taču īstenais šīs vietas šarms jābauda klātienē. Krātiņos snauž čūskas, grīdu nosējušas zemesriekstu čaumalas, bet ejot vietām dzirdama saspiesto tarakānu gurkstoņa. Paēst iespējams par 12 līdz 14 dolāriem, kamieļa pudiņu ieskaitot.
Ar alkohola patēriņu gan prātīgi. Vienatnē klaiņot pa nelielo aborigēnu pilsētiņu neiesaka neviens. Būdami nabadzīgi, Austrālijas pamatiedzīvotāji bieži vien par upuri izvēlas naudīgākos ceļotājus. Kriminogēnā situācija pasliktinājusies pat tik ļoti, ka valsts vadība Alisspringsas saimniekiem uzstādījusi ultimātu - vai nu tiek novērsta tūristu apzagšana vai arī 26 tūkstošu apdzīvoto vietu izslēgs no visiem tūrisma ceļvežiem. Tas, protams, nozīmētu pilsētas iznīkšanu.

Bojangles Saloon & Restaurant
80 Todd Street, Alice Springs, NT 0870
Tel.: (08) 8952 2873
Fakss: (08) 8953 4150
E-pasts: onlinemanager@bossaloon.com.au. (business only)

Annie's Place
4 Traeger Ave,
Tel.: (08) 8952 1545
Fakss: (08) 8952 8280
www.anniesplace.com.au

Nakšņošana uz milzu akmens un krokodils Dandijs

Foto: Kokaburas smiekli un greizā pasauleFoto: Kokaburas smiekli un greizā pasauleFoto: Kokaburas smiekli un greizā pasaule

Mango saldējums tuksneša vidū! Ko tādu iespējams atrast pat pamestākajos Austrālijas nostūros. Nelielās mango audzētavas, kas ne pārāk kuplā skaitā, tomēr sastopamas kontinenta vidienē, eksotisko augli, šķiet, realizējušas visos iespējamos veidos - mango vīni, portvīni un bezalkoholiskie dzērieni.
Citviet nekurienes vidū stāv kā stāvējis benzīntanks-bārs (drīzāk jau mazs kafūzītis). Uz grafiti šedevriem apgleznotās būdeles durvīm cēli gozējas uzraksts „No shoes, no shirt, no service!" (Nav kurpju, nav krekla, nav apkalpošanas!).
Leģendām apvītie Devil's Marbles jeb četrus metrus augstie, milzu olām līdzīgie granīta akmeņi ātri vien kļūst par fotoobjektīvu magnētu. Kā izrādās, miljoniem gadus veco oļu krāvums vairāku desmitu metru augstumā, ir gana laba guļasvieta izdomas bagātākajiem ceļotājiem, lai gan simboliskas monopoltiesības uz šo guļamvietas atklājumu piederot Let's Trek Australia. Augšā uzrāpties iespējams vien spīdinot bateriju, bet lai tiktu lejā, jāgaida nākamais rīts. Ložņāšana pa stāvajiem akmens krāvumiem piķa melnā tumsā var beigties bēdīgi. Tāpēc drosmīgākajiem, kas izvēlējušies gulēt augšā, atliek vien ieritināties siltajā guļammaisā, vērot zvaigznes un ačgārno mēnesi, un spēt vien iedomāties vēlēšanās, jo mēnesim norietot, debesīs vērojams nebeidzams krītošu zvaigžņu lietus. Pārmērīgas ērtības te neviens arī nepiedāvā - nakšņošana tā saucamajā bush camp ar sausajām tualetēm un bez dušas.
Bet, saodis ko gardu, kāda uz zemes guļoša ceļotāja somu pamanās nočiept apkārt klīstošais dingo suns. Nekas cits neatliek, kā pa tuksnesi joņot nebēdniekam pakaļ.

Dabiskās ūdenstilpnes, miermīlīgi saldūdens krokodili (ja vien tos nekaitina) un termītu mājas vairāku metru augstumā (vietām to ir tik daudz, ka no tāluma kukaiņu okupētā teritorija atgādina kapsētu). Tāda ir Austrālijas seja tropiskajā joslā.
Iebraukšanai aborigēnu ciematiņā Manyallaluk nepieciešama īpaša atļauja (Let's Trek Australia jau sagādā iepriekš), bet grādīgos dzērienus nākas atstāt ārpus tā robežām. Alkohola lietošana te ir stingri aizliegta. Nakšņošana - teltīs.
Aborigēnu kultūras diena paver visplašākās iespējas Austrālijas pamatiedzīvotāju ādā iejusties pašiem ceļotājiem. Ja, vērojot ķengura astes dīrāšanu un uzkožot pa kādai dzīvai un ļoti kustīgai zaļajai skudrai (garšo pēc etiķa un citrona sajaukuma), drosme nav papēžos, vietējie ierādīs, kā iegūt uguni ar divu koka zaru palīdzību un, kā pareizi pūšams tradicionālais didgerydoo instruments - izgrebts koka stumbrs. Pat ja visi augi, ar kuriem iepazīstina kāds aborigēns, šķiet vienādi un dārzenis ir pēdējais, kam līdzinās tā saucamais tuksneša burkāns, ciematiņa iedzīvotāji turpina cītīgi stāstīt par teju katra auga pielietošanas iespējām.
Teorētiskā zināšanu ieguve mijas ar praktiskajām, starp kurām tīkamākās atvēlētas stiprā dzimuma pārstāvjiem. Kamēr, dusmās spļaudīdamās, meitenes cenšas sapīt ko līdzīgu grozam, puišiem ļauts izvērsties zīmēšanā - uz sarkanas akmens plāksnītes ar dabīgām krāsām. Arī zāles stiebrs pašam jāplucina tik ilgi, līdz tas atgādina krāsojamo otiņu.

Foto: Kokaburas smiekli un greizā pasauleFoto: Kokaburas smiekli un greizā pasauleFoto: Kokaburas smiekli un greizā pasaule

Nitmiluk (Katherine Gorge) nacionālajā parkā tā īsteni sajūtams tropu gaiss. Pat telts uzsliešana vēlā pēcpusdienas stundā prasa zināmu piepūli un liek pamatīgi svīst. Toties skats, kas paveras uz Katerīnas upi un apkārtni saulrietā, pēc ½ stundas kāpiena kalnos, atsver visas iepriekš piedzīvotās neērtības. Nepacietīgākie iezīmētās tūristu takas vietā var izvēlēties nesankcionētu kāpienu pa pašām klintīm. Adrenalīns garantēts, jo ir jāmeklē gan nākamais klints izvirzījums, kur uzlikt kāju, gan jāuzmanās no čūskām un zirnekļiem.
Iestājoties tumsai arvien drošāki kļūst ķenguri, kurus šķiet it nemaz neuztrauc apkārt staigājošie cilvēki. Paveroties pa telts logu, pat redzamas veselas ķenguru ģimenes, kuras pārvietojas pa kempinga teritoriju, meklējot cilvēku lietotās pārtikas paliekas.
Nākamajā dienā gaiss iesilst līdz plus 30 grādiem un brauciens ar kanoe ir tīrā bauda. Arī ūdens kā radīts peldēšanai. Tie, kas negrib airēt, var izvēlēties 3 stundu braucienu ar kuģīti pa Katerīnas upi.

Pēdējā nakšņošana visiem kopā, pirms ierašanās Darvinā - brauciena noslēdzošajā punktā, ir Litchfield nacionālajā parkā - bush camp, tātad bez liekām ērtībām. Daži guļ tikai guļammaisā zem zvaigžņotām debesīm, citi tomēr uzslej teltis. Un tā jau ir, jo ilgāk esi pabijis Austrālijā, jo mazāk tevi uztrauc čūskas, zirnekļi un citi radījumi. Bet, protams, piesardzīgam jābūt. Pirms gulētiešanas jāizpeldas tuvējos ūdenskritumos, tad gardas vakariņas, glāze vīna un var doties pie miera, pirms iemigšanas vērojot mēnesi un zvaigžņu pārpilnās debesis.
Nākamajā rītā gājiens uz 2km attālajiem Florence falls (Florences ūdenskritumi) un atspirdzinoša rīta pelde. Ūdens virspusē silts, kaut gan ik pa laikam uz augšu tiek uzsistas aukstās straumes. Taču tas nemazina vēlmi tajā lēkt no vairāku metru augstas nogāzes.

Neciešama smaka un puskostas vistas. Ko saistošāku vietējā krokodilu fermā neatradīsiet. Jau nu vienīgi piecus metrus garo kinofilmas Krokodils Dandijs zvaigzni. Tieši tā - joprojām dzīvs!
Pati Dārvina ir Ventspils lieluma kūrortpilsēta kā nosēta moteļiem un viesnīcām. Šeit atbraukušie īpaši neiespringst un vienkārši bauda labu tusiņu.

Lielais Barjerrifs un lietusmeži

Foto: Kokaburas smiekli un greizā pasauleFoto: Kokaburas smiekli un greizā pasauleFoto: Kokaburas smiekli un greizā pasaule

Kā labākos maršrutus kontinenta austrumu virzienā Let's Trek Australia gids iesaka lietus mežus un Lielo Barjerrifu, bez kura iedomājama nav neviena ģeogrāfijas grāmata. Lidojums līdz Kērnsai ilgst vidēji trīs stundas. Taču vēlme no ceļojuma biedriem atvadīties tā kārtīgāk spiež nedaudz sarežģīt iecerēto kursu, ar Virgin Blue Airlines vispirms dodoties uz Kvīnslendas centrālo pilsētu - Brisbenu, tālāk Kērnsu. Lidojums ilgst 8 stundas, izmaksā 300 dolārus un ir gana nogurdinošs.
Kērnsa ir absolūta tūrisma pilsēta, tāpēc viesnīcu izvēle ir visplašākā. Līdzās visām ērtībām un queensize izmēra gultai trīszvaigžņu All Seasons Sunshine Towers Hotel par 125 dolāriem piedāvā vēl vienu, atsevišķu guļvietu. Kā smejies, ja nu gadās kāds noklīdis draugs... Pilsēta ir pārpilna suvenīru veikaliņiem un restorāniem. Ja nav vēlme doties uz restorānu, pašā pilsētas centrā ir vieta, kur vienkopus atradīsiet neskaitāmas fast-food ēstuves, kas piedāvā gan itāļu, gan ķīniešu, gan citu austrumvalstu ēdienus. Cena būs atkarīga no šķīvja lieluma, bet likt uz tā varēsiet, cik vien sagribas (lielākais šķīvis maksā 13$). Turpat uz vietas ir liela ēdamzāle, kur var ieturēt maltīti.
Vietu Passions of Paradise piedāvātajos pasaules lielākā koraļļu rifa apskates braucienos ieteicams rezervēt laikus. Trīs stundu brauciens katamarānā (uz tā atrodas ap 80 cilvēku, taču burzmu brīnumainā kārtā nejūt!) un skatam paveras neskaitāmas koraļļu veidotas saliņas. Īstais pasaules brīnums gan meklējams zem ūdens - pasakainu krāsu koraļļi, zivis un milzu bruņurupuči. Tā vien kārojas noglāstīt to platās muguras...
Snorkelēšana, niršana vai laiva ar stikla dibenu - izvēle pašu ceļotāju ziņā. Ekskursija ilgst teju visu dienu - izbraukšana pulksten 7.00 no rīta, bet atgriešanās ap pulksten 17.00 vakarā.

Foto: Kokaburas smiekli un greizā pasauleFoto: Kokaburas smiekli un greizā pasauleFoto: Kokaburas smiekli un greizā pasaule

Cape Tribulation atrodas 110km attālumā no Kērnsas un ir vienīgā vieta pasaulē, kur Lielais Barjerrifs saskaras ar lietus meža teritorijām. Laivām lēni slīdot pa Daintree upi, valsts ciemiņiem tiek izrādīta teju visa zaļo biezokņu bagātība - putni, koki un upes krastos snaudošie krokodili. Kā lepni stāsta gids, ziemas sezonā šai kontinenta pusē gandrīz nekad nav manāmi lietus mākoņi. Turpretim četrus vasaras mēnešus vietējie nekautrējas saukt par tīro elli - temperatūras stabiņš uzrāpjas līdz plus 40 grādiem, gaiss ir neciešami mitrs un liela daļa ziemā pieejamo teritoriju vienkārši pārplūst. Nebeidzamās lietusgāzes zemes iekšienē sadzen pat sāļūdens krokodilus. Līdzīgas pārvērtības ik gadu piedzīvo arī Dārvinas apkārtne un Litchfield nacionālais parks.
Ceļojums noslēdzas ar trīs stundu lidojumu Kērnsa-Sidneja (Qantas Airlines, 220 dolāru) un Sidneja-Kualalumpura-Amsterdama-Rīga nākamajā dienā.

All Seasons Sunshine Tower Hotel Cairns
136-140 Sheridan Street Cairns QLD 4870
Booking Fax: 61 2 9999 4332

Vērts zināt

- Novembris, decembris, janvāris un februāris ir vasaras sezonas mēneši, kad Austrālijā ir viskarstākais laiks.

- Iebraukšanai valstī nepieciešama vīza. Par laimi, tās kārtošana ir bezgala vienkārša un ātra. Austrālijas vēstniecības Berlīnē mājaslapā (www.germany.embassy.gov.au) elektroniski jāaizpilda pieteikums (visitor visa). Ja tas aizpildīts vakarā, vīza visticamāk būs pieejama jau nākamajā rītā. Tās cena ir 70 dolāru (aptuveni 30 latu).

- Austrālijas lidostās valda diezgan strikti noteikumi attiecībā uz pārtikas ievešanu. Rūgstošus produktus (piemēram, ābolu kūku ar pildījumu) visticamāk būs jāatstāj pie lidostas darbiniekiem. Jau lidmašīnā uz Sidneju katram pasažierim tiek izsniegta anketa aizpildīšanai, kurā papildus informācijai par Jūsu ierašanās mērķiem Austrālijā, jānorāda, vai vedat kādu no pārtikas izstrādājumiem, proti, vai ir kas deklarējams (anything/nothing to declare). Protams, iespējama arī šmaukšanās, taču risks visticamāk neatmaksāsies.

- Vietu Let's Trek Australia izbraukumam iespējams arī iepriekš rezervēt (ja nevēlaties pirkt uzreiz), tas maksā 150 eiro.

- Garākos pārbraucienos ļoti bieži tūristu grupas mēdz piestāt, lai papusdienotu turpat ceļa malā. Atliek vien no transporta izņemt līdzi paņemto galdiņu, krēslus un pārtikas produktus. Daudzviet atrodami jau tur esoši koka galdi, kurus izmantot var jebkurš garāmbraucējs.

- Let's Trek Australia maršruts līdzās garākiem pārbraucieniem iekļauj daudz kājām ejamus kilometrus, taču nevajag sabīties no pārmērīgām fiziskām grūtībām.

- Ar karti iespējams norēķināties gandrīz visur, izņemot aborigēnu ciematos.

- Uzticot Lielā Barjerrifa brauciena rezervāciju Let's Trek Australia, 130 dolāru vietā nākas šķirties vien no 85 dolāriem. Cenā iekļauta arī snorkelēšana un pusdienas. Niršanas priekus 10 minūtes ļauts izmēģināt bez maksas, bet turpmākās 30 minūtes maksā vēl 60 dolāru. Par braucienu laivā ar stikla dibenu un dzērieniem, kas pieejami turpat uz katamarāna, arīdzan jāmaksā papildus.

- Izstaigājot tuksneša un tropu takas, ieteicams uzmanīties no čūskām un zirnekļiem.

- Austrālijā brauc pa ielas kreiso pusi.

Noderīgi saiti

www.letstrekaustralia.com
www.passions.com.au
www.virginblue.com.au

Citu ceļojuma laikā iekļauto viesnīcu un naktsmītņu adreses

Heavitree Gap Outback Lodge
Alice Springs - Northern Territory
Palm Circuit
Alice Springs NT 0870
Tel.: 08 8950 4444
Fakss: 08 8952 9394

Haven Resort
3 Larapinta Drive
Alice Springs, NT, 0870

Port Campbell Hostel
18 Tregea Street
Port Campbell
Victoria, AUSTRALIA 3269
Tel.: +61 3 5598 6305
E-pasts: reception@portcampbellhostel.com.au
www.portcampbellhostel.com.au

Frontier Kings Canyon Resort & Caravan Park
Ernest Giles Rd
Kings Canyon NT 0872
Tel.: (08) 8956 7442

Travel North Tours (Nitmiluk)
6 Katherine Tce
Katherine
08 8971 9999
E-pasts: info@travelnorth.com.au
www.travelnorth.com.au

Manyallaluk The Dreaming Place
Eva Valley Central Arnhem Road Katherine NT 0850
Tel.: (08) 8972 2224
www.geckotours.com.au

Melaleuca On Mitchell
52 Mitchell Street Darwin Northern Territory Australia 0801
Tel.: +61 8 8941 7800
Fakss: +61 8 8941 7900
www.momdarwin.com

Mambray Creek
Flinders Ranges
Highway 1 at Mambray Creek
South Australia 5495
Tel.: +61 8 8634 7068
Mob.: +61 0429 692 926

Raksts ievietots 2008.gadā

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: