GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Jaunzēlande

Baudītāja ceļvedisCitādi maršruti

IZVĒLIES AUTORU

Taiti un Kuka līcisKur debesis saplūst ar zemi

Jaunzēlande

Kā krāšņa Vestvudas kleita. Jaunzēlandes ceļojuma piezīmesZeme, kur daba vicinās ar otām. Jaunzēlandes piezīmesJaunzēlandes adrenalīnsKur debesis saplūst ar zemi« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Citādi maršruti · Austrālija · jaunzēlande · Jaunzēlande · Jānis Notte

Kur debesis saplūst ar zemi

Autors: Jānis Notte1 ATSAUKSME

Kur debesis saplūst ar zemi

Parasti pirms došanās uz neiepazītu valsti ar interesti lasu par tās sociālo un demogrāfisko situāciju. Lai arī cilvēka piedzimšana konkrētā vietā šķiet pavisam nejauša un tādēļ dažam neadekvāta, vienmēr ir interesanti uzzināt, ko vēsture darījusi ar cilvēkiem attiecīgajā ģeogrāfiskajā telpā un ko viņi darījuši ar to. Kaut kur pa vidu starp Melburnu un Oklendu Antarktikas vēji tik ļoti saņēmušies traucēt manus centienus piebeigt Jaunzēlandes vēstures un demogrāfijas nodaļu grāmatā, ka padodos un ieslīgstu Emirates izklaides programmā. Priecājos par saturīgo džeza kolekciju, taču vēl nezinu, ka Jaunzēlandē pavadītais laiks ne pavisam nebūs par cilvēka radītiem šedevriem.

Divatā esam ieplānojuši ar auto izbraukāt Jaunzēlandi no Oklendas tās Ziemeļsalā, Velingtonā iekāpjot prāmī un šķērsojot Kuka šaurumu, līdz Kvīnstaunai Dienvidsalā un tad Kraistčērčai Dienvidsalas austrumos. Pēc pāris nedēļām lielās metropolēs, Polinēzijas lielākās salas gaiss šķiet tik svaigs, dzidrs un tīrs. Tāpēc Okelnadas lidostā tikuši pie iepriekš rezervētās mašīnas, izlemjam nemaz nedoties metropoles industrializētajā vidē, bet uzreiz pa labi - uz dienvidiem, jo ne jau pilsētas esam atbraukuši baudīt, bet gan visu citu, kas aug, kustas, šļācas, mutoļo un vienkārši ir.

Un ir tik daudz kā. Sajūta, kas pārņem, pirmoreiz izkāpjot Jaunzēlandes laukos, ir neatvairāma - gaiss ir biezs, tas smaržo pēc medus, apkārt ir pakalni ar ganībām un idillisks saulriets, taču ir vēl pavisam gaišs. Pasmaidu par savu iedomu, ka tieši ar šādu izjūtu man saistas latviešu tautasdziesmas, ka šī ir tā vieta, kas varētu būt romantizētā Latvija. Bet varbūt, ka tikai tā gribētos, jo tādu pietāti, ar kādu jaunzēlandieši izturas pret dabu, savu unikālo apkārtējo vidi, laikam neesmu jutis nevienā citā pasaules malā.

Foto: Kur debesis saplūst ar zemiFoto: Kur debesis saplūst ar zemiFoto: Kur debesis saplūst ar zemi

Kā parasti, ar skrupulozu ceļojuma plānošanu nodarbojušies neesam, braucam, kur ienāk prātā un jaukākās vietās pavadām ilgāku laiku. Ar naktsmājām gan vajadzētu rēķināties vismaz aptuveni, jo dažviet viesu nami ir grūti atrodami un daudzviet to īpašnieki nepieņem zvanus pēc astoņiem/deviņiem vakarā. Tā, piemēram, kādu vakaru nolemjam nakšņot kādā lauku viesu namā, un tā kā tas nav tālu, vienkārši braucam. Tur ierodoties, pilnīgs miers un klusums, mēness apspīd neskaitāmos augļu kokus. Pēc vairākkārtējiem zvaniem no mājas iznāk samiegojusies saimniece un draudzīgā izbrīnā saka, ka mūspusē tik vēlu neviens ciemos neierodas. Bija deviņi vakarā... Nākamajā rītā brokastojam rasainā zālienā un tikai tad saprotam, ka atrodamies skaistā avokado fermā.

Ziemeļsalā noteikti iesaku izbaudīt karsto minerāļu geizerus netālu no Rotorua pilsētas. Tajos veldzēties nebūs viegli, ja ārā temperatūra ir kādi +25 grādi, taču jebkurā gadījumā - interesanta pieredze. Par svaigām uzkodām parūpējas turpat blakus esošie augļu pārpilnie kazeņu krūmi. Dodoties tālāk dienvidu virzienā, fantastiski skati sagaida Taupo ezera apkaimē, kas ir lielākais ezers Ziemeļsalā.

Braucot pa valsts 1. autoceļu no pilsētiņas Waikanae līdz galvaspilsētai Velingtonai sajūtas līdzīgas kā līkumojot pa Côte d'Azur. Tomēr nav jēgas vilkt paralēles ar citām vietām pasaulē, jo ik brīdi Jaunzēlandes daba mainās tik ļoti, ka tieši šis aspekts padara šo pasaules vietu tik unikālu. Velingtonas apskatīšanai, manuprāt, nav vērts veltīt vairāk par dažām stundām, drīzāk doties uz prāmi, kas, četru stundu laikā, šķērsojot Kuka šaurumu caur mazām saliņām un cēliem fjordiem, aizved līdz Dienvidsalai. Ar prāmja biļešu rezervāciju gan jāpasteidzas laikus, jo, lai arī dienā kursē vairāki prāmji, tie mēdz būt pilni, it sevišķi, ja esat ar savu auto. Mēs izmantojām Interislander prāmi, un biļetes iespējams rezervēt netā jau iepriekš: www.interislander.co.nz.

Foto: Kur debesis saplūst ar zemiFoto: Kur debesis saplūst ar zemiFoto: Kur debesis saplūst ar zemiFoto: Kur debesis saplūst ar zemi

Dienvidsalas atšķirības manāmas jau visai ātri - ceļš no Blenheim līdz Westport ved caur neskaitāmiem vīna laukiem un daļa chateux laipni aicina viesos - gan izrādīt savus vīnogulājus, gan piedāvāt tur gatavoto vīnu. Viscaur Jaunzēlandē rodas iespaids, ka laba vīna pieejamība nav tik acīmredzama kā Austrālijā, vismaz bez īpašu to pārdošanas vietu zināšanas tos atrast nebūs tik viegli kā lielajā kaimiņvalstī.

Kādu pēcpusdienu, kad pretim spīdošā saule jau pamatīgi nogurdinājusi braukšanu pa līkumotajiem kalnu ceļiem, skatam paveras jau atkal kas ļoti īpašs, īpatnējs un fantastisks - milzīgu platību aizņemoša koši zaļa aleja, virs kuras paceļas augstas klintis un tām pakājē pavisam neliels vēlas saules apzeltīts līcis. Tasmāna jūras bēgums līcī atstājis milzu lērumu mazmazītiņu gliemežu, kuri savus melni zilos mājokļus cieši pieķēdējuši teju visiem redzamajiem akmeņiem. Cilvēka apkārt neviena. Baltajās pludmales smiltīs padodamies idilliskajai atmosfērai līdz pat saules noslīdēšanai pār horizontu. Šo fantastisko vietiņu var atrast, nogriežoties pa labi no valsts autoceļa Nr 6 uz Westport ciematu.

Foto: Kur debesis saplūst ar zemiFoto: Kur debesis saplūst ar zemiFoto: Kur debesis saplūst ar zemi

Kā tik bieži Jaunzēlandē, pārņem sajūta, ka šai zemei ticis vairāk skaistuma, vairāk savdabīguma un cēluma. Turklāt ir pamatota cerība, ka tāda tā arī paliks, jo retā apdzīvotība un īpaši lauku iedzīvotāju centieni saglabāt dabiskos resursus, nejaukties dabas darīšanās šo zemi saglabā tādu, kāda tā ir.

Vēl vairāk uz dienvidiem, un viens no otra netālu esošie Franz Josef un Fox Glacier ledāji atklāj vēl pavisam citu estētisku saviļņojumu. Lai redzētu Franz Josef ledāju daudzi skata to no tāluma, taču es noteikti iesaku veltīt aptuveni 45 minūtes iešanai ar kājām līdz tā pakājei. Šī ir viena no tām vietām pasaulē, kur fiziski jūtama miljoniem gadu klātbūtne. Pieskaroties kādam no zilgani caurspīdīgajiem ledus gabaliem, kas, atlūzis no ledāja un metas krāčainajā upē, sajūtas ir pavisam īpašas. Ledāju apskatei un to apkārtnes izjušanai vērts veltīt vismaz dienu. Te var pavadīt gandrīz visu to laiku, kas ieplānots tik ļoti populārās Kvīnstaunas apskatei. Šīs pilsētas apkārtne un Wakatipu ezers ir grandiozi un skaisti, taču pati pilsēta tik ļoti sakrīt uz nerviem, ka tur pavadām labi ja divas stundas. Starbucks, McDonald's, PizzaHut un neskaitāmi to lokālie līdzinieki - varbūt tomēr citreiz... Tomēr, ja ir vēlme baudīt top-end viesnīcas un spa, to piedāvājums Kvīnstaunā ir ļoti plašs.

Foto: Kur debesis saplūst ar zemiFoto: Kur debesis saplūst ar zemiFoto: Kur debesis saplūst ar zemi

Ziemā - aptuveni no jūnija līdz septembrim - Dienvidu Alpos ir daudz iemīļotu slēpošanas kūrortu gan jaunzēlandiešiem, gan viesiem. Šeit esam martā, tamdēļ varam izbaudīt skaistu rudeni ar plašu krāsu spektru. Īpaši skaisti tas sevi parāda ap Wanaka pilsētiņu, kas ir viens no populārākajiem slēpošanas kūrortiem.

Foto: Kur debesis saplūst ar zemiFoto: Kur debesis saplūst ar zemiFoto: Kur debesis saplūst ar zemi

Vienā no pēdējām dienām nolemjam palikt netālu no Omaramas ciema, lai nākamajā dienā apskatītu tālāk esošo Tekapo ezera apkārtni. Bukletā atrodam numuru kādām lauku mājām, kurās laipni gaida viesus. Šis vakars izvēršas par vienu no skaistākajiem un emocionālākajiem visā Jaunzēlandes ceļojuma laikā. Mājas saimnieks savos sešdesmit gados labprāt ņem palīgus, un jau gadu tur dzīvo divi puiši no Izraēlas un Amerikas. Tiekam laipni uzņemti un mums ierādīta liela istaba mājas otrajā stāvā. No loga paveras fantastisks skats uz Kuka kalnu, bet līdz tam -tuksnešaina ainava zeltītā pēcpusdienas saulē. Kopīgi dzerot vietējo vīnu, mājas zālienā daudz runājam ar kundzi no Anglijas, kura ceļo viena. Viņa neuzbāzīgi uzsver, ka nesaprot tik daudzu cilvēku pārāko aizraušanos ar naudu. „Mīlestība ir galvenais," viņa saka un paverot skatu uz tik daudz skaistuma piepildīto ainavu, nekas nevar šķist patiesāks.

Ir vieta, kur debesis saplūst ar zemi, un tas ir Tekapo ezers. Tā ūdens ir lagūnas zilā krāsā un, ja tādas ir arī debesis, skats ir tiešām sirreāls. Lai atgādinātu par horizonta esamību, tālumā redzama cēlā Kuka kalna virsotne un ir sajūta, ka no šīs vietas paveras vislabākais skats. Ezera apkaimē ir labas iespējas atrast nakstmājas vai kempingu teritorijas.

Foto: Kur debesis saplūst ar zemiFoto: Kur debesis saplūst ar zemiFoto: Kur debesis saplūst ar zemi

Tālāk mūsu ceļš ved uz Dienvidsalas lielāko pilsētu Kraistčērču, no kurienes tālāk lidosim uz Sidneju. Interesanti, ka, lai arī Jaunzēlandes ceļi ir ļoti labā stāvoklī, tie dažkārt var būt neprognozējami un reizēm arī slēgti. Īpaši Dienvidu Alpu apvidū pēc lietusgāzēm vai lavīnu draudu dēļ. Ceļu policiju gan nemanām ne reizi, taču lielformāta plakāti ne pārāk bieži, taču pietiekami iespaidīgi atgādina par nepieciešamību braukt uzmanīgi. Viens no tiem, kuru redzam priekšpēdējā dienā ceļā uz Kraistčērču, ir šāds: You're a long time dead, so what's the hurry? Tieši Jaunzēlande ir tā vieta, kur gribas būt vēl vairāk dzīvam, izjust vairāk, uzņemot tās dabas skaistumu un grandiozumu, cik vien iespējams.

***

KUR NAKŠŅOT. Dažas idejas naktsmītnēm. Ceļojot pa Dienvidsalas rietumkrastu, visticamāk nonāksiet augstkalnu ieskautā pilsētiņā Greymouth. Tur lielākoties atrodamas backpacker stila naktsmītnes kas, kā citur Jaunzēlandē, ir salīdzinoši augsta standarta un visnotaļ tīras. Viena no tādām ir Neptunes Backpackers, kas atrodas 20. gs sākuma ēkā, kas reiz bijusi pilsētas šikākā viesnīca. Interjers piepildīts ar jūrniecības elementiem un jauks laiks garantēts, vēlā vakarā pa istabas logu izkāpjot uz garā balkona un baudot tuvējās apkārtnes vīnu - vismaz tā darījām mēs.

Neptunes Backpackers
43 Gresson Street
Greymouth
Tel.: 03 768 4425
Fakss: 03 768 4425
E-pasts: info@neptunesbackpackers.co.nz
www.neptunesbackpackers.co.nz

Savukārt Dienvidu Alpu vidienes pilsētiņā Wanaka atrodamas augstāka līmeņa naktsmītnes. Piemēram, Mount Aspiring Hotel jutīsieties kā īstens ziemas prieku baudītājs, protams, ja aiz loga būs redzams sniegs. Šī ir no viesnīcām, kurās parasti mīt vecāka gadagājuma ceļotāji, kuri, ērti aizņēmuši visus iespējamos klubkrēslus un dīvānus, pa vakariem bezbēdīgi triec konjaku un brendiju.

Mount Aspiring Hotel
109 Mount Aspiring Road
Wanaka
Tel.: +643 443 8216
Fakss: +643 443 9108
www.wanakanz.com

KĀ NOKĻŪT. Lielākā daļa starptautisko reisu lido uz Oklendu. No Eiropas visērtāk lidot ar Air New Zealand (no Londonas Heathrow), Qantas (no Londonas Heathrow vai Frankfurtes caur Sidneju) vai arī Emirates (no Dubajas caur Bangkoku, Singapūru, Melburnu, Sidneju vai Brisbane). Tā kā Apvienoto Arābu Emirātu aviokompānija Emirates piedāvā reisus uz vairāk vietām Dienvidaustrumāzijā un Austrālijā / Jaunzēlandē kā citas aviokompānijas, izvēlējāmies tieši to, jo pa ceļam uz Jaunzēlandi bijām arī Stambulā, Dubajā, Kolombo, Singapūrā, Melburnā un ar šo kompāniju lidojām arī no Kraistčērčas uz Sidneju. No Sidnejas Emirates piedāvā tiešo lidojumu uz Dubaju - šis 15 stundu reiss ir ātrākais ceļš uz (gandrīz) Eiropu.

KĀ PLĀNOT CEĻOJUMU. Atkarībā no tā, cik smalki vēlaties plānot Jaunzēlandes ceļojumu, vislabākais rīks ir valsts oficiālā mājaslapa www.newzealand.com, kurā rodamas kartes, visplašākā informācija par apskates objektiem, viesnīcām, restorāniem, utt. Tiešām izcils palīgs ceļojuma plānošanā.

KUR ĪRĒT AUTO. Jaunzēlandē ir ļoti daudz auto īres kompāniju. Mēs izvēlējāmies EZY - www.ezy.co.nz - kas piedāvā vislētākās cenas maziem auto.

KĀ ŠĶĒRSOT KUKA ŠAURUMU. Jau minēju, ka prāmja biļetes no Velingtonas līdz Picton un/vai atpakaļ vajag pasūtīt laikus! Adrese: www.interislander.co.nz

VĒRTS ZINĀT

- Dodoties uz Jaunzēlandi, Latvijas pilsoņiem vīza nav nepieciešama, ja netiek plānota uzturēšanās ilgāka par 90 dienām. Ja pa ceļam domājat piestāt Austrālijā, šīs valsts vīzu gan vajag kārtot, taču ne caur tūrisma aģentūrām vai sūtot pasi uz Berlīnes vēstniecību kā agrāk - tagad arī Latvijas pilsoņiem Austrālija piedāvā elektronisku vīzu. Visa informācija šeit: www.immi.gov.au/visitors/tourist/676/index.htm

- Jaunzēlande ir izcili droša valsts. Ārpus lielpilsētām bez problēmam var gulēt gan kempinga zonās, gan arī vientuļākās vietās, kaut vai guļammaisā vai teltī. Zādzības un citādas kriminālas izdarības ir liels retums.

- Atšķirībā no Austrālijas, Jaunzēlandē nav indīgu čūsku vai tamlīdzīgu mošķu.

- Jaunzēlande ir visai dārga zeme, vismaz salīdzinot ar Austrāliju. Tā ir tālu gandrīz no jebkuras vietas pasaulē, tamdēļ to apciemojušie tūristi parasti ir turīgi cilvēki. Šī iemesla dēļ viesnīcas, restorāni, liela daļa apskates objektu nav lēti.

- Mūsu mazajam auto tā nebija liela problēma, bet jārēķinās, ka benzīna uzpildes stacijas atrodas pat 200km viena no otras, turklāt ne vienmēr par to brīdina ceļazīmes.

- Laukos ieteicams nobaudīt seafood broth - svaigu jūras velšu zupas biezeni, un tas tiešām ir izcils. Citādi ārpus restorāniem pašu jaunzēlandiešu ēšanas paradumi lielākoties aprobežojas ar fish and chips.

- Jebkurā gadalaikā jāparūpējas par universālu apģērbu, jo Jaunzēlandē pat vienā dienā iespējams piedzīvot vairāk kā vienu gadalaiku. Ziemeļsalā lielākoties ir siltāks, maigāks klimats, bet Dienvidsalā - vēsāks, neprognozējamāks laiks.

Raksts ievietots 2008.gadā

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Anete

Paldies autoram par fantastisko un praktiskas informācijas bagāto rakstu!
Mēs ar vīru Jaunzēlandi esam izvēlējušies par savu medusmēneša vietu un šobrīd plānojam šo vienreizējo ceļojumu. Šeit sniegtā informācija mums noteikti noderēs.
Paldies!

- Jaunlaulātie

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: