GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Indija

Baudītāja ceļvedisCitādi maršrutiFoto galerijas

IZVĒLIES AUTORU

Kabarē trupas piedzīvojums IndijāKabarē trupas piedzīvojums Indijā

Indija

Kabarē trupas piedzīvojums Indijā« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Citādi maršruti · Āzija · indija · Indija · Sanita Runtule

Kabarē trupas piedzīvojums Indijā

Autors: Sanita Runtule1 ATSAUKSME

Kabarē trupas piedzīvojums Indijā

Jau astoņus gadus veidojot kabarē izrādes Rīgā, ar vīru pieņēmām lēmumu, ka laiks atlaist šīs sistēmas grožus un paplašināt mūsu tik mīļās lietas - kabarē - robežas.

Izveidojuši deviņas izrādes uz "Sapņu fabrikas" un "Arteļa" skatuves, un atrādījuši pēdējo iestudējumu Cabaret Piccolo, sapratām, ka laiks spert pirmos soļus, iesākumā šķietami tik sarežģītajā, virzienā - pretim jauniem apvāršņiem un sadarbībai ar citu valstu māksliniekiem.

Foto: Kabarē trupas piedzīvojums Indijā
Simboliska bilde. Austrumi cenšas sagremot rietumus

Indija gan bija jau otrais radošais eksperiments pēc Krievijas, taču tagad droši varam sacīt, ka šis ir tikai mūsu ceļa sākums...

Kāpēc tieši Indija? Pēdējos gados Indija bija kļuvusi par to pasaules malu, kur visbiežāk iestigām ilgākos atvaļinājumos. Pēc ļoti smaga darba cēliena mēs devāmies uz Goa, lai atpūstos, pavisam dabiskā ceļā iepazītos ar vietējiem cilvēkiem, pēc iespējas vairāk sajustu vietējās garšas, smaržas, tikumus, arī netikumus.

Foto: Kabarē trupas piedzīvojums IndijāFoto: Kabarē trupas piedzīvojums IndijāFoto: Kabarē trupas piedzīvojums Indijā
Bombaloo trupa

Viena šāda iepazīšanās mūsu ceļus krustoja ar Agri - jau septiņu gadus Indijā dzīvojošu latvieti. Tieši Agris mūs motivēja "eksperimentu laboratorijas" izveidei Indijā, kas nozīmētu, piedāvājot savu izveidoto programmu, sastrādāties ar vietējiem māksliniekiem.

Foto: Kabarē trupas piedzīvojums Indijā
Kolāža no dejotāju mēģinājuma

Pagājusī vasara pagāja lolojot projektu. Indijas pilsētā Pūnē ieradāmies jau ar gatavām iestrādēm - savu ideju, pusgataviem numuriem, tērpiem, pieciem latviešu mūziķiem, četrām dejotājām un diviem solistiem. Tālākais mērķis, protams, bija atrast četrus dejotājus - puišus un visu pārējo trupas sastāvu, ar kuru līdz galam realizēt savu projektu. Veiksmīga komunikācija rezultējās ar izcila perkusionista, sievietes vokāla un konferansjē pievienošanos mūsu mākslinieku kolektīvam.

Pūne, Mahārāštra

Pūne, kas uz kartes šķita maza pilsētiņa - netālu no Mumbajas, izrādījās piecu miljonu pilsēta - liela, trokšņaina un pieblīvēta. Neskatoties uz to, piecpadsmit minūšu rikšas vai taksometra brauciena attālumā no lidostas atrodas salīdzinoši kluss, zaļš un romantisks rajoniņš Koregaon Park. Ja vēlaties kādu laiku pavadīt Pūnē, tad iesakām dzīvot tieši tur! Ne velti šajā rajonā atrodas slavenais Ošo ašrams, tagad pārdēvēts par Osho Meditation Resort (www.osho.com). Vienīgais ekstrēms, kas šajā rajonā būtu jāapgūst, ir galvenās ielas (Main Road) šķērsošana sastrēguma stundās. Ir stundas, kad spraugu starp satiksmes dalībniekiem nākas meklēt, bet ielu sākt šķērsot vienlaikus rādot "tagad pāri iešu es". Pretējā gadījumā ielas malā var nostāvēt ilgi jo ilgi.

Galvenā iela Koregaon parku sadala uz pusēm - ašrama pusē atrodas Lane 1, 2, 3, bet otrā - Lane A, B, C...

Ašrama dalībniekiem ieteicams dzīvokli vai istabu īrēt rajonā no Lane A uz priekšu, kas sniegs vairāk iespēju komunicēt ar vietējiem vai pieredzējušajiem sanjanistiem no visas pasaules, kas "bildi" pārzina un palīdzēs jums iejusties vidē. Arī dzīvojamās platības šajā rajonā ir lētākas.

Iesākumā gan var apmesties kādā viesnīcā (piemēram, O Hotel (www.ohotelsindia.com)) un tad izzināt īres iespējas. Iespēja iekļūt ašramā nebūt nav tik ekskluzīva, kā sākumā var šķist. Patiesībā, ir tikai nepieciešama vēlēšanās satikt interesantus cilvēkus un pastrādāt ar sevi. Starp citu, šeit savu laika sprīdi uzkavējies arī Facebook dibinātājs Marks Cukerbergs.

Ašrama teritorijā ietilpst parka daļa no Lane 2 līdz Lane 3, kas no rīta un pēcpusdienā ir pieejama arī nereģistrētiem apmeklētājiem. Vēl viens parks, kurā iespējamas arī sporta aktivitātes, atrodas blakus Lane 6.

Foto: Kabarē trupas piedzīvojums IndijāFoto: Kabarē trupas piedzīvojums IndijāFoto: Kabarē trupas piedzīvojums Indijā
Mūziķu mēģinājums A.B.C. Farms

Ja būsiet "ierauti" ašrama ritmā, tad nekam citam laika arī neatliks. Ašramā ir viss - sākot no agrajām rīta meditācijām, beidzot ar jautriem nakts burziņiem. Taču ja atliek laiks, iesakām apmeklēt A.B.C. Farms (North Main Rd , Cavalry Line).

Atvērtam un pretimnākošam irāņu uzņēmējam piederošā A.B.C. Farms slēgtā, zaļā teritorija ar jogas bāzi, ajūrvēdas centru, eko veikaliņu un vairākām brīvdabas kafejnīcām kļuva arī mūsu mēģinājumu vietu, bet lieliskā Shisha Jazz Café - par mūsu skatuvi (video: Bombaloo own Tico-Tico Band in Pune, India, Shisha Cafe).

Foto: Kabarē trupas piedzīvojums Indijā
Spēle Shisha Café

Shisha Jazz Café (www.shishajazzcafe.in) ir indo-irāniešu kebabnīcas un stūra kafejnīcas apvienojums, kurā par muzikālo noformējumu izraudzītas džeza, afro-latīņu un pasaules mūzikas melodijas.

Foto: Kabarē trupas piedzīvojums Indijā
Shivaji Market

Interesanta vieta Pūnē, kur iepirkt pārtiku, garšvielas un apskatīt vietējo tirgošanās "šovu" ir Shivaji Market (pie Mahatma Gandhi Road). Dārzeņu tirgotājas no sava daudzkrāsainā sortimenta ir izveidojušas veselu kalnu un pašas sēž tā galā kā krāšņas galotnes.

Foto: Kabarē trupas piedzīvojums Indijā
Masala Tea

Par garšvielām runājot... Mūsu pierastajos ēdienos pievienot indiešu garšvielas būtu diezgan muļķīgi, tāpēc iesakām iepazīties ar kādu saimnieci vai krodziņa pavāru, lai iemācītos vismaz pāris ēdienu gatavošanu, un radītu sapratni par to, kas ir Masala* (katrā ģimenē to veido savādāk) un kādas garšvielas, kādās proporcijās pievienot ēdieniem.

Atgriežoties pie mūsu kabarē eksperimenta Indijā, jāsaka, ka Agris, lieliski pārzinot vietējos likumus, dažādas komunikācijas īpatnības un lietu risināšanas specifiku, sākotnēji bija neatsverams palīgs. Divus gadus nodzīvojis Ošo ašramā, kā labu draugu Agris sev bija ieguvis ašarma apsardzes priekšnieku - teju visu nepieciešamo kontaktu mezglu. Šis sakaru pavediens mūs nogādāja līdz Mariott viesnīcas skatuvei.

Pūnē tika plānota jaunākās Mariott viesnīcas svinīgā atklāšana, un pasākuma organizatori secināja, ka mūsu projekts tajā iederētos nevainojami.
Tā notikumu attīstībā iezīmējās pavisam skaidri un sakarīgi apveidi, lieta kļuva kodolīga. Mēģinājumos jau zinājām, kam strādājam.

Foto: Kabarē trupas piedzīvojums IndijāFoto: Kabarē trupas piedzīvojums IndijāFoto: Kabarē trupas piedzīvojums Indijā
Plakāts. Bombaloo trupa pozē preses konferencē

Ik pa mirklim Filipa Starka dizainētajā Mariott (Senapati Bapat Road, www.marriott.com) viesnīcā tikāmies ar reklāmas aģentūras pārstāvjiem jeb, precīzāk runājot, sari tērptu meiteņu svītu. Divas no pie apaļā galda sēdošajām reklāmas speciālistēm runāja, pārējās - klanīja galvu. Mūsu vēlmes par priekšnesuma reklamēšanu tika uzklausītas, tāpat kā tika izdarītas virkne lietu, par ko mums nebija ne jausmas. Kādu rītu pamodušies, sapratām, ka pilsētā par mūsu priekšnesumu kliedzoši vēstī 10x10 m lieli reklāmas plakāti. Mūsu dejotāji, mūsu logotips... lieliski, taču negaidīti!

Foto: Kabarē trupas piedzīvojums Indijā
Mariott Pune

Kabarē izrāde notika arēnas izmēra konferenču zālē, priekšnesumam viss tika sagatavots nevainojami un notika tieši tā, kā to vēlējāmies.

Tā soli pa solim, ļaujoties notikumu plūsmu, lietas padevās un atvērās aizvien vieglāk...

Mūsu nākamā izrāde bija jau Mumbajā. Iepazinušies ar cilvēku, kurš apskaņo lielākos Indijas koncertus, guvām atbalstu mūsu otrajam koncertam - Mumbajas katoļu koledžas St. Andrew's College amfiteātra tipa zālē.

Šai laikā saņēmām zvanu no Maskavas, kur iepriekšējā gadā bijām snieguši koncertu. Šie cilvēki mūs vēlējās redzēt atkal Maskavā un Erevānā. Tālākā notikumu gaita iezīmēja mūsu starpnacionālās trupas došanos izrādēs uz Krieviju. Indieši ieguva savas pirmās pases un pirmoreiz redzēja sniegu.

Tā kā nākotnes aprises bija skaidras, bet atpakaļ biļetes - ar diezgan lielu rezervi, lēmām doties uz Goa.

Aramabola, Goa

Foto: Kabarē trupas piedzīvojums Indijā
Arambola no putna lidojuma

Goa ir īstā vieta, kur aklimatizēties un sākt iepazīt Indiju, lai gan mēs savu pirmo Indijas izzināšanu sākām austrumu krastā - bijušajā Francijas kolonijā Pondicherry jeb Puducherry (ir atrodamas vismaz četras šīs pilsētas nosaukuma variācijas). Arī ļoti laba vieta, kur sākt!

Stāstot par Goa, pirmais, kas nāk prātā, ir ieteikums izlasīt krievu rakstnieka Igora Stanoviča grāmatu "Goanskie hroniki", kas ir ironiski sadzīvisks vēstījums ar realitātes "transērfinga" elementiem. To lasot var ne tikai no sirds izsmieties, bet arī gūt noderīgus padomus "izdzīvošanai Indijā", kas daudzus satrauc, jo saklausīts tik daudz šausmu stāstu par netīrību, vēdera veselības problēmām, obligāto potēšanos, hemoroīdiem utt.

Foto: Kabarē trupas piedzīvojums IndijāFoto: Kabarē trupas piedzīvojums Indijā
Dzīvā mūzika Goa

Ja salīdzina ar citiem Indijas štatiem, Goa vienkopus dzīvo visvairāk kristiešu. Varbūt tāpēc šī vieta liekas saprotamāka ceļotājiem no dažādām pasaules malām. Sevišķi šo štatu, tāpat kā Andžūnu un Čaporu, ir iemīļojuši Krievijas pilsoņi.

Bet mūsu iemīļotākā ir hipiju ziedu laiku vieta - Arambola. Tā savulaik pulcinājusi pasaulslavenus mūziķus un māksliniekus. Dzīva tā ir arī šodien, un jāsaka, nekas daudz nav mainījies.

Foto: Kabarē trupas piedzīvojums IndijāFoto: Kabarē trupas piedzīvojums IndijāFoto: Kabarē trupas piedzīvojums Indijā

Katru sezonu (sākot no novembra līdz aprīļa beigām) Arambolā noteikti sastapsiet mūziķus - Attilu (Vācija), Armando (Itālija), cirkus mākslinieku Džotti no Francijas, etno džeza dziedātāju no Austrālijas - Peraqua, satsangu un retrītu vadītājas Neeru un Dolano, universālo tantristu Haripremu, netradicionālas masāžas kursa vadītāju Tapešu, ayawaskas ceļojuma vadītāju, stand up comedy jeb "Comedy Satsang" vadītāju Sissi un daudzus, daudzus citus.

Par dzīvi Arambolā varētu stāstīt, velkot paralēles ar bērnībā vasaras nometnēs sajusto. Tikai tā ir tāda kā radošu pieaugušu cilvēku satikšanās vieta. Šeit ir izvēle - padzīvoties un iejusties šajā "frīku tusiņā" vai arī distancēties un pavērot to no malas. Abi ceļi ir interesanti un nebūt viens otru neizslēdz. Arambolā katrs var atrast sev tuvāko nodarbi - doties uz jogu, dejām, apgūt cīņas mākslas, sagaidīt sauli ar tai chi, iet masāžas kuros, pilnveidot sevi visdažādākajos veidos un izbaudīt visīstāko wild life atmosfēru.

Kādu laiku padzīvojot šajā hipiju burziņā ir iespēja novērtēt, cik daudz liekas informācijas mēs nemanāmi ielaižam sevī un kādus rāmjus nosakām, dzīvojot savā "civilizētajā sabiedrībā".

Starp citu, interesantākie Arambolas tipāži apmetas dziļāk mežos, tuvāk upēm, un sastapt tos iespējams vien vakaros, kad tiek ieskandināti Arambolas dzīvās mūzikas koncerti.

Foto: Kabarē trupas piedzīvojums IndijāFoto: Kabarē trupas piedzīvojums IndijāFoto: Kabarē trupas piedzīvojums Indijā

Fellini's Cafe (Main Arambol Beach Road, Arambol Pernem Goa) ir itāliešu vietiņa, kur pirmdienās tiek organizēti dzīvās mūzikas koncerti ar šo hipiju uzstāšanos. Tad no mežiem tiek izvilināti teju visi dīvaiņi, un, kā sirreālā pasakā, pinkaini mežaveči skotu svārkos, dāmas zābakos un kombinē pauž savu pilnīgo atbrīvotību un brīvdomību... Šeit sastopas augstākās klases ģitāristi un perkusionisti un uzrīko tādu mūzikas vakaru, kurš gluži vienkārši nevar un nevar beigties...

Esot Arambolā, noteikti apmeklējiet saulrieta rituālu pludmalē pie Magic Park. Tur sastapsiet lielu daļu kopienas frīku un Džotti bungu orķestra vadībā - ļausieties vakara rituāla dejai.

Foto: Kabarē trupas piedzīvojums IndijāFoto: Kabarē trupas piedzīvojums IndijāFoto: Kabarē trupas piedzīvojums Indijā
Saulriets Arambolā. Pie Babas kalnā. Joga Arambolā

Kalnā aiz klintīm un krodziņa "Eyes of Buddha" pajautājiet, kur ved ceļš, lai sastaptu Babu, bet atpakaļceļā nobaudiet balto mālu kūri un nopeldieties saldūdens ezerā.

Foto: Kabarē trupas piedzīvojums IndijāFoto: Kabarē trupas piedzīvojums IndijāFoto: Kabarē trupas piedzīvojums Indijā
Red Fort. Viktors mūsējiem stāsta izdomātu pasaku par Red Fort

Uz ziemeļiem no Arambolas ar motorolleri uzbrauciet uz prāmja un tālāk brauciet caur sarkano smilšu ciematu, tad pajautājiet, kā atrast Red Fort. Tas ir Portugāļu cietoksnis un, jocīgā kārtā, vietējie to ļoti sargā un īpaši nereklamē.

Foto: Kabarē trupas piedzīvojums IndijāFoto: Kabarē trupas piedzīvojums Indijā
Juice Bar Čaporā

Interesanta vieta ir Stanoviča hronikās pieminētais Juice Bar Čaporā (Chapora). Burtiski pa kapeikām varēsiet nogaršot visdažādākās augļu, dārzeņu sulas, biezsulas un lassi. Arī avokado biezsulu (drīzāk biezeni)! Dažus metrus tālāk ir iezīmēts it kā Čaporas centrs - koks, kuram apkārt izveidots tāds kā paaugstinājums, skatuvīte. Tur vietējie čaļi uzpīpē un spēlē dažādas spēles. Čaporā arī ir cietoksnis - Chapora Fort, taču to nevar salīdzināt ar grūti atrodamo redfortu.

Foto: Kabarē trupas piedzīvojums IndijāFoto: Kabarē trupas piedzīvojums IndijāFoto: Kabarē trupas piedzīvojums Indijā
Mūsējie uz Night Market skatuves

Protams, nepalaidiet garām slaveno sestdienas Night Market. Mūs tas vairāk ieinteresēja kā labi organizēts, regulārs festivāls. Uz tā skatuves iespējams noklausīties Goa muzikālos formējumus.

Noteikti pasēdiet, pameditējiet vai pavingrojiet zem kāda banjana. Ap Arambolu to ir daudz - skaisti, veci un milzīgi.

Foto: Kabarē trupas piedzīvojums IndijāFoto: Kabarē trupas piedzīvojums IndijāFoto: Kabarē trupas piedzīvojums Indijā
Motodzīve

Pārvietošanās veids Arambolā ir visa veida moto verķi. Tā ir viena no nedaudzajām vietām zemes virsū, kur matiem plīvojot vari braukt uz sava motorollerīša, kliegt, spiegt, elpot un just īstu brīvību - neviens tevi par to nesodīs. Nu labi, varbūt dažreiz var "atrauties" par kādām 200 rūpijām par to, ka nav dzeltenais numurs, nav ķiveres un arī vadītāja apliecības (vispār tev nekā nav). Tomēr tajā mirklī nav žēl samaksāt tos divus latus - vismaz policista sieva tajā vakarā taps laimīgāka.

Šajā sakarā uzreiz būtu iesakāms neaizsapņoties un būt vienlaicīgi arī piesardzīgiem, jo katram sevi jāsargā pašam. Neeksistē satiksmes noteikumi, ir plūsma un tu ļaujies! Satiksme nav agresīva, bet viens no visbiežākajiem negadījumu iemesliem ir strauja bremzēšana pirms kalnainiem līkumiem, kuros ierasti mēdz būt grants ceļa klājums. Vēl viens ieteikums, kas būtu jāņem vērā (tas arī rakstīts uz visu smago mašīnu un busiņu aizmugurēm) ir "please horn", tātad viss notiek ar bi-piip palīdzību!

Samaksa par "kumeļa" īri var būt dažāda - no tūrista var paņemt 400 rūpijas dienā, bet pameklējot iespējams dabūt gatavu darījumu par 3000 rūpijām mēnesī. Līdzīgi ir arī ar dzīvesvietas īri. Pirmajā gadā par bungalo maksājām 400 rūpijas dienā "no deguna", bet jau šogad četratā īrējam māju ar virtuvi par 15000 rūpijām mēnesī (aptuveni Ls 150 mēnesī).

Foto: Kabarē trupas piedzīvojums Indijā

Mēs izvēlējāmies dzīvot nedaudz ārpus Arambolas - "laukos", mājiņā ar virtuvi, kam ir savas priekšrocības, jo nepārtraukti ēst sabiedriskajās ēstuvēs paliek neinteresanti un apmeklējot kādu īpašu vietu vairs nav svētku sajūtas. Mājās gatavojot parādās arī iespēja "atkost") vietējās receptes, apmeklēt vakara zivju tirgu (pie tiltiņa no Morjim braucot uz Siolimu) un uzaicināt draugus vai kaimiņus uz Lemon Fish.

 

* Ilgāku laiku dzīvojot Indijā jūs noteikti iepazīsieties ar Masala Tea, jeb Chai. Tā nav vienkārši melnā tēja ar pienu, kurai pievieno Masala Tea tūristu pulverīti. Kā jau minēju, katrā ģimenē Masalu veido savādāk, kā arī pamatēdienu Masala atšķiras no tējas Masalas. Tējas Masalā tiek samalts sausais ingvers, kardamons, melnie pipari, muskatrieksts, krustnagliņa, cassia, un to regulāri vārot, katrs nonāk pie savas secības un proporcijām.
Mēs to darām sekojoši - nelielā daudzumā ūdens tiek ierīvēts svaigs ingvers un uz lēnas uguns tiek karsēts līdz sāk vārīties. Tad pievienojam klasisko melno beramo tēju (katram savs stiprums) un Tea Masala. Tas viss tiek "ievilcināts" uz lēnas uguns. Kad tumši brūnā masa ir savilkusies un neprātīgi smaržo, pievienojam litru, vēlams trekna (4%) piena un vāram līdz varam nosargāt pāri skrejošo putu kalnu. Tea Masala ir rīta un dienas dzēriens, tas labi tonizē un ir pietiekami sātīgs. To regulāri dzerot karstā dienā, par ēšanu variet arī aizmirst!

**Arī par ēdieniem un virtuvi Indijā apguvām labu skolu, kuru piemērojam arī citās valstīs. Indiešu un austrumu virtuves orientētos restorānos nekad nepasūtiet rietumu ēdienus, lai arī tie ir sastopami ēdienkartē. Ēdiens ir "piesolīts", bet tas nenozīmē, ka viņi nojauš, kā to gatavo. Savukārt, piemēram, slavenajā Arambolas Fellini's Cafe droši pasūtiet picu. Tā viņiem ir ļoti laba! Ja nogurstiet no austrumu garšām, tad Mordžimā (Morjim) ir ļoti labs Eiropas virtuves restorāns La Plage.

***Arambolā izveidojusies arī latviešu komūna, savukārt meditācijas, prieka un mīlestības festivālā "Gara Vasara" (garavasara.com) uz Latviju dodas jo daudzi Arambolā sastaptie mākslinieki.

 

VIDEO:
Bombaloo izrādes promo traileris

Iepriekšējās izrādes:
-Cabaret Allez
-Cabaret - Gas Gas
-Cabaret - Me Voy
-Cabaret - Delilah
-Cabaret - Belleville Rendez-Vous
-Cabaret - Blue Canary

 

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

elz

Apmeklēja: briiniskiigs laiks

I think I love You!!!!! :))

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: