GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Šrilanka

Citādi maršrutiKur nakšņot

IZVĒLIES AUTORU

Ceļojums uz Ceilonu

Šrilanka

Ceļojums uz CeilonuSērfotāju galamērķis« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Citādi maršruti · Āzija · šrilanka · Šrilanka · Pauls Bankovskis

Ceļojums uz Ceilonu

Autors: Pauls Bankovskis1 ATSAUKSME

“Reiz kāds draugs man teica, ka, šķiet, vienīgi dzērumā man kļūst skaidrs, kas ir tas, ko vēlos. Un tā, divus mēnešus vēlāk, pašā atvadu ballītes karstumā - dejojot un balansējot uz pieres vīna glāzi, krītot zemē un atkal ceļoties, bet neļaujot glāzei nokrist, kas laikam gan iespējams vienīgi dzērumā un pilnīgā atslābumā, - mērķis man jau bija skaidrs. Ārā vienā laidā sniga, ielas bija kļuvušas šauras, gandrīz neizbraucamas. Viesi nāca kājām, satinušies šallēs, piesārtuši un nosaluši. Viņi spiedās ap kamīnu un dzēra. Bet es jau biju izplānojis ceļojumu atpakaļ. Klusās novakarēs es biju uz grīdas izklājis un pētījis kartes un meklējis iespējamos ceļus uz Ceilonu.”

/Maikls Ondatjē. “Ģimenes lietas”/

Foto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz Ceilonu

Šrilankas (agrākās - Ceilonas) galvaspilsētā Kolombo (Colombo), kas atrodas valsts rietumu pusē - Indijas okeāna krastā, uzkavējāmies vien dienu. Pilsēta nav pārāk draudzīga kājāmgājējiem - tās plānojums ir visai izplūdis, apskates vērtas vietas var būt tālu cita no citas, bet pa vidu vai nu valdības iestāžu un prezidenta rezidences kvartāli, vai gari gabali pa platiem autoceļiem. Tāpēc pārvietoties visērtāk ir ar trīsriteņu motorolleriem jeb tuktukiem, par cenu allaž vienojoties pirms brauciena.

Foto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz Ceilonu

Par naktsmītni Kolombo izraudzījāmies pilsētas vecāko viesnīcu Galle Face Hotel (www.gallefacehotel.com), kuru 1864. gadā dibinājuši vēl britu kolonisti. Protams, viesnīca sava cienījamā gadu skaita dēļ, ir nedaudz nodeldēta un apskretusi, tomēr tajā vēl var sajust kaut ko no aizgājušo laiku Ceilonas gara. Viesnīca atrodas pašā okeāna karstā, un tur esošo terasi iemīļojuši arī citu viesnīcu viesi un jebkurš pilsētnieks, kas vakarā vēlas nolūkoties saulrietā.

Foto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz Ceilonu

Īsa tuktuka brauciena attālumā ir brīnišķīgais jūras velšu restorāns Ministry of Crab (www.ministryofcrab.com). Tas atrodas senā, 17. gadsimtā celta Holandiešu kolonistu būvētā slimnīcaskvartālā, kura iekšpagalmā tagad ir dažādi suvenīru veikaliņi u.tml. Iespējams, restorānā var paēst arī veģetārieši vai gaļēdāji, tomēr, kā jau noprotams, pēc nosaukuma, te jāēd dažādi jūras produkti jeb, kā mēs sakām - jūreņi. Vispirms jau dažnedžāda lieluma krabji.

Restorāns ir liels, apkalpošana ātra, taču vietas labāk rezervēt iepriekš. Tas nav arī lēts, taču, ja ir vēlme ēst restorānā, Šrilankā ar to ir jārēķinās. Ēdiens gan būs lielisks visur. Pirms tam lasījām, ka šrilankiešu kariji esot vēl lieliskāki par indiešu, un, iespējams, tā arī ir. Pasūtot, piemēram, vistas kariju, bija jābūt gataviem, ka jums priekšā noliks kādu duci bļodiņu ar visdažādāko garšu karijiem. Viens, protams, būs ar vistu, bet tad vēl arī dažādu dārzeņu, biešu, burkānu, pat vārītu olu… laikam nav pat tāda augļa vai dārzeņa, no kā būtu iespējams pagatavot kariju.

Foto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz Ceilonu

No Kolombo tālāk mūsu ceļš veda kalnup, uz Šrilankas otru lielāko pilsētu Kandi (Kandy), kas atrodas vairāk salas vidienē. No Kolombo uz Kandiju iespējams nokļūt vai nu ar auto, vai vilcienu. Auto pakalpojumi, ja pa līkumotajiem salas ceļiem ar kreisās rokas satiksmi nesadūšojas braukt pats, var izrādīties viena no ceļojuma lielākajām izmaksām. Ieteicams izraudzīties cenas ziņā nopietnāku servisu, jo vēlme ietaupīt (kā tas reiz gadījās mums) var beigties pat ar apstāšanos stāvā kalnu nogāzē un kūpošu dzinēju. Demokrātiskāks risinājums esot vilciens – gan parastais strappilsētu, gan Expo Rail tūrisma vilciens (www.exporail.lk/colombo-kandy.php).

Foto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz Ceilonu

Iespējams, brīnišķīgākā vieta, kur atpūsties pēc pārbrauciena uz Kandi, ir viesu nams Villa Rosa (www.villarosa-kandy.com/en/home.html). Tā atrodas augstu kalnā, mežiem noaugušās Mahaweli upes senlejas malā, un katrā no sešiem numuriņiem ir iespējams baudīt atšķirīgu skatu uz apkārtni. Vācu izcelsmes īpašnieks ilgus gadus šeit darbojies kā biznesa konsultants. Pametot biznesu, ēku viņš pielāgojis viesu nama vajadzībām, un tagad labprāt saviem viesiem kavējas sarunās, iesaka interesantākos apkaimes maršrutus, reizēm arī pats pavada kā gids. Sajūta drīzāk ir nevis kā tūristu apmešanās vietā, bet ciemos pie seniem paziņām. Šo sajūtu vairo arī ārkārtīgi draudzīgais un izpalīdzīgais personāls, un ir skaidrs, ka šādas attieksmes pamatā ir īpašnieka izpratne par godīgumu un attieksme pret saviem darbiniekiem kā sev līdzīgiem. Kas zina, varbūt šādas vienlīdzības pamatā ir saimnieka politiskie uzskati, jo grāmatu plauktā pamanīju Trocka, Černiševska, pat Ļeņina un Krupskajas grāmatas. Turpat gatavotos šrilankiešu ēdienus viesi galvenokārt bauda nevis kopējā terasē, bet katrs sava numuriņa priekšā - ar skatu uz upes ieleju.

Foto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz Ceilonu

Ārpus Kandijas izraudzījāmies viesu namu Ellerton (www.i-escape.com/ellerton/overview), kas kļuva par pieturunktu, no kura visos virzienos doties tuvākas un tālākas apkaimes apskatē. Viesu nams pieder angļu pārim, kas tējas plantāciju vidū esošo īpašumu iegādājušies drīz pēc postošā 2004. gada cunami. Tas atrodas aptuveni pusstundas brauciena attālumā no Kandi, un lielu daļu ceļa jābrauc pa bedrainu un visai stāvu kalnu ceļu. “Ellertona” kaut kādā ziņā bija “visangliskākā” mūsu apmešanās vieta Šrilankā - šo sajūtu radīja gan koplietošanas telpās valdošā “koloniālā” gaisotne, gan rūpīgi koptais, no dažādiem tropu augiem veidotais angļu stila dārzs ar baseinu un vaļēju terasi, kurā tika piedāvātas maltītes. Novakarēs pāri ielejām un kalniem no visām pusēm skanēja dziedājumi, bungu rīboņa un tauru skaņas tempļos.

Foto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz Ceilonu

Viens no iecienītiem “obligātajiem” tūrisma maršrutiem tā dēvātais “kultūras trīsstūris” - brauciens uz vairākiem senās Ceilonas kultūras un vēstures pieminekļiem. Ievērojamākie objekti šajā maršrutā ir senās pils vieta uz  Sigiriya akmens, Dambullas klinšu tempļi u.c.

Sigiriya jeb Lauvas akmens ir karaļa Kasiapas pils vieta, atrodas uz 250 m augsta monolīta akmens plaša līdzenuma vidū. Savulaik visu, tostarp pašu karali, augšā nesuši uz muguras, kāpienu mērojot pa akmenī iekārtām bambusa trepēm. No pils akmens virsotnē palikuši tikai pamati, taču pats kāpiens, skats no augšas un vietas stāsts ir kāpiena vērti.

Foto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz Ceilonu

Dambullas budistu tempļi atrodas piecās klints alās, no kurām katra iekārtota citā laikā. Pati senākā ir arī pati mazākā, taču tajā gulošais Budas tēls ir arī pats iespaidīgākais un lielākais. Ieeojot šajā alā, sajūties gandrīz kā guļammaisā - Buda, svētlaimīgs un mierīgs, aizņem visu alu, un cilvēkiem tik tikko pietiek vietas.

Viena no augstākajām Šrilankas virsotnēm – Ādama smaile, saukta arī par Svēto Pēdu, sasniedz 2 243 m virs jūras līmeņa. Šī ir nozīmīga svētceļojumu vieta, jo kalna galā ir savdabīgs klints veidojums, kas atgādina akmenī iespiestu milzu pēdu.

Foto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz Ceilonu

Kristieši un musulmaņi uzskata, ka tā ir Ādama pēda, kas palikusi viņam atsperoties pret zemi pēc izraidīšanas no paradīzes. Budisti tic, ka tā ir Budas pēda, bet hinduisti, ka tur gājis Šiva.. Vairums svētceļnieku tomēr ir budisti, kalna galā iekārtots arī neliels templis un budistu klosteris.

Foto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz Ceilonu

Kāpšana Ādama smailē lielākoties notiek no decembra līdz aprīlim - ierasti pēc pusnakts, lai virsotni sasniegtu līdz ar saullēktu. Šeit iekārtotas piecas takas – visās izbūvēti pakāpieni. Mēs izraudzījāmies īsāko, taču stāvāko, kas nozīmē 7 km gara maršruta veikšanu pa 5000 neregulāras formas pakāpieniem. Ceļveži mūs biedēja ar kāpiena grūtumu, taču ar labiem apaviem tas ir iespējams. Vietējie gan mēdz kāpt iešļūcenēs vai sandalītēs, kas, saprotams, kāpienu padara krietni vien grūtāku – it sevišķi lejup, kad kāja jātur nemitīgā sasprindzinājumā.

Ārkārtīgi nozīmīgs budisma piemineklis pašā Kandi pilsētā ir Svētā Budas zoba templis (Sri Dalada Maligaw). Tiek uzskatīts, ka tajā glabājas īsts Budas zobs, kuru pēc tam, kad apskaidrotais bija miris un sadedzināts Indijā, uz Šrilanku, paslēptu matos, atvedusi princese Hemamali. Zobam apkārt ticis uzbūvēts vesels templis, turpat līdzās tagad iekārtots arī budisma muzejs, kā arī muzejs, kas veltīts zilonim Radžam, kas 50 gadus kalpojis tempļa procesijās.

Foto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz Ceilonu

Ja ir interese par dabu, ir vērts doties safari izbraucienā pa kādu no Šrilanakas nacionālajiem parkiem. Mēs izraudzījāmies Jalas (Yala) nacionālo parku Šrilankas dienvidaustrumos. Lai tur nokļūtu, jāšķērso visa sala un augstākās kalnienes, pa ceļam iegriežoties vienā no visaugstāk esošajām pilsētām - Nuvara Elija. Kā no savu vecāku un vecvecāku nostāstiem atceras Šrilankā dzimušais rakstnieks, romāna “Angļu pacients” autors Maikls Ondatjē, turīgie Kolombo iedzīvotāji - gan angļi, gan vietējās izcelsmes, - tur pavadījuši gada karsto sezonu. Katru gadu mašinās sakrauta visa iedzīve, sākot ar medību bisēm un golfa piederumiem un beidzot ar suņiem un vakarkleitām, un sācies brauciens uz Nuvara Eliju. Tur spēlēts golfs, notikušas balles un liktas likmes zirgu skriešanās sacīkstēs - ja gadījies laimēt, dzerts šampanietis, ja zaudēts - tikai auksts baltvīns.

Foto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz Ceilonu

Visapkārt Nuvara Elijai plešas tējas plantācijas, dārzeņu un sakņu dārzi. Kalnos valdošais mērenais klimats ir labvēlīgs biešu, kāpostu un citu dārzeņu audzēšanai.

Interesanti, ka piekrastes daļā, kur pārsvarā iedzīvotāju ienākumu avots ir tūrisms, jaušama netīrība un nekārtība, bet kalnos, kur noris lauksaimnieciskā darbība – visas ceļmalas ir tīras un izpļautas – ainava ir tik sakopta, ka brīžiem atgādina botānisko dārzu vai parku.

Foto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz Ceilonu

Pa ceļam no Nuvara Elijas ir vērts apstāties nelielā apdzīvotā vietā Ellā, kas atrodas tieši uz kalnu pārejas un kādā no kafejnīcu vai restorānu terasēm brīdi palūkoties zaļo nogāžu, klinšu krauju un tālumā izgaistošo kalnu virsotņu tālēs, kas atgādina Kaspara Dāvida Frīdriha gleznas.

Dabas rezervātā izraudzījāmies vienu no divām tūrisma firmām, kas piedāvā ne vien ekskursijas, bet arī nakšņošanu turpat pie parka - Kulusafaris (www.kulusafaris.com). Safari braucienus vienas dienas garumā piedāvā arī citas firmas, taču drīz vien sapratām, ka mūsu izvēle ir bijusi pareiza. Izturēt šūpošanos un kratīšanos apvidus auto veselas dienas garumā varētu būt smags pārbaudījums. Ierodoties “Kulusafaris”, tiek baudītas vakariņas zem klajas debess lāpu gaismā, bet rīta stunda sākas jau ap 5.00 ar kafiju. Saule lec 6.00, un šajā laikā arī notiek pirmais brauciens uz rezervātu, kam seko brauciens atpakaļ, vēlas brokastis un atpūta, lai vēlāk dotos pēcpusdienas izbraucienā. Dzīvošana teltī šeit nebūt nenozīmē rāpus līšanu auduma nojumītē – tās ir modernas un lielas audekla “mājas” ar visām iespējamām labierīcībām, kā jau kārtīgā viesnīcā. Izcila veiksme bija sastapšanās ar gidu Mandžu (Manjula Wijiesinghe), par kuru jau iepriekš bijām lasījuši aizrautīgas atsauksmes. Būdams kaismīgs dabas pazinējs, viņš ir visai aizņemts, citstarp parkā pavadīdams arī telekompāniju BBC un National Geographic dokumentālo filmu uzņemšanas brigādes. Ar tādu pašu aizrautību, ar kādu viņš centās parādīt rezervātā mītošos zvērus, viņš bija gatavs tērzēt pie vakariņu galda, ieteikt vīnu vai atpazīt tropiskajā tumsā dzirdamas nakts skaņas.

Foto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz Ceilonu

Iespējams, kādam, kas pieradis dabu vērot Discovery Channel vai Animal Planet, brauciens pa nacionālo parku var sagādāt arī vilšanos. Putnu un zvēru ir daudz, taču tie jāprot pamanīt, turklāt tie nemēdz kustēties palēninājumā un rādīt izteiksmīgus tuvplānus. Par svarīgāko rezervātā tiek uzskatīts leopards, un pārsvarā tūristi no saviem gidiem (un nacionālā parka pēddziņiem, kam obligāti jāpavada katra ekskursija) gaida tikšanos ar šo tramīgo zvēru. Mums gan palaimējās redzēt vienīgi viņa pēdas, taču par to īpaši neskumām. Toties krokodilu, ūdens bifeļu, stirnu, ziloņu, dažādu sīkāku zvēru bija pulka. Ziloņi gan ir sastopami arī ārpus parkiem - viens tāds diedelēja ēdienu uz šosejas.

Foto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz Ceilonu

Pamazām izveidojās abos virzienos braukušu mašīnu rindas, jo bez atstāta cienasta braukt garām zilonim neviens neuzdrošinājās. Nesaņēmis prasīto, lielais dzīvnieks var kļūt bīstams, un nav retums gadījumi, kad ziloņi uzbrūk garām braucošām mašīnām. Ap ciemiem un tīrumiem šajā apkaimē ir elektriskie žogi, jo ziloņi mēdz meklēt ēdamo arī cilvēku apmešanās vietās. Zemnieku un ziloņu cīņā 2011. gadā vien esot bojā gājuši 47 cilvēki un vairāk nekā 200 ziloņi.

Foto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz Ceilonu

No safari devāmies uz piekrasti Šrilankas dienvidos, kur ir vairākas nelielas pilsētiņas ar villām un viesnīcām tieši okeāna krastā. Lai gan tas viss pārsvarā pieder ārzemniekiem un radīts atpūtai un tūrismam, pludmales ir tukšas, bet necik tālu no savas villas doties nav ne mazākās vēlēšanās.

Mēs apmetāmies villā Sisindu C (www.sisindu.com) Unavatunā, pārdesmit minūšu brauciena attālumā no Galles. Villā ir divas plašas divvietīgas guļamistabas, peldbaseins un plaša kopīga telpa ar virtuvi - tas viss ar plašu skatu uz okeānu. Viesu rīcībā ir lielisks pavārs Ranavēra, kas katru dienu gatavo maltītes no pašu viesu izraudzītiem produktiem (tiem viņš brauc pakaļ ar gaiši zilganā pasteļtonī krāsotu privāto tuktuku), kā arī nemitīgi rosīgais un smaidīgais Santa, kas gādā par to, lai visur - pat pludmalē villas priekšā - valdītu nevainojama tīrība un kārtība. Laiku pa laikam villā ieklīst vietējie tirgotāji ar dzīvām zivīm, krabjiem vai omāriem. Ja ir vēlēšanās, tos var iegātāties, un Ranavēra tos pagatavo vakariņām.  Ja Jalas Nacionālais parks kaut kādā ziņā atgādināja Ēdenes dārzu, kurā visi dzīvnieki vēl dzīvo draudzīgā saskaņā, villa “Sisindu C” jau līdzinājās paradīzei, kurā vieta ir arī cilvēkiem - turklāt, ņemot vērā to, ka villā vietas pietiek diviem pieaugušo pāriem, arī izmaksas īpaši nepārsniedz pieklājīgas viesnīcas cenu Eiropā.

Foto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz Ceilonu

Galle ir pilsētiņa, kuru cēluši holandiešu kolonisti, un aiz vecā, UNESCO pasaules mantojuma objektu sarakstā iekļautā forta nocietinājumu mūriem dzīve vēl aizvien rit kaut kādā citā un no visas Šrilankas atšķirīgā noskaņā. Nami pārsvarā būvēti savdabīgā holandiešu un tradicionālās šrilankiešu arhitektūras stilu sajaukumā, šaurajās ielās ir daudz dažādu mākslas priekšmetu, senlietu un rotu veikalu, izstāžu galerijas, kafejnīcas u.tml. Tuvojoties saulrietam, Galles iedzīvotāji mēdz pulcēties uz forta vaļņa līdzās bākai, lai nolūkotos saules ieniršanā okeānā. No tuvējās musulmaņu skolas izbirst bariņš vienādās baltās drānās ģērbtu puišeļu, un paklausot muedzina saucienam, dodas uz mošeju, kas arī šeit nav gluži tāda kā citviet. Lielā baltā ēka drīzāk atgādina eklektisma stilā būvētu katoļu baznīcu kaut kur tepat pie mums Latgalē.

Foto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz CeilonuFoto: Ceļojums uz Ceilonu

Galles apkaime ir ērts ceļojuma pēdējais pieturas punkts, jo līdz Kolombo lidostai no turienes pa jauno, nesen izbūvēto maksas autoceļu var nokļūt pusotrā stundā. Ceļu būve esot viena no Šrilankas prezidenta prioritātēm, jo viņš esot paziņojis, ka tikai ar labiem ceļiem valsts itin drīz spēšot sasniegt Singapūras labklājību. Kaut kas šajā pārliecībā mums šķita pazīstams un dzirdēts, lai gan Šrilanka no Latvijas, protams, ārkārtīgi atšķiras. Nu kaut vai ar to, ka viens prezidenta brālis ir parlamenta spīkeris, otrs ministrs, vairāki citi - darbojas dažādos nozīmīgos valsts amatos, bet par pašu prezidentu ir aizdomas, ka viņš, iespējams, ir atbildīgs par tūkstošiem tamilu nogalināšanu neilgi pirms pilsoņu kara beigām 2009. gadā.

Dažs izteica minējumu, ka kopš 1983. gada ilgušajam pilsoņu karam punktu līdzējis pielikt 2004. gadā nākušais postošais cunami, kas nogalināja 35 000 salas iedzīvotājus. Tagad nedz par karu, nedz par cunami postījumiem tikpat kā nekas vairs neliecina, un no visām ceļmalām pretī smaida prezidenta un viņa radu vai domubiedru portreti.

 

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

fade

Retour affectif Résultat en 3 jours garantis sans fin. Spécialiste du retour rapide de l'être aimé. Si vous , voulez vous faire aimer ou si votre ami vous a quitté je peux le ou la faire revenir dans 3 jours . Il , elle va courir derrière vous comme un chien derrière son maître . amour durable. chance au jeux, désenvoûtement , fidélité maladie inconnue, même cas désespérés. Pas de fausses promesses , travail efficace et rapide.100% de réussite garanti. Ne restez pas dans l'angoisse, pas de problème sans solution. Est réputé pour trouver une solution à tous vos problème qui vous empêchent de dormir, même les cas désespérésJe dispose des dons et de milliers de pouvoirs et techniques magiques terrible pour vous aider dans tous les domaines de la vie en vous apportant une solution à tous vos problèmes:séparation d'Argent, Amour, Chance, Richesse, Justice, Anti balle, gloire, vente, achat, commerce, affection, promotion sociale, désenvoutement, amour, voyage, sortilège, Examen, Etudes etc...Je suis également spécialisé dans la médecine traditionnelle et guérit toutes sortes de maladie et maladie incurable par la médecine. Je fais aussi le pacte avec le diable qui vous permettra davoir tout ce que vous voulez sur cette terre
CONTACT:tel:+229 61824284
viber:+229 61824284
whatssap:+229 6182424
mail:maitrefade@hotmail.com
site web:https://maitrefade.wixsite.com/retour-affection

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: