GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Taizeme

Baudītāja ceļvedisCitādi maršrutiFoto galerijas

IZVĒLIES AUTORU

4000 salas un bezgalīgs miersVārti uz AnkoruLabākā tom yum zupa un privātais saulrietsPar kalniem un cilvēkiemJaunzēlandes adrenalīnsPatagonijas vējš un Argentīnas krāsasKolumbija un Zudusī pilsētaKilimandžaro un savvaļas dzīves mācībstundaAtakamas tuksneša muzejsInle Lake ezera dzīve un zelta saulrieti BaganāDienvidāfrika - 4000 visdažādāko emociju kilometri

Taizeme

Labākā tom yum zupa un privātais saulriets« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Citādi maršruti · Āzija · taizeme · Taizeme · Ieva Irbina

Labākā tom yum zupa un privātais saulriets

Autors: Ieva Irbina3 ATSAUKSMES

Taizeme ir kontrastu zeme. Bagātība un nabadzība te iet roku rokā. Vieni dzīvo laivā uz ūdens, citi pērk apartamentus gigantiskajos debesskrāpjos, kas vēl ir tikai tapšanas stadijā. Vieni ēd šikos restorānos, citi - uz ielas. Un ēdiens te ir lielisks! Sākumā nevari pierast pie piparotā asuma, bet, atgriežoties mājās, tā pietrūkst visvairāk. Vēl arī tempļi... Lieli un mazi, zeltīti un balti, laika sagrauzti un atjaunoti. Tā ir daļiņa šejienes kultūras un cilvēku. Cilvēku, kas ir patiesi laipni un atsaucīgi. Jo īpaši ziemeļos, kur masu tūrisma bums vēl pagaidām gājis secen.

Milzīgais tirgus un ēdinātava

Foto: Labākā tom yum zupa un privātais saulrietsFoto: Labākā tom yum zupa un privātais saulrietsFoto: Labākā tom yum zupa un privātais saulriets

Monstroza stikla celtne jeb jaunā un modernā Bangkokas lidosta ir pirmais, kas paveras ceļotāja skatam, ierodoties Taizemes galvaspilsētā. Sutīgo karstumu vēl tā īsti nejūt, jo ātri vien ciemiņi tiek iefīrēti taksometros turpat pie izejas. Knapi esi spēris kāju pāri lidostas slieksnim, kad tevi jau ielenc vesels bars taksometru šoferu. Un te nu bez zinātāja padoma neiztikt - privātajiem takšiem labāk iet ar līkumu, pat, ja runīgie šoferīši visādi cenšas pierunāt aizvest ciemiņus līdz svarīgākajiem apskates objektiem. Nevajag būt pat pārlieku pieredzējušam ceļotājam, lai saprastu, ka „svarīgie apskates objekti", visticamāk, ir viesnīcas un veikali, ar kuriem transporta vadītājs noslēdzis vienošanos par svaigās gaļas piegādāšanu.
Tā vietā jāizvēlas valsts (public) taksometrs. Pie lidostas ieejas uzmeklējiet galdiņu, kur sēž sieviete - dispečere, kas pieņem pasūtījumus un izstāstiet, kur vēlaties braukt. Viņa vēlamo galamērķi uzšņāpj uz lapiņas un iedod valsts taksometra šoferim. Dzeltenās un rozā krāsas auto stāv turpat rindā, tāpēc bažām par brīva transporta iztrūkumu nav pamata. Sistēma ir lieliska - nevis tu gaidi taksometru, bet taksometrs gaida tevi! Cena arī fiksēta - 400 bati ($13), kas ir reizes divas lētāk nekā piedāvā privātais taksis.
Apmēram pēc pusotras stundas (atkarībā no dienas laika un satiksmes) spēkrats sasniedz pilsētas centru. Satiksme ir neprātīga - visi traucas kā uz ugungrēku un skaļi pīpina, tādējādi ziņojot pārējiem par apdzīšanu. Bet, izkāpjot no taksometra, aizsvīst brilles... Nenormāls karstums! Gaiss ir mitrs, un viss ūdens, ko, slāpju mocīts, izdzer, izsvīst burtiski piecās minūtēs. Tā paiet pirmās trīs dienas - dzerot un svīstot. Pēc tam organisms pamazām pierod.

Foto: Labākā tom yum zupa un privātais saulrietsFoto: Labākā tom yum zupa un privātais saulrietsFoto: Labākā tom yum zupa un privātais saulriets

Milzīgs tirgus un ēdinātava. Tāda ir Bangkoka. Pirmajā dienā nākas pārdzīvot īstu kultūršoku. Nepārtraukti ej cauri bezgalīgai tirdzniecības un gastronomijas telpai. Eiropā ietves domātas gājējiem, šeit - lai šmorētu un andelētos. Pat vietās, kur cauri pilsētai traucas vilciens, nav nekāda nožogojuma, un, kamēr vien čukčukbānis ir drošā attālumā, nekas netraucē tirgoties.
Pārdevēji nav pārlieku uzmācīgi. Līdz brīdim, kad ej, ej un apstājies... Tad gan ir čušs. Pārlieko uzmanību gan var veikli izmantot. Atliek vien pagriezties un doties prom, lai pārdevējs savu preci piedāvātu jau par pus cenu.
Pirmajā mirklī varbūt ir mazliet mulsums - netīrais ūdens tiek vienkārši izliets uz ielas, turpat līdzās kāds cits gatavo ēst. Visur jūtama saldā ingvera un karija sajaukuma smarža. Taču jau pavisam drīz sāc snaikstīties gar taiešu ēdiena ratiņiem, droši velc kājās iešļūcenes un ķer kaifu no apkārt valdošā bardaka.
Pieklājīgu restorānu vietā ceļotāji ātri vien dod priekšroku ēšanai turpat uz ielas. Un ne jau tikai tamdēļ, ka lētāk. Pārsteidzoši, taču, ja vien izdodas atrast īstās vietas, ēdiens ir pat garšīgāks nekā šikajos restorānos. Turklāt ar vēderu viss kārtībā! Sēdi pie metāla vai plastmasas galdiņa blakus virtuvei (tā gan ir visai nosacīta) un klausies, kā kaut kas čurkst un vārās, pat, ja nezini, kas... Tad pamani augļu ratiņus, kurus kāds tantuks vienkārši stumj pa ielu. Gluži kā bērns saldējumu veikalā, acumirklī pielīpi pie stiklotās letes un kāri raugies uz sulīgajiem gardumiem. Par nieka 10 - 20 santīmiem var nopirkt pusi ananāsa vai mango! Un kā garšo.... Neticami!

Tehnomānu paradīze un orhideju klēpji

Foto: Labākā tom yum zupa un privātais saulrietsFoto: Labākā tom yum zupa un privātais saulrietsFoto: Labākā tom yum zupa un privātais saulriets

Bangkokas centrālā iepirkšanās vieta ir Siam Square (www.siam-square.com), viens no lielākajiem tirdzniecības un izklaides kvartāliem galvaspilsētā. Neskaitāmi veikali, tirgus, restorāni, kafejnīcas, dizaineru butiki, grāmatu veikali, kinoteātris. Te atrodams arī Central World Plaza (www.centralworld.co.th), bijušais Pasaules tirdzniecības centrs, kurš atjaunots pavisam nesen, tikai 2006. gada septembrī. Arī te rodams viss iespējamais, sākot no vietējo un pasaules dizaineru apģērba un aksesuāriem, beidzot ar elektroniku, restorāniem, 11 mini-kinoteātriem, diviem milzīgiem pārtikas veikaliem, antīkiem auto, slidotavu, konferenču zālēm, birojiem un pat amfiteātri. Savukārt Pantip Plaza (www.pantip.com), kas atrodas pavisam netālu no Siam Square, ir lielākais elektropreču veikals Bangkokā. Kalkulatori, foto un video kameras, datori, kārtridži utt. Tehnomāni šai piecstāvīgajā sapņu pilī pavisam viegli varētu pazust uz vairākām stundām. Pat mūki šeit iepērkas!
Iepirkšanās upuri droši var aizklīst arī līdz Suan Lum Night Bazaar jeb nakts tirgum (atvērts katru dienu līdz pusnaktij). Sliktā ziņa - tas uzbūvēts pavisam nesen un pilnībā tūristiem. Labā - te vienkopus atrodams gandrīz viss. Vietējie amatniecības un zīda izstrādājumi, somas, šalles, rotas, apģērbi utt. Kaulēšanās obligāta, tā var iegūt atlaides līdz pat 40% vai vairāk, viss atkarīgs no paša virtuozitātes. Tiesa, ja vien esat ieplānojuši aizbraukt arī līdz Čiangmajai Taizemes ziemeļos, šopingam Bangkokā jāmet miers. Visu to pašu, bet vēl par vēl tīkamāku cenu un izsmalcinātākā klāstā var atrast arī Čiangmajā.
Pak Klong jeb Bangkokas ziedu tirgus (Triphet Rd.), iespējams, ir sievišķīgākā un skaistākā vieta pilsētā. Paradīze ne tirgus! Klīsti, skaties un burtiski iegrimsti smaržu burvībā. Lete pēc letes nokrauta orhideju, rožu un neskaitāmu citu ziedu klēpjiem. Taču sirdi plosošākās ir cenas. Buntīte lielu, sulīgu orhideju maksā vien 44 santīmus (30 bati)! Netālu no ziediem, atrodas arī neliels dārzeņu un augļu tirgus. Turpat iespējams arī paēst. Pak Klong tirgošanās kvartāls atvērts katru dienu no 8.00 līdz 17.00

Cita Bangkoka

Foto: Labākā tom yum zupa un privātais saulrietsFoto: Labākā tom yum zupa un privātais saulrietsFoto: Labākā tom yum zupa un privātais saulriets

Līdzās stiklotiem lielveikalu skatlogiem un tirgus mudžeklim Bangkoka slēpj arī kādu citu savas dzīves pusi. Tā nav smalkjūtīga un skaista, bet gan pavisam vienkārša, cilvēciska un skarba. To redzēt pašu acīm piedāvā tā saucamais Klongs Tour - brauciens ar īrētu laivu (900 bati) pa maršrutu, kurš neietilpst tūristu populārāko izklaižu sarakstā. Laivas piestātne atrodas pavisam netālu no ziedu tirgus.
Nelielais kanāls ved cauri mazliet baisam nomales rajonam, kurā vietējie dzīvo pussabrukušās koka būdelēs vai laivās. Ne jau piekrastē, bet uz ūdens, un tajā tiek gāzts teju jebkas - atkritumi, ēdiena paliekas... Bet turpat blakus, smejoties un mājot ciemiņiem ar roku, jautri plunčājas bariņš bērneļu.
Pārvietošanās ar laivu pa kanāliem, patiesībā, ir ērtākais un lētākais satiksmes līdzeklis Bangkokā. Tā vietā, lai ar taksometru vai tuk-tuku nīktu kārtējā sastrēgumā, izdevīgāk samaksāt aptuveni 15 santīmus (10 bati) un neticamā ātrumā pa pilsētas lielāko Chao Phraya River kanālu nokļūt pašā Bangkokas centrā. Piestātnes ir gana daudz un viegli pamanāmas, turklāt šo satiksmes līdzekli izmanto lielākā daļa vietējo iedzīvotāju. Aizdomīgā šņorīte un plēve laivas sānā sākuma varētu šķist pilnīgi lieka. Taču brīdī, kad garām panesas kāda cita laiva un no galvas līdz kājām nošļāc ar „tīro" kanāla ūdeni, pēkšņi saproti, kam tā šņorīte domāta...
Pa Chao Phraya River kanālu kursē arī lielais kanāla kuģis. Vēl viens sabiedriskā transporta veids.

Foto: Labākā tom yum zupa un privātais saulrietsFoto: Labākā tom yum zupa un privātais saulrietsFoto: Labākā tom yum zupa un privātais saulriets

Krietni vien skaistāku, taču arīdzan citādāku nekā ierasts, Bangkoku var redzēt Dusit rajonā. Iedvesmojies no Eiropas ceļojumā gūtās pieredzes, karalis Rama V 20. gadsimta sākumā lika izbūvēt rajonu pēc rietumnieku standartiem - ar platām ielām un ietvēm, bulvāriem, zaļojošiem parkiem un alejām. Eiropas elpu var just vēl šodien - mazāk mašīnu, skaistākas mājas un turīgāka publika.
Kamēr vēl esat Bangkokā, uzkāpiet Zelta kalnā - ap to vijas spirālveida kāpnes ar vairāk kā 300 pakāpieniem. No šejienes paveras fantastisks skats uz visu pilsētu.

Naktsmītņu iespējas Bangkokā: Bekpekeru iecienītākā naktsmītņu vieta ir Khaosan Road pašā Bangkokas centrā. Taču, ja tā īsti nepiederi šai ceļotāju sugai un vēlies kārtīgi izgulēties, viesnīcu labāk meklēt citviet pilsētā. Khaosan burtiski nosēta luminiscējošām hoteļu izkārtnēm un tirgotājiem abās ielas pusēs. Skaļa mūzika, cilvēku, ka biezs un naktsmiers, šķiet, te neiestājas nekad. No otras puses - ja mērķis ir tikai pārnakšņot, brīva istabiņa kādā no šķērsielām atradīsies vienmēr. Turklāt par ļoti labām cenām.
Lieliska alternatīva šim ir Rajprarop Road. Te gandrīz sānu pie sāna atrodamas trīs Baiyoke ķēdes viesnīcas. 88-stāvu Baiyoke Sky Hotel ir augstākā viesnīca visā Taizemē (309 metri) un te atrodami stilīgi restorāni (jo augstāk braucat ar liftu, jo augstākas arī cenas), veikali, skaistumkopšanas saloni, fitnesa centri... Viss, ko vien sirds varētu vēlēties. Ne mazāku komfortu un servisa līmeni piedāvā arī Baiyoke Suite Hotel, elpu aizraujošu skatu uz naksnīgo Bangkoku ieskaitot. Taču šarmantākā ir jaunās paaudzes trendy stila viesnīca - Baiyoke Boutique Hotel, kurā luksusa numuriņš diviem maksā vien 38 dolārus. Varbūt tieši tāpēc tik šarmanta... Skaists interjers un lieliska apkalpošana. Neatkarīgi no tā, kurā no trim viesnīcām paliekat, jums pienākas atlaides visos Baiyoke Sky Hotel esošajos veikalos.
www.baiyokehotel.com

Baltais milzeni un labākā tom yum zupa

Foto: Labākā tom yum zupa un privātais saulrietsFoto: Labākā tom yum zupa un privātais saulrietsFoto: Labākā tom yum zupa un privātais saulrietsFoto: Labākā tom yum zupa un privātais saulriets

Ajuthaja (Ayuthaya), kādreizējā Siāmas galvaspilsēta, atrodas 85 km attālumā uz ziemeļiem no Bangkokas un nokļūšana vien līdz tai ir vesels piedzīvojums. Ērtākais un lētākais veids, kā pilsētu sasniegt, ir braucot ar vilcienu. Ja esi bijis gana attapīgs un laikus nopircis biļeti, numurēta sēdvieta vagonā garantēta (pirmajā un otrajā klasē). Pretējā gadījumā pusotru ceļā pavadīto stundu nākas stāvēt kājās. Kā jau Taizemē, otrās klases (~ 35 bati ) vagonā logi un durvis stāv vaļā, bet kondicioniera (tas ir tikai pirmajā klasē, 45 bati) vietā virs galvas griežas ventilators. Trešajai klasei (20 bati) gan jāiet ar līkumu... Nākas saskarties arī ar daļas taizemiešu visai dīvaino izpratni par dabas piesārņošanu. Paēd, noslauki taukainos pirksteļus salvetē, pie tevis pienāk oficiants, paņem salveti un žvikt ārā pa logu! Un salvete ir tikai sākums...
Ceļš, pa kuru iespējams iekļūt pilsētā, ir tikai viens. Tur piestāj arī vilciens, bet tālāk ar laivu jāpārceļas pāri upei otrā pusē (3 bati). Un pilsētas apskate var sākties! Tā izstaigājama burtiski pus dienas laikā, taču stāsts par 16 metrus augsto Budas statuju, kas noklāta ar 340 kilogramiem zelta, ir gana vilinošs, lai šeit tomēr iegrieztos. Tiesa, jau sen kā vairs nav ne Budas, ne zelta. Šodien Ajuthajas vēsturiskajā parkā apskatāmas karaļa pils un Wat Phra Si Sanphet tempļa drupas. Kārtējo reizi tiek iemūžināts populārākais šejienes objekts - koku zaros un saknēs ieaugusi kādas Budas skulptūras galva.
Skaisti un interesanti, taču nekā šokējoša. Tāpēc atliek vien izīrēt kādu riteni, rolleri vai tuk-tuku un meklēt ko iespaidīgāku. 14. gadsimta beigās celtais Wat Phu Khao Thong templis 3 km attālumā no pilsētiņas tāds pavisam noteikti ir. Sniegoti balts milzenis atklātā laukā! Laika nobružāts, pamests, vientuļš, taču īsts brīnums! Tam līdzās atrodams arī mazāks templis, kurā joprojām aktīvi rosās budistu mūki.
Labākā tom yum zupa Taizemē? Jā gan, te atrodams arī kas tāds. Pie tās pašas laivu piestātnes. Jaukais restorāns pieder kādam vācietim, kas šīs valsts viesiem nekautrējas piedāvāt pat vācu šniceles!

Ar rolleri garām ziloņiem

Foto: Labākā tom yum zupa un privātais saulrietsFoto: Labākā tom yum zupa un privātais saulrietsFoto: Labākā tom yum zupa un privātais saulriets

Čiangmaja ir Taizemes otra lielākā pilsēta, moderna un draudzīga. Paradīze tiem, kam ir klikšķis uz autentisko taiešu mākslu - tekstils (tai skaitā zīds!), amatniecības izstrādājumi, rokdarbi, suvenīri... To visu šeit var atrast plašā izvēlē, kvalitatīvu, oriģinālu un par ārkārtīgi pievilcīgām cenām. Pat, ja nagi niez ieskriet kādā no Bangkokas bodītēm, pacietieties. Čiangmajas nakts tirgus (Wua Lai Rd., www.chiangmainews.com/shopping) burvība ierauj burtiski acumirklī. Iespējams, tā ir jaukākā vieta pilsētā. Pa dienu te kauc automašīnas un tuk-tuku riteņi, bet pēc pulksten sešiem vakarā gluži kā skudru pūznī sarodas ielu tirgotāji un veikaliņu īpašnieki. Zem klajām debesīm un divās no tirgus ēkām. Grezni apšūtas jostas, fantastiskas ādas somas, zīda lakati, rotas (izplatītākās ir tieši sudraba), aksesuāri un māksla. Tāda, ka brīžiem acis pārsteigumā ieplešas. Jo īpaši vienreizējo fotogrāfiju veikalu dēļ, kas te ir kuplā skaitā. Tā klīstot, krietni vien sevi jāpiespiež, lai no Čiangmajas neaizbrauktu ar veselu mantu krāvumu.
Neiztrūkstoša tirgus sastāvdaļa ir arī ēdamās lietas. Uz kādas no letēm gozējas...tārpi. Cepti vai grilēti, brūni un kraukšķīgi, garšo kā pašmāju kartupeļu čipsi. Tirgū viss čum un mudž, visi pērk un pārdod. Turklāt piedāvājums mainās no dienas dienā, padarot šo vietu unikālu ikreiz, kad to apmeklējat. Nakts tirgus atvērts no plkst. 18.00 līdz pusnaktij.

Līdzās amatniecībai Čiangmaja lepojas arī ar vairāk kā 300 tempļiem. Wat Suan Dok (http://thailandforvisitors.com/north/chiangmai/suandok/) ir skaistākais un atšķirīgākais no tiem. Neierasti lielā lūgšanu zāle un baltās stupas ir tikai daļa no tā vienreizības. Atšķirībā citiem tempļiem, kuros ir tikai viena ieeja, Wat Suan Dok atvērts no visām četrām pusēm. Zeltīti baltais templis un koši oranžos apmetņos tērptie mūki, kas rosās tā tuvumā - fantastisks skats! Pa dienu iespējams arī praktizēties lūgšanās kopā ar mūkiem. Pārsteidzošs ir arī viņu mūsdienīgums un atvērtība, mūki labprāt praktizē angļu valodu un fotografējas.
Līdz 50 km attālajai Maetaeng Elephant Camp (www.azuretours.com/maetaeng_01.htm) jeb ziloņu audzētavai pavisam ērti var nokļūt ar motorolleri (400 bati par dienu). Pelēkajiem milžiem (vismaz 40 mazi un pieauguši ziloņi) atvēlētā parka teritorija ir iespaidīga un skaista. Vēro kādu no ūdenskritumiem un ar rolleri pabrauc garām kārtējam zilonim... Protams, neizpaliek arī ziloņu šovi un iespēja uz visu paraudzīties, sēžot prāvā dzīvnieka mugurā.
Uz ziloņu audzētavu no Čiangmajas ved 107. šoseja. Bet pa ceļam uz tās ir kāds īsts atradums! It kā jau nekas jauns - kārtējā iespēja pamieloties ar taiešu ēdieniem, taču jaukākais ir tas, KĀ tas tiek darīts. Uz grila čurkst puse vistas, kāda taiešu sieviete pagatavo papaijas salātus (tie ir paši asākie!) un apčubina tevi gluži kā ome. Sēdi teju ceļā malā, taču jūties kā mājās!
Holiday Garden View Guesthouse (2/3-7 Soi 2, Rajachiangsean Rd., T.Haiya, A.Muang, Chiang Mai; tel. 66 053 208351-4) ir pavisam vienkāršs un piezemēts viesu nams, taču ar ļoti labu atrašanās vietu - pašā pilsētas centrā.

Laiskošanās paradīze un privātais saulriets

Foto: Labākā tom yum zupa un privātais saulrietsFoto: Labākā tom yum zupa un privātais saulrietsFoto: Labākā tom yum zupa un privātais saulriets

Aptuveni divu stundu brauciena attālumā no Bangkokas atrodas Koh Samet sala. Nokļūšana līdz tai ir gaužām vienkārša - ceļš līdz austrumu terminālam (Eastern Bus Terminal, Nual Tip Pier), pusotra stunda autobusā (130-135 bati) un brauciens līdz nelielai piekrastes pilsētiņai Ban Phe. Savukārt no turienes atliek vien ar kuģīti pārcelties pāri uz pašu salu (aptuveni 30 minūtes un 50 bati vienā virzienā).
Koh Samet ziemeļu gals ir tradicionālāko un slinkāko tūristu iecienītākā vieta - piekraste burtiski nosēta bungalo stila viesnīcām un viesu namiem. Te skatam paveras teju neticamais - tāds cilvēku blīvums, kādu, iespējams, sen neesi redzējis! Ne vairāk kā 10 metrus platā pludmale okupēta pilnībā, gluži kā siļķes mucā viens otram uz galvas guļ sauļoties gribētāji. Kur viens zviln, tur cits ēd. Turklāt dienas laikā paisuma ūdeņi balto pludmali sašaurina vēl vairāk. To ieraugot, prātīgs ceļotājs pat nedomā piestāt salas ziemeļos jeb Na Dan , Ao Phai vai Ao Nuan. Īstā salas burvība jāmeklē tās vidienē, piemēram, Ao Wai līča krastā un dienvidu daļā Ao Thian. Te atrodamas ne vairāk kā 4 līdz 5 bungalo stila viesnīcas - klīsti, skaties un izvēlies acīm tīkamāko. Un, ja vēl esi ietrāpījis laikā īsi pirms sezonas sākšanās, tuvumā nemanīsi gandrīz nevienu citu salas ciemiņu. Pasaka, ne īstenība!
Garā un šaurā Koh Samet ir viegli pieveicama kājām. Nieka divas, trīs stundas un esi jau otrā galā. Tiesa, par džungļu izložņāšanu jāaizmirst. Eksotisko koku zari un saknes savijušās tādā murskulī, ka atduries gluži kā pret sienu. Ak, jā, un vēl tas vieglais, gandrīz nemanāmais cikcikcikcikcik... Ej un jūti, kā kāds vai kaut kas tev visu laiku iet līdzās...
Taču, ja atrodies šādā laiskošanās paradīzē, viegli iestrēgt uz ilgāku laiku, nekur nedoties, tikai zvilnēt šūpuļtīklā un ķert kaifu. Sēdi pludmalē, dzer kafiju, vēro mazos krabīšus skrienam ūdenī un vienkārši klausies klusumā.

Foto: Labākā tom yum zupa un privātais saulrietsFoto: Labākā tom yum zupa un privātais saulrietsFoto: Labākā tom yum zupa un privātais saulriets

Candle Light Resort (Ao Thian, KoSamet, Rayong Province, Tel: (089) 914 5585) ir viena no tām naktsmītnēm, kur absolūto chill-out var izbaudīt pilnībā. Bungalo mājiņas ar visām nepieciešamajām ērtībām - tualeti, dušu, silto ūdeni un, protams, kā jau šādās vietās pienākas, mazu, omulīgu terasīti. Bet pusdienas un vakariņas viesu nama restorānā līdzinās gastronomiskajām izvirtībām. Pasakaini svaigas un fantastiskas jūras veltes! Ik dienas esi dilemmas priekšā: „Nu, kādas garneles šodien ēdīsim?" Variāciju netrūkst - ar rīsiem, dārzeņiem, čillī pipariem... Cena - 70 bati (mazliet vairāk kā 2 dolāri). Grēks būtu tam neļauties. Taču kulminācija ir piektdienu un sestdienu vakari, kad viesnīcas saimnieks rīko delikatešu izēšanos. Turklāt tik romantisku! Viesi mazliet sapucējušies, pludmales smiltīs izlikti zviļņi, deg svecītes un uz galdiņa gozējas MILZĪGS šķīvis ar jūras labumiem. Uz tā atrodams teju viss - trīs veida gliemeži, mazās garneles, lielās tīģergarneles, krabji, kalmāri, tuncis... Un tas viss par nieka 500 batiem ($16)! Divatā var apēst labi, ja pusi no tā visa. Mielojies, dzer savu mango daikiri un pieķer sevi sakām ko neticamu: „Klau, ēd tu tās tīģergarneles, es vairs nevaru...".
Salas ziemeļu galā iespējams noīrēt laivu un pazvejot, ar jahtu aizbraukt līdz citām Koh Samet tuvumā esošām saliņām vai doties kruīza braucienā un pabarot haizivju mazuļus. Jahtas, kanoe laivas...Viss, lai varētu enerģiski darboties.
Vēl uz salas jābauda saulriets. Ap sešiem vakarā. Koh Samet ceļvežos saulrieta vērošanas vietas gan īpaši norādītas, jo džungļu un klinšu dēļ pieeja līča krastam var būt liegta. Saule nozūd burtiski minūtēs divdesmit. Tad iestājas tumsa.
Privātais saulriets? Jā, arī kas tāds te iespējams. Tiesa, par attiecīgu samaksu. Paradee Resort&Spa (76 Moo 4, Tumbol Phe, Amphur Muang, Koh Samet, tel.: +662-6730966, +662-2119654) ir dārgākā salas viesnīca un atrodas teju pašos tās dienvidos, vietā, kur Koh Samet sašaurinās tik ļoti, ka redzamas abās salas pusēs esošās pludmales. Tiesa, šis zemes pleķītis pilnībā pieder Paradee Hotel viesiem. Tikai un vienīgi. Citiem vērot saulrietu šeit strikti aizliegts. Privātums un ciemiņu vēlme paslēpties no tūristu burzmas ir viesnīcas galvenā prioritāte. Ne velti sezonas laikā apartamentu cena sasniedz 30 000 batus (960$).

Vērts zināt

- Vīzu ieteicams nokārot jau iepriekš, sūtot pasi uz Helsinkiem vai Oslo. Tā ir gatava nedēļas laikā. Bangkokas lidostā iespējams nokārtot tikai 15 dienu vīzu (ja caur Helsinkiem, tad uz 30 dienām), turklāt, ja nepaveicas, dažkārt rindā var nākties stāvēt vismaz 4 stundas;

- Tūrisma aģentūras Bangkokā ir teju uz katra soļa. TAT ir autorizētās Taizemes tūrisma aģentūras (Tourism Authority of Thailand). Proti, oficiālie valsts pārstāvji un drošākais veids viesnīcu vai dažādu pārbraucienu (piemēram, šķērsojot Taizemes un Laosas robežu) rezervēšanai. Tā ir garantija, ka, nonākot galapunktā, naktsmītne vai brauciens ar laivu tiešām būs rezervēts, turklāt arī cena ir daudz izdevīgāka. „TAT" parasti norādīts uz aģentūru biroju logiem, izkārtnēm vai tml.;

- Satiksme Taizemē ir pa ceļa kreiso pusi, gana haotiska un ātra. Pat nakts autobusā par mierīgu gulēšanu jāaizmirst. Vadītājs nemitīgi pīpina (apdzenot) un apstājas, lai paņemtu jaunus pasažierus, paēstu, uzpīpētu utt.;

- Brauciens ar tuk-tuku maksā aptuveni 100 - 200 batus;

- Ieejas maksa tempļos ir aptuveni 10 - 30 bati;

- 1 USD = 31.33 THB (Taizemes bati)

Par Ajuthaju:

- Vilciens uz Ajuthaju atiet no Bangkokas Hualamphong vilcienu stacijas, kas ir arī centrālā Bangkokas stacija;
- Pilsētā ir aptuveni 300 tempļu.

Par Čiangmaju:

- Kā nokļūt? 1) Ar nakts vilcienu no Bangkokas, brauciens ~ 12h. Cenas: 1. klase ~ 600 bati, 2. klase ~ 300 bati, 3. klase ~ 120 bati. Jārezervē iepriekš, jo var nebūt vietas. Vilcieni kursē gana bieži. 2) Ar avio: www.airasia.com; 400-800 bati, lidojums - 1h;
- Satraukumam par personīgo mantu drošību, braucot ar nakts vilcienu, nav pamata. Vagonu visas nakts laikā kāds uzrauga.

Par Koh Samet:

- Kuģītis no Ban Phe uz Koh Samet kursē katru pusstundu.
- Uz Koh Samet salas ir ieejas maksa (400 bati), jo jāšķērso Nacionālais parks. Taču to iespējams arī apiet. Ar transportu nav problēmu, viesus jau uzreiz sagaida taksometri - pikapi. Svarīgi ir uzreiz zināt, kurā salas daļā vēlaties nokļūt, jo pēc veicamā attāluma arī tiek iekasēta ceļa nauda.
- Jo tālāk uz Koh Samet salas dienvidu galu, jo mazāks viesnīcu blīvums. Taču attiecīgi paaugstinās cenas.
- Saule Taizemes dienvidos ir ļoti kodīga, arī pēcpusdienā. Apdegt iespējams pat, ja laiks nedaudz apmācies. Tāpēc pirmajās dienās noteikti jālieto sauļošanās krēms ar visaugstāko aizsardzības pakāpi.
- Ūdens Koh Samet nekļūst strauji dziļš, tāpēc ir ideāls, lai paplunčātos arī peldēt nepratēji.
- www.kosamet.net/hotels.html - info par viesnīcām (cenas no 400 batiem un uz augšu).

Raksts ievietots 2008.gadā

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Māris

Jauks apraksts, paldies.

Baiba

Apmeklēja: Dzivoju Taizemee

Diemzel tipisks mugursomnieku marsruts un apraksts. Starp citu - izvairieties no zilonu fermam, jo tajos ziloni tiek ipasi pavairoti ekspluatacijai - turistu vizinasanai. Ja tomer tur dodatie, nesediet ziloniem muguraa uz kresla vairak ka 1 cilveks, vispareizak sedet ir uz kakla kaa to dara pasi mhauti. Zilona mugurkauls ir jutigs un vajs, un zilonu izmantosana turistu vizinasanai tuvina vinus navei. labaka vieta pareizai zilonu apskatei ir 'Bring the Elephant Home Foundation" pie ChiangMai.

Roma

Apmeklēja: 2008 2009

Labs apraksts paldies

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: