GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Uzbekistāna

Citādi maršruti

IZVĒLIES AUTORU

Pasaules lielākā salaCeļojums laika mašīnāTīra un neatšķaidīta eksotika

Uzbekistāna

Snovborda entuziastu galamērķisCeļojums laika mašīnā« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Citādi maršruti · Āzija · uzbekistāna · Uzbekistāna · Lato Lapsa

Ceļojums laika mašīnā

Autors: Lato Lapsa1 ATSAUKSME

Ceļojums laika mašīnā

26 miljonu apdzīvotā Uzbekistāna latvieša cilvēkam varētu šķist kā ceļojums laika mašīnā - deviņdesmito gadu sākums ar nobružātu padomju arhitektūru un viesnīcām, sagrabējušu sabiedrisko transportu un aizvēsturiskiem kases aparātiem. Turklāt čekus par pirkumu ar uguni rokā nesadzīt, un, ja godīgi, nevienam tie īsti arī nav vajadzīgi. „Tie laiki" - ar iekārtajiem plastmasas griestiem, komisijas veikaliem un komerckioskiem ik uz soļa, tantukiem, kuri pie dzelzceļa stacijām pārdod pat vārītas olas un maizes šķēlītes ar margarīnu, ādas jakām un treniņtērpiem - šai pasaules nostūrī vēl joprojām ir teju pašā plaukumā.
Atgriešanās padsmit gadus senajā pagātnē jeb aviobiļete Rīga-Kijeva-Taškenta maksā nepilnus trīs simtus dolāru. Nokļūt centrālās Āzijas valstī iespējams arī caur kādu no Rietumeiropas pilsētām, taču maciņam tas izmaksās krietni dārgāk, turklāt nāksies lieki mest līkumu. Vīzu kārtošanu vislabāk atstāt tūrisma aģentūru ziņā. Prieks nebūs lēts - vismaz 150 dolāru.

Nošņurkušas 30 dolāru viesnīcas mijas ar Hiltonu pieczvaigžņu izkārtnēm. Restorānos, kuru lētās kooperatīvās tapetes gozējas dārgo aizkaru fonā, Mišelina serviss būtu tikai lieka ekstra. Pa ielu traucas pašu mājās ražotie Daewoo, bet Taškentas drukāto presi pārpludinājušas īstas un neīstas ASV zaļo karšu loteriju reklāmas - prom uz Ameriku, tik daudzu uzbeku sapņu zemi! Ironiski, bet tai pat laikā valsts izmisīgi cenšas pasargāt sevi no Rietumu trakulīgās ietekmes - kazino un pat biljards ir aizliegti, savukārt agrīnā kapitālisma paskata naktsklubus un krogus ļaudis drīkst piepildīt vien līdz pusnaktij. Alkohola un cigarešu reklāmas arī norakstītas. Īsts postpadomju gars! Tiesa, galvaspilsētā, atšķirībā no provinces, iznīdētas mazās bodītes ar durvīm piespraustu papīra strēmeli Zdesj možno pokrasitj brjuki (Šeit var nokrāsot bikses) vai grāmatveikali, kur plašā klāstā piedāvātas vien valsts prezidenta Islama Karimova kārtējās runas.

Foto: Ceļojums laika mašīnāFoto: Ceļojums laika mašīnāFoto: Ceļojums laika mašīnā

Kravājot ceļojuma somas, angļu valodas vārdnīcu droši atstājiet mājās - ar to Uzbekistānā var iesākt tikpat daudz, cik astoņdesmito gadu Rīgā. Līdzās uzbeku valodai, alternatīvs saziņas līdzeklis ir krievu mēle. Padomju laika pēdas savus nospiedumus atstājušas arī valsts drošības sistēmā - kriminālās atvases iznīdētas un faktiski noziedzība kā tāda neeksistē. Ne velti tiek uzskatīts, ka Uzbekistānā ir efektīvākie slepenie dienesti visā NVS (Neatkarīgo Valstu Sadraudzība). Ja vien, iedzēris pār mēru, nedomājat klīst pa nomaļām ieliņām un bravūrīgi vicināt naudas žūkšņus gar vietējo deguniem, varat justies daudz drošāk nekā vietumis Rietumeiropā. Tiesa, šī nav tā zeme, kurā par visām varītēm censties pierādīt savu taisnību un tiesības. Saimnieks valstī ir tikai viens, un tie, kuri to nesaprot, tiek efektīvi apgaismoti.
Ja arī gadījusies kāda saķeršanās, visu var mēģināt sarunāt. Tā, piemēram, piedāvāt ceļu policistiem kukuļus nevienam pat nenāk prātā. Ar kārtības sargiem jāapietas ļoti kulturāli - Kāds, lūdzu, ir mans sods? Varbūt šo sodu varu samaksāt Jums? Varbūt es varu samaksāt bez kvīts?

Citādi vietējo attieksme pret retajiem tūristiem ir gaužām vienaldzīga. Ja atskaita to iedzīvotāju daļu, kas tramīgajos ceļotājos saskata vien dolāru maisus. Ērts veids, kā vismaz daļēji izsprukt no tūrisma naudas mašīnas, ir dārgās autonomas vietā izvēloties vietējo taksometru pakalpojumus. 300 km garais brauciens no Samarkandas līdz Taškentai izmaksā nieka 40 dolārus. Bet teju trīs tūkstošus gadu vecās pilsētas apskate vien ir to vērta! Līdzās Bukhārai, kuras robežās padomju garu pamanījušās pārdzīvot vairāk kā 350 mošeju un 140 arhitektūras pieminekļu, gandrīz pusmiljona apdzīvotā Samarkanda ir apskates cienīgs Ķīnas Zīda ceļa pieturpunkts. Taču galvaspilsētā pirmspadomju arhitektūras brīnumus atrast ir krietni grūtāk.
Būdama valsts tirgus ekonomikas pārejas posmā, Uzbekistāna prot pārsteigt ceļotājus ar dažām kapitālisma novirzēm. Neskaitāmas aptiekas, kurās bez receptes var nopirkt jebkurus medikamentus. Teju siltumnīcas apstākļos plaukstošs pirātisko preču (jo īpaši alkohola un cigarešu) piedāvājums un pieprasījums. Astronomiskas ievedmuitas likmes vietējo ražotāju aizstāvības vārdā - pudele Krievijas alus veikalos maksā vismaz dolāru, par tādu Heineken nemaz nerunājot.

Taču kulminācija visam - neiedomājamas valūtas kursu variācijas, kā rezultātā vienas un tās pašas preces cenas atšķirības var būt satriecošas. Puslitrs degvīna, kas vienā bodītē maksā 40 santīmu, citā lepni gozēsies ar divreiz lielāku ciparu uz cenu zīmes. 160 gramu bundžiņas Latvijas šprotu cena variē no 30 līdz 70 santīmiem. Arī maksa par kilogramu sviesta vairāk atkarīga no pircēja veiksmes ieklīst pareizajā veikalā, ne taukainās paciņas kvalitātes.
Ar šiku melnā tirgus kursa priekšrocības var pārbaudīt komplektā ar kaulēšanās prasmi. Kā stāsta kādi ceļā satikti krievu žurnālisti, sākotnēji par aviobiļeti no Taškentas uz Buhāru pieprasīti 155 dolāri. Pēc pārprasīšanas kasiere vēlreiz precizējusi, ka biļete vienā virzienā maksājot...90 dolārus. Kad arī šis piedāvājums potenciālajam pircējam šķitis par dārgu, maisam gals pasprucis vaļā un nebeidzamo ASV dolāru, Krievijas rubļu un vietējo sumu pielīdzināšana oficiālajiem un tirgus kursiem noslēgusies ar aviobiļetes cenu - 60 dolāri. Visbeidzot, izmēģinot personiskos kontaktus - naudas kušķiem apkārt tekalējošus skanošā mainītājus -, biļetes vērtība noslīdējusi līdz pat 25 dolāriem...

Vērts zināt

- Tirgus ekonomikas pārejas process krietni vien apgrūtina gandrīz visas finansiālās operācijas. Pilnīgi oficiāli apmainīt naudu ārzemju viesi var tikai bankā. Turklāt nepieciešama arī izziņa, kas balstīta, piemēram, uz oficiālo deklarāciju - tā tiek aizpildīta, iebraucot valstī.

Raksts ievietots 2007. gadā, pilnīgu informāciju par Uzbekistānu lasiet:

Taškenta
Buhāra
Hiva
Samarkanda

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Ariadna

Apmeklēja: Taškenta, Samarkanda, Buhāra, Hiva, Kokanda, 2008. gada oktobris

Lato Lapsas stāsts par Uzbekistānu attiecināms, šķiet, uz pagājušo gadsimtu. Uzbekistānā viss ir mainījies, tāpēc stāstam nav aktuālas vērtības ceļotājam.

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: