GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW JAUNUMI FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Brazīlija

Baudītāja ceļvedisCitādi maršruti

IZVĒLIES AUTORU

Par tango un gastronomijuCigārs, rums un ceļojums cauri trim Centrālamerikas valstīmSapņu sala, kaimana sveiciens un favelu adrenalīns

Brazīlija

Amazones ūdeņos apstājies laiksSapņu sala, kaimana sveiciens un favelu adrenalīns« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Citādi maršruti · Dienvidamerika · brazīlija · Brazīlija · Jānis Jenzis

Sapņu sala, kaimana sveiciens un favelu adrenalīns

Autors: Jānis Jenzis0 ATSAUKSMES

Sapņu sala, kaimana sveiciens un favelu adrenalīns

Neliela paradīzes prelūdija no Ilha Grande salas un Bonito, pirms ieskata Rio kriminogēno rajonu elles atvarā...

Ilha Grande

Ilha Grande jeb "lielā sala" atrodas 150 km attālumā no Riodežaneiro. Zemes pievadceļu uz šo paradīzes nostūri nav nekādu, tomēr reizes divas dienā turp dodas palielāks prāmis un vairāki mazie kuterīši (starp citu, fantastisks brauciens, šķeļot viļņus 40 minūšu garumā!). To, ka tā patiesi būs paradīze jau nojautām pēc vietējo izsaucieniem attiecībā par mūsu galamērķi: "¡Paradiso! ¡Paradiso!"

Foto: Sapņu sala, kaimana sveiciens un favelu adrenalīns

Platības ziņā Ilha Grande aizņem 193 km². Salai, kā daļiņai no pirmatnējiem Brazīlijas lietus mežiem ar vienu no visbagātākajām ekosistēmām pasaulē, ir dabas rezervāta statuss.

Sala tiek apdzīvota, koncentrējoties ap vienu galveno pludmali, pārējā salas daļas ir dabas un mežu pavalsts. Ciemata galvenā iela ir bedrains 300 m garš smilšu ceļš, pa kuru skraida kā suņi un vistas, tā bērni. Automašīnu šeit nav. Salinieku galvenais rūpals ir ekotūrisms, tomēr par ceļošanas epicentru Ilha Grande vēl kļuvusi nav. Tā drīzāk ir individuālo tūristu galamērķis, kuram raksturīgs vietējais kolorīts un wild pieskaņa.

Tā saucamajā, pirmajā viesnīcu zonā, naktsmītnes izvietotas ar skatu uz ūdeni, un, saprotams, ir krietni dārgākas par otro un trešo zonu, kas atrodas vien 15 minūšu gājiena atstatumā.

Uz salas jums noteikti izdosies atrast vietējo iecienītus restorānus un nobaudīt nacionālo ēdienu Feijoada - melnās pupas ar rīsiem. Vērts zināt, ka vietējie salas iedzīvotāji neizvēlas tos restorānus, kas atrodas pludmales zonā, bet gan tos, kas atrodas uz galvenās nebruģētās ielas. Vajag ļauties intuīcijai un meklēt vietējos viesu vidū.

Restorānos un bāros gan ar lētām cenām rēķināties nevajadzētu, tās pēdējo gadu laikā ir pat trīskāršojušās. Cenas mērījām Caipirinha kokteiļos: ja vēl pirms trim gadiem kokteilis maksāja 50 santīmu, tad tagad jau pāri diviem latiem.

Foto: Sapņu sala, kaimana sveiciens un favelu adrenalīns

Lieliskākais Ilha Grande produkts noteikti ir organizētie braucieni apkārt salai. Katra pludmale ir citādāka, cita - klinšaina, cita - balto smilšu... Katrā tiek dots mirklis baudījumam - peldei, snorkelēšanai, pusdienām... Ieteicams izvēlēties braucienu ar ātrumlaivu, kura palēkdamies skrien pa viļņiem, un sanāk tāds karuseļu piedzīvojums pats par sevi.

Bonito

Skaistākā vieta snorkelēšanai Brazīlijā ir Bonito - ekotūrisma galamērķis 280 km attālumā no Campo Grande pilsētas. Dienā Rio da Prata upē drīkst laist ne vairāk par deviņdesmit cilvēkiem. Ceļā līdz upei jūs sagaida gājiens cauri mežam un gida stāstījums par iespaidīgajiem kokiem un citu floru un faunu. Pie upes tiek sniegta neliela instruktāža tiem, kas vēl nekad nav baudījuši snorkelēšanas priekus, kurai seko laišanās lejup pa upi - retu, koši krāsainu, bezbailīgu zivju pavadījumā.

Kad ūdens temperatūra ir siltāka par gaisa temperatūru, var "paveikties" sastapt anakondu. Šo veiksmi gan nenācās piedzīvot, toties ceļi krustojās ar krokodilu. Pats metru garo kaimanu rokas stiepiena attālumā gan nebiju pamanījis, par to man pēcāk pastāstīja citi piedzīvojumu meklētāji. Šis gan esot bijis nekaitīgs radījums, taču vienā no Bonito aizām gan dzīvojot arī cilvēkēdāji krokodili.

Foto: Sapņu sala, kaimana sveiciens un favelu adrenalīnsFoto: Sapņu sala, kaimana sveiciens un favelu adrenalīnsFoto: Sapņu sala, kaimana sveiciens un favelu adrenalīns

Tomēr iespaidīgākais Brazīlijas dabas brīnums ir Iguazu ūdenskritums, kuru noteikti vajadzētu apskatīt no abām - Argentīnas un Brazīlijas pusēm. Pat paši brazīlieši nereti atzīst, ka skats no Argentīnas puses esot iespaidīgāks. Tas nav tipiski brazīliešiem, jo it visā jūtams veselīgs sacensības gars ar argentīniešiem. Naktsmītni iespējams izvēlēties vai nu Brazīlijas vai Argentīnas pusē, atkarībā, uz kuru lidlauku ved ceļš. Ja rocība atļauj un rezervācija tiek veikta savlaicīgi, ieteiktu apmesties slavenajā Las Cataratas (latviski - "ūdenskritums") viesnīcā. Ūdenskrituma apmeklējums no katras valsts puses aizņem pusdienu, bet ieteiktu neplānot to vienai dienai, un virs krituma iespējams ieiet pašā tā epicentrā. Iguazu ir savā veidā robežpilsēta, kur satiekas Brazīlija, Argentīna un Paragvaja.

Riodežaneiro

Šajā miljonu pilsētā nejauši sastapot cilvēku no Latvijas, kurš strādā tūrisma jomā un pēc lielā darba cēliena atlikušo gada laika pavada Rio, man rodas iespējas apgūt tik kārotos favela rajonus.

Pirms pāris gadiem piedzīvotais karš starp policiju un favela narkotirgoņiem, kas rezultējās ar daļēju policijas spēku uzvaru, dažus no šiem rajoniem padarījis salīdzinoši drošus, bet daļa rajonu palikusi bandītu kontrolē.

Foto: Sapņu sala, kaimana sveiciens un favelu adrenalīns

Favela do Jacaré jeb "krokodilu rajons" ir īsts filmas Cidade de Deus prototips.
Fotografēt šeit nedrīkst. Brīdinājums pie ieejas rajonā vēstī "ieeja tikai iedzīvotājiem". Nosacītā kontrolpunktā "dežūrē" padsmitgadīgi zēni ar šautenēm un nevilcinās mērķēt neaicinātu viesu mašīnas virzienā. Adrenalīns garantēts!
Šaurajās ieliņās noris intensīva tirdzniecība. Tirgots tiek absolūti viss - sākot ar T-krekliem beidzot ar atklāti apskatei izliktām narkotikām.

Bojeviku cienīgas epizodes šeit nav retums, arī lodes logu rūtīs - ne. Taču, lai kas šeit arī nenotiktu - policija šeit nerādās. Ieteiktu apmeklēt tikai vietējā gida vai taksista pavadībā un, pat varbūt, nepamest mašīnu apskates laikā.

Favela pacificada jeb "miermīlīgais graustu rajons" ir salīdzinoši ne tik skarba vide, un patiesībā šeit kūsā īstā Rio dzīve - ar sambu, kokteiļiem un nemitīgu līksmību. Starp citu, slavenais Rio karnevāls ir favelu iedzīvotāju radīts un uzturēts. Intereses pēc var iegriezties kādā sambas skolā sestdienu vakaros.
Lai arī policija kontrolē šos rajonus, par elementāriem, intuīcijas vadītiem drošības pasākumiem nevajadzētu aizmirst ne brīdi.

Tumšu ieliņu līkumos var sēdēt kafejnīcās, kas "dizainētas" ar plastmasas beņķiem, dzert alu un Caipirinha kokteili.

Bāriņā, kur par muzikālo noformējumu izraudzīts līdz galam uzgriezts drum&bass var vērot īpašnieci - kolorītu kundzīti, kuras mīmikā nolasāms, ka šis viss burziņš viņai pamatīgi noriebies. Šeit katram Caipirinha kokteilim laims tiek spaidīts milzu spainī ar stekam vai beisbola nūjai līdzīgu mietu. Par alkohola mērīšanu gramos šeit nav nekādas runas... puspudeli iekšā un kārtīgs kokteilis gatavs! Patiesi, labākais, kāds jebkad baudīts, par ko arī kolorītā saimniece saņēma mūsu patiesāko komplimentus un pirmoreiz atplauka smaidā.

Patiesībā, šo mierīgāko rajonu apkaimēs pat sāk veidoties viesnīcu kvartāli. Eiropieši izvēlas šeit palikt zemo cenu, ekstrēma un fantastiskā skata dēļ. Starp citu, Rio favelas ir izvietotas kalnos - ar skatu uz pilsētu un okeānu. Nabadzīgie ļaudis savus namiņus sastiķējuši pilsētas labākajā vietā, piekopj bandītisma un narkotiku arodu, vienmēr dejo un priecājas.

Brīdī, kad eksotikas pietiekami, ieteiktu izstaigāt skaistos Leblon un Ipanema kvartālus, kas ir dārgākie visā Rio, pilni ar zīmolu veikaliem, maziem, stilīgiem restorāniņiem, pat vīna bāriem (Rio vīnu kultūra ir salīdzinoši maz attīstīta.

Pludmalē ir visskaistākie cilvēki, kas sporto, vēro garāmgājējus un bauda atspirdzinošus dzērienus. Latvijas sporta zāļu karaļiem varētu rasties kompleksi, jo brazīliešu gēni un ķermeņa kults sasniedzis nebijušus augstumus. Staigājot pa Rio rodas apbrīna par šo tik dažādo sabiedrību, kur nabadzīgie dzīvo blakus bagātajiem, bet visi ir apmierināti ar sevi, silto laiku un ekonomikas augšupeju.

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: