GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Vahavas ieleja

Citādi maršruti

IZVĒLIES AUTORU

Kremsa

Vahavas ieleja

Kremsa« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Citādi maršruti · Eiropa · austrija · Vahavas ieleja · Anda Kursiša

Kremsa

Autors: Anda Kursiša0 ATSAUKSMES

Kremsa

Lai gan Vahavas (Wachau) ieleja Donavas krastā atrodas tikai nieka 70 km attālumā no Vīnes, viena no ielejas izauklētajām pilsētiņām Kremsa (Krems) ir jaunās pasaules samērā neskarta vieta, kas aizvien apbur ar savu senatnīgo šarmu, viduslaiku un renesanses apbūvi. Kaut viegli iemīta tūrisma taka, protams, Kremsā ir manāma, tūrautobusu centrālais galamērķis tā noteikti nav.
Lielākoties gan viesiem, gan pašiem austriešiem Vahavas ieleja ir iemīļota kā lieliska aktīvās atpūtas vieta - ar labu veloceliņu infrastruktūru, viegli pieejamiem īres velosipēdiem, ko vainago izcila "baltvīna velotūre" caur vīnogulājiem un mazajām vecpilsētām.

Foto: Kremsa
Foto: Vahavas ieleja. Wikipedia

Jau aizvēsturiski apdzīvotā, 40 km garā Vahavas ieleja stiepjas no Melkes pilsētas līdz Kremsai. Vahavas turību lielā mērā ir veicinājusi sāls tirdzniecība, taču jau izsenis tā pazīstama kā nozīmīgs vīna tirdzniecības reģions ar ainaviski pievilcīgām Kremsas vīna dārzu terasēm.

Kremsa savos 400 gados katrā sava kostīma ielocē vēl aizvien iemieso izsmalcinātību un savu gadu skaitu lepni atklāj, iekodinātu katrā labi saglabājušās ēkas fasādē. To pašu var sacīt arī par Kremsas iedzīvotājiem, kas jebkurā vecumā ar savu izkopto ģērbšanās stilu un iznesību iemieso īstu Vīnes eleganci.

Pilsētiņas ēku un baznīcu mudžeklī katrs nams ir apdzīvots, katrā mājo kāda beķereja, krodziņš vai viesu nams. Neskatoties uz Kremsas ne visai lielajiem apmēriem, pilsētiņā retums nav arī mākslas galerijas ar atraktīviem skatlogiem un intensīvu sociālo dzīvi - saietiem, radošajām darbnīcām, vīna dzeršanu piektdienu un sestdienu vakaros.

Teju vienīgā jaunlaiku arhitektūras iezīme Kremsā ir restorāns Grasl & Salomon (Franz-Zeller-Platz 3) pie Mākslas muzeja. Restorāna izbūves aprises veido stikla paviljons, kurš skatam pilnībā atklāj kliedzošu krāsu mēbelējumu un gaismas efektu spēles. Restorāns daļēji pieder vietējam vīndarim, tāpēc brīnišķīgos ēdienus vienmēr papildina perfekti pieskaņots vīns.
Kā ievērības cienīgs restorāns jāmin arī izcilais Mörwald Kloster Und (Undstrasse 6), ko īpaši izcēlis arī Relais&Châteaux, kas savos sarakstos apvieno labākos pasaules gourmet restorānus un viesnīcas vēsturiski zīmīgās vietās. Kā sakrālās un sekulārās pasaules krustpunktā Mörwald Kloster Und šodien mājo vēsturiskā klostera velvēs ar idillisku iekšējo pagalmu. Restorānu raksturo izcila apkalpošanas kultūra, bet piedāvājumu - gan gourmet uzkodu klāsts, gan nopietnāki pamatēdieni.

Gästehaus Einzinger (Steiner Landstraße 82, cena no 38 EUR) ir viesu nams, kura vēsture sniedzas jau 1556. gadā - savulaik tas kalpojis kā tirdzniecības nams ar iespaidīgiem divviru vārtiem, apakšstāva noliktavām, bet durvis augšstāva arkādē izvedušas uz dažādām bodītēm, savukārt šodien to vietā iekārtotas istabiņas - citai dots nosaukums „Aptieka", citai - „Šūšanas bode", ēkā izbūvēti arī apartamenti. Namā kūsā dzīvība pat tad, kad viesu nav - turpat dzīvo saimnieku ģimene, kaķis un mazie, skaļie kanārijputniņi.

Savulaik Kremsas turīgie ļaudis, saprazdami skološanās lielo nozīmi, aizsāka iniciatīvu par labu skolu un universitāšu izveidi. Šobrīd Kremsa ir nozīmīgs Austrijas izglītības centrs - tā ir Donavas universitātes un vairāku citu dažāda līmeņa izglītības iestāžu mājvieta. Protams, skolas spēlē lielu lomu pilsētas sociālajā dzīvē, un tādējādi Kremsa kļuvusi par īstu studentu pilsētiņu.
Pati pilsētas teritorija aizņem niecīgu zemes sektoru, bet aiz apbūves robežām sākas plaši pakāpienveida vīna lauki. Un ja vien mācību telpas logi paveras uz nogāzes pusi, sapņaināki studenti daļu lekcijas pavada veroties pa logu uz vīna dārziem.

Foto: Kremsa
Foto: Karikaturmuseum Krems.
www.krems.at

Kremsa ir arī lielisks muzeju galamērķis - te rodams gan Vīna pilsētas muzejs, kas atrodas 13. gadsimta dominikāņu klosterī (Weinstadtmuseum, Körnermarkt 14), Moto muzejs, kurā apskatāmi retro divratu braucamrīki no pagājušā gadsimta sākuma (Ziegelofengasse 1), kā arī Karikatūru muzejs - Karikaturmuseum Krems (Steiner Landstraße 3a) ar slavenā austriešu satīriķa Manfred Deix pastāvīgo ekspozīciju un dažādām mainīgajām ekspozīcijām, kā, piemēram, nesen izstādīto austriešu ilustratora un karikatūrista Erich Sokol retrospekciju - „Playboy Cartoons". Karikatūru muzejs sniedz iespēju iepazīt specifisko austriešu humora izjūtu, kurā neiztrūkstošs izsmiekla objekts ir dažādi kartupeļdeguņi un ķiņķēziņi. Kā jau laikmetīgai pilsētai pieklājās arī Kremsai ir sava „mākslas jūdze" jeb Kunstmeile (www.kunstmeile-krems.at), kas stiepjas promenādē gar upi, un tās garumā rodami kultūras pasaulē tik iederošie gourmet restorāni, koncertzāles, galerijas un mākslas telpas.

Jaunā vīna sezona arī Vahavas ielejā sākas septembra nogalē ar tikko norūgušo Sturm - baltvīna vai sarkanvīna izpildījumā. Nedēļu pirms Mārtiņiem līdz decembrim visos krodziņos triumfē zoss ēdienkarte - citur tās ir vienkārši sutinātas zosis, citur jau sarežģītākās variācijas. Ap šo laiku jau var tikt pie īsta jaunā vīna (Jungwein), kas ir līdzīgs franču Beajolais. Īpaši rekomendējams ir kvalitatīvais Grüner Weltliner.

Savukārt Ziemassvētku tirdziņa - WeihnachtsMarkt - laikā Kremsā var baudīt ceptus kastaņus, uz ielas ceptas pankūkas, tradicionālo Kremsas aprikožu punšu, ko gatavo no vietējā aprikožu liķiera (piemēram, Marillen Liqueur no Bailoni brūža, www.bailoni.at), sarkano vai balto Glühwein, kas sastopams tikai baltvīna novadā un ir ļoti garšīgs.

www.krems.gv.at

 

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: