GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Grenlande

Citādi maršruti

IZVĒLIES AUTORU

Pasaules lielākā salaCeļojums laika mašīnāTīra un neatšķaidīta eksotika

Grenlande

Pasaules lielākā sala« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Citādi maršruti · Eiropa · dānija · Grenlande · Lato Lapsa

Pasaules lielākā sala

Autors: Lato Lapsa0 ATSAUKSMES

Pasaules lielākā sala

Grenlande ir viens no tiem ceļojuma galamērķiem, kurā veiksmīgi apvienojusies daļa civilizācijas neskartās dabas un cilvēka dedzīgā vēlme to apbrīnot un iemūžināt. Pasaules lielākā sala, kuru apdzīvo tikai nedaudz vairāk par piecdesmit ar pusi tūkstošiem cilvēku, fascinē ar polārajam lokam raksturīgo nepakļaušanos dienas un nakts maiņām, ar grandioziem ledājiem, kuri klāj lielāko daļu „zaļās zemes" un ar spēju sekot līdzi laikam, piedāvājot pat četrzvaigžņu ērtības tūristu pārpludinātākajās salas vietās.
Nokļūšana līdz Dānijas pārvaldītājai salai ir dārga vai ļoti dārga. Ceļš uz Ziemeļu paradīzi ved no Kopenhāgenas un Reikjavikas, kur gaisa satiksmi nodrošina attiecīgi Air Greenland un Air Iceland. Salas ģeogrāfiskās un ģeoloģiskās īpatnības lielo Airbus lidmašīnu nosēšanos atļauj tikai divās Grenlandes pilsētās - Kangerlussuaq un Narsarsuaq, no kurām neviena nav galvaspilsēta. Biļetes uz aizjūras salu iespējams pasūtīt arī internetā, taču kompāniju izpratne par e-biļetēm ir diezgan īpatna: maksājat un pasūtāt jūs internetā, taču lidmašīnā (vismaz Air Greenland gadījumā) tiksiet tikai ar papīra biļeti, kas jums būs jāsaņem aviokompānijas birojiņā Kopenhāgenas lidostā.
Ja iepriekš nolemts minētajās lidostas pilsētās (un tur tiešām lāga nav ko darīt) pārāk ilgi neuzkavēties, vēlams laikus rezervēt vietu arī „ledāju zemes" iekšējiem lidojumiem. Tā kā Air Greenland ir pilntiesīgs savas jomas monopolists, var gadīties, ka ceļošanai Grenlandē, jo īpaši vasarā, brīvu vietu gaisa pārvadātājā vairs nav. Būdama Dānijas Karalistes autonoma sastāvdaļa, Grenlande bez vīzām apmeklējama tiem ceļotājiem, kuriem tās nav nepieciešamas, dodoties uz pašu Dāniju.

Atrazdamies pagaras rokas stiepiena attālumā līdz Ziemeļpolam, Grenlande zina savu vērtību, tāpēc salas viesiem jārēķinās ar viesnīcām, kuru cenas Eiropas hoteļu izmaksas pārsniedz līdz pat trim reizēm. Ja maciņam tas skādi nedara, lielākajās pilsētās atradīsiet arī pa kādai zvaigžņotai viesnīcai, kuras labākajā gadījumā numuriņu piedāvā vidēji par 800 DKK (dāņu kronas), t.i., 80 līdz 90 latiem, bet augšējā robeža liks šo summu dubultot. Turklāt īpaši jūs neglābs arī tā sauktās jūrnieku mājas jeb seamen's home (Somandshejm) - grenlandiešu izpratnē jūrnieki ir gana turīgi ļaudis. Taupīgāki tūristi kā galvaspilsētā, tā civilizācijas neskartākajās vietās iecienījuši kopmītņu tipa izmitināšanu hosteļos (tādi atrodami dažās tūristu iecienītākajās pilsētās - piemēram, Ilulisatā), istabas izīrēšanu vietējās ģimenes mājās vai apmešanos īpašās salas viesiem ierādītās palīgtelpās, piemēram, sporta zālē. Atsevišķa tualete un vannas istaba šādās vietās ir retums, vēderu varēsiet iepriecināt lielākoties tikai brokastīs un angļu valodu nāksies aizstāt ar dāņu mēli. Tai pat laikā izmaksas personiskajam budžetam būs līdz pat trim reizēm tīkamākas, nekā dzīvojot kādā nedārgā viesnīcā. Nereti salas viesu skaits ir tik liels, ka bez iepriekšējas rezervācijas viesnīcās brīvu istabiņu var nebūt. Šādā situācijā prātīgākais ir doties uz tuvāko informācijas centru vai ciema padomi un lūgt palīdzību tur.
Satraukumam par ēdienu dažādību nav pamata, jo, kamēr salas senākie iedzīvotāji turpina medīt roņus un vaļus (pēdējos bieži vien ne gluži legāli), pilsētu restorānos un citās ēstuvēs izsalkumu var remdēt ar visai tradicionālu eiropiešu maltīti, kas lielākoties pagatavota no iepriekš saldētiem produktiem. Lielākajās pilsētās turklāt ir pamatīgi pārtikas supermārketi, mazākajās un ciematos - veikaliņi, kuros tāpat vienmēr nopērkami pirmās nepieciešamības produkti.

Foto: Pasaules lielākā salaFoto: Pasaules lielākā salaFoto: Pasaules lielākā sala

Dodoties uz Grenlandi, autovadītāja apliecību varat droši atstāt mājās, jo īpaši daudz ceļu, pa kuriem pārvietoties jūsu spēkratam, sniegotajā inuītu zemē nav. (Ap lielākajām pilsētām gan ir nelieli ceļu tīkli, un vispār jau automašīnu Grenlandē pietiek.) Tā vietā fantastiskus skatus no putnu lidojuma varēsiet baudīt, izmantojot gaisa satiksmi - starppilsētu lidmašīnas un helikopterus, ar kuriem pat pusstundas lidojums gan izmaksās ne mazāk kā 100 latu.
Tajās ostās, kuru krastos ūdens neaizsalst arī aukstākajos mēnešos, savus pakalpojumus visa gada garumā piedāvā kuģīšu īpašnieki. (Nu, varbūt ne īsti piedāvā - šeit vispār lielākajai daļai cilvēku ir labi tā, kā ir, - taču kuģīši kursē pēc noteikta maršruta un grafika.) Mazāka kuģīša nofraktēšana ir pieejama arī katram iebraucējam, taču jāņem vērā gan tas, ka kuģīša pašizmaksa krietni vien sadārdzina cenas tieši rudens un ziemas sezonā, kad tūristu pieplūdums ir mazāks, turklāt viesu pārvadāšana nenotiek pēc stingra grafika un lielos ātrumos. Līdz ar to pat galvaspilsētā Nuukā jūs dienām ilgi varat deldēt tūrisma kompāniju slieksni, dīcot pēc kāda piekrastes vaļu aplūkošanas kuģojuma, bet atbilde būs viena: vai nu jūs maksājat par visu kuģīti (un tie jau ir vismaz vairāki simti latu), vai arī gaidāt, kad uz kuģojumu pieteiksies vēl vismaz, teiksim, pieci vaļu fani.
Neskatoties uz to, ka pat Grenlandē iespējams baudīt nakts dzīvi kādā no galvaspilsētas viesnīcām (ļoti nūģīgu) vai naktsklubiem (kaut kas līdzīgs ir arī šeit), ledāju zeme pievilcīgāka liksies mežonīgas dabas mīļotājiem un tiem, kas uzdrīkstas izaicināt savu garīgo un fizisko spēku. Apbrīnot skaistākos Mātes Dabas nostūrus piedāvā gandrīz katra sevis cienīga pilsētiņa, kas tūristus mēģina iekārdināt ar pāris stundu gariem lidojumiem vai braucieniem suņu pajūgā balto ledāju, aisbergu, klinšu un niecīgās floras un faunas iepazīšanai. Turklāt tieši tik daudz, cik vēlaties - piedzīvojums 12 līdz 15 īpaši dresētu suņu vadībā var ilgt kā pāris stundas, tā pāris nedēļas. Tiesa, ņemiet vērā, ka Dienvidgrenlandē vasarā cilvēki pamanās izaudzēt pat kartupeļus. Tas nozīmē, ka ne jebkurā gadalaikā un vietā šeit varat tikt pie brauciena suņu pajūgā, - ir vajadzīgs sniegs, un ir vajadzīga ziema. Savukārt īsta laimes spēle ir ziemeļblāzmas gaidīšana - ne katru nakti Saule nodrošina pietiekamu elektromagnētisko daļiņu plūsmu, un nebūt ne tik bieži naktis šeit it skaidras un bez mākoņiem.

Foto: Pasaules lielākā salaFoto: Pasaules lielākā salaFoto: Pasaules lielākā sala

Drosmīgākie tūristi, kas jūtas fiziski un emocionāli tam gatavi, dodas vairāku dienu vai pat nedēļu ilgā gājienā pāri Grenlandes ledājiem, līdz mielēm izbaudot sniega vētras, gulēšanu teltīs un kāpšanu klintīs. Šādai avantūrai nepieciešamas ne tikai īpašas atļaujas, kas sagādājamas jau Kopenhāgenā, bet arī silts un ūdensizturīgs apģērbs, telts, kas spēj pārciest nelabvēlīgus laika apstākļus, guļammaiss, aptieciņa, virve, nazītis, GPS, karte un daudzas citas lietas, par kuru nepieciešamību zina vien pieredzējuši pārgājienu dalībnieki. Ik uz soļa jāatceras, ka „zaļā zeme" nav kūrorts, bet gan vieta, kur aizklīstot pārāk tālu un nokļūstot nelaimē, mobilā telefona zvans pārklājuma neesamības dēļ var nebūt glābiņš.
Gājienam visu vajadzīgo ieteicams iegādāties tepat mājās - tas būs krietni vien lētāk, turklāt piedāvājums pašā Grenlandē niecīgā iedzīvotāju skaita dēļ nav pārāk plašs.
Ja esat iecerējuši ceļojuma laikā doties arī uz salas tālākajiem ziemeļiem, ieteicams darīt to agrā vasarā, jo gaisa transports uz ziemeļu reģiona pilsētām Qaanaaq (tā pati leģendārā Thule, kura pārcelta nedaudz tālāk pēc amerikāņu militāristu „lūguma") siltajā sezonā kursē 2 reizes nedēļā, kamēr ziemā - tikai reizi septiņās dienās. Ja vien neesat īpaši izturīgs, mūžīgo ledāju apskatei mīnus 30 grādu temperatūrā noderēs dūnu jaka un termoveļa, kamēr salas dienvidos jūlijā gaiss iesilst pat tik daudz, ka noderēs līdzi paņemtais krekliņš ar īsām rociņām. Šī sala ir tik īpatna, ka tās ziemeļaustrumos atrodami pat īsti tuksneši, kur polārajā vasarā gaiss iesilst pat līdz plus 30 grādiem un vairāk.
Sauju sniega kā suvenīru no Grenlandes līdzi nepaņemsiet, taču tā vietā mazos veikaliņos, tūrisma centros, viesnīcās atradīsiet akmens, kaula un ziemeļbriežu ragu izstrādājumus, tai skaitā rotaslietas. Vietējiem iedzīvotājiem pārdot atļauts arī suvenīrus, kas pagatavoti no roņādas un vaļa, piemēram, grebumus no narvaļa raga. Tā kā šos nieciņus izvest ārpus salas ir aizliegts, nāksies pārliecināt pārdevējus, ka tas jums nemaz nav prātā un fakts, ka reāli muitas kontrole uz „zaļās zemes" nepastāv, jums arī nav zināms.

Viesnīcas

NUUKA

Lepnākā (un centrā vienīgā) ir sevi par „starptautisko" dēvējošā četrzvaigžņu Hotel Hans Egede ar 115 numuriņiem, restorāniem un Sky Line bāru viesnīcas augšējos stāvos, savukārt no „jūrnieku mājas" līdz centram augšup lejup jāsoļo vismaz pusstunda. Pieskaitīdama sevi trīs zvaigznīšu kategorijai, Seamen's Home tomēr nenodrošina atsevišķu vannas istabu visos numuriņos. Rēķinieties, ka brīvu vietu var nebūt ne vienā, ne otrā.

Hotel Hans Egede

Foto: Pasaules lielākā sala

Vienvietīgs numuriņš maksā sākot no DKK 1.395,-
Divvietīgs - no DKK 1.695,-

Adrese: P.O Box 289, DK-3900 Nuuk
Tel.:+299 32 42 22
Fakss: +299 32 44 87
E-pasts: info@godthaab.gl
www.hhe.gl

Nuuk Seamen's Home & Hotel

Foto: Pasaules lielākā sala

Vienvietīgs numuriņš maksā sākot no DKK 795,-
Divvietīgs - no DKK 1.095,-

Adrese: Marinevej 3, P.O. Box 1021, 3900 Nuuk
Tel.: +299 32 10 29
Fakss: +299 32 21 04
E-pasts: nuuk@soemandshjem.gl
www.soemandshjem.gl

ILULISATA

Tūristu paradīze, kas piedāvā veselas divas salīdzinoši luksusklases viesnīcas - Hotel Hvide Falk ar nieka 46 numuriņiem un Hotel Arctic (pat ar plānprātīga paskata alumīnija iglu, solāriju un saunu). No tām daudz neatpaliek arī Hotel Icefiord, kas īpaši iesakāms ļaudīm, kuriem Grenlandes brauciena neatņemama sastāvdaļa šķiet iespēja novērot aisbergus pa viesnīcas logu.

Hotel Hvide Falk

Foto: Pasaules lielākā salaFoto: Pasaules lielākā salaFoto: Pasaules lielākā sala

Vienvietīgs numuriņš maksā DKK 1.015,-
Divvietīgs - DKK 1.350,-

Adrese: P.O. Box 20, 3952 Ilulissat
Tel.: +299 94 33 43
Fakss: +299 94 35 08
E-pasts: hotel.h.falk@greennet.gl, reception@hotelhvidefalk.dk
www.hotelhvidefalk.dk

Hotel Arctic

Foto: Pasaules lielākā salaFoto: Pasaules lielākā sala

Vienvietīgs numuriņš maksā DKK 1,100,-
Divvietīgs - DKK 1,450,-
Igla - DKK 150,-

Adrese: P.O. Box 1501,3952 Ilulissat
Tel.: +299 94 41 53
Fakss: +299 94 40 49
E-pasts: info@hotel-arctic.gl
www.hotel-arctic.gl

Hotel Icefiord

Foto: Pasaules lielākā salaFoto: Pasaules lielākā sala

Ziemas sezonā: Vienvietīgs numuriņš maksā DKK 650,-
Divvietīgs - DKK 900,-
Vasaras sezonā: Vienvietīgs numuriņš maksā DKK 950,-
Divvietīgs - DKK 1.250,-

Adrese: Jørgen Sverdrupip Aqq. 10, P.O. Box 458, 3952 Ilulissat
Tel.: +299 94 44 80
Fakss: +299 94 40 95
E-pasts: hotel.icefiord@greennet.gl
www.hotelicefiord.gl

SISIMIUTA

Palielajā apdzīvotajā vietā labākā izvēle ir kārtējā Seamen's Home ar 30 numuriņiem vai četrzvaigžņu Hotel Sisimiut ar restorānu un konferenču zāli. Interjera ziņā viesnīca gan aizķērusies kaut kur tālajos septiņdesmitajos.

Sisimiut Seamen's Home & Hotel

Foto: Pasaules lielākā sala

Vienvietīgs numuriņš maksā no DKK 695,-
Divvietīgs - no DKK 920,-

Adrese: Frederik D IX's Plads 5, P.O. Box 1015, 3911 Sisimiut
Tel.: +299 86 41 50
Fakss: +299 86 57 91
E-pasts: sisimiut@soemandshjem.gl
www.soemandshjem.gl

Hotel Sisimiut

Foto: Pasaules lielākā salaFoto: Pasaules lielākā sala

Numuriņš maksā vidēji DKK 1.350,-

Adrese: Aqqusinersuaq 86,P.O. Box 70, 3911 Sisimiut
Tel.: +299 86 48 40
Fakss: +299 86 56 15
E-pasts: reception@hotelsisimiut.gl
www.hotelsisimiut.gl

AASIAATA

Mazajā zvejnieku pilsētiņā labākā izvēle ir Seamen's Home ar nieka 28 numuriņiem. Tā atrodas cieši blakus ostai un uz kuru no centra var nonākt arī pa taisno, līkumojot starp krastā izvilktiem kuģīšiem un dzinēju detaļām.

Aasiaat Seamen's Home & Hotel

Foto: Pasaules lielākā sala

Vienvietīgs numuriņš maksā no DKK 695,-
Divvietīgs - no DKK 920,-

Adrese: Sammiarneq 9, P.O. Box 216, 3950 Aasiaat
Tel.: +299 89 27 11
Fakss: +299 89 29 10
E-pasts: aasiaat@soemandshjem.gl
www.soemandshjem.gl

NARSARSUAKA

Miniatūra apdzīvotā vieta - faktiski tranzīta punkts, kur visa naktsmāju izvēle ir jauniešu hostelis un nošņurkušais Hotel Narsarsuaq, kur atsevišķu vannas istabu visos numuriņos neatradīsiet.

Narsarsuaq Youth Hostel

Foto: Pasaules lielākā salaFoto: Pasaules lielākā sala

Izmaksas:
Pieaugušajiem - DKK 225,-
Bērniem (2 līdz 11 gadi) - DKK 115,-
Telts (vienai personai) - DKK 115,-
Guļammaisa īre (uz nakti) - DKK 50,-

Adrese:P.O. Box 58, 3923 Narsarsuaq
Tel.: + 299 66 52 21
Mob.: +299 49 73 71
Fakss: +299 66 54 22
E-pasts: info@blueice.gl
www.blueice.gl

Hotel Narsarsuaq

Foto: Pasaules lielākā sala

Vienvietīgs numuriņš bez atsevišķas vannas istabas maksā no DKK 695,-
Divvietīgs numuriņš bez atsevišķas vannas istabas - no DKK 880,-

Adrese: P.O. Box 504, 3923 Narsarsuaq
Tel.: +299 66 52 53
Fakss: +299 66 53 70
E-pasts: reception.narsarsuaq@glv.gl
www.airporthotels.gl

KVAANAAKA

Hotel Qaanaaq ir vienīgā iespēja - nebrauciet šurp, ja nespējat dalīt vannasistabu ar kādu citu Tūles viesi.

Hotel Qaanaaq

Foto: Pasaules lielākā salaFoto: Pasaules lielākā salaFoto: Pasaules lielākā sala

Adrese: P.O. Box 88, 3971 Qaanaaq
Tel.: +299 97 12 34
Fakss: +299 97 10 64
E-pasts: hansje@greennet.gl

KANGERLUSUAKA

Saprātīgākais variants ir palikt turpat miniatūrās lidostas ēkā ierīkotajā viesnīcā, kur vismaz pie rokas ir viss pieejamais transports, ēdināšana un tūrisma birojs, kā arī visnozīmīgākais - Air Greenland birojs.

Hotel Kangerlussuaq & Conference Center

Foto: Pasaules lielākā sala

Vienvietīgs numuriņš ar atsevišķu vannas istabu maksā DKK 1,095.-
Divvietīgs numuriņš ar atsevišķu vannas istabu - DKK 1,295.-

Adrese: P.O. Box 1006, 3910 Kangerlussuaq
Tel.: +299 84 11 80
Fakss: +299 84 12 84
E-pasts: kangbook@glv.gl
www.airporthotels.gl

Raksts ievietots 2007.gadā

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: