GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Bordo

Baudītāja ceļvedisCitādi maršrutiKultūra

IZVĒLIES AUTORU

Vīna reģionsVīnadarītavas un pilisVīna reģiona pērles

Bordo

Vīnadarītavas un pilis« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Citādi maršruti · Eiropa · francija · Bordo · Romāns Komars

Vīnadarītavas un pilis

Autors: Romāns Komars0 ATSAUKSMES

Grāmatās par izsmalcinātākajiem vīniem un to vēsturi visbiežāk minētais vārds nenoliedzami ir Bordo. Francijas dienvidrietumu reģions, kas ar karalisko dzērienu spēj piepildīt tikpat daudz koka mučeļu, cik dažas vīndarīšanas valstis kopā, vairumam cilvēku asociējas ar grandiozām, torņu ieskautām pilīm, zaļojošiem dārziem vairāku hektāru platībā, laipniem un atsaucīgiem vīndariem, karalisku uzņemšanu un vīna degustācijām. Diemžēl lielākā daļa no vidēji trīspadsmit ar pus tūkstošiem piļu ne tuvu nav apveltītas ar grāmatās minēto burvību. Nejūtieties pārsteigti, kad jūsu priekšā ēka, kas pēc skata līdzinās parastam šķūnim un kurā atvēlēta vieta vien grābeklim, lāpstai un citiem vīna novākšanai nepieciešamiem atribūtiem, leposies ar plāksnīti, uz kuras rakstīts nekas cits kā - chateau (tulkojumā no franču val. - pils). Visticamāk, ka uz veikalā vai restorānā iegādātas pudeles etiķetes attēlotā pils reālajā dzīvē izskatās tieši tā.

Protams, vīna lielvalstī netrūkst arī tādu piļu, kuru skaistums un elegance nav tikai pārspīlēta ilūzija, tāpēc pilnvērtīgi to burvību un vīna garšu ietiecams baudīt pavasarī, kad vīnogu ķekaros parādās pirmie ziedi, vai septembra vidū, kas ir ražas vākšanas laiks. Jebkurā gadījumā vēlams par vīndaru aizņemtību painteresēties jau laikus, vizīti saskaņojot ar e-pasta palīdzību, savukārt vasaras karstākajos mēnešos, kad Bordo pārņēmusi neciešama svelme un atvaļinājums, labāk aprobežoties ar pagājušā gada krājumiem.

Arkašona

Foto: Vīnadarītavas un pilisFoto: Vīnadarītavas un pilis

Arkašona, nelielā piekrastes pilsētiņa, kurā dzīvo tikai vienpadsmit ar pusi tūkstoši iedzīvotāju, atrodas aptuveni 60 km attālumā no Bordo, un ir paradīze tiem, kam tuvas jūras un okeāna veltes. Katrs sevis cienīgs pilsētas restorāns lepojas ar jūras ķemmītēm, dažāda veida gliemenēm, garnelēm, krabjiem un, protams, vislabākajām austerēm Francijā - to visu sabojāt varētu tikai slikts pavārs. Diemžēl medaļai ir arī otra puse - ēdienkartē orientēties iespējams tikai, zinot franču valodu, laikā no pulksten trijiem līdz septiņiem pēcpusdienā un pēc vienpadsmitiem vakarā ēst gribētājus apkalpos vienīgi tur dzīvojošie ārzemju, jo īpaši, krievu uzņēmēji. Visbeidzot, ja vien tas nav Mišelina zvaigznes cienīgs restorāns, karaliska apkalpošana visticamāk izpaliks - kā tas mēdz būt tūristu pārpildītās pilsētās, viesmīlis labākajā gadījumā atkorķēs vīna pudeli un pasmīnēs, kad centīsieties runāt ar viņu angļu mēlē.

Bordo

Foto: Vīnadarītavas un pilis

Izsmalcinātu viesnīcu šai pilsētā netrūkst, taču zvaigznīšu skaits virs ieejas durvīm nebūt neliecina par patieso komfortu un viesmīlību. Dažiem Bordo viesiem laimējas apmesties tādā Blaye provinces divzvaigžņu viesnīcā kā Auberge du Porche, kur, pretēji franču nelokāmībai, ģimenes uzņēmuma pārstāvji Francijai raksturīgās niecīgās brokastis - kruasānu un džemu - pēc viesu lūguma papildinās ar latvieša vēderam tīkamāko omleti un kartupeļiem. Ja gaumi neapmierina piedāvātais šampanietis, varat būt droši, ka nākošajā dienā jau laikus uz galda stāvēs jūsu iecienītākā marka.

Bordo reģions

Foto: Vīnadarītavas un pilis

Pilnvērtīgi Bordo vīnu dažādību var apjaust, „izgaršojot" katru provinci abos Gironde upes krastos, turklāt apmaldīties nav iespējams - nekur uz vienu kvadrātmetru nav tik daudz ceļazīmju kā Bordo. Populārākais reģiona vīnu apgabals Medoka (Medoc) slavens ar tādām provincēm kā St-Estephe, Pauillac, St-Julien un Margaux, kur nieka desmit līdz piecpadsmit kilometru attālumā viena no otras vīna baudītājus gaida tādas ievērības cienīgas pilis kā Château Palmer, Château Pichon Longueville Baron un daudzas citas. Savukārt upes labajā krastā garšas kārpiņas ieteicams palutināt ar Saint-Emilion un Pomerol provinču sarkanvīniem.

Chateau Palmer

Foto: Vīnadarītavas un pilis

Château Palmer ir viena no tām pilīm, par kuru daiļrunīgi raksta vīnu grāmatu autori un kas patiešām atbilst aprakstam. 19. gadsimta vidū celtā Margo (Margaux) provinces pils savus ciemiņus sagaida gluži kā glezna - eleganta fasāde, konusveida tornīši un trīs vējā plīvojoši karogi. Arhitekts Charles Burguet veiksmīgi apvienojis klasisko, baroka un renesanses stilu, paspilgtinot kalna nogāzē augošo Merlot un Cabernet Sauvignon vīnogulāju klātbūtni. Pils lielākais lepnums - vīna darītava - celta 1995. gadā, tāpēc atspoguļo pašas jaunākās tendences vīna fermentācijā.

Adrese: Cantenac, 33460 Margaux
Tel.: +33 (0) 5 57-887272
Fakss: +33 (0) 5 57-883716
www.chateau-palmer.com

Chateau Pichon Longueville Baron

Foto: Vīnadarītavas un pilis

Klasiskā Pauillac provinces pils, kuras vīna dārzi plešas aptuveni 73 hektāru platībā, papildināta ar modernu piebūvi un strūklaku, kuras baseinā peld foreles un stores. Château Pichon saimnieks izrādīs ne vien pils gleznas, traukus un citus mākslas darbus, bet iepazīstinās ar mūsdienīgu vīna raudzēšanu nerūsējoša tērauda mucās.

Adrese: 33250 Pauillac
Tel.: +33 (0) 5 56 73 17 17
Fakss: +33 (0) 5 56 73 17 28
www.pichonlongueville.com

Chateau Cos d'Estournel

Foto: Vīnadarītavas un pilis

Louis Gaspard d'Estournel radītais vīns šodien iemiesojies 173 akru vīnogulāju plašumā, bet virs ieejas arkas pils viesus sagaida šī vīna radītājam tik tuvie lauvas un vienradža tēli, simbolizējot spēku un skaidrību. Savu zinātkāri pils ciemiņi var remdēt viesojoties ne tikai vīna darītavā, kurā radīta viena no labākajām Saint-Estèphe karaliskajām dzirām, bet arī muzejā (Museum de Cos), kas veltīts fantastiskā īpašuma vēsturei.

Adrese: 33180
Tel.: +33 (0) 5 56 73 15 50
Fakss: +33 (0) 5 56 59 72 59
Epasts: estournel@estournel.com
www.cosestournel.com

Chateau Pichon - Longueville - Comtesse De Lalande

Foto: Vīnadarītavas un pilis

Pauillac provinces pils zīmīga ar lielisku tradicionālā un mūsdienīgā apvienojumu - katru gadu vairāk kā simt cilvēku pulcējas, lai ar pašu rokām novāktu vīnogu ražu, savukārt fermentēšanas procesā izmantotas augstākās tehnoloģijas nerūsējoša tērauda tvertnes. Pilī rodama arī iespaidīga mākslas darbu kolekcija.

Adrese: 33250 Pauillac
Tel.: +33 (0) 5 56 59 19 40
Fakss: + 33 (0) 5 56 59 29 78
Epasts: pichon@pichon-lalande.com
www.pichon-lalande.com

Chateau Malescot St. Exupery

Chateau Malescot St. Exupery piedāvā ne tikai vienu no labākajiem Grand Cru klasei piederošajiem Margaux vīniem, bet arī laipnu un draudzīgu uzņemšanu. Chateau saimnieks un galvenais darbu pārraudzītājs Jean-Luc Zuger laipni izrādīs grezno pili un izstāstīs par jaunākajām tendencēm vīna darīšanā, kurā tradicionālās vērtības apvienotas ar svaigākajām inovācijām.

Adrese: 33460 Margaux
Tel.: +33 (0) 5 57 88 70 68
Fakss: +33 (0) 5 57 88 35 80
www.malescot.com

Chateau Leoville-Las-Cases

Second Cru klases vīns, kas kopš 20 gadsimta vidus nonācis Delon ģimenes uzraudzībā, uzskatāms par vienu no labākajiem, kas atrodams St-Julien provincē. Pils vēsturiskā izcelsme meklējama Franču Revolūcijas laikā, kad, būdama Chateau Leoville sastāvdaļa, tā tika uzskatīta par lielāko vīna pili Medokas apgabalā. Vēl šodien tā ir apskates vērta brīnišķīgās arhitektūras un, protams, vīna dēļ.

Adrese:33250 St-Julien-Beychevelle
Tel.: +33 (0) 5 56 73 25 26
Fakss: +33 (0) 5 56 59 18 33
www.leoville-las-cases.com

Vērts zināt

- Diemžēl ne visas Bordo reģiona pilis līdzās vīna darīšanai uzņem arī ciemiņus, turklāt izsmalcinātākās no tām labvēlību izrāda vien īpašiem viesiem, jo īpaši Pomerol provincē. Ja tāds neesat, var gadīties, ka ar šaujamo rokās jūs dārza alejā aiztur pils dārznieks.

- Augsta līmeņa vīna degustācija ietver gardas pusdienas vai vakariņas ar šampanieti aperitīvā un vecāka gada gājuma viesmīļiem, kas nemanāmi un gluži kā spoki apkalpo viesus maltītes laikā. Ar pils apmeklētājiem tiekas pats vīndaris un pils īpašnieks, vakariņu noslēgumā pārsteidzot ar kādu no saviem visizcilākajiem vīniem, kura cena var sasniegt pat tūkstoti un vairāk eiro par pudeli.

- Vidusmēra vīnu pazinējam pietiks ar nieka 60 minūtēm, lai apskatītu vīna dārzus, pili un tās dvēseli - vīna pagrabu, lai nodegustētu pils pirmo, otro, trešo un citus vidēji sekmīgu gadu sarkanvīnus, kā arī lai iepirktu vajadzīgus un nevajadzīgus suvenīrus - sākot no vīna pudelēm un glāzēm ar pils logo, beidzot ar sieviešu lakatiņiem un grāmatām. Pilīs, kurām tūrisms ir vitāli svarīgs, franči pārkāpj pāri saviem principiem un, atkarībā no ciemiņu nacionalitātes, cenšas runāt arī angliski, daudzviet pat krieviski.

- Nav svarīgi, vai tas ir zīdainais Margo vīns, masīvie un muskuļainie Paulillac un St-Julien sarkanvīni, vai arī St-Estephe, ar tiem piemītošo zemes raksturu un smaržu, tie visi kā viens labāk garšos Bordo reģionā, nekā simtiem kilometru attālumā mājās. Ar pils saimnieka stāstu un tradīcijām apburtais vīns uzsūc katras pils auru, kas zūd, sēžot birojā vai pie restorāna galda. Tāpēc, pirms iepirkt vairākas kastes nodegustētā vīna, ieteicams pasūtīt tikai tā paraugus un spriest par karaliskā dzēriena garšu parastos mājas apstākļos.

Raksts ievietots 2007.gadā

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: