GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Batumi

Citādi maršruti

IZVĒLIES AUTORU

Gruzijas reibinošais skaistums un kolorītsGruzijas reibinošais skaistums un kolorīts

Batumi

Gruzijas reibinošais skaistums un kolorīts« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Citādi maršruti · Eiropa · gruzija · Batumi · Kirils Kirasirovs

Gruzijas reibinošais skaistums un kolorīts

Autors: Kirils Kirasirovs1 ATSAUKSME

Gruzijas reibinošais skaistums un kolorīts

Foto: Gruzijas reibinošais skaistums un kolorīts

Tbilisi atklāšanu ieteicams sākt ar karsto sēravotu pirtīm, kuras viegli atpazīstamas pēc kupolveidīgu ķieģeļu jumtu grupējuma - vecpilsētas rietumos, netālu no Metekhi tilta. Pirts apmeklējums lieliski "pārstartē” apziņu un sagatavo jaunas pilsētas iepazīšanas piedzīvojumam. Specifiskais sēra aromāts, papildināts ar zvilnēšanu karstā baseinā un vietējo pirtnieku melodisko čalošanu, kas spēcīgi rezonē sfēriskajos griestos, noved teju transa stāvoklī. Pirts patiesi ir lieliska vieta, kur ieklausīties vietējās valodas savdabībā. Pirtnieki kailo apmeklētāju vidū atpazīstami pēc šortiem. Par 10-20 lariem nolīgti, tie noberzīs jums pamatīgu kārtu kosmisko putekļu, tad, iemērcot putu mākonī, izmasēs pilnīgi padevīgu un gatavu sākt savu pirmo dienu jaunajā pilsētā ar atvērtu un, gandrīz kā bērnam, tīru skatu uz dzīvi.

Publiskas Tbilisi ir tikai divas pirtis, pārējās - izīrējamas privāti. Pirts “Nr. 5” ir laba vīriešiem, taču sieviešu nodaļā tai nav sēravota baseina, tāpēc sievietēm labāk izvēlēties otru publisko pirti “Mirzoev”, kas atrodas mazliet augstāk kalnā (ieeja 3 lari).

Foto: Gruzijas reibinošais skaistums un kolorītsFoto: Gruzijas reibinošais skaistums un kolorīts

Tbilisi vecpilsēta ir satriecoši skaista un kolorīta. Ēkas šeit ietinušās kāpelējošos vīnogulājos un iekšpagalmos paveras idilliskas bērnības pasaule. Arhitektoniski interesantas ir plašās verandas, kas kā vainagā aptver namus un kurās noris aktīva iemītnieku socializācija. Atliek nogriezties no lieliski restaurētās vecpilsētas daļas kādā klusākā sānielā un skatam pavērsies, lai arī bieži nolaistā stāvokli esoši, ārkārtīgi skaisti nami un mājīgi pagalmi, kuru atmosfēra jūs pavisam nemanāmi ievilks kādus gadu desmitus senā pagātnē.

Foto: Gruzijas reibinošais skaistums un kolorīts

Viena no vecpilsētas kultūrbaudījuma vietām ir Marionešu teātris, kuru izveidojis Revaz Gabriadze - filmas “Kin-dz-dza!”, “Mimino” un citu padomju laika kulta filmu scenārists, multi-talantīgs mākslinieks, režisors, skulptors... Arī sava marionešu teātra ēkas arhitektūru viņš radījis kā eklektisku formu un materiālu sakausējumu, taču ļoti izjustu un ar sirdi veidotu. Teātris tagad arī kļuvis par vienu no pilsētvides intriģējošākajiem pieturpunktiem. Izrādes šeit notiek nedēļas nogalēs. Ieteicams apmeklēt izrādi “Staļingradas kauja”, kura tiek spēlēta jau 18. gadu.

Kā jaukas draugu kompāniju tikšanās vietas pilsētas senajā daļā minamas Moulin Electric, kas ir patīkama kafejnīca, ērti iekārtojusies sinagogas pagalmā, Pur-Pur – leģendārs restorāns pie Gudiašvilli skvēra, Literatūras kafejnīca uz tūristu iemīļotās Šardin ielas, un Bar Laboratorium.

Vecpilsētā vērts apmeklēt arī neatkarīgo Royal District Theatre, kas piedāvā svaigu, eksperimentālu teātra valodu. Neraizējaties, ja gruzīnu valodu nesaprotat, arī šāda teātra pieredze ir tiešām ļoti saistoša – visa jūsu uzmanība būs vērsta uz aktieru ķermeņa valodu un enerģiju pārvietošanos telpā, ko vērojot pamazām atskārstat, ka saprast var arī bez vārdiem - jo stāsti, kā vienmēr ir par to pašu - mīlestību vai tās trūkumu cilvēka dzīvē.

Vakara nobeigumā varat ar funikulieri uzbraukt kalnā virs vecpilsētas un izbaudīt naksnīgās pilsētas skatu - uguņu piebārstīto ieleju.

Esot Tbilisi obligāti jāvelta arī kāda diena Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja apmeklējumam, kas ir visu Gruzijas reģionu tradicionālās arhitektūras, sadzīves un tautas mākslas piemēru apkopojums 72 (!) hektāros. Droši vaicājiet pēc gida un neskopojieties ar jautājumiem. Šeit pavadītais laiks bagātinās jūs ar dziļāku izpratni par Gruzijas etno-ģeogrāfiju. Apmeklējuma nobeigumā varat atpūsties muzeja restorānā Račis Ubani, no kura terasēm paveras lieliski skati un virtuve sagādā patiesu baudu. Muzejs ir izpleties kalnā pie Bruņurupuču ezera, un visērtāk turp doties ar taksometru, kas izmaksās 10-15 larus.

Piebilde par taksometriem: neraugoties uz to, ka degvielas dārdzība šeit neatpaliek no Eiropas, taksometri, kas ir privāta aktivitāte, maksā ārkārtīgi lēti – pārvietošanās centra robežās ap 5 lariem (mazāk kā 2 lati). Tbilisi ir arī Metro, kas darbojas ar priekšapmaksas kartēm (šīs pašas kartes var lietot arī vecpilsētas funikulierim).

Tbilisi baznīcas, protams, ir atsevišķa stāsta vērtas - pilsētnieku mīlētas un neticami skaistas - ārēji lakoniskas, pelēcīgas akmens fasādes, kurām tuvojoties, atklājas kalto rakstu greznums un iekšā valdošais sveču un ikonu zeltainais siltums. Pilsētā rodamas arī vēl dažas baznīcas, kuru jumti klāti glazētiem dakstiņiem zilganzaļos toņos - viena no tādām vecpilsētā ir pamesta armēņu baznīca pie Sudraba ielas. Padomju laikā tajā atradās grāmatu noliktava, kura izdega. Gandrīz metru biezajā, izdegušo grāmatu pelnu slānī vēl ilgi varēja atrast pārsteidzošas vēsturiskas liecības.

Tbilisi kultūrslānis ir ļoti biezs - atliek vien mazliet parakties un iespējams uziet īstus arheoloģiskus dārgumus. Tā kā pilsēta nemitīgi tiek būvēta un celta - visapkārt mūrē, kaļ un rok. Jaunbūvju būvbedrēs vērojams arī aktīvs arheologu darbs. Ar arheoloģiskiem artefaktiem un kultūras mantojumu varat iepazīties Gruzijas Nacionālajā muzejā, kas atrodas uz pilsētas centrālās - Rustaveli ielas, uz kuras atradīsiet arī Nacionālo Galeriju, Operu, Teātri un citus nozīmīgus kultūras objektus.

Foto: Gruzijas reibinošais skaistums un kolorītsFoto: Gruzijas reibinošais skaistums un kolorīts

Pilsētas centrā rodami arī izcili Jūgendstila arhitektūras nami ar fantastiskām trepju telpām, čuguna lējuma kāpnēm un maģiskām fasādēm. Kā jauna tendence pilsētā vērojama milzīgu līdzekļu investēšana ne vien restaurēšanā, bet arī modernajā arhitektūrā – futūristiskais Miera tilts, sēņveidīgā municipalitāte, topošā cauruļveida koncertzāle... Ne visi šie eksperimenti gan organiski iekļaujas pilsētas koptēlā un no vietējiem dzirdēsiet gana daudz kritikas pilsētas modernizācijas sakarā.

Foto: Gruzijas reibinošais skaistums un kolorītsFoto: Gruzijas reibinošais skaistums un kolorītsFoto: Gruzijas reibinošais skaistums un kolorīts

Tā kā tīkama kompānija un ēdiens ir vienas no būtiskākajām kaislībām, ap kurām griežas gruzīnu dzīve, vērs pieminēt arī virtuves un labas atmosfēras baudīšanas vietas pilsētas centrālajā daļā.

Melnā Lauva (Shavi Lomi) ir manis paša iemīļotākā vieta. Šeit Gruzijas virtuvi var nobaudīt vairāk radošā - mazāk tradicionāli pasniegtā veidā. Sezonā iesaku bazilika mājas limonādi. Savu pasūtījumu gaidot, saņemsiet bezmaksas uzkodu, kas mazinās izsalkuma radīto spriedzi un padarīs jūsu uzturēšanos šeit tīkamu jau no pirmajām minūtēm (sīkums, bet patīkami). Restorāns, kas iekārtots puspagrabā - bijušā dārzeņu un vīna glabātavā, ir bezgala mājīgs, un velvjveidīgā māla ķieģeļu telpa liek justies kā Jonasam milzu vaļa vēderā.

O Moda, Moda – vieta kur, kā liecina nosaukums, līdztekus labai ēšanai, dzeršanai un pļāpāšanai, var ienirt arī unikālu tērpu un aksesuāru pasaulē, iespējams atstājot restorānu ne vien labā omā, bet arī pilnīgi jaunā tēlā, kas viennozīmīgi ir rekomendējams piedzīvojums apjukušam tūristam. Restorāna interjeru veidojušas jaunas un talantīgas meitenes Nata un Keti no spēcīgākā Gruzijas dizaina zīmola - ROOMS.GE.

Restorāns Literatūras muzeja rajonā - ar teju neatrodamu ieeju, ja vien nav “kāds,” kas tevi turp aizved, tā kā iesākumā ieteicams meklēt to “kādu”. Šeit pasniedz, iespējams, garšīgākos hinkāļus pilsētā, kurus, kā nostāsti vēsta, gatavo īstie kalnu pavāri. Vīna glāze gan šeit ir pudeles cenā, kas ir lieliski, jo nedod iespēju pārmēru ar to aizrauties. Toties ēdienu cenas ir draudzīgas.

Veljaminov ir neliels, demokrātisks, klasisks nacionālās virtuves „ēstūzis”, kas ir pašu pilsētnieku labi apmeklēts – kas vien jau ceļotājam ir zināma garantija garšas autentiskumam, ēdiena kvalitātei un produktu svaigumam. Vietējie vīri te ilgi aizsēžas pie pusapēstiem galdiem - cigarešu dūmu apreibināti, pļāpādami pie Tarhuna limonādes, šņabja vai alus.

Mazliet neierasta šķiet gruzīnu tradīcija pasūtīt ēdienu ar plašu vērienu - parasti akurāt divas reizes vairāk kā iespējams apēst. Tas liek domāt, ka galda kultūra šeit ir vairāk pielīdzināma performancei vai uzvedumam, kur ēdiens ir scenogrāfija, kuras mērķis ir radīt svētkus ikdienā un bagātīgi izdaiļot kopā būšanas prieku, kas var ieilgt uz vairākām stundām...

Foto: Gruzijas reibinošais skaistums un kolorītsFoto: Gruzijas reibinošais skaistums un kolorītsFoto: Gruzijas reibinošais skaistums un kolorīts

Sestdienas vai svētdienas rītu vislabāk pavadīt pārsteigumiem piesātinātajā krāmu tirgū pie Sausā tilta. Tirgus gan strādā ikdienu, taču nedēļas nogalēs tas ir īpaši dzīvīgs. Starp antikvārām pērlēm, padomju mantojuma unikumiem un gluži nekam nederīgiem niekiem, es šeit atradu tādu nostaļģijas apdvestu brīnumu kā absolūti jaunu, 1935. gadā ražotu patafonu ar pilnu adatu komplektu.

Foto: Gruzijas reibinošais skaistums un kolorīts

Plašajā parkā aiz tirgotājiem atrodami naivo gleznu pārdevēji. To piedāvājumā var atrast arī kādu patiesi saviļņojošu darbu. Šķērsojot Sauso tiltu, nonāksiet Varancovi rajonā, kurā atradīsiet līgavu kleitu un sekondhendu veikalu ielu. Uz tās noteikti iegriezieties slavenajā cepurnieka darbnīcā, pie kura var pasūtīt klasisku gruzīnu naģeni, kas vairāk līdzinās mikro lidlaukam un ir piemērota par sevi stipri pārliecinātiem indivīdiem, kas spēj nest skaistumu pasaulē arī uz savas galvas. Šāda cepure ir oriģināls un visnotaļ ideāls suvenīrs, tāpēc nekautrējieties tās iegādāties visiem saviem draugiem, tādējādi atbalstot šo unikālo un Tbilisi raksturu rotājošo amatnieku.

Ja vakarpusē noskaņojums nemierīgs, var apmeklēt kādu no deju klubiem. Labus DJ iespējams sastapt klubā Divan, kas mājīgi iekārtots, ir samērā skaļš un nedēļas nogalēs - sirdī jaunu cilvēku pārpildīts. Apakšstāva zālē šeit bieži notiek arī koncerti un, lai arī skaņu aparatūra varētu būt krietni labāka, to atsver lieliskā atmosfēra. Otra pieminēšanas vērta deju vieta ir Gallery Cafe, kas iekārtojoties divos stāvos, spēs dot jums vajadzīgo ritmu uz vienas vai otras deju grīdas.

Foto: Gruzijas reibinošais skaistums un kolorītsFoto: Gruzijas reibinošais skaistums un kolorīts

Ja jūtat, ka pienācis laiks pabāzt degunu arī ārpus Tbilisi, un varat tam veltīt 2 -3 dienas, iesaku divus iespaidiem bagātus maršrutus:

Jūra – Batumi. Pilsēta ir arhitektoniski samērā psihodēliska, jo īpaši nakts stundās, kad tā ir pārmēru krāsaini izgaismota. Uz Batumi doties ieteicams ar rīta vilcienu. Ceļā pavadītās 6 stundas papildinās dzīvais kino - traukšanās cauri pārsteidzošai ainavai. Senāk Batumi ir bijusi eleganta, attīstīta un grezna piejūras pilsēta, viena no Gruzijas jūras krasta pērlēm. Šobrīd tās modernizācija ir parauga vērts piemērs, cik daudz nelāgu lietu var sastrādāt arhitekti, un, kas bēdīgi, uz ļoti ilgu laiku, pat ar vislabākajiem nodomiem. Viena no zīmīgām aktualitātēm, kas viegli iekrāso nojausmu par pilsētas savdabīgo tēlu ir Čačas (vīnogu šņbja) strūklakas projekts. Nonākot Batumi, iesaku iestiprināties iegriezties restorānā Marseļa - labs servisa un virtuves paraugs. Šeit nobaudāms izcili svaigs Sulguni siers un Phali – spinātu, valriekstu pastēte.

Protams, meklēt apmešanās vietu visprātīgāk ir 20 minušu braucienā ārpus pilsētas - kādā no Turcijas robežai tuvējiem ciemiem. Lieliskākā sezona jūras baudīšanai ir septembris / oktobris, jo tālāk no vasaras - jo atpūtnieku tukšāka un apcerīgāka būs pludmale. Te uz oļiem gulšņājot un centīgi uzsūcot D vitamīnu, par jūsu labsajūtu rūpēsies garām staigājošie svaigi vārītu kukurūzu vai tikko novāktu vīģu pārdevēji.

Foto: Gruzijas reibinošais skaistums un kolorīts

Pēcpusdienā var nobalsot taksi un aizbraukt uz Batumi botānisko dārzu, kas ir neizstaigājami liela dažādu pasaules augu un koku (dārzs sadalīts tematiskās sekcijās) kolekcija. Tā dibinātājs Andrejs Nikolajevičs Krasnovs sāka darbu pie dārza izveides 1880. gadā un atklāja to 1912. gadā. Vietējais hīts ir Kautrīgā mimoze - uz rokas pieskārienu reaģējošs augs, kas liek aizsapņoties par trauslo robežu starp dzīvnieku un augu pasaules pārstāvju personības un dvēseles jautājumiem.

Foto: Gruzijas reibinošais skaistums un kolorītsFoto: Gruzijas reibinošais skaistums un kolorīts

Sagaidot saulrietu kādā no dārza stūriem, varat doties atceļā, izpētīt naksnīgo pilsētu un, pastaigu beidzot, iegriezties lieliskajā restorānā Fan Fan, kurā, protams, ir jāpasūta cepta forele. Šī ir iecienītākā radoši domājošo cilvēku atpūtas vieta ar labu virtuvi, klasisku kokteiļu bāru, siltu interjeru un tiešām īpaši atzīmējamu saimnieku muzikālo gaumi un gaumi vispār. Fan Fan viegli atpazīt pēc zilas gaismas laternām, kas izgaismo uz ielas izliktos galdiņus. Turpat blakus, uz ielas stūra iespējams izīrēt divriteni, kas dos iespēju tvert pilsētu plašākā mērogā.

Foto: Gruzijas reibinošais skaistums un kolorītsFoto: Gruzijas reibinošais skaistums un kolorītsFoto: Gruzijas reibinošais skaistums un kolorīts

Kalni – Kazbegs. Aptuveni 2,5 stundu “maršrutkas” braucienā pa serpentīnveidīgajiem kalnu ceļiem no Tbilisi atrodas neaizmirstamas sniegotās virsotnes un patiesi satriecoši skati. Kazbeka kalns ar savu 5033 metrus augsto smaili ir spēcīgs vizuāls pārdzīvojums.

Foto: Gruzijas reibinošais skaistums un kolorītsFoto: Gruzijas reibinošais skaistums un kolorīts

Šeit atradīsiet hoteli Rooms (kā noprotat to dizainējušas jau iepreikš pieminētās Nata un Keti). Ar līdz asarām aizkustinošu skatu no jūsu istabas balkona, uz kura, iesēžoties pītajā krēslā, varētu pavadīt visu dienu - kalnu gaisa skurbumā, vērojot mākoņu priekšnesumu - govju dziedājumu pavadījumā. Taču ir vērts saņemties pastaigai. Pāris stundu kāpiena attālumā, kalna galā atrodas klosteris, uz kuru nevajadzētu doties ar auto (ja vien jums tam nav attaisnojoša iemesla vai ārsta zīmes), neraugoties uz to, ka jums tas tiks vairakkārt piedāvāts. Lai arī pēdējā kāpiena pusstunda šķiet ir krietni par traku jūsu priekšstatiem par savām fiziskajām spējām, nonākot augšā, nogurums tiek kā ar roku atņemts un lejupceļš būs tīrā izklaide. Gandarījums par augšā redzēto, justo un patīkams pārsteigums par savu spēju pārvarēt grūtības vismaz uz vairākām dienām, jūs pārvērtīs citā - daudz labākā cilvēkā. Nokļūšana gan ir nedaudz piņķerīga, kamēr atrod īsto taku cauri ciema sazarotajām ieliņām, bet droši vaicājiet ceļu un sekojiet mēmajiem, vietējo roku rādītajiem virzieniem.

Izrakstīšanās no Rooms prasa īpašu saņemšanos un sevis pierunāšanu, jo argumenti te palikt ilgāk ņem pārliecinošu uzvaru - gan dabas iespaidīgums, gan viesnīcas mājīgums liek sajusties kā beidzot sev absolūti piemērotā vietā. Jāpiebilst, ka vērienīgā izmēra viesu atpūtas telpā, pirmajā stāvā atradīsiet plauktus ar ļoti labu grāmatu kolekciju, kas pati par sevi arī ir viens no argumentiem te justies saistoši neierobežotu laika sprīdi. Starp citu, pusstundas brauciena attālumā atrodas arī populārais Gudauri slēpošanas kūrorts.

Foto: Gruzijas reibinošais skaistums un kolorītsFoto: Gruzijas reibinošais skaistums un kolorītsFoto: Gruzijas reibinošais skaistums un kolorīts

Neparastā Gruzijas dabas daudzveidība un apmeklēšanas vērto vietu skaits ir tik plašs, ka, skatoties kartē, grūti noticēt - valsts izmērs ir tik kompakts un iedzīvotāju skaits ir vien nepilni 5 miljoni. Arī tā ir viena no Gruzijas burvībām - nieka četru stundu laikā jūs varat nokļūt kādā 1500 metrus augstā kalna ciematā bez elektrības,  jelkādiem saziņas līdzekļiem un indējošā inforamtīvā lauka. Un pārtiekot vien no maizes un visa pārējā, ko var iegūt no piena, jūs nonākat atpakaļ laikā – laikā, kad viss vēl bija pa īstam.

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

fade

Apmeklēja: 11h 30

Retour affectif Résultat en 3 jours garantis sans fin. Spécialiste du retour rapide de l'être aimé. Si vous , voulez vous faire aimer ou si votre ami vous a quitté je peux le ou la faire revenir dans 3 jours . Il , elle va courir derrière vous comme un chien derrière son maître . amour durable. chance au jeux, désenvoûtement , fidélité maladie inconnue, même cas désespérés. Pas de fausses promesses , travail efficace et rapide.100% de réussite garanti. Ne restez pas dans l'angoisse, pas de problème sans solution. Est réputé pour trouver une solution à tous vos problème qui vous empêchent de dormir, même les cas désespérésJe dispose des dons et de milliers de pouvoirs et techniques magiques terrible pour vous aider dans tous les domaines de la vie en vous apportant une solution à tous vos problèmes:séparation d'Argent, Amour, Chance, Richesse, Justice, Anti balle, gloire, vente, achat, commerce, affection, promotion sociale, désenvoutement, amour, voyage, sortilège, Examen, Etudes etc...Je suis également spécialisé dans la médecine traditionnelle et guérit toutes sortes de maladie et maladie incurable par la médecine. Je fais aussi le pacte avec le diable qui vous permettra davoir tout ce que vous voulez sur cette terre
CONTACT:tel:+229 61824284
viber:+229 61824284
whatssap:+229 6182424
mail:maitrefade@hotmail.com
site web:https://maitrefade.wixsite.com/retour-affection

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: