GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Gruzija

Citādi maršruti

IZVĒLIES AUTORU

Snovborda entuziastu galamērķisČetri neordināri slēpotāju galamērķi

Gruzija

Četri neordināri slēpotāju galamērķiKalni, vīns un Pikaso par latuZeme, kuru nevar neiemīlētPar vīnu un laiku« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Citādi maršruti · Eiropa · gruzija · Gruzija · Māris Birzulis

Četri neordināri slēpotāju galamērķi

Autors: Māris Birzulis0 ATSAUKSMES

Četri neordināri slēpotāju galamērķi

Svanetija, Gruzija

Organizētais brauciens uz it kā jau labi pazīstamajiem Kaukāza kalniem Gruzijas pusē - Gudauri kūrortā, kas šosezon var lepoties ar jaunu un jaudīgu gondolu pacēlāju un atjaunotajām helibordinga iespējām, vainagojās ar lepni atritinātu Latvijas karogu kalna virsotnē. Taču šoreiz pēc Gudauri plašo, neskarto lauku free ride baudījuma, mūsu ceļš tālāk veda uz iespaidīgo Gruzijas kalnu novadu - Svanetiju.

Foto: Četri neordināri slēpotāju galamērķiFoto: Četri neordināri slēpotāju galamērķiFoto: Četri neordināri slēpotāju galamērķi

Svanetijas reģions robežojas ar Krieviju (Kabardiju-Balkāriju), Abhāziju, Mingrelijas un Rača-Lečhumijas reģioniem. Visā 1,100 km garajā Kaukāza kalnu grēdā Svanetija ir īpaša ar to, ka tajā atrodas Eiropā augstākā apdzīvotā vieta - Ušguļi ciems (2200 m augstumā), "Kaukāza karalis" Ušbas kalns un Gruzijas augstākā virsotne Šhara (5201 m).

Līdz pat 19. gadsimtam Svanetija bija nošķirta no jebkādas cilvēku plūsmas un caurstaigāšanas, vasaras laikā reģionā bija iespējams iekļūt tikai caur vienu vienīgu ieleju, ziemā - teju nekādi.

Šejienes iedzīvotāju - svanu (kopskaitā aptuveni 23 000) oficiālā valoda ir gruzīnu, taču saziņā tiek izmantota nerakstītā svanu valoda, kas pieskaitāma pie dienvidkaukāzu valodu saimes.

Foto: Četri neordināri slēpotāju galamērķiFoto: Četri neordināri slēpotāju galamērķiFoto: Četri neordināri slēpotāju galamērķi

Svanetijas īpatnējā torņu arhitektūra ir reģiona raksturīgākais kultūrvēsturiskais mantojums. Dzīvojamie torņi būvēti laika posmā no 6. līdz 16. gadsimtam. Vēsturiski tie kalpojuši kā drošības patvērums gan no nelūgtiem viesiem, gan sniega un zemes nogruvumiem.

Lai gan šodienas Svanetijā ir manāmas šādas tādas modernās pasaules atskaņas, kopumā reģionu iespējams raksturot kā absolūti neskartu - gan no dabas, gan kultūrsociālā viedokļa. Kā jau šādos pasaules nostūros ierasts, ceļi ir neizbraucami un šur tur tie apraujas pie jaunu serpentīnu izbūves. Arī "produktivitātes rādītāji" liek brīžam pasmaidīt, it sevišķi rītos, kad redzam, kā uz mežu aiziet trīs, četri veči ar cirvjiem pār plecu līdzvilkdami pāris brūnaļas, lai vakarā tās mājup atvilktu vīru visas dienas laikā sastrādāto - divus baļķēnus...

Taču galvenais vadmotīvs, kālab turp šoreiz devāmies, bija pirms trim gadiem tur ierīkotais pacēlājs, par kuru jāpateicas Gruzijas prezidenta Mihaila Saakašvilli rīkojumam: Svanetiju lēnām pārvērst saistošā tūrisma galamērķī. Tā teju nekurienes vidū, iepriekšējo vienkāršo trošu pacēlāju vietā tika uzsliets kārtīgs, labi aprīkots pacēlājs.

Kā labāko naktsmītni noteikti jāmin Grand Hotel Ushba (www.grandhotelushba.com) viesnīcu Ušbas kalna pakājē. To agrākajā svanu Argvliani ģimenes īpašumā iedibinājis norvēģis Ričards Berugs, kurš, starp citu, bijis cieši saistīts ar Latviju un savulaik ņēmis dalību Vidzemes Augstskolas izveidē. Tāpēc neesiet pārsteigti, ka Grand Hotel Ushba mājas lapas saturs rodams arī latviešu valodā. Nakšņošana it kā vienkāršajos un atturīgajos hoteļa numuriņos ir fantastiska. Patiesībā neko jau vairāk arī nevajag - kā vien labu matraci, patīkamu gultasveļu un siltu segu, un, ja vēl nodrošināta individuāla ieeja numuriņos no pagalma puses, grīdas klātas koka dēļiem un aiz loga kalnu panorāma...! Starp citu, Argvliani kundze ir svanu virtuves eksperte, tāpēc viesnīcā tiek pasniegta arī lieliska maltīte, ko papildina vietējais Svanetijas vīns.

Viesnīca nodrošina arī dažādas aktivitātes - sākot no zirgu izjādēm un velo izbraucieniem, beidzot ar dažādiem tematiskajiem kalnu pārgājieniem, alpīnismu un distanču slēpošanu.

Laika apstākļi šai Kaukāza pusē ir nepastāvīgi, toties sniegs - baudāms! Protams, paceļoties ar helikopteru iespējams sasniegt vēl labākus free ride apstākļus, taču Svanetijā helibordings nav pieejams.

 

Foto: Četri neordināri slēpotāju galamērķiFoto: Četri neordināri slēpotāju galamērķiFoto: Četri neordināri slēpotāju galamērķi

Vistlera, Kanāda

Kanādas dienvidu pērle Vistlera pasaulē pazīstama galvenokārt pateicoties Vistleras Olimpiskajam parkam, kurā notika 2010. gada Ziemas Olimpisko spēļu kalnu slēpošanas, distanču slēpošanas, bobsleja, kamaniņu sporta un skeletona sacensības.

Šeit pieejams arī helibordings, taču vajadzība pēc helikoptera izpaliek - Vistleras rīti pārsteidz ar svaigu sniegu 20 - 50 cm biezumā. Tāpēc Vistleras apmeklētāji orientējas uz celšanos rīta agrumā, lai nodotos pilnasinīgiem free ride braucieniem.

Ietekmējoties no Klusā okeāna klātbūtnes, Vistleras klimats sezonā parūpējas par 13 m biezu sniega segu (tā to varētu nomērīt, ja vien sniegs nekustu un neblīvētos).

Eiropā, pieturoties pie iezīmētajām trašu līnijām, kalnu kultūra ir konservatīvāka un klasiskāka, tāpēc Vistleras kalnu kūrorts uzskatāms par free ride paradīzi.

Kūrortu veido divi kalni, vidusdaļā tos savieno gaisa tramvajs, kurš nonācis savā augstākajā punktā, sasniedz 800 m augstumu virs lejā esošās bobsleja trases.

Foto: Četri neordināri slēpotāju galamērķiFoto: Četri neordināri slēpotāju galamērķi

Kamēr Alpos ziemas kūrortvietas veidojošās pakāpeniski laika gaitā, ASV un Kanādā tās 50. - 60. gados tika izveidotas speciāli ziemas sporta aktivitāšu industrijai. Šis apstāklis arī veido citādāku valdošās atmosfēras klimatu nekā tas ir Eiropā, kur cienījamais itālis sēž savā būdā un pēta ar ērgļa skatu katru, kas ieradies viņa "pavalstniecībā". Vistleras pakalpojumu sfērā darbojošies cilvēki ir jauni, ārkārtīgi atvērti un komunikabli ļaudis no dažādām pasaules malām, kas šeit ieradušies sezonas darbā. Kalnu ciematiņā viss ir fundamentāls, liels un nopietns, naktsdzīve ir aktīva un jautrība sit augstu vilni līdz pat 2.00 naktī.

 

Foto: Četri neordināri slēpotāju galamērķiFoto: Četri neordināri slēpotāju galamērķi

Suomutunturi, Somija

Četrpadsmit kilometrus aiz polārā loka ir vieta nekurienē, kas šogad (2012) jau trešo gadu kalpos par Latvijas Slēpošanas savienības rīkotā Baltijas kausa izcīņas kalnu slēpošanā mājvietu. Suomutunturi pārsteidz ar to, cik labā līmenī iespējams izveidot vietu, kas atrodas 50 km attālumā no tuvākās - ne būt ne lielās pilsētas.

Šeit sabūvētās kotedžas ir jaunas, mēbelētas dvīņu mājas, kas iekārtotas modernā skandināvu stilā. Visas kotedžas atrodas slēpošanas trašu apkaimē un paver skaistu skatu uz slēpošanas trašu nogāzēm, kas gan ir tikai nedaudz lielākas par mūsu Vidzemes pauguriem.

Īpaši attīstīta Suomutunturi ir tieši distanču slēpošana. Trašu kopējais garums ir 120 kilometri, kas ved cauri un apkārt ciematam un kalnu slēpošanai atvēlētajam kalnam, kā arī līdz un visriņķī ezeram.

Puse no trases garuma polārā laika perioda apstākļos ir apgaismota no plkst. 15.00 pēcpusdienā līdz pusnaktij. Trases posmi atšķiras ar saviem kāpumiem un kritumiem, tāpēc piedāvā arī dažādu grūtības pakāpju baudījumu.

www.suomutunturi.fi

 

Foto: Četri neordināri slēpotāju galamērķiFoto: Četri neordināri slēpotāju galamērķiFoto: Četri neordināri slēpotāju galamērķi

Seefeld Rosshütte, Austrija

Seefeld Rosshütte ir vienpatņu un pārīšu slēpošanas galamērķis Austrijā, kas kā radīts neilgai - divu, trīs dienu ziemas atpūtai divatā mierīgā vidē (katrā ziņā, šī vieta nav piemērota nedēļu ilgai slēpošanai). Galvenās priekšrocības - cilvēku ir maz, vide ir labi sakārtota un cena pavisam pieņemama. Vieta šarmē arī ar vēstures liecībām, piemēram, par pacēlāju kalpojošais bānītis, kas rāpjas augšup pa sliedēm - šajā vietā ir jau kopš 50. gadiem. Šajā kūrortā ir notikušas arī "strādnieku" jeb darba ļaužu ziemas olimpiskās spēles.

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: