GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Itālija

Baudītāja ceļvedisCitādi maršrutiFoto galerijas

IZVĒLIES AUTORU

Vides Filmu studijas ekspedīcija "Dziļā Amerikā" Jūtas štata kanjonosZeme, kur daba vicinās ar otām. Jaunzēlandes piezīmesDziļā Amerikā. Pēc ekspedīcijas piezīmesEiropas kultūrreliģiskie maršrutiPa Riesling ceļu

Itālija

Eiropas kultūrreliģiskie maršruti« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Citādi maršruti · Eiropa · itālija · Itālija · Anothertravelguide.com

Eiropas kultūrreliģiskie maršruti

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Foto: Eiropas kultūrreliģiskie maršrutiFoto: Eiropas kultūrreliģiskie maršrutiFoto: Eiropas kultūrreliģiskie maršruti

Eiropas kapsētu maršruts

Eiropas kapsētu maršrutu veido 63 kapsētas 50 Eiropas pilsētās. Gluži kā elēģisks skaņdarbs, kapsētas caur skulptūru un gravīru notīm izspēlē teju visu Eiropas stāstu. Tās atklāj kā vēstures paragrāfus, kontinenta antropoloģisko realitāti un apbedīšanas ieražas, tā īpašo Eiropas pilsētplānošanas tradīciju.

Kapsētas, gluži kā brīvdabas muzeji ir viens no zīmīgākajiem aspektiem, kādā izzināt pilsētu. Nereti šie mirušo pagalmi savās milzu teritorijās ir patvērums pat vairākiem simtiem dzīvās floras un vairākiem desmitiem putnu sugu.

Savulaik Père Lachaise kapsēta Parīzē, ko pēc Napoleona Bonaparta pavēles plānoja franču arhitekts Alexandre-Théodore Brongniart, iekombinējot tajā angļu stila dārzus, kļuva par paraugu, kādā sāka attīstīties vairums Eiropas romantisko nekropoļu.

Par lielāko Eiropas kapsētu uzskatāma Hamburgas Ohlsdorf kapsēta, tomēr reti kura kapsēta tik uzskatāmi atklāj Eiropu, kā reliģiju sastapšanās krustpunktu, kā Vīnes centrālā kapsēta. Šeit vienuviet rodami kā Ebreju un Protestantu, tā Katoļu un Pareizticīgo kapu zonas. Vīnes centrālā kapsēta ar I un II Pasaules karu upuru memoriāliem atklāj Eiropa vēstures asiņainākās lappuses, bet ar Bēthovena, Brāmsa, un Štrausa kapa vietām – klasiskās mūzikas ziedu laikus. Eiropas kapsētu maršruts ved arī uz Skandināviju, piemēram, uz Vår Frelsers kapsētu Oslo, kas ir Edvarda Munka un Henrika Ibsena atdusas vieta. Šajā kapsētā savijas romantisms, ko iezīmē Norvēģijas dabas atsauces – ēnaini pameži, šauras taciņas un atsegtas klintaines, un klasicisms, kas iekodēts pieminekļu simbolikā.

Savukārt Stokholmas Skogskyrkogården kapsēta tika plānota, iezīmējot arhitektūras pāreju no nacionālā romantisma un funkcionālismu. Starptautiski izsludinātājā konkursā ar projektu ”Tallum” uzvarēja arhitekti Gunnar Asplund un Sigurd Lewerentz un 20. gadsimta sākumā priežu meža pakājē radīja jaunu mierpilna skaistuma apdvesmotu Eiropas kapsētu dizainu.

Vel kāda mūža mājvieta priežu mežā ir Tallinas Metsakalmistu kapsēta - sekulārā kapsēta, kas netiek asociēta ar kādu reliģiju. Tajā nav krustu, nav žogu un kapakmens pieļaujamais augstums 1, 5 m

Tāpat ar iespaidīgu kapsētu veidolu pārsteidz Bosnija un Hercogovina. Sarajevas Bare kapsēta, iespējams, ir pati skaistākā kapsēta šajā pasaules daļā un visdažādāko reliģiju sateces punkts.

www.cemeteriesroute.eu

 

Foto: Eiropas kultūrreliģiskie maršrutiFoto: Eiropas kultūrreliģiskie maršrutiFoto: Eiropas kultūrreliģiskie maršruti

Eiropas termālo ūdeņu maršruts

Eiropas termālo ūdeņu maršruts ir vēl viens maršruts ar pievienoto kultūras vērtība. Dziednieciskā ūdens kūru kultūras aizsākumi meklējami Grieķijā, 19. gadsimtā jaunā medicīniskā prakse gāja roku rokā ar arhitektūru, kas nu jau attīstījies līdz mūsdienu spa. Piemēram, Francijas Enghien les Bains sērūdens spa vēsture datēta ar 1766. gadu. Sērūdens avoti – no Enghien  ezera savu popularitāti iemantoja pēc Luija XVIII izārstētas pēdas čūlas. 1863. gadā tā kļuva par modernāko kūrvietu Eiropā, bet jau 20. gadsimtā sākumā pilsētai tika pievienota kazino epicentra slava. Šodienas Enghien les Bains aizvien jūtams Belle Epoque  gars, ko ieskauj neogotikas piļu, neoklasicisma vasarnīcu, Otrās Franču impērijas arhitektūras stāvi.

Pēc sālsūdens dziedinājuma savukārt var doties uz Itālijas salsūdens spa pilsētu Salsomaggiore Terme, bet dziednieciskos karbona dioksīda avotus 19. gadsimtā uz Čehijas Mariánské Lázně  devās baudīt visas Eiropas turīgo un ievērojamo personību zieds, tostarp Gēte, Šopēns un Vāgners. Tā arī uzskatāma par pilsētas zelta ēru, kad arī tapa pilsētas parku un muižu dārzu mozaīka.

www.ehtta.eu

 

Foto: Eiropas kultūrreliģiskie maršruti

Dzelzs priekškara maršruts
Sākoties Aukstajam karam, Eiropas kontinents gandrīz piecdesmit gadus tika fiziski un ideoloģiski sadalīts Austrumu un Rietumu blokos.

"Iron Curtain Trail" ir unikāls velotūrisma maršruts, kas aptver visu Eiropu - no Melnās jūras līdz par Barenca jūrai, pa vēsturisko dzelzs priekškara robežlīniju starp austrumiem un rietumiem.

Vēstures mīļotājiem pārvaramā vairāk nekā 7000 km garā velo dēka pa pagātnes līkločiem - no Norvēģijas-Krievijas robežas, gar bijušās Varšavas pakta valstīm, līdz pat Turcijas ziemeļu krastiem, ved cauri 20 valstīm, ietverot virkni kultūrvēsturisku pieturpunktu, muzeju un nacionālo dabas parku.

Maršruts stiepjas arī gar Baltijas jūras piekrastes līniju – caur Igauniju, Latviju un Lietuvu. 

"Iron Curtain Trail" ir Vācijas Zaļās partijas un EP deputāta Mihaela Krāmera (Michael Cramer) simboliski 20. gadus pēc Berlīnes mūra krišanas - 2009.gadā dibināta iniciatīva, kas sākotnēji ietvērusi vien maršrutu pa Berlīnes mūra līniju - rētu starp bijušo Rietumberlīni un Vācijas Demokrātisko Republiku, vēlāk aptverot arī pārējās atjaunotās Eiropas kontūras.

2005. gadā, Eiropas Parlaments atzinis "Iron Curtain Trail" par lielisku ilgtspējīga tūrisma un mobilitātes projekta modeli, kā arī stiprinošu Eiropas atkalapvienošanās simbolu.

Velomaršruta interneta ceļvedī atrodamas maršruta kartes, objektu apraksti, interesanti foto materiāli un pionieru esejas.

www.ironcurtaintrail.eu

 

Foto: Eiropas kultūrreliģiskie maršrutiFoto: Eiropas kultūrreliģiskie maršrutiFoto: Eiropas kultūrreliģiskie maršruti

Svētā Augustīna ceļš

Svētais Augustīns ir sacījis: ”Pasaule ir kā grāmata. Kurš nav ceļojis - ir izlasījis tikai vienu tās lappusi”.

Bijušās viduslaiku Longobardu karalistes galvaspilsētu Pāviju (Pavia) krusto ne mazāk kā pieci kultūrreliģiskie maršruti, to skaitā Svētā Augustīna maršruts. Pateicoties kartē iezīmētajam zieda siluetam, šis svētceļnieku maršruts tiek dēvēts arī par Rozes ceļu (The Way of the Rose).

Līdzīgi kā savulaik šo 563 km garo ceļu cauri Ziemeļitālijai veica harizmātiskais rietumu kristietības ”tēvs”, tā arī šodien to veic svētceļnieki no visas pasaules, apmeklējot 25 svētnīcas, tostarp Sv. Augustīna kapa vietu San Pietro in Ciel d'Oro bazilikā – Pāvijā.

Šo maršrutu, kā mierpilnu atpūtu ar kultūras pievienoto vērtību, var izraudzīties ikkatrs, jo maršruts atklāj bagātīgu kultūrvēstures stāstu krājumu un ļauj izbaudīt Milānai līdzās esošo lauku apvidus šarmu.

www.via-augustina.org

 

Foto: Eiropas kultūrreliģiskie maršruti

Via Francigena

Maršrutu no vēsturiskās Anglijas katedrāļu pilsētas Kanterburijas (Canterbury) līdz Romai jau gadsimtiem ilgi izmantojuši kā tirgotāji un karaliskās augstības, tā bīskapi un svētceļnieki, kuri devās uz Romu, lai tālāk dotos uz Svēto Zemi, vai pretējā virzienā. Via Francigena, lai gan nav viens ceļš, bet neskaitāmu ceļu tīklojums, ir nozīmīgākais viduslaiku svētceļnieku maršruts.

Kā vienu no maršruta pieturpunktiem var iezīmēt San Giacomo della Cerreta baznīciņa – mazu kā biktskrēsls. Po upe, kas agrāk tecējusi pavisam tuvu Pāvijas ciematam Belgioso, šurp atveda ne vienu vien svētceļnieku un baznīcīņa kļuva par obligātu lūgšanu pieturpunktu. Baznīcas apsīdas būvniecība datējama ar 7. gadsimtu, kamēr pārējais baznīcas stāvs - reģionam raksturīgajā sarkanajā ķieģelī, savus apveidus ieguvis līdz pat 15. gadsimtam. Baznīca ir īpaša ar arhitektoniski unikālo cilindrisko zvanu torni, bet pabalējušie zīmējumi uz baznīcas sienām, kas attēlo svētceļnieku patronus, atklāj Lombardu mākslas raksturu. Ikonas ”Madonna ar bērnu” malu apzīmē Ziemeļitālijas renesanses mākslinieka Vincenzo Foppa vārds. Ievērības cienīga ir arī 15. gadsimta koka statuja - Svētais Jēkabs svētceļnieka tērpā.

Baznīciņa ir lauku īpašumu un zaļojošas ozolu birzs ieskauta. Tagad kāda zīle uzzaļojusi arī pie baznīcas jumta karnīzes. Ceļš līdz San Giacomo della Cerreta lieliski iezīmē arī Via Francigena ceļu raksturu. Nereti tie ir zemes ceļi ar asiem pagriezieniem, kas kā lauzta nogriežņa līnijas novilktas gar zemes īpašumiem. Atliek tikai aizdomāties un secināsiet, ka arī šis sīkums atklāj zināmu reģiona vēstures punktu, proti, Lombardija allaž bijusi sadrupināta neskaitāmu zemes īpašnieku rokās un neviena valdīšana nav spējusi šos ceļus racionāli iztaisnot.

Maršruts atklāj ne tikai reliģiskus pieturpunktus, bet ļauj ieskatīties vēstures, arhitektūras, kultūras, vīna un virtuves ainā , ko atklāj Anglija, Francija, Šveice un Itālija.

www.viafrancigena.eu 

Par citiem Eiropas kultūras un reliģijas maršrutiem lasiet: www.coe.int

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: