GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Aļaska

Baudītāja ceļvedisCitādi maršruti

IZVĒLIES AUTORU

Aļaska un dabas vienādojumi

Aļaska

Aļaska un dabas vienādojumiHelibordings« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Citādi maršruti · Ziemeļamerika · amerikas savienotās valstis · Aļaska · Dāvis Sīmanis

Aļaska un dabas vienādojumi

Autors: Dāvis Sīmanis3 ATSAUKSMES

Aļaska un dabas vienādojumi

Salīdzinoši Aļaska ir tūrisma neatklāta vieta, arī nokļūšana tur ir visai sarežģīta - ir jāplāno vispirms lidojums uz kādu lielu Amerikas pilsētu, tad uz kādu mazāku, no kuras tad tikai iespējams nokļūt Aļaskā. Taču atrodas pa kādai retai lidsabiedrībai, kas tomēr piedāvā tiešos lidojumus, šinī gadījumā vācu - Condor Airlines. Ar šo lidsabiedrību simtiem vācu kanoe laivotgribētāju dodas ļauties Jukonas upes izaicinājumam un nosēžas tieši Fērbenksā (Fairbanks). Fērbenksa ir otra lielākā štata pilsēta un atrodas Aļaskas pašā centrā, tādēļ ir stratēģiski izdevīgākā vieta, no kuras plānot Amerikas aukstākā štata apskati. Jaunuzceltā Fērbenksas Starptautiskā lidosta ir ļoti nozīmīgs štata mezgls, jo arī vietējā satiksme Aļaskā pārsvarā notiek pa gaisa ceļiem. Savukārt zemes ceļi ir tikai trīs vai četri - tie iet, iet, un tad beidzas, tie nav savstarpēji saistīti, no tiem nekur nav iespējams nogriezties.

No Fērbenksas iespējams doties trīs virzienos jeb uz trīs dabas galamērķiem, kuru dēļ vērts redzēt Aļasku. Aļaskas daba pārsteidz ar mistiskiem dabas vienādojumiem, lai tos raksturotu, jāiedomājas, piemēram, tundras un izteiktu skuju koku mežu apvienojumu. Pie tam Aļaskas plašumi ir bezgalīgi un skatienam nav kur atdurties. Šī ir iespēja nokļūt pilnībā atrautībā no pārējās pasaules, un ieteicams veltīt vismaz nedēļu katrai no šīm vietām - trim dabas parkiem.

Foto: Aļaska un dabas vienādojumiFoto: Aļaska un dabas vienādojumi

Yukon-Charley Rivers National Preserve
Yukon-Charley Rivers National Preserve Fērbenksas dienvidaustrumos ir slavens ar 19. gadsimta Zelta Drudzi, kad 1896. gadā Klondaikā, Jukonas upes pietekā, tika atklātas zelta atradnes. Zeltu gan uncēm šeit vairs kurš katrs nevar stiept prom, tomēr cilvēki šurp dodas un par noteiktu samaksu katrs interesents var iejusties improvizētā dārgmetāla meklētāja lomā un iegūt savā īpašumā paša rokām sijāto un mazgāto zeltu. Otrs magnēts ir Jukonas upes krāces. Tā ir nedēļu gara laivošana pa Jukonu no pilsētiņas Eagle uz pilsētiņu Circle, pa šaurām upes palienēm starp augstiem stāvkrastiem un mežainiem kalniem. Upes krastus apdzīvo tikai dzīvnieki, tostarp, milzu grizli lāči.
Parks robežojas ar Kanādu, un šī ir viena no interesantākajām robežām pasaulē - kad Krievija šo teritoriju pārdeva Amerikai, tika nosprausta ļoti konkrēta robeža - pilnīgi taisna līnija The Gold Line - tik taisna līnija nekad nav savienojusi divas valstis. Interesanti, ka zelta līnija iet nesatricināmi taisni tūkstošiem kilometru un pašās beigās tomēr uztaisa tādu kā zigzagu...

Foto: Aļaska un dabas vienādojumiFoto: Aļaska un dabas vienādojumiFoto: Aļaska un dabas vienādojumi

Denali National Park and Preserve
Denali Nacionālais parks atrodas pašā Aļaskas vidienē un nozīmē absolūti galēju vientulību. Denali parks plešas apkārt Makinlija (McKinley) kalnam, kas ir augstākā Ziemeļamerikas virsotne (6 194 m v.j.l.). Atšķirībā no Eiropas kalniem un kalniem Āzijā, kas savu augstumu sasniedz pakāpeniski, Makinlijs ir virsotne, kas paceļas debesīs līdzenumu viducī. Kalnus klāj metru augstu, sarkanu bērzu birzis, kuras tos iekrāso sarkanus, kā arī citi zemi augi, kas kalnu apveidiem piešķir nenosakāmas krāsas.

Foto: Aļaska un dabas vienādojumi

Gates of the Arctic National Park and Preserve
„Vārti uz Arktiku" ir vistālāk ziemeļos esošais ASV nacionālais parks. Šeit paradās pirmie ziemeļu ledāji un arī vide ir raupjāka. Džeks Londons šo nosaucis par dabas izaicinājumu ceļotājiem, kas ir gana drosmīgi, lai cīnītos ar kalniem, ledājiem un upēm. Kalni tik tiešām pēc skata jau vēstī, ka tie pieprasīs izdzīvošanas pūliņus. Tā kā šeit ielīkumo arī Jukonas upe, tad parkā iespējama gan laivošana, gan kalnos kāpšana.
Runājot par nakšņošanas iespējām, visos šajos parkos īrei ir pieejami tādi kā mednieku namiņi (lodge) - tie var būt vienkārši un pat ļoti komfortabli un izcili aprīkoti. Vairāk informācijas par naktsmītnēm iespējams iegūt: www.alaska-parks.com

Bez šiem trim galamērķiem kā ceturto, uz kuru doties no Fērbenksas, var minēt ledājus pie Ankoridžas.

 

Foto: Aļaska un dabas vienādojumiFoto: Aļaska un dabas vienādojumiFoto: Aļaska un dabas vienādojumi

Fērbenksa
Pati Fērbenksa, jāteic, ir pavisam neievērojama vieta un ne ar ko neatšķiras no citām Amerikas mazpilsētām. Tomēr viens must see punkts tajā tomēr ir - Aļaskas universitāte ar iespaidīgo Ziemeļu muzeju, kura ekspozīcija vēstī par Aļaskas dabu, vēsturi, cilvēkiem un attīstību. Lai gan tas varētu šķist ne visai saistošs galamērķis, tomēr tā kā muzejs ir pavisam jauns, šeit var novērtēt modernās arhitektūras neierobežotos apvāršņus, kas arhitektoniskajās līnijās iedzīvina pašu Aļasku, iezīmējot tās kalnu aprises, upju lokus, ledājus, ziemeļblāzma... Mākslinieki ekspozīcijās veidojuši interesantas instalācijas, kas vizualizējot, vērš uzmanību uz šī atstatus štata zīmīgākajiem aspektiem. Savukārt mākslas ekspozīcijās iespējams iepazīties ar Aļaskas mākslu sākot no eskimosu ziloņkaula grebumiem līdz mūsdienu modernās mākslas artefaktiem (adrese: University of Alaska Museum of the North, 907 Yukon Drive, Fairbanks, AK 99775).

Fērbenksā labāk izvēlēties nakšņot lodžos nekā viesnīcās, jo visai muļķīgi ir atrodoties šādas dabas klēpī, nakšņot pilsētā, kas nav sevišķi pārsteidzoša.
Ārpus Fērbenksas centra ielas vijas cauri mežam un vietējie iedzīvotāji dzīvo privātmājās mežu ielokā. Par pieņemamu cenu iespējams noīrēt lieliskus namiņus kalnu nogāzēs ar izcilu skatu uz līdzenumiem, virs kuriem slīd mākoņi, mainās ēnas un uz zemes zīmējas pilnīgi neprātīgi zīmējumi. Šeit tu sastopies ar nepatveramu, nebeidzamu plašumu - ar Dieva pasauli, kuru viņš ir darījis bezgalīgu...

Fērbenksā iesaku divas vērtīgas vietas, kurp doties ēst un dzert:
- Lavelle's Bistro ir, iespējams, vismistiskākā vieta, kurā esmu bijis. Nekad neiedomāsies, ka Aļaskā, šai pasaules nostūrī, varētu atrasties Wine Spectator sarakstā viens no augstāk novērtētajiem Amerikas vīna restorāniem. Mežonīgi izcils vīna pagrabs! Katru gadu Lavelle's saņem Wine Spectator diplomu kā vistālākā vieta no civilizācijas, kur var baudīt izcilāko vīnu (www.lavellesbistro.com).
- Savukārt The Pump House, kas izveidots jau 19. gadsimtā, ir steiku un jūras velšu restorāns. Šeit var iegūt pilnīgu priekšstatu par Zelta Drudža laiku, par 19. gadsimta salonu dzīvi un mežonīgo rietumu klātbūtni! The Pump House ir kā milzīgs šķūnis ar gadsimtu vecu koka apdari un ar antīkiem dekorējumiem. Vieta, kur baudīt milzīgus, lielisku steikus un izcilu austeru bāru vēsturiskā atmosfērā (www.pumphouse.com).

 

Foto: Aļaska un dabas vienādojumiFoto: Aļaska un dabas vienādojumiFoto: Aļaska un dabas vienādojumi

Viesošanās laiks Aļaskā ir ļoti īss - tās ir maija pēdējās nedēļas, jūnijs, jūlijs un augusta pirmās nedēļas. Aukstums ir nāvīgs (gaisa temperatūra mēdz nokrist līdz pat -65C )!

Interesanti, ka katru dienu tiek publicēta Ziemeļblāzmas prognoze, un jāteic, ka to viņi prot eksportēt gluži kā preci, kā brendu - Aurora Borealis. Viennozīmīgi, to ieraudzīt - tā ir neaizmirstama pieredze!

 

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

maira

Apmeklēja: 2019

Ļoti interesē Aļaska un vēlos ceļot uz turieni. Varbūt kāds vēlas doties kopā ar mani. Cilvēkam jābūt ar pieredzi individuālaos ceļojumos,lai minimāli iesaistītu ceļojumu aģentūras.

Raivis

Apmeklēja: 2014

Sveika Antra!Vēlos sazināties ar jums personīgi jo ļoti interesējos par Aļasku!Ļoti vēlos turp aizbraukt tikai par maz info!Atsaucieties šeit!

anttra

Apmeklēja: 2014

nevareju atstat nepareizu informaciju bez laboanas. raksta pirmaja teikuma sakot ka noklusana Alaska ir sarezgita nav patiesiba. es dzivoju tur un celoju uz LV gandriz katru gadu. vacu firma condor.com lido no Frankfurtes uz Ankoridzu no maija lidz septembrim, tiesie reisi. vinu majas lapa atradisiet iespeju planot celojumu no Rigas uz Ankoridzu kaa vienu kopigu braucienu ar tikai vienu parsesanos Vacijaa.....

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: