GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Panama

Citādi maršruti

IZVĒLIES AUTORU

Piezīmes no Panamas

Panama

Piezīmes no Panamas« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Citādi maršruti · Ziemeļamerika · panama · Panama · Didzis Rozenbergs

Piezīmes no Panamas

Autors: Didzis Rozenbergs1 ATSAUKSME

Piezīmes no Panamas

Līdz šim savā kuģotāja pieredzē Centrālamerikas galējo dienvidu valsti sanāca apmeklēt vien šķērsojot Panamas kanālu - vienu no pasaulē svarīgākajiem ūdensceļiem un viennozīmīgi vērienīgāko infrastruktūras projektu cilvēces vēsturē.  Pagājušajā gadā apritēja 100 gadi, kopš 1914. gadā to izbrauca pirmais kuģis.

Austrumos Panama robežojas ar Kolumbiju, bet ziemeļrietumos - ar Kostariku. Ziemeļos to apskalo Karību jūra, kamēr dienvidos - Klusais okeāns.

Jāteic, ka Panama virzienā uz Kolumbiju nav sevišķi attīstīta un šī reģiona pilsētas nereti nav ieteicamas kā ceļojumu galamērķi, savukārt valsts daļa Kostarikas virzienā piedāvā lielisku šīs zemes pieredzi.

Foto: Piezīmes no PanamasFoto: Piezīmes no PanamasFoto: Piezīmes no Panamas

Tāpat jāsaka, ka pludmales Klusā okeāna pusē - vēju, paisumu un bēgumu dēļ nebūt nav tik brīnišķīgas, kā tās, ko apskalo Karību jūra. Kā viens no iecienītākajiem Karību pludmaļu tūrisma galamērķiem ir Bocas Del Toro salu arhipelāgs. Savukārt Klusā okeāna pludmales, piemēram, La Barqueta pludmale Čiriki (Chiriquí) provincē pārsteigs ar melnu smilti un mežonīgiem viļņiem, kas atbaida peldētājus, bet vilina sērfotājus.

Taču pirms doties vienā vai otrā virzienā, ir vērts pāris dienu uzkavēties Panamas Republikas galvaspilsētā - Panamā (Panama City).

Vēsturiskais indiāņu ciemats Klusā okeāna pusē, pēc tam, kad to 16. gadsimtā atklāja spāņu konkistadors Pedrarias Dávila un 17. gadsimtā to izlaupīja pirāts Henrijs Morgans, līdz ar 81,6 kilometru garā kuģošanas kanāla izbūvi piedzīvoja strauju uzplaukumu.

Šodienas vecās Panamas arhitektūrā manāmas gan spāņu, gan franču koloniālās arhitektūras ietekmes, bet jaunajā pilsētas daļā otrpus kanālam - slejas iespaidīgu debesskrāpju ansambļi.

Casco Viejo jeb Panamas pilsētas vēsturiskais centrs kopš 1997. gada ir iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, un šodien tā ēkas piedzīvo straujus renovācijas procesus. Daudzās atjaunotajās ēkās tiek saglabātas vēsturiskās arhitektūras vienības, kas nereti tiek papildinātas ar atradumiem no tuvējiem reģioniem vai pilsētām, kas spēlējušas lomu Panamas attīstībā.

Kā viens no izcilākajiem piemēriem minama 2013. gadā atklātā American Trade Hotel (www.acehotel.com/panama) viesnīca. Tās lobijā, šķiet, sastopas Jaunorleāna un vecā Havana - kādā 30. gadu film noir. Šeit atradīsiet Nikaragvā rokām darinātas grīdas flīzes, bet sienu apdarē speciāli pasūtītas tapetes, kurās rodamas atsauces grafiti zīmējumos, kas vēl nesen klāja šīs vietējo bandītu apsēstās ēkas katru sienas kvadrātcentimetru. Tāpat viesnīcas istabās vērts pievērst uzmanību masīvkoka grīdām - šis materiāls savulaik ticis izvilkts no kanāla apakšas, bet oriģinālās durvis - atvestas no Park Plaza Hotel Ņujorkā.

Viesnīcai pavisam tuvu atrodas slavenais džeza klubs Danilo’s Jazz Club (www.acehotel.com/panama/jazz-club). To izveidojis Grammy balvas laureāts - Panamas džeza mākslinieks Danilo Perez. Viņa veidotās džeza programmas ar vietējo un starptautisko džezmeņu līdzdalību viennozīmīgi ir vēl viens būtisks papildinājums jau tā nebūt ne klusajai Casco Viejo nakts kultūras dzīvei. Nedēļas nogaļu naktīs pilsētiņa atdzīvojas īpaši dzīvīgās toņkārtās!

Ar naktsdzīvi šodien daudziem asociējas pasaulslavenais Captian Morgan ruma zīmols, taču vēsturiskai atkāpei vērts zināt par leģendārā pirāta Henrija Morgana sirojumiem Panamā. Kad Panama vēl bija centrs, no kura spāņu konkistadori Centrālamerikā un Dienvidamerikā savākto zeltu un bagātības sūtījuši uz Eiropu, Morgans viņu labumiem bija uzlicis vērīgu aci. Negantais velsietis pamatīgi paplucināja pilsētu, cenšoties atrast barokālo zelta altāri, kuru šodien iespējams aplūkot no American Trade Hotel netālajā Iglesia de San José baznīcā. Toreiz kādam priesterim izdevies altāri pasargāt, pārkrāsojot to melnu, bet Morganu pārliecinot, ka tas jau ticis nozagts no kāda cita pirāta rokas.

Ja jau reiz esat līdzās vēsturē unikālākajam kanālbūves paraugam - obligāts Casco Viejo galamērķis būtu Panamas kanāla muzejs (Panama Canal Museum, Plaza Catedral). Tāpat vērts doties kanāla kuģu tūrēs - šķērsot Miraflores un Pedro Miguel slūžas, pieredzēt, kā jūsu ūdens transporta līdzeklis tiek pacelts 85 pēdas virs jūras līmeņa, skatīt kanāla šaurāko posmu un vietu, kur kanāls paver savus vārtus uz Kluso okeānu.

Atgriežoties pie naktsmītnēm, jāsaka, ka Casco Viejo šaurajās ieliņās rodami neskaitāmi hosteļi un vienkāršākas viesnīcas, ko īpaši iecienījuši bekpekeri. Bet tiem, kam būtisks zināms komforta līmenis, vēl viena rekomendējama viesnīca, taču, nu, jau pilsētas jaunajā daļā ir Hotel Trump Panama (www.trump.com). Modernā pieczvaigžņu viesnīca, kas paceļas 70 stāvu augstumā virs Panamas līča, pārsteidz ar visai patīkamu cenu politiku – maksa par diennakti/sākot no 210 dolāriem. Labi gribot, nakti luksusa viesnīcā iespējams izbaudīt arī par 165 dolāriem. Šim nolūkam vērts izmantot www.hotwire.com sniegto iespēju, kurā neizpārdoti tūrisma pakalpojumi tiek piedāvāti par ļoti zemām cenām ar nosacījumu, ka pasūtītajam līdz apmaksas brīdim pakalpojuma sniedzējs (viesnīca, aviokompānija, autonoma utt.) paliks nezināms. Ievadot nepieciešamās pieprasījuma kategorijas – viesnīcas lokāciju, zvaigžņu skaitu utt. – skaidrs, ka daudz citu variantu kā nakšņošana tieši Hotel Trump nevarētu gadīties.

Foto: Piezīmes no Panamas
Victoria Murillo/Istmophoto.com

Zīmīgs Panamas pilsētas jaunās arhitektūras simbols ir biodažādības muzejs Biomuseo (www.biomuseopanama.org). Agresīvā betona struktūra, ko sedz koši sarkanas, zilas un dzeltenas tērauda nojumes, pamanāma no krietna attāluma pāri Panamas līcim. Projekta autors ir neviens cits kā pasaulslavenais arhitekts Frenks Gērijs, kurš, starp citu, ir precējies ar panamieti - Bertu Izabelu Agileru.

Noderīgu informāciju par labākajām vietām maltītei Panamas pilsētā iespējams atrast interneta vietnē cascoviejo.com/restaurants, taču īpaši rekomendējama ir Tantalo Kitchen (www.tantalohotel.com) virtuve. Tā piedāvā Indijas, Eiropas un Latīņamerikas garšas, bet neiztrūkstošs ir vietējo Panamas izejvielu izmantojums. Tantalo telpā izkārtoti divi lieli kopgaldi, bet ēdiens tiek pasniegts mazās uzkodveida porcijās, tādējādi uzsverot dalīšanās ideju.

Tāpat apmeklējuma vērts ir arī bārs un terases restorāns MITO (www.facebook.com/pages/MITO), kurā saimnieks gatavs sameistarot ēdienus, kas pat nav iekļauti ēdienkartē. MITO varētu nosaukt par street-food restorānu spāņu gaumē ar plašu tapu piedāvājumu.

Bez tradicionālajām panamiešu salmu cepurēm, vērtīgs suvenīrs būs mola (www.panama-mola.com) – tradicionālais Kuna cilts indiāņu sieviešu apģērba gabals.

Tālāk no Panamas galvaspilsētas devāmies uz 500 km attālo kalnu pilsētiņu Boquete - Čiriki (Chiriquí) reģionā, Kalderas (Caldera) upes krastos. (Pārmaiņas pēc – līdz Boquete ved patiesi labiekārtots ceļš un auto ērti iespējams noīrēt jau lidostā.) Čiriki provinces klimats ir jau nedaudz vēsāks un patīkamāks par ierasto Panamas tropisko sutu. Kalnu teritorijas ir zaļas un auglīgas. Šajā apvidū tiek izkopta lauksaimniecība, un neskaitāmos hektāros, ko teju ikdienas klāj miglas mākoņu vāli, aug 80 % no Panamā patērētajiem dārzājiem. Šeit arī rodamas kafijas plantācijas, kuru raža, starp citu, augstu tiek vērtēta kafijas ražotāju vidū.

Ieteicamo viesnīcu sarakstā Boquete apkaimē noteikti minama trīszvaigžņu Riverside Inn (riversideinnboquete.com) - Palo Alto River upes krastā. Atrodoties Jungla de Panama Wildlife Refuge savvaļas dzīvnieku rezervātā un Baru vulkāna (Volcán Barú) nacionālajā parkā – tā piedāvā iespēju atpūsties dziļi, dziļi dabas klēpī. Tikpat lieliska ir viesnīca ar pilnu atpūtas un rekreācijas paketi ir arī Escondido Resort Golf and Spa (www.booking.com/hotel/pa/valle-escondido-resort-golf-amp-spa).

Esot Čiriki, vērts apmeklēt provinces augstāko punktu Cerro Punta. Ciemats 2 000 m augstumā v.j.l. piedāvā brīnišķīgu tīru, neskartu vidi un lielisku tūrisma infrastruktūru.

Par izcilu maltītes pieredzi Boquete parūpējies restorāns The Rock (www.therockboquete.com). Jaramillo kalnu nogāzē, Palo Alto upes krastā - tas piedāvā brīnišķīgu ainavu un labu zivju, gaļas un veģetāro virtuvi. Absolūta rekomendācija šeit ir ribiņas.

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

fade

Retour affectif Résultat en 3 jours garantis sans fin. Spécialiste du retour rapide de l'être aimé. Si vous , voulez vous faire aimer ou si votre ami vous a quitté je peux le ou la faire revenir dans 3 jours . Il , elle va courir derrière vous comme un chien derrière son maître . amour durable. chance au jeux, désenvoûtement , fidélité maladie inconnue, même cas désespérés. Pas de fausses promesses , travail efficace et rapide.100% de réussite garanti. Ne restez pas dans l'angoisse, pas de problème sans solution. Est réputé pour trouver une solution à tous vos problème qui vous empêchent de dormir, même les cas désespérésJe dispose des dons et de milliers de pouvoirs et techniques magiques terrible pour vous aider dans tous les domaines de la vie en vous apportant une solution à tous vos problèmes:séparation d'Argent, Amour, Chance, Richesse, Justice, Anti balle, gloire, vente, achat, commerce, affection, promotion sociale, désenvoutement, amour, voyage, sortilège, Examen, Etudes etc...Je suis également spécialisé dans la médecine traditionnelle et guérit toutes sortes de maladie et maladie incurable par la médecine. Je fais aussi le pacte avec le diable qui vous permettra davoir tout ce que vous voulez sur cette terre
CONTACT:tel:+229 61824284
viber:+229 61824284
whatssap:+229 6182424
mail:maitrefade@hotmail.com
site web:https://maitrefade.wixsite.com/retour-affection

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: