GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Deli

Baudītāja ceļvedisKultūra· Muzeji· GalerijasKur nakšņotKur iepirkties

IZVĒLIES OBJEKTU

Devi Art Foundation« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Āzija · indija · Deli · Kultūra · Muzeji

Devi Art Foundation

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Devi Art Foundation

Kaut indiešu laikmetīgā māksla pēdējos gados piepulcējama tā dēvētajām modes lietām, lepojoties gan ar respektabliem pārdošanas cipariem starptautiskās izsolēs, gan prestižu Eiropas mākslas institūciju (Serpentīna, Saāči galerijas) tai veltītām izstādēm un arī Indijas laikmetīgās mākslas biennāli, kas 2012. gadā Deli notika jau ceturto reizi, diezin vai laikmetīgās mākslas aina ir tā, ar kuru lielākās daļas ceļotāju apziņā saistās Indijas metropole Deli. Taču, šķiet, arī tas šobrīd ir vairs tikai pāris gadu un labi eļļotu publicitātes dzirnavu jautājums. 2008. gada nogalē Deli durvis vēra pirmais privātais laikmetīgās mākslas muzejs Indijā - Devi mākslas fonds (Devi Art Foundation). Muzejs atrodas Deli piepilsētā Gurgonā (Gourgon), apmēram 36 kilometru jeb stundas brauciena attālumā no centra. Pirms gadiem 15 Gurgonā vēl bija pilnīgi lauki, bet šobrīd tas ir viens no pilsētas jaunajiem rajoniem, kur strauji notiek celtniecība - daudzstāvu nami te dīgst kā zāle svaigi ecētā tīrumā. Kaut Devi mākslas fonds atrodas šķietamā nekurienē, nelielā sānielā, starp biroju ēkām un būvlaukumiem, pat no attāluma ēka neraisa ne mazāko šaubu par tās saturu. Skarbi robusta savā apzināti nobružātajā autentiskumā tā nenoliedzami ir viena no spilgtākajām jaunās Deli arhitektūras zīmēm. Sarkani ķieģeļi un tērauds, kas šķiet pieredzējis visu iespējamo. Viena no muzeja sienām, piemēram, tapusi no 15 dažādu formu ar roku darinātiem ķieģeļiem, radot sajūtu, ka nebūtu nekāds brīnumus, ja pēkšņi tā sāktu šūpoties vai grīļoties. Izstāžu zāles izvietojušās abos muzeja spārnos, vairākos stāvos. Turklāt vērienīgā projekta autors nebūt nav kāds plaši pazīstams stārkitekts, bet gan indiešu arhitekts Anket Bhagwat.

Foto: Devi Art FoundationFoto: Devi Art Foundation

Devi mākslas fonda iniciators ir respektablas indiešu uzņēmēju un mākslas kolekcionāru ģimenes atvase Anupams Podars (Anupam Poddar), kurš ar Indijas laikmetīgās mākslas kolekcionēšanu nodarbojas jau vairāk kā desmit gadus. Tiesa, ārpus Indijas viņa vārds, iespējams, vairāk izskanējis saistībā ar vienu no ekskluzīvākajām šīs valsts naktsmītnēm - Devi Garh. Viesnīca atrodas netālu no Udaipuras, restaurētā 18. gadsimta radžu pilī - cietoksnī, un 90. gados izraisīja sensāciju sava unikālā koncepta dēļ. Ēkas fasāde atjaunota kādreizējā krāšņumā, savukārt interjerā dominē askētisks minimālisms, virtuozi tajā eksponējot arī laikmetīgo mākslu. Podaru ģimene cēlusies no Radžastānas, viņu turības fundaments ir papīra ražošanas industrija, ģimenes īpašumā ir arī vairāk kā 1500 objektu liela Indijas tradicionālo artefaktu un tekstila objektu kolekcija. Anupama Podara māte, vienlaikus arī jaunā Devi mākslas fonda līdzīpašniece, ir pazīstama savas paaudzes modernās mākslas kolekcionāre. Kā jau daudzas turīgu indiešu ģimeņu atvases, Podars vairākus gadus pavadījis ārzemēs, studējis uzņēmējdarbību Londonā, tad atgriezies Deli. „Es sāku apzināties veselas pilnīgi jaunas paaudzes Indijas mākslinieku eksistenci, ar kuriem man bija daudz kopīgā. Tāpat kā es, arī viņi bija daudz ceļojuši. Viņiem bija pieeja visdažādākajai informācijai. Mani interesēja šīs jaunās, internacionālās Indijas sadarbība ar pārējo pasauli," viņš stāsta intervijā indiešu Daily Telegraph. Kā vienu no saviem virsuzdevumiem Devi mākslas fonds izvirzījis mērķi popularizēt Indijas un apkārtnes reģiona mākslu - tās visradošākajās izpausmēs. Radot fondu kā vietu, kur iespējams gūt vispilnīgāko priekšstatu par šobrīd šī reģiona mākslā notiekošo.

Foto: Devi Art FoundationFoto: Devi Art Foundation

Cita starpā nelielajā Devi mākslas fonda grāmatu galdā atrodama arī īpaša pilsētas mākslas karte, kopumā aptverot vairākus desmitus metropoles ģeogrāfijā izkaisītu galeriju.
2010. gada janvāra vidū Deli durvis vēra vēl viena privāta laikmetīgās mākslas institūcija - Kiranas Nadaras mākslas muzejs. Tā īpašniece - pazīstama tehnoloģiju biznesa magnāta sieva, ir ietekmīga laikmetīgās mākslas kolekcionāre. Savukārt 2013. gadā plānota laikmetīgās mākslas muzeja atklāšana Kolkatā, tā vizuālais tēls uzticēts stārkitektu birojam Herzog & de Meuron. Jau tagad to izsludinot par pirmo vērienīgo pasaules arhitektūras zvaigžņu projektu Indijā - pēc Lekorbizjē 50. gadu projekta Kandigarhā (Chandigarh), 250 km no Deli.

Sirpus House, Sector 44, Gurgaon
www.deviartfoundation.com

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: