Lietas, kas jāizdara
Autors: Gunita Kakteniece0 ATSAUKSMES

Noteikti jāapmeklē:
- PNOMPEŅAS NACIONĀLAIS MUZEJS. Vairāk kā 5000 relikviju - dažādas Angkoras un vēlāka perioda statujas, garudas (mitoloģisks putnam līdzīgs radījums) un citi artefakti. Muzeja lielākā vērtība ir pati tā ēka. Autentisks, 1920. gadā celts khmeru nams - rūsas sarkans un ar vieglu franču koloniālisma laika ietekmi tā arhitektūrā.
Nacionālo muzeju svinīgi atklāja Karalis Sisowath un tā kolekcija ir teju unikāla. Pagājušā gadsimta 70. gadu nemieru laikā tika izlaupīti un izsaimniekoti neskaitāmi budistu tempļi. Lai izdzīvotu, vietējiem nācās burtiski pa daļām izpārdot vērtīgās statujas, nocērtot tām galvas, rokas un kājas. Tas, ko izdevies izglābt un atrast no jauna, galvenokārt atrodams vairs tikai šai un Siemreapas Nacionālajā muzejā.
Vērts zināt: pretēji Kambodžas ceļvežos minētajām, Pnompeņas Nacionālajā muzejā nav pusdienu pārtraukuma. Pieejami arī gida pakalpojumi, lai gan viegli var orientēties arī pēc Kambodžas Rough Guide sniegtās informācijas.
Adrese: 13. un 178. ielas stūris, līdzās Karaļa pilij
Tel.: 023 211 753; +855 23 72 3949
- GENOCĪDA MUZEJS. 1975. līdz 1979. gads ir viens no asiņainākajiem laika posmiem Kambodžas vēsturē. Turklāt daudziem vēl pavisam svaigā atmiņā. Kā atgādinājums par nežēlīgo to gadu izrēķināšanos ir S-21 Tuol Sleng Genocīda muzejs. Pie varas nākot tā saukto Sarkano khmeru jeb Khmer Rouge režīmam, tika uzsākta masveida „tīrīšana", spīdzināti un nogalināti vairāk kā miljons iedzīvotāju.
Genocīda muzejs ierīkots kādreizējās skolas ēkā, kurā Sarkano khmeru valdīšanas laikā atradās cietums. Skolas telpas tika pārvērstas par miniatūra izmēra cellēm jeb kamerām. Tik šaurām, ka viena siena no otras atradās labi ja soļa attālumā. Baisās telpas iespējams apskatīt arī šodien, nu jau kā muzeja ekspozīciju. Līdzās tām apmeklētāji var noskatīties dokumentālu filmu par sarkano khmeru režīmu četru gadu garumā. Izliktas arī ieslodzīto fotogrāfijas un spīdzināšanas iekārtu zīmējumi.
Vērts zināt: pretēji Kambodžas ceļvežos minētajām, Genocīda muzejā nav pusdienu pārtraukuma.
Adrese: 113. un 350. ielas stūris
Tel.: 023 211 875
- KARAĻA PILS UN SUDRABA PAGODA. 1866. gadā celto Karaļa pili veido vairāku ēku komplekss, to vidū arī Sudraba Pagoda, kuras nozīmīgākā daļa ir karaliskais templis. Līdzās troņa zālei un paviljona veida teātrim, Karaļa pils kompleksā apskatāmas arī vairākas Budas statujas, no kurām acīm tīkamākie varētu būt zelta, Baccarat kristāla un Maitreya Buda, kas pārklāts ar vairāk nekā 9 tūkstošiem briljantu.
Vērts zināt: Karaļa pilī aizliegts ieiet kailiem pleciem, īsiem svārciņiem vai šortiem. Pie ieejas gan iespējams nopirkt T-kreklus.
Adrese: 3 Samdech Sothearos (starp 240. un 184. ielu)
Pārtraukums no 11:00 līdz 14:00
- CENTRĀLAIS TIRGUS (Phsar Thmei) - viena no retajām arhitektūras pērlēm, kas saglabājusies pēc 70. gadu nemieriem. Pnompeņas simbols. Gluži kā milzīgs krusts tā „guļ" pilsētas centrālajā daļā. No ēkas uz visām pusēm sniedzas it kā četri spārni. Mazliet amizants, taču ļoti iespaidīgs skats. Nopērkams teju pilnīgi viss - T-krekli, pastkartes, ēdami insekti, zelta rotaslietas, mākslas retumi no sudraba, elektropreces, second-hand apģērbi, ziedi utt. Kā jau tūristu iecienītās vietās, pārspīlētas cenas.