GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Zalcburga

Baudītāja ceļvedisKultūraKur paēstLietas, kas jāizdaraInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Lietas, kas jāizdara« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · austrija · Zalcburga · Lietas, kas jāizdara ·

Lietas, kas jāizdara

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Lietas, kas jāizdara

Kapela, kurā piedzima “Klusa nakts, svēta nakts”, Oberndorfa

Lai kam arī netiktu piedēvēta šī nu jau par folkloru kļuvušā teiciena autorība – Mīsam van der Roem vai Koko Šanelei “Mazs ir liels,” ir viena no lielākajām dzīves patiesībām. Arī šķietami visa veida impulsu tik piesātinātajā Ziemassvētku gaidīšanas laikā. Jo, neraugoties uz dažnedažādu zvaniņu šķindināšanu – kā, visticamāk, jau sen esat pamanījuši, īstā Ziemassvētku sajūta parasti piezogas pavisam klusi un negaidīti. Un, šķiet, grūti iedomāties trāpīgāku apliecinājumu “mazs ir liels” patiesīgumam kā stāstu par slaveno un vispopulārāko Ziemassvētku koralli “Klusa nakts, svēta nakts.” Vai zinājāt, ka tā dzimtene patiesībā ir pavisam mazs un šķietami necils ciemats, kuru turklāt tilts vēl sadala divās atsevišķās teritorijās – vienai atrodoties Austrijā, bet otrai – Vācijā? Tā tas ir jau kopš 1816. gada, kad Napoleona kara priekšvakarā, viena ciemata daļa tika Bavārijas karalistei, bet otra – Austrijas impērijai. Austrijas pusē tā nosaukums ir Oberndorfa un tieši tam – pateicoties liktenīgai nejaušībai, bija lemts kļūt par mājvietu vienam no visskaistākajiem Ziemassvētku brīnumiem, kas pilnībā izmanīja svētku rituālu visā pasaulē.

Foto: Lietas, kas jāizdara

Tālajā 1818. gada decembrī, pašā Ziemassvētku priekšvakarā divi vīri – vietējais mācītājs Jezefs Mors (Joseph Mohr) un ciemata skolotājs, kas vienlaikus strādājis arī kā ērģelnieks – Franz Xaver Gruber, cīkstējušies ap galīgā nereizē salūzušajām baznīcas ērģelēm. Krīzes brīdī Mors atminējies par dzejoli, ko bija sacerējis jau pirms diviem gadiem. Lai kaut kā izietu no situācijas un izglābtu Ziemassvētkus, Francs Grubers uzrakstījis tam piemērotu melodiju – divām solo balsīm: tenoram un soprānam, korim un ģitārai. Tās pirmatskaņojumam notiekot mazajā ciemata baznīciņā, tieši Ziemassvētku vakarā. Tiesa, pašas baznīcas vairs nav – tā pamatīgi cieta 1890. gada plūdu laikā un vēlāk tika nojaukta. Kā piemiņas zīme 1937. gadā tās vietā tika uzcelta miniatūra, cukurgraudam līdzīga balta kapela. Tā atrodas pavisam necilā skvērā, māju pudura ieskauta – šodien tai kalpjot kā klusai svētvietai nu jau vairāk kā 300 pasaules valodās un dialektos tulkotajam svētku korallim, bez kura atskaņošanas nevieni Ziemassvētki vairs nav iedomājami.

Jozefs Mors ir dzimis apmēram 20 kilometrus no Oberndorfas esošajā Zalcburgā – vienā no tās vecākajām ielām – Steingasse. Viņš esot bijis viens no savulaik pazīstamā muskatiera Franca Mora ārlaulības bērniem. Dažādas leģendas apvij arī pašu dzejoli – viena no versijām vēsta, ka tapis kā veltījums Zalcburgas atbrīvošanai no Napoleona okupācijas. Jozefs Mors esot bijis gana sociāli aktīvs un uzstājies kā pārticīgās Zalcburgas pievārtē dzīvojošo nabadzīgo zemnieku aizstāvis. Neraugoties uz to, ka viņš vēlāk kļuva par katoļu mācītāju, viņam tiek piedēvēts agrīnā sociālista statuss.

Lai kā arī nebūtu, kopš tiem laikiem zalcburgiešu Ziemassvētku rituālā “Klusa nakts, svēta nakts” ir teju svētās himnas statuss. Svētku dievkalpojuma izskaņā apklusot ērģelēm, nodziestot jebkādam mākslīgam apgaismojumam un sveču gaismā izskanot “Klusa nakts, svēta nakts.” 

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: