GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Brisele

Baudītāja ceļvedisFoto galerijasKultūraKur nakšņotKur paēst· Trendy· Īsts atradums· Laba izvēle· Patīkamas cenas un kvalitātes attiecības· Leģendāra klasika· Vietējais kolorīts· Labākie frī kartupeļiKur iepirktiesUrbānā leģendaArhitektūras tūrismsLabākie ceļvežiInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Cafe GreenwichLa Fleur en Papier DoréVincent« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · beļģija · Brisele · Kur paēst · Leģendāra klasika

La Fleur en Papier Doré

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

La Fleur en Papier Doré

Nelielo kafejnīcu, kas nu jau iemantojusi leģendas statusu, 20. gadsimta sākumā – izbijušā 18. gadsimta klostera ēkā, atvēra mākslas dīleris Greet Van Bruaene jeb “mazais Žerārs”, kā viņu bija iesaukuši vietējie. Drīz bārs kļuva slavens kā sirreālistu pulcēšanās vieta, tā pastāvīgo apmeklētāju pulkā bija gan Magrits, gan Pols Rūžs (Paul Rouge) un Marsels Lekomte (Marcel Lecomte). Ja var ticēt mītiem, tieši šeit Magrits esot sarīkojis savu pirmo izstādi, toreiz būdams vēl gauži mazpazīstams mākslinieks. Kā jau ar māksliniekiem tas daždien mēdz gadīties, tiem lielākoties nekad nav bijis naudas un viņi norēķinājušies skicēs un zīmējumos, kā arī aprakstot bāra sienas. Daļa vētrainās pagātnes zīmju te joprojām saglabājušās – arī elkoņu nodeldētajos un saskrāpētajos koka galdos. Dibentelpā, kas joprojām kalpo par izstāžu un dzejas lasījumu vietu, pie sienas ir melnbalta fotogrāfija, kur visi sirreālisti redzami pozējam kroga ārpusē. Pēc kara te mēdza iegriezties arī dažs labs Eiropas avangarda mākslinieku grupas CoBrA pārstāvis. Kustības mūžs nebija ilgs – vien no 1948. līdz 1951. gadam. Poētiski asociējot sevi ar visa jaunā vēstnešiem - “pavasari” un “bērnu”, uz kara krāsmatām viņi tiecās radīt jaunu estētiku. Viņu stilu raksturoja spontantāte – gluži kā bērni viņi alka strādāt impulsīvi, ļaujot vaļu fantāzijai, daudz krāsām un eksperimentējot ar visdažādākajiem materiāliem. CoBrA pārstāvju vidū bija arī beļģu rakstnieks Hugo Claus, kas La Fleur en Papier Doré savulaik esot grandiozi nosvinējis savas pirmās kāzas. 2008. gadā pretrunīgus disputus izraisīja viņa nāve, jo ciezdams no Alcheimera slimības, viņš izšķīrās par eitanāziju, kas Beļģijā ir legāli atļauta.

Pati pārsteidzošākā La Fleur en Papier Doré ir sajūta, ka interjers laikam ritot tikpat kā nav mainījies. Tam mazliet atgādinot pieputējušu, bohēmisku alu, pārpilnu antīku priekšmetu un kiča elementu. Te vienmēr valda pieklusināta pustumsa un neticami mājīga atmosfēra – īpaši vēsās ziemas dienās. Grīdas klāj vēl vecās, nodeldētās flīzes, bet pie sienām nav gandrīz nevienas brīvas vietas – runā, ka kopumā La Fleur en Papier Doré kolekcijā ir vairāk kā 400 ierāmētu skiču, zīmējumu, fotogrāfiju, avīžu izgriezumu utt. Vasarās atvērta arī iekšpagalma terase, kuru kopš 2011. gada grezno komiksu mākslinieku De Marck un De Wulf radīta freska. Bāra pastāvīgo viesu vidū savulaik bijis arī slavenā Tintina radītājs Žoržs Prospers Remī (Georges Prosper Remi) jeb Eržs (1907-1983). Ņemot vērā bāra ikonisko pagātni, Briseles vadība tā fasādei, trim galvenajām telpām, kā arī virknei mēbeļu un interjerā rodamo artefaktu piemērojusi kultūras pieminekļu aizsardzības statusu. Varbūt La Fleur en Papier Doré nav gluži īstā adrese, kurp doties vakariņās (bārs tomēr), taču iedzert kausu alus vai glāzi vīna te noteikti ir vērts. Gribot negribot, ieslīgstot mazliet melanholiskās pārdomās par laiku, kuru nav iespējams pagriezt atpakaļ. Tāpat kā iztulkot neskaitāmo švīkājumu un skrāpējumu zīmes nodeltētajos koka galdos.

Cellebroersstraat 55

www.lafleurenpapierdore.be

12/2012

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: