GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Prāga

Baudītāja ceļvedisKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršruti· Vietas un leģendasUrbānā leģendaVērts zināt

IZVĒLIES OBJEKTU

Villa Müller« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · čehijas republika · Prāga · Maršruti · Vietas un leģendas

Villa Müller

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Villa Müller

Leģendārā modernisma klasiķa, austriešu arhitekts Ādolfa Losa (Adolf Loos) celtā Villa Müller ir viena no modernisma ikonām. Laikposmā no 1928. līdz 1930. gadam tapusī villa atrodas rezidentālā pilsētas rajonā un savulaik tās celtniecība izraisījusi plašas diskusijas, kaimiņiem uzskatot, ka tās askētiskais betona veidols būs nepiedienīgs “baltais zvirbulis” starp apkārtējo namu greznajām fasādēm. Villas balto kubisma stila fasādi ar mazliet haotiski iezīmētajiem koši dzeltenajiem logiem joprojām ir neiespējami nepamanīt. Kā reiz izteicies Loss: "Ēkai no ārpuses jābūt nerunīgai, bagātību atklājot tikai iekšpusē.” Villas pasūtītājs bijis tolaik pazīstams un turīgs Prāgas celtniecības magnāts František Müller un viņa ambīcija bijusi radīt ģimenes māju, kas vienlaikus kalpotu kā reprezentācijas telpa viņa klientiem.

Foto: Villa Müller

Ēka tapa kā vienots mākslas darbs un visiespaidīgākā tajā nenoliedzami ir lielā zāle, kas savienota ar ēdamistabu – ar zaļzila marmora sienām un tajās iebūvētiem akvārijiem (arhitekts tos dēvējis par “dzīviem” mākslas darbiem). Loss radījis arī lielāko daļu mēbeļu un strikti uzstājis, lai viņa direktīvas tiktu ievērotas arī interjerā. Šajā sakarā neizpalicis virkne kuriozu - Milleru ģimenei bijusi tikai viena meita Eva, taču bērnistabā ir divas gultas, jo Loss cienījis simetriju. Savukārt Evai saslimstot, viņa tika ievietota trešajā, kas atrodas nišā aiz aizkara. Neraugoties uz ievērojamo turību, Milleri centušies ietaupīt, kur vien iespējams. Piemēram, no 12 Bīdermeiera krēsliem, kas atrodas ēdamzālē pie Losa dizainētā apaļā koka galda, oriģināls ir tikai viens – tas pasūtīts Londonā, bet pārējie tapuši kā kopijas turpat Čehijā. Savukārt durvīm, kas lielo zāli savieno ar saimniecības telpām, parādes pusē ir mahagonija fasāde, bet kalpu – plastmasas.

Foto: Villa Müller

Tiesa, vēlāk villu piemeklēja dramatisks liktenis. 1948. gadā pie varas nākot komunistiem, tā tika konfiscēta un pārvērsta noliktavu, kā arī Marksisma – Ļeņinisma institūta biroja telpās. Kaut pēc vīra nāves Millera kundzei tika atļauts villā palikt, viņai nācās pārcelties uz būcenim līdzīgu istabu starp kāpnēm, liedzot jebkādu iespēju uzkavēties kādreizējā buduārā vai reprezentācijas zālē. Viņa drīkstēja vien izmantot agrāko ģērbistabu, kur novietot iedzīvi, no kuras gan vairs bija palikušas tikai druskas. Dzīvodama uz nabadzības sliekšņa, viņa viena pēc otras pārdeva ģimenes dārglietas un kādreizējās cepures, kam Loss savulaik bija radījis pat atsevišķu skapi. Kad pēc Samta revolūcijas villa tika atdota ģimenei, Milleru meita Eva izšķīrās to pārdot Čehijas valstij. Šobrīd ēka atvērta publikai kā muzejs un apskatāma organizētu ekskursiju veidolā.

Nad Hradním Vodojemem 642/14
Střešovice, 162 00 Praha 6

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: