GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Atēnas

Baudītāja ceļvedisEsenceKultūra· Muzeji· Galerijas· Laikmetīgās kultūras mezglsKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršrutiUrbānā leģendaLietas, kas jāizdaraVērts zinātRaksti

IZVĒLIES OBJEKTU

Stavros Niarchos Foundation Cultural Center« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · grieķija · Atēnas · Kultūra · Laikmetīgās kultūras mezgls

Stavros Niarchos Foundation Cultural Center

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Stavros Niarchos Foundation Cultural Center

2016. gadā durvis vērušais Stavros Niarchos Foundation Cultural Center (SNFCC), kurā šobrīd mājo arī Grieķijas Nacionālā opera un Grieķijas Nacionālā bibliotēka, jau paguvis iemantot jaunā Grieķijas kultūras centra statusu. Centrs atrodas izbijušā hipodroma teritorijā Kalitea (Kallithea) rajonā (apmēram 4 km no pilsētas centra) un tā vēriens ir gigantisks – kompleksa kopējā platība ir 210 000 m2, tam ietverot arī speciāli veidotu parku. SNFCC projekta autors ir itāļu stārarhitekts Renco Piano un tas tapis ar neslēptu ambīciju pretendēt uz augstāko novērtējumu zaļās arhitektūras nišā – Enerģijas un vides dizaina platīna sertifikātu (LEED). Ja tas tiks arī piešķirts, SNFCC kļūs par pirmo šāda līmeņa būvi Grieķijā un arī visā Eiropā.

Faliro līcis Kalitea rajonā savulaik bijusi viena no pirmajām Atēnu ostām un Renco Piano vēlējies, lai jūras sajūta būtu jaušama arī jaunajā operas un bibliotēkas ēkā. Taču tā kā jūra no šī skatu punkta iepriekš nav bijusi redzama, parka vienā stūrī radīts mākslīgs kalns, uz kura arī izvietota ēka. Tās 40 metrus augstā jumta konstrukcija atgādina milzu buru, kas pārvilkta pāri ēkas apjomam un sastingusi gaisā kā peldošs baldahīns. Kaut vizuāli šķietami gaisīga, konstrukcija veidota no divām trīs centimetrus biezām dzelzscementa plātnēm, ir 10 000 m2 liela un sver vairāk kā 4000 tonnas, to balstot 30 tērauda kolonnām. Tā vienlaikus gan nodrošina ēkai dabisku ēnu, gan kalpo kā enerģijas avots. “Baldahīns” visā tā garumā pārklāts ar 5678 saules baterijām, tādējādi spējot saražot gandrīz visu operai un bibliotēkai tās darba laikā nepieciešamo elektroenerģiju. Zem jumta plātnes izvietojusies stiklota “Bāka,” kurā atradīsies bibliotēkas lasītava, vienlaikus piedāvājot 360-grādu pilsētas un jūras panorāmu.

Foto: Stavros Niarchos Foundation Cultural Center
Niarchos Foundation Cultural Centre - Athens, Greece. Project: Renzo Piano Building Workshop, architects in collaboration with Betaplan (Athens). South Elevation - View from the park. © Michel Denancé. 

Operas un bibliotēkas spārnu simboliski atdala atvērta publiskā telpa Agora, kas vienlaikus iecerēta arī kā dažādu pasākumu platforma. Tās grīdu klāj Dionīsa marmors, tas pats, kas savulaik ticis izmantots leģendārā Partenona būvniecībā.

Savukārt ēku ieskaujošais parks – ar vairāk kā 1500 kokiem un 200 000 krūmiem, kļūs par vienu no lielākajām zaļajām teritorijām Atēnās. Gluži kā labirints to caurvij neskaitāmas pastaigu takas, bet tā vienā malā izveidots 400 metrus garš un 30 metrus plats ar jūras ūdeni piepildīts kanāls (atsāļots tas var tikt izmantots laistīšanai), kas spēcīgu lietavu laikā teritoriju pasargās no applūšanas.

Projekta izmaksas tiek lēstas 566 miljonos eiro, tā iniciators ir Stavros Niarchos Foundation – viens no lielākajiem filantropiskajiem fondiem pasaulē un SNFCC ir tā dāvinājums Grieķijas valstij.

Foto: Stavros Niarchos Foundation Cultural Center
Niarchos Foundation Cultural Centre - Athens, Greece. Project: Renzo Piano Building Workshop, architects in collaboration with Betaplan (Athens). Interior of  the Library. © Michel Denancé. 

Labdarības fonds nosaukts grieķu kuģniecības magnāta Stavros Niarchos (1909-1996) vārdā un tika izveidots pēc viņa nāves. Līdzīgi ne mazāk slavenajam konkurentam – Aristotelim Onāsis, par Stavros biznesa veiksmes dzirnavām savulaik kļuva Suecas kanāla krīze un pasaules tirgus augošais pieprasījums pēc naftas. Stavros kompānijas flote 50. gados lepojās ar pasaulē lielākajiem naftas supertankeriem. Savukārt viņa konkurences maratons ar Onāsis – gan biznesa, gan privātajā dzīvē, bija viena no tā laika mediju medusmaizēm. Kad Onāsis nāca klajā ar 30 000 tonnu kuģi, Niarchos viņu pārspēja ar 31 000 tonnām. Šīm sacīkstēm tādā pat intensitātē turpinoties ar jahtām, īpašumiem un arīdzan sievām.

Savas dzīves laikā Stavros Niarchos paguva apprecēties veselas piecas reizes. Cita starpā, viņa trešā sieva Athina Livanos iepriekš bija Onāsis pirmā sieva, un dzīvi beidza pārdozējot miega zāles. Stavros Niarchos bija arī kaislīgs mākslas kolekcionārs, kura īpašumā esošā impresionistu un modernās mākslas kolekcija tika atzīta par vienu no vērtīgākajām pasaulē. Pēc viņa nāves to mantoja uzņēmēja vecākais dēls Philip Niarchos, kurš, arī pats būdams kolekcionārs, to papildinājis ar virkni “trofeju”. 

Foto: Stavros Niarchos Foundation Cultural Center

No 18. līdz 25. jūnijam SNFCC kļūs par mājvietu vasaras festivālam Summer Nostos Festival (SNFestival), kurā piedalīsies vairāk kā 400 Grieķijas un starptautiski mākslinieki, centra teritorijai vibrējot 75 dažādos notikumos – no mūzikas un dejas līdz laikmetīgajai mākslai.

364 Syggrou Avenue, 176 74 Kallithea
www.snfcc.org

Intro attēls: Niarchos Foundation Cultural Centre - Athens, Greece. Project: Renzo Piano Building Workshop, architects in collaboration with Betaplan (Athens). View from the canal building. © Michel Denancé. 

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: