GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Tallina

Baudītāja ceļvedisEsenceKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirkties· Labākā šokolāde· Mode, aksesuāri· Universālveikals· Grāmatnīcas· Vintage· Dizains· Eko veikali· TirgusMaršrutiLietas, kas jāizdaraVērts zinātInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Balti Jaam tirgus« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · igaunija · Tallina · Kur iepirkties · Tirgus

Balti Jaam tirgus

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Balti Jaam tirgus

Leģendārā padomju laika uteņa – Balti Jaama Turg, rekonstrukcija nenoliedzami ir šī gada skaļākais pilsētdzīves notikums, un vienlaikus tas ir vēl viens vēsturisks Tallinas pieturpunkts, kas mērķtiecīgi ieguvis jaunu dzīvi, soli pa solim mainot arī visas apkārtnes asinsriti. Durvis vēris 90. gadus sākumā, tirgus atrodas starp centrālo Tallinas dzelzceļa staciju (Balti jaam jeb Baltic Station) un bohēmiskas auras apvīto Kalamaja rajonu. Kā jau stacijas apvidus, līdz šim tas bijis visai pretrunīgas, kaut neapšaubāmi kolorītas auras apvīts, atgādinot par pagātni, kas šodien jau kļuvusi par eksotiku. Daļa vecā uteņa joprojām ir turpat – pārdesmit metrus tālāk, ar visām humpalām un padomju laika relikvijām – vinila platēm, ordeņiem, vējā plandošām drēbju kaudzēm un kā no laika mašīnas izkāpušiem tirgotājiem. Katrā ziņā nostalģijas tīkotājiem šī joprojām ir “zelta dzīsla”. Un kā uzsver vietējie – būtiski, ka līdz ar pārmaiņām Balti Jaama turg vecais gars nav pilnībā izsvēpēts, tam līdzāspastāvot un mijiedarbojoties ar jaunajām vēsmām, kas arvien straujāk ienāk šai apvidū. Un tā laikam arī ir Tallinas unikālākā īpašība, ka pilsētai mainoties, tā vienlaikus pārsteidzošā un ļoti organiskā veidā spēj saglabāt visas savas grumbas un dvēseles līkločus, lai arī cik šķietami pretrunīgi tie reizēm nebūtu.

Foto: Balti Jaam tirgusFoto: Balti Jaam tirgusFoto: Balti Jaam tirgus

Lai arī rekonstruētās tirgus ēkas vienā pusē joprojām notiek labiekārtošanas darbi, jau tagad redzams, kas tās jumta zigzagi lieliski iekļaujas kopējā ainavā, piešķirot tai vēl papildus dinamismu. Rekonstrukcijas gaitā tikušas saglabātas kādreiz te mājojušo vēsturisko 19. gadsimta beigu noliktavu fasādes, savukārt iekšpus tām – zem nenoliedzami dekoratīvā jumta, izvietojušies jaunā tirgus staļļi, kam arhitektoniski rasts humorpilns un savā ziņā pat tirgus sajūtai intīms risinājums. Katrs no staļļiem ir kā atsevišķs namiņš – turklāt katrs citādā krāsā, dažādos augstumos un ar atšķirīgām apdares detaļām. Kādā mājo beķerija, citā – “burgernīca”, kur, kā runā, rodami labākie burgeri pilsētā, vēl citā – viss četrkājainiem draugiem, savukārt kādā saldi rozā izkrāsotā namiņā var satikt tikpat saldi tērptu pārdevēju rozā tilla svārkos, kas kārumniekiem piedāvā visdažādāko veidu zefīrus un citus našķus. Tāds mazs, dzīvespriecīgs pašpietiekams ciemats, kur tīkami ne tikai iepirkties, bet arī vienkārši būt. Turpat iepretim augļu un dārzeņu stendiem izvietojušās gana stilīgas divriteņu novietnes un atsevišķa vieta paredzēta arī elektroautomobīļu uzlādei.

Foto: Balti Jaam tirgusFoto: Balti Jaam tirgusFoto: Balti Jaam tirgus

Balti Jaama turg rekonstrukcijas projekta autors ir pazīstamais igauņu arhitektu birojs Koko, kura kontā ir arī turpat salīdzinoši netālu esošais, 2012. gadā durvis vērušais 20. gadsimta sākumā celtajos jūras lidmašīnu angāros iekārtotais Igaunijas Jūrniecības muzejs – Seaplane Harbour, kas 2013. gadā tika arī pie Europa Nostra Grand Prix un šobrīd ir viens no apmeklētākajiem muzejiem visā Igaunijā. Savukārt pagājušajā gadā Tartū pēc rekonstrukcijas durvis vēra vēl viens Koko arhitektu režisēts projekts - University of Tartu Natural History Museum, kas – dibināts 1802. gadā, vienlaikus ir arī viens no vecākajiem muzejiem Igaunijā. Zīmīgi, ka tā patstāvīgā ekspozīcija līdz rekonstrukcijas darbu sākumam – 2011. gadā, nebija mainījusies 40 gadus.

Kopli 1

 

06/2017

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: